Author Topic: Septembar 2012.  (Read 61874 times)

Offline Стенли

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1962
Re: Septembar 2012.
« Reply #275 on: September 12, 2012, 22:01:14 »
Pa da, slazem se i ja sa vama Transmate.. Ali ljudi moji, skener, modeli su rekli sta su imali, sad samo cekamo da vidimo koliko ce dje panuti, nemamo radar pa da znamo otprilike u svaki ''mm'' koliko ce dje bit ,vodenog taloga. Samo lagano..

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Septembar 2012.
« Reply #276 on: September 12, 2012, 22:05:44 »


A jugoistok države? Koliko vidim svaki model najviše padavina baš daje za područje barske i ulcinjske opštine.
Koliko me iskustvo sluzi,svaki modeli godinama za slicne ciklone daju najjace tonove boja  na SE drzave i naravno veoma rijetko su u pravu,a i logicno je da vecina ciklona dolaze sa zapada i jugozapada i da prvo ti djelovi drzave imaju padavine a kad se ciklon zavrsava obicno je to sa sjeverom tako da padavine na SE izostaju,a jos jaci jugo u Ulcinju i Baru zna da ne donese najjace padavine nego i ne donese padavine.
Najvise prednosti kod ovakvih ciklona uvijek imaju Boka,Ct,Dg.


Madjo

  • Guest
Re: Septembar 2012.
« Reply #277 on: September 12, 2012, 22:20:45 »
Čeka nas velika kiša,to je jasno, a razlike u očekivanoj količini padavina između određenih lokaliteta možda više treba tražiti u smjeru i brzini vjetra a ne u nijansama sivih,crvenih,nerandžastih i šućmurastih bojá na kartama.  :28:

Dunuće jugó.Evo sve moguće projekcije i razine,po Nmm-u,za śutra popodne.  :81:















Wrf.




« Last Edit: September 12, 2012, 22:23:05 by Madjo »

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Septembar 2012.
« Reply #278 on: September 12, 2012, 22:23:40 »

Pa da, slazem se i ja sa vama Transmate.. Ali ljudi moji, skener, modeli su rekli sta su imali, sad samo cekamo da vidimo koliko ce dje panuti, nemamo radar pa da znamo otprilike u svaki ''mm'' koliko ce dje bit ,vodenog taloga. Samo lagano..


U pravu si,radar nemamo,modeli se sto se ticu padavina slazu da ce biti obilne,samo se ne slazu oko mjesta dje ce pasti vise ,dje manje...zato i kazem da nam ostaje samo da cekamo i vidimo

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Septembar 2012.
« Reply #279 on: September 12, 2012, 22:46:20 »


Pa da, slazem se i ja sa vama Transmate.. Ali ljudi moji, skener, modeli su rekli sta su imali, sad samo cekamo da vidimo koliko ce dje panuti, nemamo radar pa da znamo otprilike u svaki ''mm'' koliko ce dje bit ,vodenog taloga. Samo lagano..


U pravu si,radar nemamo,modeli se sto se ticu padavina slazu da ce biti obilne,samo se ne slazu oko mjesta dje ce pasti vise ,dje manje...zato i kazem da nam ostaje samo da cekamo i vidimo


da kupimo radar!?  :22:

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Septembar 2012.
« Reply #280 on: September 12, 2012, 22:49:30 »
E da je srece no nije,puno bi nam koristio

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Septembar 2012.
« Reply #281 on: September 12, 2012, 23:02:27 »
Nije skup  :67:

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Septembar 2012.
« Reply #282 on: September 12, 2012, 23:20:46 »

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Septembar 2012.
« Reply #283 on: September 12, 2012, 23:25:21 »

Madjo

  • Guest
Re: Septembar 2012.
« Reply #284 on: September 12, 2012, 23:39:42 »
O čemu vi ?  :32:  :67:

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Septembar 2012.
« Reply #285 on: September 12, 2012, 23:42:17 »
Vidim veceras forum ponovo ozivio sto je za svaku pohvalu ,a kako i nece kad nas ceka velja kisa  :111: :105:

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Septembar 2012.
« Reply #286 on: September 13, 2012, 00:31:08 »

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Septembar 2012.
« Reply #287 on: September 13, 2012, 01:58:40 »

O čemu vi ?  :32:  :67:
Nemamo radar,ja reko skupo je to,pa rece michael da otmemo iz Italije ili Srbije  :102:

Priblizava se oblacnost,razvoja ima daleko od nas.
Gfs 18 Z crta monsune.

U subotu i nedelju ujutru daje padavine,takodje i utorak.Takodje i EC daje prolazne padavine za utorak.
« Last Edit: September 13, 2012, 02:02:31 by nikolA »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Septembar 2012.
« Reply #288 on: September 13, 2012, 04:39:47 »
estofex  je izdao upozorenje drugog stepena za istočnu obalu Jadrana,  uključujući i primorje i centralni dio CG.

SYNOPSIS

An intense polar trough cuts off across the central Mediterranean. The associated cold front will affect northern Africa and Greece during the period, while additional storms will form across the Ionian Sea.

DISCUSSION

Southern Tyrrhenian Sea to southern Adriatic Sea, Ionian Sea, western Greece and surroundings

A cold front moves southward across the southern Mediterranean on Thursday. Cool polar air will spread into northern Africa in the wake of the cold front, whereas a plume of hot desert air will spread north-eastward ahead of it. The strong temperature gradient will increase the mid-level jet streak at the southern flank of the cut-off to more than 45 m/s at 500 hPa across southern Italy at the end of the period.

