Author Topic: Cikloni u 2010  (Read 17439 times)

Madjo

  • Guest
Re: Cikloni u 2010
« Reply #25 on: January 02, 2010, 10:08:20 »
Evo moj predlog za 2010.god
Znaci,ide zensko-musko po azbucnom redu.
Andjelija,Budo,Vesna,Gojko,Danica,Ðoko,Esma,Zeljko,Zorka,Ivan,Julija,Kosta,Lidija,Ljubo,Milodarka,Nako,Njegosava,Ostoja,Persida,Radivoje,Snezana,Todor,Çetna,Ugljesa,Fedja,Hana,Cikota,Chajo,Dzemal,Shanja///ako prifali evo jos Aleksa,Biserka,Vojo,Gorde,Dusan,Ðurdja,Endi,Zeljka,Zdravko,Ike,Jakov,Ksenija,Luka,Ljeposava,Milo,Nevenka,Njako,Olga,Peko,Radojka,Srdja,Tanja,Çiro,Una,Filip,Himzo,Caro,Charli,Dzanja,Scepan
Dajte vase misljenje,moze li bolje,da li da izostavimo slova $,Ch,Dz,U..
Potom bi Admin sastavio konacan spisak i zakljuca temu.

« Last Edit: January 02, 2010, 12:18:14 by Madjo »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Cikloni u 2010
« Reply #26 on: January 02, 2010, 11:50:06 »
Mislim da je bolje izostavit dva "nova" slova, jer su obično vezana za nadimke.
E, sad, ne znam je li bolje da cikloni idu redom slovo po slovo (jedan na A, pa drugi na B, treći na V... i tako u krug) ili prvo ispucat sve na A, pa tek onda preći na B...

Madjo

  • Guest
Re: Cikloni u 2010
« Reply #27 on: January 02, 2010, 11:59:49 »
A sto znam,tako necemo za 2 godine doc do imena na M,na primjer.
Neznam,odlucite.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Cikloni u 2010
« Reply #28 on: January 02, 2010, 17:39:26 »
Admine, mozda je ipak bolje da idu slovo po slovo, sto kaze Madjo, tako neka slova u drugom dijelu azbuke nece ostati diskriminisana   :D

Da pocnemo sa izbacivanjem imena ?   Ja izbacujem Ljeposavu, jer se to ime sve manje koristi, a i zvuci mi arhaicno i estetski neprihvatljivo ...   "Olujni sistem, kod crnogorskih meteorologa poznat i kao Ljeposava, donio je puno neprilika tokom noci ...."       !?    :-\
Takodje toplo predlazem (iz slicnih razloga)  i reviziju   Djoka (to je uglavnom nadimak, ime je Djordje ili Djordjije),  Endija (to nije nase ime, bar ovih poslednjih par hiljada godina pisane istorije, a nije ni da je anticko ili kakvog drugog univerzalnog korijena) ....   ima jos detalja, ali bi bilo delikatno gundjati sad, o ukusima se ne raspravlja, a moze se i uvrijedit' neko ....   no, ima i odlicnih imena, i to vecina ...
Slazem se da je bitno cuvati kontinuitet, obicaje, tradiciju, ali treba takodje imati u vidu i aktuelni trenutak, jer jezik je ziv, evoluira i mijenja se sa duhom vremena.   
        
« Last Edit: January 02, 2010, 17:51:12 by cirus »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Cikloni u 2010
« Reply #29 on: January 02, 2010, 17:45:05 »
Da, vjerovatno je bolje ići u krug, što bi omogućilo i lakše osvježavanje liste novim imenima.
Slažem se da Endiju, između ostalih, nije mjesto na našoj listi.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Cikloni u 2010
« Reply #30 on: January 02, 2010, 18:26:36 »
Endija sam ja predložio,jer sam mislio da ih možemo nazvati i stranim imenima a ne samo našim  ??? ???

