Author Topic: Jul 2012.  (Read 27493 times)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Jul 2012.
« Reply #50 on: July 20, 2012, 17:46:07 »
Dok WRF daje jako slabe padavine do utorka (96h). Najviše me brine što oba modela crtaju fenski istočni vjetar u ponedjeljak. On nikada nije išao uz kišu na primorju...  :02:

Madjo

  • Guest
Re: Jul 2012.
« Reply #51 on: July 20, 2012, 23:27:06 »
Padavine za poneđeljak i utorak su smanjene zato što su modeli prije par dana crtali putanju ciklona duž Jadrana, a sada se crta sa one strane talijanske čizme, u Ligurskom moru.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Jul 2012.
« Reply #52 on: July 21, 2012, 01:50:52 »
Tendencija je takva da će sve otići istočnije, ali GFS i dalje drži dobre padavine, dok je EC skoro presušio. WRF i NMM takođe slabiji nego jutros. Nije bilo realno očekivati neki potop u sred jula, ali svaki mm će značiti.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Jul 2012.
« Reply #53 on: July 21, 2012, 03:37:42 »
 :45: i Gfs je davao malo produbljeniji visinski ciklon sto nije dobro po ovoj putanji jer sve padavine vuce ka Tirenskom moru,mada dosta solidne padavine ponedeljak vece i utorak prijepodne,srijeda uglavnom suvo mada u popodnevnim satima moguca je kisa(u Pg) i nedelja popodne i  ponedeljak tokom dana moze da bude nekoliko mm,uglavnom dobar period pred nama,prijatne temperature do cetvrtka,a i Gfs i Ec zadrzavaju nestabilnu vazdusnu masu period tokom citavog perioda.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Jul 2012.
« Reply #54 on: July 21, 2012, 11:43:38 »
E divno, sad kad sam već svima razglasio da će biti kiše u ponedjeljak i utorak, polako se brišu i poslednji mm za Bar.  :82: Ne bilo mi pričati tako rano, izbaskuzirah. Najgore je što ni pada temperature gotovo da ni neće biti. A i bilo mi je sve sumnjivo od starta kad sam vidio istočno strujanje...

Madjo

  • Guest
Re: Jul 2012.
« Reply #55 on: July 21, 2012, 11:48:02 »
Mislim Miloše da će bit kiše dovoljno.Mogu isto tako modeli u narednim izlazima lako da primaknu ciklon ka nama nekih 50-tak km što bi bilo sasvim dovoljno da situacija bude povoljnija.
Na kraju krajeva, tu je srijeda,četvrtak...šanse za nestabilnost,kišu,povremene pljuskove...  :122:

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Jul 2012.
« Reply #56 on: July 21, 2012, 12:41:01 »
Ma ne brinem se ja toliko za unutrašnjost, tu će biti sigurno dobre kiše u par navrata. Samo je primorje baš kritično u zadnjih par izlaza, jedva da se 2-3mm crta. Međutim, crta je jak CAPE indeks što bi značilo mogućnost razvoja jače konvektivne oblačnosti. U takvim situacijama modeli su nemoćni da predvide i približnu količinu padavina.
Jedino što znam iz iskustva da istočno i jugoistočno strujanje ne idu sa dobrom kišom u Baru i Ulcinju...

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Jul 2012.
« Reply #57 on: July 21, 2012, 16:26:43 »

Jedino što znam iz iskustva da istočno i jugoistočno strujanje ne idu sa dobrom kišom u Baru i Ulcinju...


Nije to slucaj samo sa Barom, ni Podgorica uz istocni vjetar ne dobija nikad znacajne padavine. Sa jugoistokom je bolje...

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Jul 2012.
« Reply #58 on: July 21, 2012, 21:54:16 »
najaviše i na vijestima (doduše ne naši omiljeni D i BM) dobru kišu, posebno u pon i ut

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Jul 2012.
« Reply #59 on: July 21, 2012, 22:26:39 »

najaviše i na vijestima (doduše ne naši omiljeni D i BM) dobru kišu, posebno u pon i ut


Ono sto sad vidim na WRF(i razradu nmm) za CG, izuzetno slabe kise u Podgorici moze biti u nedelju kasno navece, ali ono sto se cini izvjesnim je kisa od ponedeljka iza podne do utorka iza podne. Ipak cijelo ovo dugo ocekivano zahladjenje se dakle svede na 24h perioda sa "sigurnom" kisom,za Podgoricu naravno...sto i nije bog zna sto,ali s obzirom na vrucine,susu i kraj jula ipak je OK !

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Jul 2012.
« Reply #60 on: July 21, 2012, 23:37:16 »
ali koliko vidim po izlazima, dobra kiša na sjeveru. takođe, i nezavisno od nedjelje-ponedljeljka-utorka, svaki dan u kontinentalnim predjelima ima uslova za kišu(dosta konvektivne oblačnosti). na kraju, kosmička pravda - pašće tamo gdje treba, da ugasi pozare(jer tamo dje gori, vjerujte ni letjelicama nije potpuno sigurno) i malo ozivi usjeve, a primorju je sezona u jeku-zar ne!?  :22:

znam znam, ovo nije sajt poljoprivednika...
« Last Edit: July 21, 2012, 23:38:48 by michael »

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Jul 2012.
« Reply #61 on: July 22, 2012, 11:00:22 »
Tako je, kao što sam napisao u opisu ciklona, na sjeveru je od danas do srijede svakodnevno moguća kiša konvektivnog porijekla, za razliku od juga i primorja koji će imati eventualna dva prolazna talasa padavina.
Svakako da je u ovim trenucima kiša mnogo potrebnija sjeveru, i mnogo je važnije da tamo padne, ali isto tako ne bi škodilo ni da južnije padne malo. Ako ništa drugo, čisto da malo oživi vegetacija i smanje se šanse za velike požare. Ako išta mrzim, to su suše i požari...  :30:

Offline lav

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 237
Re: Jul 2012.
« Reply #62 on: July 22, 2012, 11:06:37 »
Dali ce biti kise U Podgorici do kraja nedelje?

