Author Topic: Snijeg-sezona 2010/2011  (Read 94249 times)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #325 on: April 16, 2011, 21:56:27 »
Hahaha :p

Ne, ide oko 40 ljudi sjutra, neki su me pitali mogu li u patike, pa samo zbog toga da znam ;)

Što se mene tiče, može i 10 metara, ili što bi rekli Nikšičani deseeetmeetaaraaa! :P

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #326 on: April 17, 2011, 00:05:39 »
Rade, i ja ću śutra gore e su mi se drugovi javili bih li odio š njima pud Štirovnika. Ada nego...Ako vidiš fijatovu kampanjolu crvenu, ti maši  :112: E sad slijedi jedna priča, nećete vjerovat đe sam danas bio  :07: Odio sam s korsom do Orjena.Vi planinari znate dobro kuda se ide ali nije zgoreg ponoviti radi ostalija forumaša ako nekome pane naam da se uputi gore.


Ovako- od Kotora okolo zaliva pa sve do kružnog toka na Meljine đe se skrene desno na novu magistralu put Trebinja.Piči se naviše uz veliku uzbrdicu, prođu se Mokrine i nakon 5-6 km skrene se desno.Od skretnice do lijepog sela Kruševice se stiže za 10-tak minuta.Slikano sa puta koji vodi ka Vrbanji.


Sa istog mjesta sam uslikao vrh Golišavac(1722m), čiji zapadni dio ima nešto snijega.


Nastavi se dalje putem uz dosta usak asfaltni put prema Vrbanji,selo koje leži gotovo na 1000 mnv.Na kraju asfaltnog puta kod jednog,moram spomenuti vrlo lijepog, etno restorana se skrene desno i prati se makadamski put.Otolen pa do Orjen Sedla ima 10-tak kilometara...  Krenuh put gore, u početku sam mislio "nema šanse, put će bit katastrofa..."..."i ako uspijem, neće se moć do Sedla od snijega" ...No, makadamski put bio je sasvim solidan a korsa dovoljno visoka i polako sam se penjá kroz bukovu šumu.Snijega niđe nije bilo usput, a prve sakrivene gomile snijega sam vidio iznad otprilike 1400 mnv.




Da ne zaboravim.. dan je bio oblačan i poneđe usput je trusjela kiša.Uopšte nije bilo ladno, čini mi se da je na Vrbanji bilo 16-17 °.Nijesam puno obraća pažnju na temperaturu kako sam se penjá naviše, najviše zbog straha da ne nasadim auto ili da ne izbucam gume.Polako se primičem planini, ukazuje mi se jedan od vrhova Orjena, čini mi se jedan od nižih vrhova da je u pitanje- Crljena Greda(1627m) (neka me ispravi SH ako griješim), dobro pokriven sa snijegom.




Sa istog mjesta put juga vidi se Subra(1673m),sjeverne padine sa dosta snijega.Magla pri vrhu dokaz da nešto pada gore.


Odjednom na šoferšajbnu viđeh da ne pada samo kiša.Zaustavih auto, kad ono snijeeeeg ...i to na +10°,koliko je pokazivala korsa  :52: Eto i to je moguće... Prođoh planinarski znak na kojem piše da mi je ostalo svega kilometar ipo do Sedla, ponadah se možda i izađem do gore kolima...kad ono oću matrak.Sto-dvjesta metara nakon znaka dočeka me snijeg na put, i sve naprijed je bilo pod velikim kompaktnim snijegom.I put i planina.Koliko može bit snijega iza Zubačkog Kabla i ostalih visokih vrhova kad ga ođe ima ovoliko ? Sedlo je vjerovatno odma iza ove dvije lakat krivine.