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Cikloni u 2010
« Reply #31 on: January 02, 2010, 18:42:23 »
Imamo Kimi, čini mi se, sasvim dovoljno imena u CG i na prostorima ExYu, a to su posjetioci našeg foruma.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Cikloni u 2010
« Reply #32 on: January 02, 2010, 18:43:55 »
OK,nemam ja ništa protiv  ;) :)

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Cikloni u 2010
« Reply #33 on: January 02, 2010, 19:04:20 »
U Podgorici kao da ce apokalipsa,munje blicaju,nema grmljavine,kisa dobro pada,jednom rijecju pravi uzitak za meteo fanove,obozavm ovakve stvari,moze li se desit Madjo da bude snijega nocas u Cetinjski kraj i da li bi ga bilo koliko?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Cikloni u 2010
« Reply #34 on: January 02, 2010, 19:09:42 »
Evo liste predloga. Za sada je to 130 imena. Ajde da stignemo do 150, a onda da krenemo sa biranjem rednih brojeva.
Možda bi mogli da idemo po 3 imena (gdje imamo dovoljno predloga) pa na sledeće slovo?

A:   Andjelija   Aleksa   Aleksandra   Andrija   Aida   Adnan   Ana      
B:   Blagota   Biserka   Budo   Bojana               
V:   Vidak   Veselinka   Vesna   Vojo   Vanja   Vlado         
G:   Gojko   Garo   Gordana   Gvozden               
D:   David   Dragica   Danica   Danijela   Dusan   Dragan   Damir      
Đ:   Ðurđa   Ðuke   Ðorđije   Ðina   Ðuro            
E:   Emilija   Ema   Elena   Esma               
Ž:   Žarko   Željka   Željko   Živko               
Z:   Zorka   Zdravko   Zoran   Zana               
I:   Ilija   Ike   Ivanka   Ivan   Igor   Irena         
J:   Jakov   Jovan   Julija   Jadranka   Jasna   Jelena         
K:   Katarina   Krsto   Krcun   Kosara   Ksenija            
L:   Luka   Lidija   Lazar   Lana               
LJ:   Ljubo   Ljiljana   Ljubica                  
M:   Marija   Marko   Milena   Milica   Miljan   Milodarka   Milosava   Milorad   Mladen
N:   Nikola   Novak   Nada   Nina   Nevenka   Natalija         
NJ:   Njegosava                        
O:   Obrad   Olga   Ostoja   Olivera   Ognjen            
P:   Pavle   Persida   Petar   Prvoslav               
R:   Radivoje   Ranko   Radmila   Radojka               
S:   Senka   Snezana   Sofija   Srdja   Slobodan   Suada         
T:   Tomo   Todor   Tanja   Tina   Teodora            
Ć:   Ćiro   Ćetna                     
U:   Uroš   Uglješa   Una                  
F:   Filip   Feđa   Faruk                  
H:   Halid   Himzo   Hana   Hasan               
C:   Cikota   Cuca                     
Č:   Časlav   Čedo                     
DŽ:   Džaka   Džemal                     
Š:   Šćepan   Šako   Špiro                  

Madjo

  • Guest
Re: Cikloni u 2010
« Reply #35 on: January 02, 2010, 19:56:49 »


Da pocnemo sa izbacivanjem imena ?   Ja izbacujem Ljeposavu
Takodje toplo predlazem (iz slicnih razloga)  i reviziju   Djoka (to je uglavnom nadimak, ime je Djordje ili Djordjije),
treba takodje imati u vidu i aktuelni trenutak, jer jezik je ziv, evoluira i mijenja se sa duhom vremena.    
        
