Author Topic: Prognoze,pitanja i odgovori  (Read 76671 times)

Offline mirko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 137
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #125 on: March 27, 2013, 11:59:32 »
To je vise neka pojava, svatio sam da se tako zovu oblaci mozda je moja greska, jer zaista sam apsolutni laik za te stvari. Ti  oblaci (ili ta pojava) se  pojavljuju na sjevernoj hemisferi u blizini polarnog kruga-Norveška,Svedska, Finska  mozda i na sjevernom polu. Obicno imaju  određen spektar boja lijepo za oci. To je moje zapazanje da se pojavljuju ispred hladnih talasa u Evropi ili kod nas, mozda grijesim, ali gledajuci te pojave i upoređujuci ih sa hladnim talasima u Evropi dosao sam do zakljucka da imaju veze.

Offline zec

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 253
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #126 on: March 27, 2013, 15:54:58 »
Verovatno misliš na nacreous oblake, ili tzv. sedefaste oblake.
Quote
Ovi oblaci, poznati su još i pod nazivom stratosferski oblaci. Nastaju u stratosferi na visini od 15-25km daleko iznad nama poznatih oblaka. Pojavljuju se i do 2 sata nakon što padne mrak ili pred zoru. Nazivaju se sedefastim jer njihova površina svetli predivnim sedefastim sjajem. To je posljedica difrakcije sunčeve svetlosti na kristalima leda od kojih je oblak
sastavljen, a sunčeva svetlost na tim
visinama dopire s druge strane planete, ispod našeg horizonta.
Najčešće se pojavljuju u polarnim
područjima (i naziv polarni to govori), i to zimi, u Skandinaviji, Aljasci, severnoj Kanadi, ali primećeni su i u Engleskoj i
Škotskoj. Nastaju u polarnim područijima jer za njihov nastanak su potrebne temperature oko -78
stupnjeva Celzijusa, a u drugim
područijima stratosfera se retko ohladi na tu temperaturu, no moguće je prilikom jakih oluja ili vetrova u troposferi. Koliko god lepi bili ti oblaci, njihova pojava utiče na uništavanje ozona i na stvaranje ozonskih rupa (usled vrlo niske temperature koja vlada u gornjim slojevima atmosfere).

Offline mirko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 137
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #127 on: April 02, 2013, 14:47:24 »
Verovatno misliš na nacreous oblake, ili tzv. sedefaste oblake.
Quote
Ovi oblaci, poznati su još i pod nazivom stratosferski oblaci. Nastaju u stratosferi na visini od 15-25km daleko iznad nama poznatih oblaka. Pojavljuju se i do 2 sata nakon što padne mrak ili pred zoru. Nazivaju se sedefastim jer njihova površina svetli predivnim sedefastim sjajem. To je posljedica difrakcije sunčeve svetlosti na kristalima leda od kojih je oblak
sastavljen, a sunčeva svetlost na tim
visinama dopire s druge strane planete, ispod našeg horizonta.
Najčešće se pojavljuju u polarnim
područjima (i naziv polarni to govori), i to zimi, u Skandinaviji, Aljasci, severnoj Kanadi, ali primećeni su i u Engleskoj i
Škotskoj. Nastaju u polarnim područijima jer za njihov nastanak su potrebne temperature oko -78
stupnjeva Celzijusa, a u drugim
područijima stratosfera se retko ohladi na tu temperaturu, no moguće je prilikom jakih oluja ili vetrova u troposferi. Koliko god lepi bili ti oblaci, njihova pojava utiče na uništavanje ozona i na stvaranje ozonskih rupa (usled vrlo niske temperature koja vlada u gornjim slojevima atmosfere).
Da na njih mislim. Bio sam na malo duze odsutan pa tek sad odgovaram.

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #128 on: May 18, 2013, 02:25:23 »
Jes da je daleko, ali oće li biti lijepo vrijeme tokom narednog vikenda il su moguće nekakve nestabilnosti?
GGMU!