Odustah od pješačenja put gore, jedan od razloga je bio što nijesam imá adekvatnu obuću a drugi razlog što je počeo padat jak snijeg.  :52: Razmišljam- koliko može bit ladno po visini kad na ovoliko visoku temperaturu u prizemlju pada snijeg ?  Kasnije je temperatura opala a snijeg srećom nije nastavio jače padat,barem da ja znam.Okrenuh korsicu i polako nazad.







Putokaz koji sam bio prošá.



Vrbanjsko Polje i selo Vrbanja,slikano u povratku. Svratih u restoran, pitah konobara jeli palo ođe koliko snijega u srijedu, kaže da je jedva bilo popršalo i da nije potraja 15 minuta sve se otopilo. Bilo mi je u prvi mah čudno, ali kad se bolje razmisli možda nemaju sva mjesta oko Orjena toliko veliku količinu padavina koliko zamišljamo, možda jedino mjesta iza planina...ili je tako "nanijelo" ko će ga znat... znam đe ga je bilo nanijelo i to odlično  :63:



Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #327 on: April 17, 2011, 01:35:41 »
obozavam ove reportaze :) super prica i slike  djoma :62:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #328 on: April 17, 2011, 01:45:27 »
Svaka čast, Mađo!  :45: Postaješ pravi planinar (s autom   :11:). Lijepa reportaža, i na ovako kratkom izletu se vidi koliko je Orjen fascinantna planina, i izgledom i klimatski.  :43:  Šteta što ne prošeta do Orjen sedla, da vidimo kakvo je gore stanje sa snijegom, stotinjak metara visinske razlike na ovakvim planinama u proljeće često znači drastičnu razliku. Mada ovih sat vremena hoda, koliko stoji na znaku, pa još po snijegu baš i ne bi bila lagana šetnja. Inače, vrh koji pominješ meni liči na Goliševac, upravo on ima dva kupasta vrha vrlo slične visine, ali nijesam siguran... Dosta lijep prikaz o razvoju planinarenja i skijanja na Orjenu, kroz razvoj dubrovačkog planinarstva, u periodu između dva svjetska rata postoji u starim brojevima Hrvatskog planinara, evo linka za jedan dokument u .pdf formatu na 62 strane (11MB). Ima lijepih priča o orjenskim snjegovima.  :45:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #329 on: April 17, 2011, 12:42:16 »
madjo svaka cast. ja nisam do sada bio na orjenu uopste.  Trebao bi otvorit ziro racun da ti uplacujemo pare bar za gorivo zbog ovih divnih reportaza. kako ne ide niko sa tobom?

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #330 on: April 17, 2011, 13:52:36 »
Orjen je bajkovita planina.. svaka cast madjo

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #331 on: April 17, 2011, 17:56:19 »
madjo svaka cast. ja nisam do sada bio na orjenu uopste.  Trebao bi otvorit ziro racun da ti uplacujemo pare bar za gorivo zbog ovih divnih reportaza

 Samo vi dajte para,primam i na ruke  :11: 

Inače, maloprije sam došá sa Štirovnika-gore ima solidnih smetova još, bili smo i kroz Ivanovu Alugu pod Treštanik đe smo se bili zaglavili u snijeg uf...

Fotografije će bit kasnije.
« Last Edit: April 17, 2011, 17:59:50 by Madjo »

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #332 on: April 17, 2011, 23:06:36 »
Juče Orijen, danas Lovćen.  :15:
Evo desetak današnjih najzanimljivijih slika :03:   :81:






















Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #333 on: April 17, 2011, 23:29:38 »
opasno si krenuo madjoni. ovim tempom i za 2 godine ces otic na nepal dzipom nekim:)

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #334 on: April 17, 2011, 23:32:28 »
 :67: Na Nepal s korsom   :08:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #335 on: April 18, 2011, 19:37:26 »
 :109:    Madjoni,  ne znam za Nepal,  ali u najmanju ruku Ande bi trebao da obidjes    :114:
Prelijepe slicice sa Orjena,  oni mladi cetinari sa zuckastom pozadinom,  kao neka izgubljena zemlja u stalnoj magli   :105:  
Manje snijega na Lovcenu nego sto sam mislio,  cak je i na  1700  mnv  progledao i nije bas kompaktan sem onamo dje ga Sunce ne gleda ..

