Author Topic: Bjelasica i Komovi  (Read 11647 times)

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 303
Bjelasica i Komovi
« on: July 02, 2010, 19:51:17 »
"Prostorni plan posebne namjene Bjelasice i Komova" ???
Da li je neko od vas upućen nešto bliže u ovu, ne znam ni sam kako da je nazovem, ali zasad mi najviše liči na bajku? Već duže vremena se u štampi objavljuju članci vezani za ovu temu, poslednjih desetak dana skoro svakodnevno (počela javna rasprava). Ukratko, na teritoriji opština kojima pripadaju Bjelasica i Komovi (Bijelo Polje, Mojkovac, Kolašin, Andrijevica i Berane) planira se formiranje regionalnog turističkog centra. Taj centar bi trebalo da predstavlja, što bi rekli naši političari, motor razvoja turističke privrede Crne Gore! Tu se pominju desetine hiljada kreveta, sistemi žičara, putevi, aerodromi...  :o
Danas u Pobjedi predsednik kolašinske opštine kaže da ove gradove treba (preciznije, da se mogu) povezati tramvajskom linijom?! Zbog toga sam na početku i napisao da mi sve to liči na bajku, ali... možda griješim ???

Madjo

  • Guest
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #1 on: July 02, 2010, 20:29:13 »
Quote
da će da se pomjeri Jadransko more do Cetinja

Ja čekam ovu žičaru što su obećali...

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #2 on: July 02, 2010, 23:20:09 »
to su ogromna ulaganja, pominju su ski centar Kolasin 1450 (jezerine), Kolasin 1600, neki centar na T, Cmiljace i jos neka. Mislim da je Snowhunter najbolje upucen u ovaj projekat, jer je na drugim sajtovima redovno davao linkove ka clancima a i svoje slike i misljenja sa terena.  A eto i Durmitor nacionalni park pa se turizam raspada u pogledu organizacije i sredjenosti ponude.
Sto se tice bogatih Arapa, zasto da ne? svoje bogatstvo steceno prodajom nafte moraju nedje uloziti inace ostadose bez dinara:)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #3 on: July 02, 2010, 23:29:38 »
Valjda Austrijanci rade na tome,  vrzmaju vec duze vremena po Bjelasici i Komovima u pripremi tog projekta ...

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #4 on: July 05, 2010, 13:23:20 »
Prije više godina sam i sam vjerovao da će se jednog dana izvanredni turistički potencijali ovog područja iskoristiti na pravi način. Danas više ne vjerujem ni u šta. O koliko se samo velikih projekata u našoj malo državi pričalo zadnjih godina, da bi, nažalost, sve ostalo na nivou priče i obećanja. Tako će završiti i ovo. Ne samo zbog ružnog iskustva, već i zbog toga što je Prostorni plan za Bjelasicu i Komove, makar u slijedećih deceniju - dvije skroz nerealan. Pa sjever Crne Gore je slijepo crijevo, sa očajnom putnom i smještajnom infrastrukturom, plus ubog i siromašan do bola. >:( :'( ::) Pa ko bi tu ulagao milijarde eura u desetine hiljada kreveta i 5-6 ski centara, kad i ovaj jedan mali ski centar radi ispod nivoa rentabilnosti. Možda neko lud, ili neko ko bi oprao veliki novac, ali se čini da takvih poslije SEK-e više nema. Tako je možda i bolje, jer se sa istim baš i ne usrećismo. Umjesto što se pare troše na sastančenja, dnevnice i pisanje planova - bajki, bolje bi bilo da se osposobi ovih nekoliko započetih planinarskih domova (Cmiljača, Džambas, Kurikuće, Vranjak, Krivi do), da se omogući njihov rad tokom cijele godine kako bi se veliki broj turista privukao na klasično planinarenje, trekking, hiking, brdski biciklizam, zimi na turno ili freeride skijanje, jer je prostor za to bogom dan. Pa tek jednog dana, bojim se u dalekoj budućnosti, možda će i ovi planovi - bajke postati realniji i vjerovatniji. Volio bih da se varam i dajbože da me stvarnost demantuje, niko srećniji, ali ne vjerujem...

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #5 on: July 05, 2010, 13:34:17 »
Nece te stvarnost demantovat,da nije smijesno bilo bi zalosno,a da je situacija losa sto se sjevera tice ,gora bit ne moze.Dobro si rekao da oce te domove planinarske zavrsit i jos sto mogu i u njihovoj je moci a mogu dosta,mislim ono sto je realno,a ovo o cemu sastance ne bih komentarisao jer je atak na zdrav razum jer da su htjeli imali su kad evo 60 godina,malo se sprdaju s nama,no neka moze im bit...kad smo mi ovakvi :(

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #6 on: July 05, 2010, 13:47:29 »
Imao sam priliku da pročitam materijal i da učestvujem na okruglom stolu u Kolašinu.
Što sam imao da kažem, kazao sam i dostavio obrađivaču u pismenoj formi. Iskreno, stekao sam utisak da se neko pomalo sprda sa nama.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #7 on: July 05, 2010, 14:47:58 »
Imao sam priliku da pročitam materijal i da učestvujem na okruglom stolu u Kolašinu.

Admine, znaš li možda da li ovaj materijal postoji u elektronskom obliku i da li je možda postavljen neđe na Internetu? Koliko znam to je javni dokument i trebalo je da bude objavljen, između ostalog i na Internetu, ali ja ne uspijevam niđe da ga nađem.  ::)
Ne bi bilo loše ni da pročitamo tvoje mišljenje!  ;)

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 303
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #8 on: July 05, 2010, 19:19:50 »
Iskreno, stekao sam utisak da se neko pomalo sprda sa nama.

Admine, ne znam zbog čega si  stekao takav utisak i šta je konkretno uticalo na tvoj "dojam", ali skoro da bih se u potpunosti složio sa ovom gore konstatacijom!! Proljetos sam se u Kolašinu, zatekao u društvu par ljudi, koji su upoznati sa čitavim projektom (oni bar misle da jesu). Ono što sam ja mogao da zaključim iz tog, doduše površnog i neobaveznog, razgovora je ono što sam i napisao u prvom postu, sve mi to liči na bajku... Opet kažem, daj bože da griješim ???
Po mom sudu, to je suviše megalomanski zamišljeno (radi se o milijardama), pritom se ni ne pomišlja na neki fazni razvoj, nego ili sve ili ništa,  na velikoj površini, uključeno pet opština od kojih svaka "vuče" na svoju stranu. Najmanje računa se vodi o zaštiti samih planina "ada, što će im biti", investitor je od Irske do Japana, preko arapskih zemalja :-\... Da ne nabrajam dalje. Tako je bilo pred prvi maj, možda su se sad stvari promijenile ???
« Last Edit: July 05, 2010, 19:21:32 by Dusko »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #9 on: July 05, 2010, 21:13:47 »
to je problem u crnoj gori, pocevsi od najprostijeg gradjanina pa do samog vrha vlasti. Sve odmah, na bilo kakav nacin, bez obzira na posljedice. To je zato sto su na skoro svim glavnim mjestima bilo koje stvari neuki ljudi koji misle samo na svoj cef, kako da obogate sto prije. skoro nigdje to neko ne radi prvo iz ljubavi (prema crnoj gori, nekoj opstini, nekom sportu) pa onda radi zarade.

Madjo

  • Guest
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #10 on: July 05, 2010, 21:18:59 »
To je zato sto su na skoro svim glavnim mjestima bilo koje stvari neuki ljudi koji misle samo na svoj cef, kako da obogate sto prije. skoro nigdje to neko ne radi prvo iz ljubavi

Ada normalno.
Jesi li ti ikad posa nedje da snimas svadbu iz ljubavi ? ;)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #11 on: July 06, 2010, 09:42:19 »
uh dobro replika. ali da znas da je bilo momenata kada sam istinski uzivao. ne smeta meni muzika toliko koliko haos koji vlada na nekim svadbama:)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #12 on: July 06, 2010, 12:14:05 »
Je li dovoljno ako vam kažem da je sve isplanirano, a da apsolutno nikakkav podatak od HMZ nije tražen. Ni što se temperatura tiše, ni padavina, ni snijega..., a osunčavanje su odredili na osnovu izlaska i zalaska sunca i nagiba terena.
Inače potrebno je po njima insvestirati oko 1.500.000.000 €, a osnovu razvoja čine skijaški tereni za preko 40000 skijaša (dnevno), hoteli...
Ja sam materijal u pisanom obliku i na CD dao nekim kolegama kako bih provjerio da li sam s pravom revoltiran pristupom i načino izrade PPPN (prostorni plan posebne namjene).

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #13 on: July 06, 2010, 13:58:34 »
ulazu se tolike pare a da nisu konsultovali HMZ? onda je bolje ako se nista nece raditi do nekih boljih vremena.

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 303
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #14 on: July 06, 2010, 15:14:27 »
PPPN Bjelasica i Komovi Po obimu ozbiljno uradjeno, ali... ???

Sajt Regionalne TO Bjelasica-Komovi

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #15 on: July 07, 2010, 10:10:55 »
Odlično, Duško!!!  ;)
To sam tražio, bacam se na čitanje, a bogami koliko vidim ima tu 780 stranica!  :o :o :o

Offline Vasilije

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 471
Re: Bjelasica i Komovi
« Reply #16 on: January 28, 2011, 22:31:10 »
Pogled ispod Bjelasice!!