Mađo

  • Guest
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #129 on: May 18, 2013, 02:44:07 »
Znamo taman koliko i ti.
Ja možda i manje nó ti.
Kami pratim vrijeme ot kad je nula utekla iz ove rupe.  :23:
Uželio sam se šporeta i mirisa bukovija drva.A i raželio u isti mâg.  :23:  :07:
Ma nebitno.  :55:
A eto, neće bit mraza ni snijega ni navr Durmitora...a oće li upéć ili će kišit s vremena na vrijeme u tu tvoju pitominu, nezna se...  :122:


Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #130 on: May 18, 2013, 03:19:14 »
Hahahahah

Mmnogo mi je važno, samo da ne bude kiše. Poranih s pitanjem.  :07:
GGMU!

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #131 on: May 22, 2013, 18:32:00 »
Opet da pitam za subotu pošto mi treba. Vidim da može biti kiše, no oće li to biti mnogo, i oće li, nadam se, biti perioda suvog vremena?
GGMU!

Offline JovanK

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 593
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #132 on: May 23, 2013, 09:42:01 »
bice promjenljivo krivi, kise ali i dosta suvog vremena  . . .  :112:

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #133 on: May 27, 2013, 16:56:29 »
pošto nE znam mnogo o ovim prognozama jel ima šanse da nas u ovom smjeru obiđu oblaci?

❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #134 on: May 27, 2013, 22:18:30 »
Tu se oblaci nista ne pitaju,vec vazdusne mase.Gotovo uvijek kad imamo ciklonsku aktivnost kod Djenove imamo i padavine kod nas.Rijetko kad oblaci putuju dugo bez izmjena debljine tj.razvoja ili vrste.Ako se to i desi onda bude samo oblacno vrijeme sa rijetkom pojavom slabih padavina.

Offline InspectorMorse

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #135 on: June 01, 2013, 10:47:48 »
Ovako: Interesuje me kad se ocekuje prestanak nestabilnosti i pocetak ljetnjih temperatura? Mislim, znam da ne mogu dobiti precizan odgovor, ali mi treba okvirni. Fora je u tome shto organizujem jedan (za moju kompaniju) vazan medjunarodni dogadjaj od 6 do 11 juna, i treba odluciti da li Podgorica ili primorje, pri cemu je vrijeme vazan faktor u odlucivanju...Tako da mi treba samo okvirni odgovor, u smislu vishe sunca ili vise kise, temperature iznad ili ispod 26-7 stepeni i tako dalje.

Naravno, unaprijed zahvalan!

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #136 on: June 01, 2013, 11:30:32 »
Kako sad stvari stoje, od 7. juna sunce i vrucine. Medjutim, ovo je samo pretpostavka na osnovu trenutnih karti.

Offline InspectorMorse

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #137 on: June 01, 2013, 18:20:47 »
Ako tako ostane to ce biti odlicne vijesti, hvala!

Offline urke

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #138 on: June 01, 2013, 20:30:54 »
vjerovatno sam preskocio neka pravila predstavljanja i ostalo,ali ispravit cu se  :01:
zanima me ako mi ko moze reci priblizno za niksic kisu i temperaturu...
bavim se sa luna parkom,i od juce se montiramo za pocetak rada, planirao do 20og da ostanem pa onda na more,ali ova kisa me ugnjavi ovdje... :02:
molio bih za koju informaciju ovdje  :63:
hvala i pozdrav za kolege forumase iz niksica  :109:

Mađo

  • Guest
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #139 on: June 01, 2013, 21:47:33 »
Dobrodošao Urke, ništa nijesi pogriješio  :47:  :47:  :83:

Što se tiče Nikšića, i dalje moguće povremene padavine i svježije vrijeme, znači isto ono što je kolega Sanjin napisao.
Za dalje neznamo bez onoliko koliko prognostički modeli dosežu.
Koliko će biti kiše u naredne nekoliko dana-teško je reći.Ne očekuju se neke velike količine ali nikad se ne zna- može naić pođekoji obilniji pljusak iznebuha.  :23:
A temperature će biti u postepenom porastu.

Offline urke

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #140 on: June 03, 2013, 02:50:27 »
Dobrodošao Urke, ništa nijesi pogriješio  :47:  :47:  :83:

Što se tiče Nikšića, i dalje moguće povremene padavine i svježije vrijeme, znači isto ono što je kolega Sanjin napisao.
Za dalje neznamo bez onoliko koliko prognostički modeli dosežu.
Koliko će biti kiše u naredne nekoliko dana-teško je reći.Ne očekuju se neke velike količine ali nikad se ne zna- može naić pođekoji obilniji pljusak iznebuha.  :23:
A temperature će biti u postepenom porastu.
sjutra krecem sa poslom,pa kome opanci a kisi obojci  :05:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #141 on: June 29, 2013, 14:10:26 »
Barani treba mi vase misljenje za naredna 4 dana da li će se hladiti more, i kakvi se talasi ocekuju?
Treba mi za jednu drugaricu..
Od prilike, vidim i sam koji ce biti scenario, ali ipak ste iskusniji od mene , u pitanju je vaš grad a i na licu ste mjesta :)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #142 on: June 29, 2013, 15:22:33 »
More se već ohladilo i to dobro (21°C), a narednih dana nema izgleda da će se zagrijati, jer će biti sjevernog vjetra noću. A i preko dana će biti dosta jakog zapadnjaka, tako da vremenske prilike neće biti baš pogodne za kupanje. Tek od utorka ljepše vrijeme za kupanje i porast temperature mora-.

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #143 on: June 29, 2013, 18:44:10 »
Sve je Miloš lijepo rekao. More je ledeno, uz to je ovih dana bilo i talasa, te nema kupanja makar 5 dana. Prije nekoliko dana je bilo 25, a onda je sjever dunuo, i spustio T vode na 21 stepen.
GGMU!

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #144 on: June 29, 2013, 21:12:04 »
e pa tako sam i predpostavljao.. jedino nisam bio siguran kako koji vjetar utice na formiranje većih talasa..

Mađo

  • Guest
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #145 on: June 29, 2013, 22:14:00 »
More je ledeno, uz to je ovih dana bilo i talasa, te nema kupanja makar 5 dana. Prije nekoliko dana je bilo 25, a onda je sjever dunuo, i spustio T vode na 21 stepen.

E mene to nie ledeno, nó taman.  :27:
A kad je dvades i pét stepeni voda da oprostite káda se kúpam u pišâću.  :23: :46:

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #146 on: June 29, 2013, 22:15:35 »
Haha, a to ti je tako za većinu primoraca. Meni je sad hladna voda, a idealna mi je baš kad je oko 25.  :07:  :27:
« Last Edit: June 30, 2013, 03:17:07 by Krivi »
GGMU!

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #147 on: June 30, 2013, 00:35:04 »
Meni je sve do 25 ok... preko toga supica. U kotor je nesto toplija sad.. kad su se moji roditelji kupali danas.. znaci moze se lagano...
A sto se mene tice ja i na 15 idem unutra  :11:

btw ovo nije medicinski dokazano, ali nista ne digne tijelo kao ledena voda.. bukvalno eksplozija svih hormona.. obozavam taj osjecaj  :08:

Offline Bole-PG

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1007
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #148 on: June 30, 2013, 22:10:15 »
Ma sve zavisi od spoljasnje.Meni bi sad 24+ jedino odgovarala a kad su vrucine onda mogu i nize
Podgorice grade moj!!!

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #149 on: June 30, 2013, 22:23:34 »
Danas sam bio da Bara ,imao jos jedan  ispit ,i pri povratku svratih u Sutomore na kupanje .Voda hladna negdje oko 21 stepen ali prija i za tijelo i za organizam .  :109: