Author Topic: Podaci od minulih godina  (Read 122338 times)

Madjo

  • Guest
odg: Podaci od minulih godina
« Reply #50 on: December 07, 2010, 12:05:05 »
Šteta bi bilo da se ovakvi podaci izgube kroz forum  :109:

Premješteno  :81:

Nažalost, ni ja nemam podatke iz te legendarne zime  :82:, koja će vjerovatno ostati etalon snjegovitosti za dugo vremena. Ovo su tek za nekoliko stanica maksimalne visine snijega:



Nešto priča iz tog vremena je moguće naći u Arhivi Pobjede, kojoj se pristupa sa naslovne strane internet izdanja ovog dnevnog lista. Recimo nešto poput ovoga:

Quote
Crna Gora - Utorak, 08. mart 2005. godine

Alo Mala Crna Goro!

Sva sela na Durmitoru i Sinjavini su u sniježnoj blokadi. Mala Crna Gora, sa zapadne strane Durmitora, posebna je priča.

- Ovamo samo što kuće nijesu pretrpane snijegom, čujemo glasove Radosava Dakića i Radojka Šipčić, sa kojima razgovaramo mobilnim telefonom. Stanje je nikakvo, kaže Radojka, čiji je muž Gajo, seoski sanitet, na smučkama otišao u Donje selo da obiđe bolesnika. Mučimo se, veli Radojka. Stoka ne može iz štala ni koraka, pa moramo i vodu kroz smetove da nosimo da bi ih napojili. Struje nema sedmicama, a ponestaje i petroleja. Ni duvana više nema. U kuće ulazimo niz stepenice u ledu, sijeno sa stogova u kotarima vadimo kao iz bunara.

- Nestale su i ptice sa ovog područja, nema ni vrana, kaže Radosav, inače čuvar u Nacionalnom parku. Nema ni tragova od zvijeri. Zatočeni smo kao miševi, kaže Radosav, koji nam reče da životnih namirnica kod svih domaćina ima dovoljno.


Madjo

  • Guest
odg: Podaci od minulih godina
« Reply #51 on: December 07, 2010, 12:07:26 »
Premješteno  :81:


Zvanične visine snijega u CG na dan 19.02.2009. Mislim da je Mađo mjerio na Njegušima 80cm:






Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
odg: Podaci od minulih godina
« Reply #52 on: December 07, 2010, 17:19:24 »
Jedna pozajmljena fotka s Interneta koja lijepo ilustruje kakva je bila zima 2005. na Žabljaku:


Madjo

  • Guest
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #53 on: January 28, 2011, 10:45:52 »
 :101:  Podgorica 80 cm  :07: Cetinje do 230 cm  :07: Majko Božja  :52: :33:

Nego, što misliš da upitamo kolege na Crometeo forumu znaju li oni nešto o ovoj zimi ?

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #54 on: January 28, 2011, 11:24:32 »

 :101:  Podgorica 80 cm  :07: Cetinje do 230 cm  :07: Majko Božja  :52:

Nego, što misliš da upitamo kolege na Crometeo forumu znaju li oni nešto o ovoj zimi ?


Vjerovatno ima slicnih utisaka,  bar iz Dalmacije ..  bilo bi dobro vidjet kako su izgledale karte tada.  Pricao mi je stari da su zimi 20-30 cm snijega bili cesta pojava,  ledenice od po metar visile sa morackih pecina itd,  a pamti i da je jedne zime ostao 6 nedjelja snijeg  (to su 60-te cini mi se),  ali 80 cm nisam znao da se mjerilo u Pg     :04:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #55 on: January 28, 2011, 11:39:27 »

Nego, što misliš da upitamo kolege na Crometeo forumu znaju li oni nešto o ovoj zimi ?


Izgleda da zapadnije i pogotovo sjeverozapadnije, osim hladnoće, januar 1935. nije bio ništa posebno. Čak je i hladnoća bila manja, upoređujući podatke za BG i ZG, ispada da je BG bio hladniji za 2.3°C na mjesečnom nivou, dok je maksimalni snijeg u Beogradu bio 61cm, u Zagrebu tek 27cm. Ipak, u Dalmaciji i Hercegovini je bilo slično kao u CG, da li je i koliko toga ostalo zapisano ne znam, kamo sreće da osim Politike, još neke novine iz tog doba postoje skenirane na internetu. Ako te ne mrzi, pokupi ove članke i u Vremeplovu na Crometeo forumu postavi kao posebnu temu. Nekom će sigurno biti zanimljivo. :45:

Inače, izgleda da je 1888. bio još veći snijeg u nizinama oko Podgorice i Skadra, pa eto moguće je da je PG imala čak i metarski snijeg... :75:

Madjo

  • Guest
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #56 on: January 28, 2011, 12:12:09 »

Ako te ne mrzi, pokupi ove članke i u Vremeplovu na Crometeo forumu postavi kao posebnu temu. Nekom će sigurno biti zanimljivo. :45:



Bolje bi bilo da ti otvoriš temu, ipak si ti pokupio sve ove tekstove  :03:

Offline goga

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 485
    • concero
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #57 on: January 28, 2011, 21:25:26 »
 :109:

koji dobar prvi mjesec .. sve je lakše kad ti godina krene tako  :83:


Offline CervantesRI

  • Full Member
  • **
  • Posts: 66
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #58 on: February 02, 2011, 22:16:04 »
Evo malo slika iz veljače 1956. godine iz moga kraja. Inače, ta je veljača ostala zapamćena u Rijeci kao jedini mjesec u povijesti meteoroloških mjerenja koji je imao negativnu srednju mjesečnu temperaturu (srednja mjesečna temperatura u Rijeci za veljaču iznosi 6.2 C)! Da ne duljim evo slika (da ne bi bilo zabune zbog visine snijega sve slike potječu iz mjesta koja se nalaze na moru, a ne iz planinskih mjesta).

Ova slika mi je najdraža. Senjski lukobran okovan snijegom koji je dostizao i 2 metra visine. Ona silueta pokraj snijega je čovjek prosječne visine! Inače, te je veljače u Senju službeno izmjereno 50 cm snijega i ta visina još uvijek predstavlja rekordnu visinu snijega za Senj u mjesecu veljači.



Uploaded with ImageShack.us

Od ove 3 slike samo je krajnje desna slika iz 1956. godine (slikana je u Rijeci). Prva i druga potječu iz 60-tih godina prošlog stoljeća (prva je slikana na Preluku pokraj Rijeke, dok druga potječe iz Rijeke).



Uploaded with ImageShack.us

I konačno, od ove dvije slike, prva je slikana u Rijeci, a druga u Bakru pokraj Rijeke (vidi se da je riva potpuno zaleđena!). I jedna i druga slika potječu iz 1956. godine.



Uploaded with ImageShack.us

Ta je zima bila zapamćena i u Dalmaciji. Tako mi je i pokojna baka koja je živjela u Kaštel Kambelovcu pokraj Splita pričala da je te veljače u Kaštelima palo skoro pola metra snijega i da je bilo neobično hladno.

Ispričavam se još jednom za kvalitetu slika, jer nemam previše kvalitetan skener.

Offline CervantesRI

  • Full Member
  • **
  • Posts: 66
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #59 on: February 02, 2011, 22:33:33 »
Zaboravio sam napisati da je te veljače 1956. godine, točnije 10. veljače, izmjerena najniža službena temperatura u Rijeci, iznosila je -12.8 C.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #60 on: February 02, 2011, 23:05:17 »
Mogu zamislit hladnocu i buru u Senju tada  :29:
fantastico Cervantes!  :45:

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #61 on: February 02, 2011, 23:28:59 »

Zaboravio sam napisati da je te veljače 1956. godine, točnije 10. veljače, izmjerena najniža službena temperatura u Rijeci, iznosila je -12.8 C.

A koji je to mjesec veljaca? Januar?

Offline goga

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 485
    • concero
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #62 on: February 02, 2011, 23:37:05 »


Zaboravio sam napisati da je te veljače 1956. godine, točnije 10. veljače, izmjerena najniža službena temperatura u Rijeci, iznosila je -12.8 C.

A koji je to mjesec veljaca? Januar?