Ciruse,vodjen tom logikom izbaci i Çetna,Scepan,Spiro,Itd itd
jednostavno sam isao na to da se ozive neka nasa stara,lijepa imena,a naravno i malo humora ne skodi.
Mislim da se Ðoko cesto koristi i u potpisu,makar u moje krajeve,to je upravo davno evoluirano ime Ðorðije.
Uglavnom,nije lose
E,zaboravili smö  Radosav,najace ime :D
« Last Edit: January 02, 2010, 20:09:24 by Madjo »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Cikloni u 2010
« Reply #36 on: January 02, 2010, 21:06:57 »
Ako sam dobro shvatio ...   evo ih imena koja su meni ok, od ponudjenih, plus u zagradi imena koja bih predlozio za to slovo, po tri ... :

a)  -   Aleksa Aida Ana
b)  -   Bojana (Balsa, Bela)
v)  -   Vesna Vanja Vidak
g)  -   Gojko Gordana Gvozden
d)  -   Danica Dusan Danijela
dj) -   Djurdja Djordjije Djina
e)  -   Ema Elena Esma
z)  -   Zarko Zeljka
z)  -   Zorka Zana (Zoja)
i)   -   Irena Igor (Ivona)
j)   -   Jasna Jovan Jadranka
k)  -   Katarina Ksenija Kosara
l)   -   Luka Lazar Lana
lj)  -   Ljubica Ljiljana Ljubo
m)  -   Marija Miljan Milena
n)  -   Nikola Nina (Natasa)
nj)  -  (Njegos)
o)  -   Ostoja Olivera Ognjen
p)  -   Pavle Persida Petar
r)  -   (Rastko Rifat Rosna)
s)  -   Snezana Sofija (Stefan)
t)  -   Tanja Teodora (Trifun)
c)  -   Ciro  (ako je iz pravca Barselone moze i CAVI  :D )
u)  -   Uros Una
f)  -   Filip Fedja (Fatma)
h)  -   Hana Hasan
c)  -   Cikota Cuca
ch) -  Chaslav
dz) -  (Dzenan)
sh) -  Shcepan Shpiro (Shejla)  
 
U ponedeljak vec dolazi nesto cemu treba dati ime, prvo ove godine ..   kad smo kod toga, Admine, ima jedan detalj u kojem ces ti, ili neko iz HMZ, morati da presudis/te, ako bude nesuglasica ..  gdje povuci granicu izmedju ciklona i polja nizeg pritiska, koje moze da pokrene mase i utice na tip vremena ovamo, ali nije bas tako definisana dolina da bi se nesto posebno pratila i dobila ime ...  ?

Madjo   :D  stvar nijansi ...   kao sto vidis volim i ja stara imena, neka su lijepa za ozivjet', ali neka prosto, meni bar, nisu imena za oluju ..   Humor mi je jedan od zivotnih prioriteta, vjeruj   ;D  ali ova imena mogu i u nekoj zvanicnoj komunikaciji da isplivaju, ponekad i hoce vjerovatno, nisu samo za nasu internu upotrebu ..  davacemo im mi nadimke, sto se humora tice, ne brini ....    ;)
« Last Edit: January 02, 2010, 21:10:16 by cirus »

Madjo

  • Guest
Re: Cikloni u 2010
« Reply #37 on: January 03, 2010, 00:18:58 »
Da sumiramo:
1.)Imena ima dovoljan broj,kako muskih tako i zenskih za naredne 2 godine.
2.)Imena su uglavnom crnogorska.
3.)Imena su slozena po azbucnom redu.
4.)Svi najaktivniji clanovi foruma su dali svoje prijedloge.

Da se rijesi:
1.)Kako davati imena ciklonima,musko ime pa zensko ime pa musko ime,ili je to svejedno?
2.)Da li da imena pocinju i nastavljaju redom po azbucnim slovima(Aleksa,Bojana,Vidak..),ili po 3 imena od slova A,potom 3 od slova B i dalje ili neka druga ideja ?
3.)Kad se postigne dogovor,da se zakljuci redna lista imena ciklona za 2010 godinu,koja se nece mijenjati.
4.)Da se ubuduce utvrdjuje jasna razlika izmedju ciklona i doline niskog pritiska,ili drugo resenje da doline i frontalni poremecaji takodje dobijaju imena kao cikloni ?
5.)Strucno lice koje ce to javno potvrditi na forumu(npr"za dva dana novo pogorsanje vremena,stize nam iz Jadrana ciklon Milorad")

