Author Topic: Oktobar 2012.  (Read 51233 times)

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Oktobar 2012.
« Reply #25 on: October 03, 2012, 08:03:14 »
ok cirus moze te li mi reci neki dobar sajt za pracenje vremenske prognoza za podgoricu i ostale gradove u crnu goru

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Oktobar 2012.
« Reply #26 on: October 03, 2012, 09:28:31 »

ok cirus moze te li mi reci neki dobar sajt za pracenje vremenske prognoza za podgoricu i ostale gradove u crnu goru



http://www.meteo.co.me/forumi/  evo  :122:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Oktobar 2012.
« Reply #27 on: October 03, 2012, 11:52:22 »


ok cirus moze te li mi reci neki dobar sajt za pracenje vremenske prognoza za podgoricu i ostale gradove u crnu goru


http://www.meteo.co.me/forumi/  evo  :122:


 :109:  

Jutros je oporavljen malo ovaj prodor,  ali je i dalje slabiji od onoga što se ranije crtalo  ...  

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Oktobar 2012.
« Reply #28 on: October 03, 2012, 12:00:46 »
od ponedeljka mozemo ocekivati pad temperature al od sredine mjeseca sad sam gledao na rts novi porast temperature u nekim krajevima srbije i do 29 c

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Oktobar 2012.
« Reply #29 on: October 03, 2012, 12:33:16 »


Cini mi se da od ovog zahladjenja nece bit nista...Ec ublazio dosta ako se ne varam :71: :31:


Jeste,  ublažio ga je večeras   :46:  nadam se da će ga vratiti sljedeći izlazi  ...   kvota skočila na 2,90     :14:

Petre evo Fraka ti je odgovorio ...  kod ovakvih prodora velike su razlike sa dvije strane Dinarida.  Mi često pod  'kontinentalnim' predjelima - u klimatološkom smislu -  ne podrazumijevamo Zetsko-bjelopavlićku ravnicu, južne planine, Cetinje, Nikšić ...   mi smo od kontinentalnih masa odvojeni planinama,  a stalno pod uticajem Mediterana.  I kad se desi prodor sa 'suvim' zahlađenjem,  ovamo je znatno slabiji i kraće traje.  


Za Niksic se kolega nebih slozio sa tobom, on je pravi predstavnik kontinentalnog pojma,kako geografski tako i klimatski.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Oktobar 2012.
« Reply #30 on: October 03, 2012, 13:33:01 »

od ponedeljka mozemo ocekivati pad temperature al od sredine mjeseca sad sam gledao na rts novi porast temperature u nekim krajevima srbije i do 29 c


Nikad nemoj gledat prognoze za duzi period od 7 dana.. i taj period od 5 do 7 dana je vec vrlo diskutabilan. Mnogo puta, a to su kolege svjedoci, se desavalo da u 3 dana prognoza nevjerovatno omane. To sto RTS daje je na osnovu mjesecne progneze srpskog hidrometeoroloskog zavoda, koja se bezbroj puta pokazala i dokazala kao glupa i nepotrebna.

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Oktobar 2012.
« Reply #31 on: October 03, 2012, 13:48:33 »


od ponedeljka mozemo ocekivati pad temperature al od sredine mjeseca sad sam gledao na rts novi porast temperature u nekim krajevima srbije i do 29 c


Nikad nemoj gledat prognoze za duzi period od 7 dana.. i taj period od 5 do 7 dana je vec vrlo diskutabilan. Mnogo puta, a to su kolege svjedoci, se desavalo da u 3 dana prognoza nevjerovatno omane. To sto RTS daje je na osnovu mjesecne progneze srpskog hidrometeoroloskog zavoda, koja se bezbroj puta pokazala i dokazala kao glupa i nepotrebna.


ili ti, bolje je maksim po diviziji lupao no oni po prognozama... u pasulj je tačnija prognoza. žao mi je što ovo govorim, ali sam se x puta uvjerio u to. bar kad je u pitanju prognoza +3.Prognozu RTS na +3, da ne shatis lično, gledaju još u ruralnim sredinama u kombinaciji sa starim narodnim vjerovanjima...


Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Oktobar 2012.
« Reply #32 on: October 03, 2012, 14:46:26 »
Ma kakvi licno, meni je licno najbolja prognoza za 2-3 dana koju rade oni, njih wrf-nmm je zakon!  :109:
Ali ove dugorocne su glupe, prije svega nepotrebne.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Oktobar 2012.
« Reply #33 on: October 03, 2012, 18:08:27 »



Cini mi se da od ovog zahladjenja nece bit nista...Ec ublazio dosta ako se ne varam :71: :31:


Jeste,  ublažio ga je večeras   :46:  nadam se da će ga vratiti sljedeći izlazi  ...   kvota skočila na 2,90     :14:

Petre evo Fraka ti je odgovorio ...  kod ovakvih prodora velike su razlike sa dvije strane Dinarida.  Mi često pod  'kontinentalnim' predjelima - u klimatološkom smislu -  ne podrazumijevamo Zetsko-bjelopavlićku ravnicu, južne planine, Cetinje, Nikšić ...   mi smo od kontinentalnih masa odvojeni planinama,  a stalno pod uticajem Mediterana.  I kad se desi prodor sa 'suvim' zahlađenjem,  ovamo je znatno slabiji i kraće traje.  


Za Niksic se kolega nebih slozio sa tobom, on je pravi predstavnik kontinentalnog pojma,kako geografski tako i klimatski.

 
U Crnoj Gori kontinentalne klime nema,   samo umjereno-kontinentalnih varijacija ...   ali ipak mislim je Nikšić,  sa svojom pozicijom južno od Dinarida,  ima jednu 'brdsko-kotlinsku'  verziju mediteranske klime.  Vruća i sušna ljeta sa nešto nestabilnosti,   ali bez onih moćnih frontova i zahlađenja koji su karakteristike kontinetalne klime ...   vlažne zime i relativno blage (sa konvekcijama),  s obzirom na njegovih 600+ mnv ...  Sorry za off ...
« Last Edit: October 03, 2012, 18:11:24 by cirus »

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Oktobar 2012.
« Reply #34 on: October 04, 2012, 01:27:26 »
Pa na neku umjereno kontinentalnu klimu sam i mislio.

Sad da su vruca ljeta u Nk to mi isto ne ide bas,posebno ne ranije. Rekao bih da su umjereno topla ljeta i umjereno hladne zime. Nego da ne idemo dalje u ot.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Oktobar 2012.
« Reply #35 on: October 04, 2012, 09:37:28 »
Iskreno ne znam, kakva su vremena dosla, Kolasin ce imat meditransku klimu  :07: Ono sto je cinjenica je da je Crna gora jako mala drzava i da je svuda dosta velik uticaj mora, sem mozda na samom sjeveru.

No da se vratimo topiku. Modeli su se malo oporavili. Tj idu u tom pravcu, nadam se da ce sledeci izlaz crtat neke padavine jer bi ovo bilo samo suvo, blago zahladjenje

Madjo

  • Guest
Re: Oktobar 2012.
« Reply #36 on: October 04, 2012, 09:55:08 »
Odlike kontinentalne klime ima samo krajnji śever Crne Gore, sa śedištem u Pljevlja...  :67: Mada, nije ni to čista kontinentalna klima, više planinsko-kontinentalna.

Iskreno ne znam, kakva su vremena dosla, Kolasin ce imat meditransku klimu  :07:

Da znaš da u njegovoj klimi ima primjesa mediterana koji se ogleda u izraženom jesenjem/zimskom pluviometrijskom režimu, koliko gođ to izgledalo smiješno.  :27: Nije mala stvar to što za godinu dana Kolašin primi prosječno preko 2100 mm padavina.


Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Oktobar 2012.
« Reply #37 on: October 04, 2012, 10:00:21 »
fraka kolasin i zabljak su dva najhladnija grada u crnoj gori male ih razlike dijele kolasin ima umjereno kontinentalnu klimu al to je vise planinska nego umjereno kontinentalna tako da kolasin nemoze nikako imat uticaj mediteranske

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Oktobar 2012.
« Reply #38 on: October 04, 2012, 10:55:05 »
Naravn da moze Petre. Kao sto Madjo rece, 2100 mm godisnjih padavina je itekako poslijedica uticaja mediterana. Svakako da je to planinska klima, ali uticaj postoji. Cisto kontinetalnu klimu ima Vojvodina, Madjarska, Ceska... Godisnje kolicine padavina su mnogo manje, obicno se krecu od 400-800 mm...

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Oktobar 2012.
« Reply #39 on: October 04, 2012, 10:59:15 »
Zabljak i Kolasin se ne mogu bas porediti,ima dosta razlike izmedju njih. Ljeta u Kolasinu su puno toplija nego na Zabljaku,vidjeli smo to i ove godine kada je Kolasin isao i do 37
 C a Zabljak do 30 max. Sto se tice zima i tu je Zabljak hladniji i ima vise snijeznih dana,iako nekad jutra znaju da budu hladnija u Kolasinu.

Nego da se vratimo temi,izgleda da ce u juznim predjelima biti samo blagi pad T,na sjeveru nesto veci. Ali od utorka opet porast  :14:


Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Oktobar 2012.
« Reply #40 on: October 04, 2012, 11:41:02 »
jeste na sjeveru znatno ce opasti temperatura dok na jugo samo blagi pad temperature

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Oktobar 2012.
« Reply #41 on: October 04, 2012, 14:32:40 »
Sledece nedelje po novom GFS hladnije vrijeme ali suvo,suv i EC za veci dio sledece nedelje i nesto topliji,vrijeme dusa  :34:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Oktobar 2012.
« Reply #42 on: October 04, 2012, 14:54:31 »
Malo off-a... Postoje u klimatologiji empirijske formule kojima se pokušava odrediti stepen kontinentalnosti neke klime. Najčešće se koristi Johanssonova koja glasi ovako: k=1,7*A/sinf -20.4, gdje su k - koeficijent kontinentalnosti, A - razlika srednjih mjesečnih temperatura najtoplijeg i najhladnijeg mjeseca i f - geografska širina u stepenima. Smatra se da k između 0-33 označava maritimnu klimu, od 34-66 kontinentalnu i preko 66 izrazito kontinentalnu klimu (Verhojansk kao tipični predstavnik kontinentalne klime ima vrijednost ovog koeficijenta 100  :120:). Ono što je zanimlivo da se ovaj koeficijent u Crnoj Gori kreće od 17.6 (Bar) do 32.5 (Podgorica), u Pljevljima je 29.4!!! Dakle, slabo šta mi imamo od kontinentalne klime... Trebalo bi još reći da bi koeficijenti na sjeveru logično trebalo da budu veći od podgoričkih, ali nijesu zbog uticaja nadmorske visine koja obara godišnji hod temperature, tako da se slobodno može reći da je klima sjevera više korigovana orografijom, tj. nadmorskom visinom nego kontinentalnošću.
« Last Edit: October 04, 2012, 14:58:55 by SnowHunter »

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Oktobar 2012.
« Reply #43 on: October 04, 2012, 19:43:57 »
mozes li mi reci sta znaci maritimna klima

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Oktobar 2012.
« Reply #44 on: October 04, 2012, 20:07:14 »
morska, okeanska klima.. primorska..

Offline Bura

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Oktobar 2012.
« Reply #45 on: October 04, 2012, 20:10:08 »

morska, okeanska klima.. primorska..


Veoma vlazna, umjerena. Takvu klimu na primjer ima veci dio Velike Britanije, sjever Francuske...
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Oktobar 2012.
« Reply #46 on: October 04, 2012, 20:43:24 »
Vecina evrope ima tu klimu... jugoistok australije, novi zeland, juzna afrika...

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Oktobar 2012.
« Reply #47 on: October 04, 2012, 21:03:08 »

Vecina evrope ima tu klimu... jugoistok australije, novi zeland, juzna afrika...
..i primorski krajevi Kanade(npr.Vankuver),zatim Boston,Njujork,Nova Skotska,klima koja je preko 40-tog stepena geografske sirine u mjestima koja izlaze na okeane.

Klima U CG je sredozemna(primorje),izmijenjeno-sredozemna(ZB ravnica,duz kanjona Morace) ,umjereno kontinentalna(Niksic,Cetinje,beranska kotlina(duz Lima)),kontinentalna(Pljevlja,Rozaje),planinska(Zabljak,Kolasin).Kod nas nema nekih varijacija tj.pod tipova klima npr. umjerena sa vlaznim ljetom...

EC 12 Z od ponedeljka daje postepeno hladnije,a u srijedu ima sanse za kisu.

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Oktobar 2012.
« Reply #48 on: October 04, 2012, 21:31:14 »
moze te li mi reci za taj EC DA I JA PRATIM VREMENSKU PROGNOZU NA TO KAKO DA UKUCAM NA PRETRAZIVAC

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Oktobar 2012.
« Reply #49 on: October 04, 2012, 21:46:33 »

moze te li mi reci za taj EC DA I JA PRATIM VREMENSKU PROGNOZU NA TO KAKO DA UKUCAM NA PRETRAZIVAC

http://meteociel.fr/modeles/ecmwf.php(!dosta smo off od teme!)