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Jul 2012.
« Reply #63 on: July 22, 2012, 11:14:03 »
Pa evo par postova iznad mi pokusasmo da damo prognozu pa citaj kolega. Znaci do kraja ove nedelje a to je do nocas -najvjerovatnije nista ili tek slaba pojava kise. Ponedeljak od podne do utorka iza podne moze biti neke solidne kise za jul mjesec.

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Jul 2012.
« Reply #64 on: July 22, 2012, 12:42:24 »
Srbija je krenula od Banata, sada Vojvodina i Zapadna Srbija. Do kraja dana i u toku noći biće i lokalno nepogoda (grad, jak vjetar).Mislim i da bi sjever CG (recimo od Pljevalja, Zabljaka, Pive...) trebao pojačavati sa oblacima, a ubrzo i kišom. Uglavnom, 100% vjerovatnoća da će pasti kiša, ali koliko, to je pitanje. Ta konvektivna oblačnost... može voda sve da ponese, a opet, može iza brda da pada, a s druge strane nista... sjever će uglavnom dobiti kišu. Jug, nešto manje. Ponedljeljak naveče - Utorak prijepodne će biti kiše i na jugu izvjesno.

Mene  nekako više interesuje što nas čeka poslije ove nedjelje!? samo da opet ne bude mjesec dana pakla i požara . i ja ih mrzim!  :14:

Online Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Jul 2012.
« Reply #65 on: July 22, 2012, 13:35:57 »
Nmm je veoma darezljiv za zapadno primorje... a i odgovara nam situacija... mze bit lijepe kise.. mada bi ja volio da se to sve dogodi u jedan dan, a ne da se ravuce na nekoliko...

Madjo

  • Guest
Re: Jul 2012.
« Reply #66 on: July 22, 2012, 13:53:43 »
Najviše se uzdam u nestabilnosti i moguće pljuskove tokom utorka i srijede.  :33:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Jul 2012.
« Reply #67 on: July 22, 2012, 14:07:08 »

Nmm je veoma darezljiv za zapadno primorje... a i odgovara nam situacija... mze bit lijepe kise.. mada bi ja volio da se to sve dogodi u jedan dan, a ne da se ravuce na nekoliko...


Da, to sam i ja primijetio da crta fine kolicine padavina(ponedeljak na utorak i utorak prijepodne) za zaledje Boke pa sve tamo ka sjeverozapadu u pravcu Vilusa i Niksica...

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Jul 2012.
« Reply #68 on: July 22, 2012, 14:36:20 »
Što se tiče konvektivnih padavina, nije ni za sjutra popodne i uveče tako loša situacija. Crta se dosta padavina u Albaniji, tako da bi mogla da se dovuče neka jača masa konvektivne oblačnosti s obzirom na jugoistočno strujanje. Ne znam, uskoro bi trebalo da krene akcija, jedva čekam da se konačno nešto meteorološki zanimljivo desi ovoga ljeta.  :45:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Jul 2012.
« Reply #69 on: July 22, 2012, 16:23:25 »
Zanimljivo je da i sjutra hmz daje 35c za PG,dakle kao i danas. Ja sam se nesto nadao 2-3c nize.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Jul 2012.
« Reply #70 on: July 22, 2012, 18:11:38 »
Gfs 12h i nije nesto preizdasan sa padavinama,posebno na jugu,dok ce od srijede pa do kraja nedelje u sjevernim i centralnim predjelima biti popodnevne nestabilnosti.

Na jugu ponedeljak vece bi trebao da ide prvi padavinski talas i utorak vece drugi,ovo izmedju veoma slabo,ali vidjecemo nocasnje izlaze Wrf i Nmm.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Jul 2012.
« Reply #71 on: July 22, 2012, 18:34:15 »
Kako su krenuli,  večeras će modeli poslat' ovaj ciklon na Ibicu    :14:     cijelo vrijeme postoji tendencija odaljavanja prema zapadu,  od Apenina su ga iz nekoliko puta  'odgurali'  do Sardinije,  a količina padavina i jačina zahlađenja su opadale pomalo    :31:
Jedino što je i dalje simpatično je ovaj naknadni period nestabilnosti i eventualno još neki prodor kasnije,  ali o tome ne vrijedi govoriti sad.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Jul 2012.
« Reply #72 on: July 22, 2012, 20:52:25 »
Ec 12h potvrdi promjenu za sledeci ponedeljak,samo da dodje do 96h  :04: ali zato u petak i subotu veoma toplo,u subotu oko 38-39C.

Za naredna tri dana malo nade za dobru kisu na jugu ali desetak mm bi bilo dovoljno da malo priroda ozivi i suzbije opasnost od pozara.

Zanimljivo pracenje vremena za naredni period  :111:

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Jul 2012.
« Reply #73 on: July 22, 2012, 20:58:05 »
a kiša za sjever Nikola?

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Jul 2012.
« Reply #74 on: July 22, 2012, 21:27:39 »

a kiša za sjever Nikola?
Na sjever ce biti kise do petka,od sjutra poslijepodne sa srijedom skoro svakodnevno a u cetvrtak i petak u popodnevnim satima,znaci uz konvektivne padavine pojedina mjesta na sjeveru imace solidan zbir mm.