Author Topic: Prognoze,pitanja i odgovori  (Read 76638 times)

Banjo

  • Guest
Prognoze,pitanja i odgovori
« on: August 24, 2010, 15:22:28 »
Pozdrav svima!
Ja sam Branko Vuković iz Kotora.

Moj hobi je windsurfing(jedrenje na dasci) i za taj sport jedan od ključnih faktora je vjetar, odnosno njegova snaga.
Najbolje mjesto za windsurfing u Crnoj Gori, tokom ljetnje sezone, je Ulcinjska velika plaža.
Kada je stabilno vrijeme svako poslije podne duva vjetar iz pravaca Zapad - Sjevero Zapad.

Moj problem je što ne mogu da znam koje će jačine biti prije nego što krenem iz Kotora za Ulcinj.
Od moje kuće do Ulcinjske plaže ima tačno 100km. To nije puno ali u jeku sezone put je prebukiran tako da provedem i po 3 sata u putu samo u jednom pravcu.
Prilično je frustrirajuće kad dođem u Ulcinj i vidim da je vjetar slab, a svi modeli i prognoze su ukazivili na odlične uslove za Maestral, Sjevero Zapadni vjetar.

Poslije nekoliko loših iskustava sa prognozama pokušao sam da samostalno procjenim oće li vjetar biti dovoljno jak, na sledeći način:
   Od 7 sati ujutro pa do 11, prije nego bi krenuo za Ulcinj,  bilježio sam brzinu vjetra sa aerodroma Ćilipi, Tivat i Golubovci(Podgorica) i meteo stanica u Baru i Ulcinju. Još sam zapisivao komentar iz prognoze za pomorce hrvatskog meteorološkog zavoda, od 7 sati ujutro, koji npr izgleda ovako: SITUACIJA Nad Jadranom se zadržava anticiklonalno polje.
   Poslije 7-8 puta blilježenja i uvida u stvarno stanje zaključio sam da pomoću brzine vjetra nemogu predvidjet oće li vjetar biti dovoljno jak. Jedina stvar koju sam uočio da se ponavlja kad je vjetar dovoljno jak je kad hrvati u 7 ujutro napišu “Situacija: Nad Jadranom se pruža anticiklonalni greben.“ Naglasak je na riječ GREBEN. Kad god su spomenuli anticiklonalni greben, bilo da se pruža ili zadržava, vjetar je bio jak, pogotovo kad se PRUŽA. Komentar poput “Nad Jadranom se zadržava anticiklonalno polje” donosi vjetar ali nedovoljno jak.
   Malo sam se informisao i naučio da su ova anticiklonalna polja i grebeni neka slika vazdušnog pritiska i da odnosi vazdušnog pritiska utiču na snagu vjetra.
   Moje pitanje za stručnjake: Kada bih umjesto brzine vjetra, sa ovih aerodroma I meteo stanica, bilježio vazdušni pritisak(tu su još i podaci o vlažnosti vazduha/Humidity i DewPoint) od 7 ujutro do 11 na svakih sat vremena, da li bih mogao da predvidim koje će snage biti vjetar u Ulcinju od 14:00 do 17:00 istog dana. Ako je to muguće molim vas objasnite mi kako da uptorebim ove podatke na najjednostavniji način, ako upošte postoji jednostavan način.

Hvala unaprijed!
« Last Edit: August 24, 2010, 15:34:46 by Banjo »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #1 on: August 24, 2010, 18:05:56 »
Dobrodosao na forum, Banjo.  Nailazak anticiklona nad Jadranom svakako donosi jace NW vjetrove,  ali to nije jedina situacija;   HMZ izdaje redovno prognozu za pomorce,  to je korisno vidjeti ...  mislim da ovaj poslednji metod koji si pomenuo ne mora dati pouzdane rezultate.   

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #2 on: August 24, 2010, 19:41:54 »
mislim da bi NTO trebala da sponzorise postavljanje jedne stanice za mjerenje, s obzirom da je ulcinj jedna od top destinacija za Wind surfing i Kite boarding. to ne bi bila neka investicija a?

a u medjuvremenu savjetujem ti Banjo da nadjes nekog ko je stalno tamo, koga bi ujutru nazvao da ti kaze kakvo je stanje.
« Last Edit: August 24, 2010, 19:43:57 by ehtelion »

Madjo

  • Guest
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #3 on: August 24, 2010, 22:50:04 »
Dobrodoša nam, Banjo.
Odličan hobi. :)
Čini mi se da preksjutra postoje dobre šanse za sjeverozapadnjak.
« Last Edit: August 24, 2010, 22:52:39 by Madjo »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #4 on: August 25, 2010, 04:01:25 »
Banjo dobrodosao na forum  :)

Banjo

  • Guest
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #5 on: August 27, 2010, 17:15:25 »
Hvala na dobrodošlici!

Išao sam za Ulcinju 25 i 26 avgusta pa ću napisat neka moja zapažanja-praćenja aktuelnog satanja za ta 2 dana.

Za 25. avgust hrvati su u 7:00 sati ujutro opisali situaciju nad Jadranom ovako: "Nad Jadranom se pruža anticiklonalni greben, a sjeverno od Jadrana se oslabljena hladna fronta premješta na istok." I oni i crnogorci su prognozirali sjeverozapadni vjetar od 10-20 čvorova na krajnjem jugu Jadrana. Ja sam od 7:00 sati ujutro bilježio vazdušni pritisak sa 7 stanica na Jadranu. Navešću samo stanje sa dvije stanice u 11:00 sati.
Pula: vazdušni ritisak 1014hPa
Kerkyra(prvo grčko ostrvo južno od Otranta): vazdušni pritisak 1012hPa
Ove podatke uzimam sa www.wunderground.com
Tog dana vjetar je duvao brzinom od 10-12 čvorova, tako da sam uzalud išao za Ulcinj. Totalni promašaj i propao dan.

Za 26. avgust hrvati su u 7:00 sati ujutro rekli: "Sa zapada se prema Jadranu pruža anticiklonalni greben." Prognoza brzine vjetra bila je 10-16 čvorova.
U 11:00 sati:
Pula: vazdušni ritisak 1016hPa
Kerkyra: vazdušni pritisak 1012hPa
Tog dana vjetar je duvao brzinom 15-16 čvorova.

Moj laički zaključak:
Razlika u vazdušnim pritiscima na ove dvije tačke koje sam naveo donjela je 26. avgusta 4-5 čvorova jači vjetar, što je značajno, pravi razliku između propalog i dobrog dana.
Pravilo koje sam naveo gore u originalnom postu, „anticiklonalni greben“, je palo u vodu, ali nije totalno potonulo.

Ja ću do karaja septembra otić do Ulcinja 10-tak puta, nadam se, i nastavit da pratim odnos prognoze i aktuelnog stanja u nadi da ću izvuć neko pravilo ili barem smanjit broj promšaja za naredno ljeto.

Postovat ću ova moja praćenja ovdje, pa se uzdam i vašu stručnu pomoć, u vezi donošenja nekog zaključka/pravila.

Pozdrav!

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #6 on: August 27, 2010, 19:32:58 »
Banjo, termin "anticiklonalni greben iznad Jadrana" ili "pruža se iznad Jadrana" je jako neodređen pojam ukoliko pred sobom nemaš mapu koja će ti dočarati kako izgleda taj greben. Razlika u pritiscima između određenih tačaka može biti od koristi, ali nije dovoljna. Ti si uzeo kao kontrolne tačke Pulu i Kerkiru. OK, ali da bi imao bolju sliku isprati pritisak i na tom putu od Pule do Kerkire. Primjera radi vodi evidenciju i o pritisku u Dubrovniku i Baru.

Banjo

  • Guest
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #7 on: August 27, 2010, 20:54:54 »
Vodim evidenciju vazdušnog pritiska i brzine vjetra od 7 ujutro do 11 se sledećih meto stanica:

Pula, Ćilipi, Tivat, Bar, Ulcinj, Golubovci, Brindizi(Italija), Kerkyra(Grčka).

Eedinciju vazdušnog pritiska imam samo za 25. i 26. avgust. Tako da je uzorak mali trenutno.

Imam to u Excel fajlu pa ću ga postovat krajem Septembra, kad uzorak bude veći.

Banjo

  • Guest
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #8 on: August 27, 2010, 22:44:44 »
Ovaj sajt crta mapu vazdušnog pritiska na osnovu observacije, na svakih pola sata.
http://www.xcweather.co.uk/?Loc=IT

Evo kako izgleda prognoza pritiska za utorak 31. avgust u 17:00, kad prognoziraju silan vjetar.

Ja sa ove slike ne mogu jasno uočit "vrh grebena", ali se lako vidi smjer opadanja pritiska.



Ova slika je prognoze za isti dan sa sajta: http://www.iwindsurf.com i ovaj sajt ne crta mapu na osnovu aktuelnog stanja, samo prognozu.

Ovdje se jasno vidi da je "vrh grebena" negdje iznad Švjarcaske i kako se "pruža preko jadrana". Iako nemam iskustva sa ovim mapama dejluje mi previše idealno, odnosno nerealno.

Moje pitanje je gdje bi "vrh grebena" trebao da bude u 11:00 da bi mogao očekivat dobar vjetar u Ulcinju od 14:00 do 18:00. Sjeverozapadni vjetar obično u to vrijeme najače duva. Da budem precizniji, dali je bolje da on bude dalje od Ulcinja, kao na drugoj slici, ili bliže, npr. centralni dio Italije ili iznad sjevernog Jadrana, ako to uopšte ima ikakve veze.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #9 on: August 27, 2010, 23:44:56 »
Ne vjerujem da je svaki pojačan sjeverni vjetar dobar za sutfovanje. Budi oprezan.
Prati prognozu vjetra na ovim kartama
http://www.meteo.co.me/misc.php?text=51&sektor=1

Madjo

  • Guest
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #10 on: August 28, 2010, 01:46:33 »
Dosta je teško prognozirat brzinu vjetra samo na osnovu vazdušnog pritiska meteo stanica na Jadranu a ne pogledat što nude karte vjetra na 10m ali svakako kao orjentir može bit korisno kao što ti pratiš svakodnevno, nego je teško izvest zaključak/pravilo kada se očekuje pojačan vjetar.Ima tu više faktora koji treba da se poklope.Rezonovanje ti je ok, odnos povišenog pritiska sa npr sjevera Italije ili Jadrana i sniženog npr u Otrantu, linija Jadranske obale pravac sjeverozapad-jugoistok, što je veća razlika u pritiscima to bolje, i da je na što kraćem prostoru veća razlika u milibarima( doduše, to se dešava uz ciklonske aktivnosti i tada ti nije od koristi apsolutno).Okačiću karte za isti dan i termin što prognozira ECMWF, tj za utorak 31.08 u 17h :



Čisti sjeverozapadni vjetar, razlika u gradijentima koliko zahvaća ova karta između sjevera Italije i našeg juga samo 6 milibara, čini se premalo, iako karte crtaju na Ulcinjskom području vjetar od 7-17 m/s !
Posjeti ovaj link  http://maps.meteoadriatic.net/  pregršt karata i svega ostalog a pogledaj ponekad i ovo  http://gnoo.bo.ingv.it/afs/Forecast/bulletin.htm?link=F&type=M  i nastavi Banjo da pratiš parametre. :)
I javi ako dođeš do približnog zaključka.


Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #11 on: February 14, 2011, 12:18:19 »
Ne bih otvarao posebnu temu, ali nam je potrebna pomoć u vezi prognoze vremena!

Za vikend, tj. jednu noć idemo na noćni uspon na neki od vrhova kučkih planina, Treskavac ili Hum Orahovski.

Pošto je noćni uspon, simbolično idemo kad je pun mjesec, a biće pun narednih dana, tj. oko 18-og.

Nama treba do sjutra da odlučimo kad da idemo i na koji vrh... Sve to zavisi od prognoze, da li je petak veče ili subota veče. Na vrh bi kretali oko ponoći kako bi na vrhu bili tokom izlaska sunca.

Znam da je daleko za prognozu, ali oćemo li moć tako kako smo planirali, jer nam kiša nikako ne bi odgovarala a valjalo bi da bude što manje oblaka?
Isto nas zanima vrijeme da bi znali kakav će nam snijeg bit i na koji vrh da krenemo, jer će ić više ljudi pa da ih ne vodimo tamo đe je potrebna puna zimska oprema ako bude zaleđeno...

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #12 on: February 14, 2011, 23:28:07 »
uh ja bih da sve zaledi, uzelio sam se leda:) ali bi ipak za bezbjednost i ugodjaj bilo bolje da ne zaledi. Mislim da sigurno nece zalediti jer ce pasti novi snijeg. Jedino ako bude mokar pa kasnije sledi, ali na toj visini tesko. koliko je ljudi najavljeno?

http://www.yr.no/place/Montenegro/Other/Kuči/long.html

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #13 on: February 15, 2011, 12:06:18 »
Rade, za sad stvari ne stoje bas najbolje.. Nije situacija cista.
Petak vece okrece na sjeverni vjetar i u pojačanju, temperatura ide na dolje..
U tom slucaju bi vam bolje bilo da u subotu vece penjete.. Jer su vece sanse da ga izvedri vjetar.
Petak vece, gotovo izvjesno da ce biti padavina.. a obzirom da ce biti i vjetra, onda bi to bilo nezgodno..


Pridruzio bih vam se ali nisam tu za vikend. Mada, jos nije sigurno...

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #14 on: February 15, 2011, 17:13:44 »
Noćas nam je u 19h sastanak u klubu, pa moramo definitivno znat da bi rekli ljudima...

Onda da probamo sa usponom u subotu veče?


Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #15 on: February 15, 2011, 19:43:00 »
Evo po poslednjim izlazima takodje bi bilo bolje taj uspon prebaciti za subotu,  mada nemamo jace rezolucije jos da je vidimo preciznije ..   kao sto Transmat rece,  u petak vece moze biti i konkretnih padavina po planinama,  vjetar mijenja pravac na sjevernei moze biti umjeren  (sto zanci gore i jak),  jer tokom noci petak/subota ovaj ciklon prelazi iz Jonskog u Egejsko,  vec u subotu bi trebali da imate stabilnije vremenske prilike.
« Last Edit: February 15, 2011, 19:44:31 by cirus »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #16 on: February 15, 2011, 20:02:53 »
Cirruse, drago mi je da se slažemo.
Nego, pitanje je koliko ce im i subota biti pogodna s obzirom da moze biti oblacno i vjetrovito.. Znaci bilo bi zeznuto zbog vjetra, a s druge strane, slabo bi se vidjelo.
Sjutra je cetvrtak, znam kako to ide sa sastancima, ali bi dobro bilo kad bi imali mogucnost da sms-om ili mailom obavijestite ljude sjutra vece..  znaci da malo sacekate jos..

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #17 on: February 15, 2011, 20:22:04 »
Evo za sad je desetak ljudi prijavljeno, kretanje u nedjelju u 2h, tj. subota veče 2h iza ponoći, što još nije definitivno.

Svakako bismo odložili u slučaju da bude loše vrijeme, nećemo vodit ljude po bilo koju cijenu.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #18 on: February 15, 2011, 21:16:45 »
Bravo, ispravno..  :45:
Praticemo situaciju..

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #19 on: February 17, 2011, 11:44:23 »
Ima li promjena?

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #20 on: February 17, 2011, 11:52:57 »
Koliko pratim, nećemo imat kiše ali ćemo imat sjevernog vjetra...

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #21 on: February 17, 2011, 13:17:45 »
Tacno,  zera snijega bi prije bila moguca oko planinskih vrhova na sjeveru CG,  a i tamo vjerovatno nista znacajno.   Vjetar ce u toku noci biti umjeren do jak,  tj u najvisim zonama vjerovatno jak,  a u nedjelju tokom dana slabiji.  
Uzivajte i uradite neke nocne fotke,  samo da nisu previse kompromitujuce    :122:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #22 on: February 17, 2011, 16:17:44 »
Ja nosim cijelu aparaturu pa će ih bit! :)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #23 on: February 17, 2011, 16:28:11 »
rade, s obzirom da ce se cekati izlazak sunca na vrhu a da ce istovremeno vjetar duvati, savjetuj one koji idu da ponesu podmetac i tanku vrecu ako imaju, to ce puno pomoci u cuvanju temperature. Ja cu ponijet jednu rucnu plasticnu lopatu da iskopam bar rupu da me zastiti od vjetra  a probacu i vucju jazbinu. Termose obavezno. Vjerovatno sve ovo znate ali eto da napomenem.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Prognoze,pitanja i odgovori
« Reply #24 on: February 17, 2011, 16:37:17 »
Koristan savjet!

A kako misliš da napraviš vučju jazbinu, pretpostavljam da nema dovoljno snijega gore?