  Nadam se da cemo uspjeti do ponedjeljka.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Cikloni u 2010
« Reply #38 on: January 03, 2010, 00:52:34 »
Mi mozemo komentarisati jos sjutra, uglavnom Admin bi trebao da podvuce sve do ponedeljka i postavi listu.  Od ovoga 'da se rijesi',  par sugestija  1)  svejedno, otprilike je isti broj i muskih i zenksih, a ponegdje su 3 muska ili 3 zenska uzastopno, pa bi moglo biti komplikovano da se razvrstavaju jedno za drugim  2)  cini mi se da smo se nasli nekako da idu od svakog slova po jedno, ali ako dodje do drugog "kola"  :D , neka slova imaju samo po jedno predlozeno ime ..  pretpostavljam da ce ona biti preskocena   3)  ok, Admin ce izaci s njom u ponedeljak 4)   ni meni nije jasno, imas li ko kakav konstruktivni predlog ?  (Svidja mi se varijanta da i frontalni naleti, sa sjevera narocito, imaju registraciju, ali ne znam 'oce li to proci i bi li zapetljalo stvari  :) )     5)  Dobro, ali ako mi pocinjemo da ga pratimo, recimo, 5 dana unaprijed, iz zapadnog Sredozemlja, onda ce nadlezni trebati da imaju dobar reflex, ili da vjeruju nasoj procjeni    ;D

Madjo

  • Guest
Re: Cikloni u 2010
« Reply #39 on: January 03, 2010, 01:36:43 »

4)    ni meni nije jasno, imas li ko kakav konstruktivni predlog ?  (Svidja mi se varijanta da i frontalni naleti, sa sjevera narocito, imaju registraciju, ali ne znam 'oce li to proci i bi li zapetljalo stvari  :) ) 
Imam prijedlog.Ljeti,ako prodre hladna masa,pod uslovom da prognosticki materijal pretpostavlja da ce da donese znacajan pad temperature i padavine(sto ima smisla,posebno poslije poduzeg stabilnog i toplog vremena,desava se cesto u oko polovine juna),uz uslov (ako je moguce ikako predvidjet nestabilnost) da nije lokalno celijsko razvice ili da nije suv prodor mase, moje misljenje je da treba da dobije ime.
 A volio bih cut i vasa misljenja.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Cikloni u 2010
« Reply #40 on: January 03, 2010, 02:11:26 »
ok ..  mada moze i bilo koji prodor, veliki pokret sa naglom promjenom, uzrokovan jasnom dolinom ili grebenom, koji se moze pratit' na karti u odredjenom periodu (da nije neka kratka pojava) i za koga je pozeljno da ima ime, zbog svog uticaja ..

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Cikloni u 2010
« Reply #41 on: January 03, 2010, 02:19:08 »
Slažem se sa vama.....imena bi trebali dobiti i frontovi,ali samo oni koju uzrokuju nagli pad temperatura i vremenske neprilike...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Cikloni u 2010
« Reply #42 on: January 03, 2010, 21:57:53 »
Kratak pregled vremenskih dešavanja daje mi za pravo da procijenim kako u godini nema više od 50-ak do 60 ak ciklona, linija nestabilnosti,... uopšte vremenskih poremećaja (na pr. veoma jakih i dugotrajnih temperaturnih inverzija) na području Crne Gore koji zaslužuju da dobiju svoje ime.
Kako ovo nije forum zaposlenih u HMZ nego svih koji imaju pojačani interes za vremenska dešavanja neće meteorolozi predlagati koje pojave će biti imenovane. To ćete uraditi vi, a ja vam predlažem spisak imena koji će, vjerujem, brojno biti sasvim dovoljan za 2010.
Takođe predlažem da neko od najaktivnijih članova foruma dobije zvanje i ovlašćenje moderatora za kategoriju u kojoj bi bili praćeni ti događaji.
Evo spiska imena za 2010.
U dogovoru sa moderatorom (predložite ga) definišite kojim vremenskim pojavama (dešavanjima) ćete davati imena