фебруар

btw negdje sam pročitala da si rodom iz Vinkovaca pa me baš čudi da neznaš koji je mjesec veljača

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #63 on: February 03, 2011, 00:35:41 »
Sanjin je sa Kamčatke, negdje blizu Ključevskaje Sopke. Sve ostale priče služe da zavaraju trag.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #64 on: February 03, 2011, 01:00:07 »

Sanjin je sa Kamčatke, negdje blizu Ključevskaje Sopke. Sve ostale priče služe da zavaraju trag.

...  a tamo su ga znali i kao  "poshast moderatora",  postalo mi je cak neobicno kad ne izbrisem nijedan njegov post cijeli dan,  osjetim da nedostaje nesto    :22:    nego,  odosmo daleeeko od ovih dalekih godina,  a zasluzuju da im se vratimo   :79:

Madjo

  • Guest
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #65 on: February 03, 2011, 09:20:06 »
Kakve su to bile zime, uz obalu pola metra snijega  :52: :52:
Odlično Cervantes  :109: :109:

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #66 on: February 03, 2011, 09:40:49 »
Meni se baš čini da sam negdje čitao da su te zime i kod nas zabilježeni rekordni snjegovi, ali ne mogu da nađem informacije koje će to potvrditi. Samo nisam bio siguran je li bila '56 ili '65, permutovao sam cifre.

Hvala Cervantes što si sa nama podijelio ove slike i podatke!  :109:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #67 on: February 03, 2011, 21:41:01 »
I jedna i druga godina (1956 i 1965) su imale izrazito hladan februar mjesec, 1956-te je ipak bilo nešto hladnije. U februaru 1956-te Herceg Novi je imao 6 dana sa sniježnim pokrivačem, Risan 5, Budva 2, ali Bar nijedan jedini! Podgorica čak 27 (maksimalna visina 38cm)!!! U februaru 1965-te krajnji jug Primorja je bolje prošao, HN bilježi dva dana sa sniježnim pokrivačem, Budva ništa, ali Bar 4 dana, a Ulcinj cijelih 10! Podgorica samo 1!!! Zato su obje zime u zaleđu bile vrlo sniježne. Maksimalni snijeg 1956-te na Cetinju je bio 126cm (što nije ništa posebno, nevjerovatnije je da se zadržao do 15.04!!!), Crkvice su imale maksimum od 142cm. Još veći su bili snjegovi 1965-te (ali su kraće trajali), Cetinje je mjerilo 132cm, Crkvice velikih 164cm!

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #68 on: February 03, 2011, 21:59:30 »
Hvala puno na ovim zlata vrijednim podacima, Snowhunter.  :109: Četiri dana sa sniježnim pokrivačem u Baru su vjerovatno nešto što je samo tada zabilježeno, i nikad više. Kao što napisah u drugoj temi, januara 2000. su bila tri dana sa sniježnim pokrivačem. Znači, ipak sam donekle bio u pravu za ovo:

Mada imam nezvanične podatke da je neke godine tokom 60-ih bilo palo 40cm, ali to je neprovjeren podatak.


Jel imaš još neke podatke vezane za februar '65, koliko je iznosila visina snijega u Baru? Ovih 40cm, koliko sam čitao, zaista djeluju nerealno.  :32:

Offline CervantesRI

  • Full Member
  • **
  • Posts: 66
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #69 on: February 03, 2011, 23:22:37 »

Mogu zamislit hladnocu i buru u Senju tada  :29:
fantastico Cervantes!  :45:


Zaboravio sam jučer napisati da je te godine u Senju u februaru 1956. godine izmjereno čak -17 C (najniža temperatura u Senju izmjerena je u februaru 1929. godine i iznosila je -18.4 C)! Inače, februar 1956. godine ostao je zapamćen kao mjesec u kojem je u mnogim gradovima Hrvatske (i kopnenim i primorskim) zabilježena najniža temperatura u povijesti meteoroloških mjerenja. Evo nekih temperatura: Šibenik (-11.0 C), Varaždin (-28.0 C), Zagreb (-27.3 C), Zavižan (-28.6 C), te kao što sam već naveo Rijeka sa -12.8 C (u februaru 1929. godine u Rijeci je izmjereno -14.6 C, ali ne na sadašnjoj meteorološkoj stanici).

