Author Topic: Ovamo-onamo, pa opet ovamo (Slovenija, Austrija)  (Read 18537 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Ovamo-onamo, pa opet ovamo (Slovenija, Austrija)
« on: July 19, 2010, 23:14:20 »
Paklenu noć između petka i subote (16. i 17.7.2010.) proveo sam, ne i odspavao, u Podgorici. U ponoć je temperatura iznosila 32.2 stepena. U subotu u jutarnjim satima neispavan i mrzovoljan krenuh za Srbiju. Dočeka me vreo dan, ali naredna noć bješe čak pomalo svježa. Divota.
U nedjelju nastavih put ka Beogradu. Bregovi i doline Šumadije (i tazbina) ostaše za mnom.


Zaobilaznica Beograda, početa prije 35 godine i otvarana već 17 puta, još nije završena, ali nekako se dokopah puta za Zagreb. Autoput je sasvim OK, krajolik,posebno u Slavoniji, lijep, ali ne toliko da bi čovjek zaustavio auto i fotografisao. Inače, moj GPS je po svaku cijenu pokušavao da me usmjeri na neke putiće, ali nisam se dao. U poslijepodnevnim satima sam se dočepao Slovenije, a ne dugo zatim i Maribora, lijepog grada i ove godine mog odredišta i, narednih dana, polazišta.


Ranom zorom probudih famelju. Već sa prve slike ispod jasno vam je gdje smo poslije 2 sata vožnje stigli. Bledsko jezero očara već na prvi pogled, ali poslije sat dva šetnje oko jezera postane vam pomalo krivo što je manje-više sve dovedeno u red. Jedva sam uspio uhvatiti par fotografija na kojima ne dominira ljudskih ruku djelo.





Bohinjsko jezero, udaljeno 20-30 km i na nadmorskoj visini 50-ak metara višoj od Bledskog meni je djelovalo prirodnije i privlačnije. No, mlađi članovi porodice nisu dijelili moje mišljenje. Bio sam oduševljen okolišem na putu od jednog do drugog jezera. Na moje pitanje-konstataciju zar ovo nije fantastično kao hladan tuš je djelovala izjava moje ćerke "fantastično bi bilo da su ovih 20 km sve prodavnica do prodavnice, šoping mol do šoping mola". Srećom uslijedio je smijeh, a ja sam morao priznati da sam poskočio sa sjedišta.
Inače do Bohinjskog jezera nije lako doći, jer to je izgleda jedino mjesto za kojeg su u Sloveniji štedili sa putokazima i informacijama.




Inače, uz Bohinjsko jezero ima mnogo plažica i poprilično kupača. Danas je, verovali ili ne, na nadmorskoj visini od 525 metara na ovom jezeru koje ima površinu od 10-ak kvadratnih kilometara temperatura površine vode, po mojoj slobodnoj procjeni, bila oko 25 stepeni.



Iscrpljen vožnjom i šetnjom pozvah ukućane na ručak u restoranu ispod jedne ogromne stijene. Free-climbersi se razbježaše, a meni se neki sigurnosni kanapi ne učiniše dovoljno jakim da izdrže mojih 100-ak kilograma, pa se ne okušah u toj disciplini.


Sjutra sam samo vozač na usluzi mojim damama, što znači nema odlaska u prirodu. Ukoliko ne budem previše umoran po povratku iz carskog grada (Beča) postaviću par fotografija.
« Last Edit: July 14, 2020, 22:56:32 by Admin »

Madjo

  • Guest
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #1 on: July 20, 2010, 00:32:56 »
Sjajno. :)
Prelijepe slike,uzivao sam citajuci reportazu.

Mada me naslov podsjeca na neku himnu,cini mi se :D

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #2 on: July 20, 2010, 21:02:29 »
Jako lijepe slike i opis !  :)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #3 on: July 20, 2010, 23:03:15 »
Naslov stvarno malo asocira... no svaka sličnost je skoro slučajna  ;)

Elem, šta reći o carskom gradu?
Moja ćerka reče trebalo bi izmisliti novu, najljepšu riječ na svijetu i tek onda bi možda bilo moguće opisati Schönbrunn palatu i njen vrt.



« Last Edit: July 14, 2020, 22:57:45 by Admin »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #4 on: July 21, 2010, 19:12:48 »
U opštini Podčetrtek, na samoj granici Slovenije i Hrvatske, nalazi se veliki aquapark. Površina različitih bazena je cijelih 3000 kvadratnih metara. Na raspolaganju je veliki broj različitih tobogana, bazena sa talasima (visina preko 1m), bazena sa mlazevima za masažu,...
Među posjetiocima bazena najviše je bilo Slovenaca, ali vidjeh dosta kola mađarskih, austrijskih, njemačkih, poljskih ... tablica.
Moje curice se upoznaše sa nekim djevojčicama iz Celja i Ljubljane, ali je bilo problema u komunikaciji, jer, vjerovali ili ne, male Slovenke u školi kao strani jezik uče ruski.