Anđelija
Blagota
Vidak
Gojko
David
Ðurđa
Emilija
Žarko
Zorka
Ilija
Jakov
Katarina
Luka
Ljubo
Marija
Nikola
Njegosava
Obrad
Pavle
Radivoje
Senka
Tomo
Ćiro
Uroš
Filip
Halid
Cikota
Časlav
Džemal
Šćepan
Aleksa
Biserka
Veselinka
Gordana
Dragica
Ðorđije
Ema
Željka
Zdravko
Ike
Jovan
Krsto
Lidija
Ljiljana
Marko
Novak
Olga
Persida
Ranko
Snezana
Todor
Ćetna
Uglješa
Feđa
Himzo
Cuca
Čedo
Dženan
Špiro

 

Madjo

  • Guest
Re: Cikloni u 2010
« Reply #43 on: January 03, 2010, 22:37:11 »
Odlicno.Lista je gotova,treba je prepisat u temu i zakljucat.
Nebih davao obavezu samo jednom clanu da vodi racuna o tome.Mislim da je bolje da to ide spontano,mi obicno "vidimo" ciklon 3-4 dana prije,odma bi neko od nas najavio u Prognozama dolazi ciklon,zvace se tako i tako.Jedino da se poshtuje lista i redosled i to je to.
Zasad da se drzimo ciklona,sto mislite?
U utorak nam stize ciklon Andjelija.Dobro nam dosla.;)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Cikloni u 2010
« Reply #44 on: January 03, 2010, 23:43:57 »
Drago mi je da je lista konačno gotova. Slažem se sa Mađom da je za sada dovoljno da se držimo ciklona, osim ako negdje u ljetnjim mjesecima ne naleti neki ekstra jak front, koji bi zaslužio da mu damo posebno ime, i detaljnu analizu.
A što se tiče moderatora za tu posebnu kategoriju, valjda nema potrebe da ga predlažemo. Mislim da se zna koji se član već uveliko istakao dosadašnjim zalaganjem na forumu, više od drugih. Nadam se da ste prepoznali o kome je riječ, i da zaslužuje zvanje moderatora. ;)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Cikloni u 2010
« Reply #45 on: January 03, 2010, 23:52:37 »
 :D   Podrzavam, i neka mu je srecno !

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Cikloni u 2010
« Reply #46 on: January 04, 2010, 00:09:13 »
S obzirom da Mađo ima neuobičajen pristup internetu, a takav pristup košta, ciruse, Miloše, bole, kimi ... ne ostavljajte Mađa na cjedilu.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Cikloni u 2010
« Reply #47 on: January 04, 2010, 00:15:06 »
Tu smo da pomognemo, ako treba. :)

Madjo

  • Guest
Re: Cikloni u 2010
« Reply #48 on: January 04, 2010, 00:30:11 »
S obzirom da Mađo ima neuobičajen pristup internetu, a takav pristup košta, ciruse, Miloše, bole, kimi ... ne ostavljajte Mađa na cjedilu.
Hahahaha,ovo neuobicajen je lijepo receno.;)
Ja bih ipak dao prednost Cirusu i Milosu,puno bolje poznaju procese od mene.
Ako sam najvise postova napisa,ne znaci da se razumijem.Polovina postova su mi gluposti.Pogledajte cirusove postove,mene je banja citat ih.Ja dosta mlatim,ponekad potrefim.Mene se cini svaki oblak koji prodje,evo 100 litara kise. :D :D I neka to,nego mi se cini da ce samo odje se ispadat.
Nemojte pomislit da sam se prepa od funkcije ili da mi je skupo,jednostavno mislim da ima boljih.
Ali zajedno cemo sve odrzavat u dobrom stanju,ipak su ovo nasi pionirski koraci.
 

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Cikloni u 2010
« Reply #49 on: January 04, 2010, 00:35:24 »
Slažem se sa Miloshem,kolegom sa SM foruma....Dakle zna se ko je zaslužio da bude moderator  ;) ;)

A mi ostali ćemo pomoći ako zatreba  :) :)