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #336 on: April 18, 2011, 20:45:26 »
Eto madjoni, obidje sve primorske planine.... sad je red na Rumiju........ Kad planiras pohod na nju?  :114:    slike su extra
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #337 on: April 18, 2011, 21:32:09 »
Postavio sam izvještaj na www.popenji.me sa zadnje ture od Ivanovih korita do Brajića o kojoj sam pričao prethodnih dana na forumu : *

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #338 on: April 18, 2011, 21:35:46 »
jel bilo snijega?:)

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #339 on: April 19, 2011, 00:21:02 »
Rade, dobra tura, dosta vas je bilo  :109:  Ona prostrana livada koju pominješ je čuveno Konjsko, ima Veliko i Malo, okolo je debela i gusta bukova šuma, to je raj na zemlji koje valja posjetiti ljeti...ima makadamski put od rampe sa Bjeloša preko Gornjija Očinića i Lubenica. Kažu da su šćeli 80-tih godina,prije no što se zakuvalo na naše prostore, da prave gore vojni aerodrom, da ima sasvim dovoljno dužine da sleti i uzleti avion  :72:


Eto madjoni, obidje sve primorske planine.... sad je red na Rumiju........ Kad planiras pohod na nju?  :114:


Nije isključeno da ne pođem, posebno mi je zanimljiv pogled sa Rumije,i put mora i put jezera ali prije toga moram još barem dva put poć do Orjena.Planina se ne može upoznat za jedan dan.Ono nije ni 10% što Orjen nudi.  :121:
« Last Edit: April 19, 2011, 00:24:04 by Madjo »

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #340 on: April 19, 2011, 09:30:10 »

Rade, dobra tura, dosta vas je bilo  :109:  Ona prostrana livada koju pominješ je čuveno Konjsko, ima Veliko i Malo, okolo je debela i gusta bukova šuma, to je raj na zemlji koje valja posjetiti ljeti...ima makadamski put od rampe sa Bjeloša preko Gornjija Očinića i Lubenica. Kažu da su šćeli 80-tih godina,prije no što se zakuvalo na naše prostore, da prave gore vojni aerodrom, da ima sasvim dovoljno dužine da sleti i uzleti avion  :72:


Hm! Nisam znao za te nazive! :) Gore bi mogli neko okupljanje da napravimo! :)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #341 on: April 19, 2011, 10:08:32 »
Nije isključeno da ne pođem, posebno mi je zanimljiv pogled sa Rumije,i put mora i put jezera ali prije toga moram još barem dva put poć do Orjena.Planina se ne može upoznat za jedan dan.Ono nije ni 10% što Orjen nudi.  :121:


Mađo, nemoj samo na Rumiju usred ljeta. Problem je blizina Skadarskog jezera koje uslijed velikih vrućina isparava pa tura padne mnogo teže. Ja sam zadnji put do vrha popio oko 4L vode i gore nam je skoro svima nestalo :)

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #342 on: April 19, 2011, 10:46:38 »
Nema tu problema. Bitno je da ima vode u hladnjak u korsu  :08:  :67:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #343 on: April 19, 2011, 10:58:10 »
Haha :)

A vidi, kuda je najlakše ić sa stvrima do ove livade, sa dosta stvari na leđima? ( ranac 65l, šator, vreća velika i sve ostalo )
I đe je najbliža voda?

Koliko na karti vidim ispod Kuliješa ima izvor, jugoistočno od livade?