Inače, Senj ima dosta specifičnu klimu koja zimi dosta sliči na kontinetsku klimu i dosta je nepredvidljiva. Kada u hladnijoj polovici godine puše bura obično je daleko najhladniji grad na Jadranu (najviša dnevna temperatura često bude kao u gradovima u unutrašnjosti Hrvatske, a često pada i snijeg), dok kad puše jugo nerijetko bude i najtopliji grad na obali uz vrlo malo kiše (malo sjevernije u Rijeci kada puše jugo pada jako puno kiše!). Pošto sam kroz natjecanje koje organizira HMZCG (još jednom pozdrav svim takmičarima!) djelomice upoznao klimu u raznim gradovima Crne Gore, mogu reći da me Ulcinj zbog također specifičnog i nepredvidljivog vremena u manjoj mjeri ponekad podsjeća na Senj.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #70 on: February 03, 2011, 23:31:46 »
hahahah zamisli -18 na primorju, pa to je nevjerovatno, fascinanti podaci Cervantes zaista.
Da, znam to za Senj sve, zato me taj grad najvise i fascinira na citavom Jadranu.. gotovo kod svakog malo "hladnijeg" ciklona ima snijezne padavine... imatu dinarsku klimu.
« Last Edit: February 03, 2011, 23:33:34 by Fraka »

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #71 on: February 04, 2011, 10:51:43 »

Jel imaš još neke podatke vezane za februar '65, koliko je iznosila visina snijega u Baru? Ovih 40cm, koliko sam čitao, zaista djeluju nerealno.  :32:

Nažalost, nemam podatak o visini snijega. Podaci o visini snijega se nalaze u Meteo godišnjacima II, a oni su nam još uvijek nedostupni.  :71:

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #72 on: February 04, 2011, 10:54:09 »
Inače, Senj ima dosta specifičnu klimu koja zimi dosta sliči na kontinetsku klimu i dosta je nepredvidljiva. Kada u hladnijoj polovici godine puše bura obično je daleko najhladniji grad na Jadranu (najviša dnevna temperatura često bude kao u gradovima u unutrašnjosti Hrvatske, a često pada i snijeg), dok kad puše jugo nerijetko bude i najtopliji grad na obali uz vrlo malo kiše (malo sjevernije u Rijeci kada puše jugo pada jako puno kiše!). Pošto sam kroz natjecanje koje organizira HMZCG (još jednom pozdrav svim takmičarima!) djelomice upoznao klimu u raznim gradovima Crne Gore, mogu reći da me Ulcinj zbog također specifičnog i nepredvidljivog vremena u manjoj mjeri ponekad podsjeća na Senj.

Kad sam počeo da čitam ovaj pasus o Senju, taman htjedoh da napišem "Hrvatski Ulcinj", ali vidim da si i ti slično zaključio na kraju.  :45:
Upravo je Ulcinj najhladniji grad na primorju pri sjevernim strujanjima, i snijeg je znatno češća pojava nego u drugim primorskim gradovima, a pri južnom strujanju je vrlo često najtopliji i najsuvlji grad. Veliki tu utuicaj ima orografija.

Nažalost, nemam podatak o visini snijega. Podaci o visini snijega se nalaze u Meteo godišnjacima II, a oni su nam još uvijek nedostupni.  :71:

Šteta... :82: Hvala, u svakom slučaju!  :03:

Offline CervantesRI

  • Full Member
  • **
  • Posts: 66
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #73 on: February 04, 2011, 15:45:24 »
Ako će nekome koristiti evo još jedan podatak.

Kada sam prije par godina čitao podatke sa Vašeg starog foruma koji su nažalost izgubljeni, netko od Vaših članova je napisao (ne sjećam se više tko) da je u Podgorici u februaru 1956. godine uz 27 dana sa sniježnim pokrivačom, što je već iznio SnowHunter, srednja mjesečna temperatura iznosila svega 2.1 C,te da to predstavlja najnižu srednju mjesečnu temperaturu za Podgoricu od kada se vrše mjerenja (nadam se da me pamćenje nije prevarilo). Nekako mi te ekstremne vrijednosti uvijek ostaju u pamćenju kada ih čujem bez obzira o kojem se gradu radilo.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Podaci od minulih godina
« Reply #74 on: February 04, 2011, 16:37:38 »
Srednja dnevna maksimalna temperatura u Podgorici u februaru 1956 iznosila je 3.75oC, dok je srednja dnevna minimalna iznosila -2.38oC