At low levels, the cold front will become orientated parallel to the strong south-westerly flow during the day. Strong low-level convergence is expected by numerical models along the cold front from northern Libya to the western coasts of Albania and Greece, with increasingly southerly low-level winds ahead of the cold front. This will be associated with moisture pooling along the cold front and a 0-1 km mixing ratio of around 16 to 18 g/kg is possible according to latest GFS. The rich low-level moisture will be capped by the hot desert air mass that overspreads the region from the south-west. The strong low-level forcing along the cold front is forecast to support a linear MCS that may evolve into a parallel stratiform MCS given the strong mid-level flow.

The main threat will be excessive precipitation in the range of the linear MCS. The highest threat shifts from the southern Tyrrhenian Sea to the southern Adriatic Sea, Ionian Sea and surroundings during the period. Latest GFS indicates the greatest precipitation amounts at the end of the period from western Albania to western Greece due to upslope flow, where flash floods are expected. Additionally, storms may produce large hail given a large overlap of strong vertical wind shear and high CAPE. GFS indicates CAPE around 3000-4000 J/kg along the front overlapping with around 20-25 m/s deep layer vertical wind shear. Current thinking is that the southern portions of the convective line will be associated with the main hail risk, and even very large hail is not ruled out with supercells. Further north, the hail potential is expected to be lower as isolated cells are not likely, but stronger multicells may produce locally large hail. Severe wind gusts are also not ruled out with the stronger storms.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Septembar 2012.
« Reply #289 on: September 13, 2012, 09:17:30 »
Polako se ostvaruje ono što sam pominjao juče da maksimum padavina ipak neće biti tamo gdje su danima davali globalni modeli. Evo, mnogi gradovi već imaju padavina koliko će u Baru i Ulcinju pasti do subote. :83: Neka, važno je samo da pada. Ja bih bio prezadovoljan da padne i 50mm, ali onako ravnomjerno do subote. Sad nam ostaje samo da pratimo.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Septembar 2012.
« Reply #290 on: September 13, 2012, 09:33:42 »
Obilne padavine do petka popodne,kad ce smanjiti intetitet,u subotu jos ponegdje bice malo kise,a u nedelju uglavnom na sjeveru sa slabim padavinama.U ponedeljak ulavnom suvo,a u utorak tokom dana prolazna kisa.
Temperatura u  padu,posebno u kontinentalnim predjelima,na jugu u nedelju dnevna malo visa a u ponedeljak znatno toplije vrijeme u cijeloj zemlji, u utorak nesto niza.


Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Septembar 2012.
« Reply #291 on: September 13, 2012, 11:45:22 »
Novi NMM jasno izdvaja jugozapad. Po njemu orjen prima i primace neke nevjerovatne kolicine kise.

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Septembar 2012.
« Reply #292 on: September 13, 2012, 15:09:55 »

Novi NMM jasno izdvaja jugozapad. Po njemu orjen prima i primace neke nevjerovatne kolicine kise.


ajmo momci, dajte izvode za popdne-noćas.... p.s. pratim preko tel i u poslu sam, nemam mogućnost da gledam modele.... fala!

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Septembar 2012.
« Reply #293 on: September 13, 2012, 15:14:40 »
Ne znam što da kažemo, a da nismo već rekli. Nakon 20h bi trebalo da bude obilnih padavina u cijeloj zemlji. A ako se to ne desi, svu odgovornost prenosim na modele.  :08:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Septembar 2012.
« Reply #294 on: September 13, 2012, 15:17:19 »
Upravo tako  :47:

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Septembar 2012.
« Reply #295 on: September 13, 2012, 15:17:27 »

Ne znam što da kažemo, a da nismo već rekli. Nakon 20h bi trebalo da bude obilnih padavina u cijeloj zemlji. A ako se to ne desi, svu odgovornost prenosim na modele.  :08:


bukvalno cijeloj!? nemoj mi pljevlja razdvajati  :11:

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Septembar 2012.
« Reply #296 on: September 13, 2012, 15:23:22 »
Evo ti u Pljevlja već pala nekolika mm, ne brini za večeras. Grad koji ima najveće šanse da prođe bez dobrih padavina ovoga puta je Rožaje. Pljevlja su u solidnoj poziciji, čim već ima kiše.
Bar i Ulcinj su takođe kritični, ali valjda krene i ovamo sa zakašnjenjem.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Septembar 2012.
« Reply #297 on: September 13, 2012, 15:28:10 »
Neznam, ovo se vise niko ne moze zakleti koji ce scenario biti, jer vec situacija u dobrom dijelu CG odstupa od modela.

Recimo za PG smo trebali gotovo cijeli dan da imamo kisu (ne jakog inteziteta) da bi predvece krenula prava zurka...Medjutim mi smo rano ujutru imali 12mm i od tada nista,cak evo i sunca.

Sad vidim WRF-NMM po ulaznim podacima GFS-a prolongiraju padavine pa se glavnina ocekuje u noci cet-petak, u petak a evo i u subotu oni daju vrlo solidne padavine za cijelu CG.



Dok po ulaznim podacima EC-a nema za veci dio zemlje sem nesto oskudno za sjever,ja licno vise vjerujem drugom scenariju.


Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Septembar 2012.
« Reply #298 on: September 13, 2012, 15:30:50 »
Nista, ni ovamo nema ni kapi vec par sati.. a vidi se to i na ams..  kod mene palo 35 litara samo..  manje nego u Dg. Ipak sam istocnije 5 km...
Nadamo se da ce se ova linija pomjeriti istocno da padne dobra kisa i u Pg-Br-ul..
I niksic je lose prosao... ali tamo se crne oblaci.. vjerujem da dobro roka..

Cekamo 20h.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Septembar 2012.
« Reply #299 on: September 13, 2012, 15:37:13 »
Evo vec na Jadranu ima grmljavinskih procesa,ocekujem do 18h nesto konkretno