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #344 on: April 19, 2011, 11:15:21 »

Nije isključeno da ne pođem, posebno mi je zanimljiv pogled sa Rumije,i put mora i put jezera ali prije toga moram još barem dva put poć do Orjena.Planina se ne može upoznat za jedan dan.Ono nije ni 10% što Orjen nudi.  :121:


Mađo, nemoj samo na Rumiju usred ljeta. Problem je blizina Skadarskog jezera koje uslijed velikih vrućina isparava pa tura padne mnogo teže. Ja sam zadnji put do vrha popio oko 4L vode i gore nam je skoro svima nestalo :)


Ha ha ha  :102: :102: :102:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #345 on: April 19, 2011, 12:00:31 »


A vidi, kuda je najlakše ić sa stvrima do ove livade, sa dosta stvari na leđima? ( ranac 65l, šator, vreća velika i sve ostalo )



Najlakše je poć ovim putem  :81: Zelena boja asfaltni put,crvena makadamski put za terenca.



Znači, krenete put Lovćena, iznad Bjeloša kod rampe na ulaz u NP skrene se lijevo i nastavi se put Gornjih Očinića.Nacrta sam otprilike dokle se može autom, naprijed je makadam,vjerovatno je propá još više nó kad sam ja zadnji put odio prije nekolke godine. Uglavnom, ima makar 7-8 km da se pješači,ukoliko riješite da ne idete sa džipom. Blagi uspon ide svo dok ne zaobiđete planinu Hum(1415m),nakon toga silazak u Malo Konjsko, to je jedan malo veći dó, a Veliko Konjsko je 5 min naprijed.Lako ćeš ga poznat kad dođeš.

Ima i druga varijanta puta, da sa magistrale put Budve kod sela Ugnji skrenete desno, prođete selo i onda pješačkom stazom.Problem je što onda savlađujete veću nadmorsku visinu...i što je moguće da je ta staza zarasla i da se promaši...i opet se spaja na polovinu puta do Konjskog,tako da bih izabrá ovu prvu varijantu puta.

Zanimljiva je ideja da okupljanje forumaša, tamo neđe u ljeto, bude u ovaj lokalitet.Napunili bi pluća čistim vazduhom,meračilo bi se po one stoljetnje bukve...  :101:


I đe je najbliža voda?
Koliko na karti vidim ispod Kuliješa ima izvor, jugoistočno od livade?


Čini mi se da nema niđe izvorske vode u blizinu, a Kuliješ je daleko od Velikog Konjskog.To bi bio problem ukoliko ne pođete kolima.
Lovćen je ujedno i bogat i siromašan s vodom.


p.s.  Malo smo odlutali od teme, ovo treba da ide u Planinarenje.
« Last Edit: April 19, 2011, 12:06:09 by Madjo »

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #346 on: April 19, 2011, 13:40:39 »

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #347 on: April 20, 2011, 10:32:27 »
Zna li ko kakvo je stanje, tj, ima li snijega na Maganiku? ( Međeđi vrh )

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #348 on: April 20, 2011, 12:00:52 »
Rade jesi ti planinar?:) AKo ga ima na vrh Prekornice znaci da je Maganik pun krcat snijega:) Iz Podgorice se vidi Medjedji vr' sa Starog aerodroma cini mi se.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Snijeg-sezona 2010/2011
« Reply #349 on: April 20, 2011, 13:23:08 »

 Iz Podgorice se vidi Medjedji vr' sa Starog aerodroma cini mi se.


Vidi se dobro iz svakog dijela Podgorice,  kao i Kamenik,  Lisac,  Kula ..   ali se vide juzne strane koje prve ogole,  iako tamo ima jos dosta kompaktnog pokrivaca,  odavde ponekad izgleda da je okopnilo skoro potpuno.  
Inace vrlo cesto Kula i Lisac  (koji je skoro markira,  gledano iz istocnih i sjevernih djelova PG )   izgledaju golo,  a masiv Maganika,  koji polukruzno izranja iznad visokog terena izmedju Prekornice i Kamenika,  bude skroz bijel.