Da imam 3-4 hektara zemlje negdje između Mareze i puta za Nikšić pokušao bih zainteresovat Mugija za gradnju ogromnog aqua-parka.
« Last Edit: July 14, 2020, 22:58:39 by Admin »

Madjo

  • Guest
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #5 on: July 21, 2010, 20:13:27 »
:D Lijepo,bogami.
"..Onamo,onamo za brda ona,
govore da je razoren dvor
mojega cara onamo vele
bio je njegda junacki zbor

Onamo,onamo da vidju Prizren,
ta to je moje,doma cu doc..."
:D



Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #6 on: July 22, 2010, 19:01:36 »
Obala Slovenije je dužine nešto preko 40 km. Danas smo bili u Koperu i Ankaranu i jasno nam je zašto Slovenci daleko veću pažnju posvećuju kontinentalnom turizmu.
Stari dio Kopera donekle podjeća na stare gradove duž naše obale. Ipak, sat-dva u Budvi, posebno u Kotoru, ostavljaju daleko veći i jači utisak od šetnje Koperom (Capodistria). Na 30 i kusur u hladu u uskim uličicama se mogao vidjeti poneki prolaznik. Ne znam zašto, ali stekao sam utisak da se radilo o mještanima.


Jedan od glavnih gradskih trgova (Brolo-Brolo) bio je pust.


Ankaran, desetak minuta vožnje udaljen od Kopera u pravcu italijanske granice, mi je poznat iz priča. Čuo sam za ogroman auto-kamp, pa sam pomislio da uz to ide i dobra plaža.
I stvarno, auto-kamp je velik, uređen, čist. Duž šetališta uz obalu visoko zimzeleno rastinje. Primičemo se vodi....
Užas! Ne, grdilo nad grdilima.
Voda glibava (ne prljava), travuljine koliko i mora.
Možete zamisliti kako to izgleda kad su moje curice nakon dvosatne vožnje do Kopera i dvosatnog pješačenja kroz grad odbile čak i da uđu u vodu. Slika dolje ni izbliza ne dočarava to zastiđe od mora.


Srećom, slatkovodni bazen uz obalu je došao kao spas. Za pola sata nas četvoro 20€, ali lakše je i to nego da mi cijeli dan kukaju.
Utisak je na kraju popravio i dobar ručak u obližnjem restoranu i cijene na nivou naših.
« Last Edit: July 14, 2020, 22:59:58 by Admin »

Madjo

  • Guest
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #7 on: July 22, 2010, 19:36:48 »
E,a zamisli onaj Niko iz Slovenije je ima obraza da nam prigovori sto su nam rijeke zagadjene..Generalno,Slovenci imaju razvijeniju ekolosku svijest no mi,al ipak nije ni kod njih sve savrseno sto nam ne daje za pravo da se dvoumimo moramo li bit uredniji ili ne jer smo mi ekoloska drzava,oni nijesu,a trebalo bi bit suprotno.Sto kaze jedan moj prijatelj,sreca Crne Gore je sto je prilicno nenaseljena...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #8 on: July 22, 2010, 21:21:50 »
Mađo, liše glibavog mora sa obiljem trave (na šta se možda i ne može previše uticati) Slovenija je vanredno čista i uređena zemlja. Dovoljno je proći kroz njihova sela i prigradska naselja i oduševiti se sređenim fasadama kuća, uređenim dvorištima, vrtovima... Nigdje ne vidjeh bačenu kesu, pikavac, ... a kamoli mini deponije. Čak su i gradilišta u gradovima ili duž puteva veoma sređena.
Jako, jako srećan bih bio da makar dio tog odnosa prema prirodi i mi imamo.
Gradovi su inače u velikoj mjeri prilagođeni biciklistima i zaista ih ima puno. Semafori mnogo duže drže nego li kod nas. Prodavnice obično rade do 18 ili 19 h, a dragstori su raritet, možda jedan ili dva na 100000 stanovnika.

Madjo

  • Guest
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #9 on: July 22, 2010, 23:19:11 »
Ali ces priznat da je Austrija ostavila ljepsi utisak,zar ne? ;)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #10 on: July 23, 2010, 00:30:23 »
Dobra i iscrpna reportaza Dusane,  narocito fotke Shenbruna    :)
Nasuprot tome,  mutni sjeverni Jadran ....

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #11 on: July 23, 2010, 00:54:02 »
S obzirom da ce sjutra u gradu pod Goricom biti pakleno ko je u mogucnosti i ne radi treba da sidje do mora sto cu i ja da uradim...No meni se sve cini da sjutra nece biti tih 39 prognoziranih ;)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #12 on: July 23, 2010, 00:59:53 »
Beč je, Mađo, priča za sebe. No, najljepše selo u Evropi 2009. bilo je slovenačko selo Olimje.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #13 on: July 23, 2010, 23:13:28 »
Selo Olimje je nekoliko puta birano za najljepše u Sloveniji, a tu titulu, vjerujte, nije lako osvojiti.
Prošle 2009. izabrano je za najljepše u Evropi!


Pitate se čime je Olimje zaslužilo sva ta priznanja.
Pokušaću fotografijama da to selo, koje ostavlja bez daha, dočaram.

Olimje čini stotinak kuća, od kojih je dvadesetak skoncentrisano u centru sela, a ostale su duž puta od Podčetrteka (opštinskog mjesta) do Jelenovog grebena (prekrasnog uzvišenja na čijem vrhu se nalazi restoran, zlatara...)
Na slici vidite centar mjesta i stado jelena, odnosno košuta i lanadi. Jelene smo primijetili u daljini, na rubu šume.


Osim jelena, u Olimju postoji i farma nojeva, ali i ranč sa ponijima.

Imaju nekoliko privatnih vinarija, jednu pivaru, bave se proizvodnjom meda, a imaju i fabriku čokolade. Kakva "Milka" i "Nestle", ovdje osjećate i miris i ukus.



Možete napraviti fotografiju ma koje kuće, na slici će dominirati cvijeće.



Duž cijelog puta od opštinskog centra do sela postoji i biciklistička staza, osvjetljnenje, a na svakih 100-ak metara kanta za otpatke.
U samom centru sela je samostan. Na mjestu današnjeg samostana dvorac je podignut još u 11. vijeku.


U samostanu radi i biljna apoteka, a najveći dio bilja možete naći u okruženju samog samostana. Postoji preko 400 ljekovitih biljaka i trava i pokraj svake ćete naći lokalni naziv, latinski naziv, kao i šta liječi ili koje tegobe ublažava.


Potok kroz selo je u ovo doba godine mali, ali čist. Postoji i bazen koji se, pretpostavljam, puni vodom iz potoka.


Nisam se plašio koju sliku da ostavim za kraj. Jednostavno, u Olimju grešku ne možete napraviti u izboru. Gdje god se okrenete, šta god da pogledate ostaćete, makar na kratko, bez teksta.

« Last Edit: July 14, 2020, 23:02:41 by Admin »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #14 on: July 23, 2010, 23:35:05 »
lijepo selo bogami...prelijepo

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #15 on: July 24, 2010, 00:00:53 »
Zaista lijepa mjesta Dusane obilazis,covjek kad sve ovo vidi prosto da ga je sramota da svoje dvoriste ne sredi,a kad bi svi u jednom mjestu tako razmisljali druga prica bi bila a ne ovako kako je....Slovenci za svaku pohvalu,pricali su mi ljudi koji su isli tamo o sveukupnoj njihovoj kulturi i mislio sam da malo uvelicavaju, ali sada kada si njihove predjele ovako dobro dokumentovao...skidam kapu,jer nije mala stvar u evropi uzeti prvo mjesto pored toliko jakih pretedenata odnosno drzava sa prelijepim mjestima,visokom kulturom stanovnistva itd...I na kraju cu reci poznate stihove Djoleta Balasevica...Putuj evropo nemoj vise cekati na nas ;) Tesko da za nas postoji spas :(

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #16 on: July 24, 2010, 01:05:59 »
Da Šone. Lijep, čak izvanredan je AquaLuna, terme Olimja,... ali to je, u principu, djelo jednog ili par ljudi koji su imali novca i nisu žalili da ulože. Prelijepo je Bledsko i Bohinjsko jezero. Ali to je, u najvećem dijelu, djelo prirode. Selo Olimja je, pak, djelo desetina i stotina manje-više običnih ljudi, seljaka, farmera, zanatlija. Fascinatno. Pomalo je poražavajuće kad pomislim na naše zajednice i našu spremnost da skupa radimo na sveukupnom boljitku. Mnoooogo kasnimo, a ne stičem utisak da se pretjerano trudimo da zaostatak nadoknadimo.
***
« Last Edit: July 24, 2010, 11:01:40 by Admin »

Offline Xenia

  • Full Member
  • **
  • Posts: 85
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #17 on: August 04, 2010, 14:26:03 »
I Slovenija i Austrija su prelijepe i sto je meni posebno drago, jako ciste zemlje.
Admin mi je obecao da ce sledece  godine da me vodi u Cesku, naravno, ako ja ne izaberem neku bolju destinaciju  :)

Madjo

  • Guest
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #18 on: August 04, 2010, 15:14:34 »
Nema,stari je legenda :D ;)


Offline Xenia

  • Full Member
  • **
  • Posts: 85
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #19 on: May 05, 2011, 21:26:45 »
Pozdrav iz Belfasta.
A napravicu i reportazu :27:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #20 on: May 05, 2011, 23:22:21 »

Pozdrav iz Belfasta.
A napravicu i reportazu :27:



ocekujemo  :116:

Madjo

  • Guest
Re: Ovamo-onamo, pa opet ovamo
« Reply #21 on: May 06, 2011, 00:57:04 »

Pozdrav iz Belfasta.
A napravicu i reportazu :27:


 :112: