Author Topic: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....  (Read 192650 times)

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #600 on: December 31, 2015, 14:58:57 »
Najljepse je kad snijeg pane u sredni zime,januaru mjesecu,zbog toga sto je tada insolacija dovoljno niska i dovoljno je udaljen od toplijih mjeseci a i kad pane nema bojazni i da se istopi jer uvijek ga mozemo cekati ponovo.
Za mene najbolje mjesto na Balkanu po pitanju tih bojazni od prodora toplote je Timocka krajina posebno Negotin,Kladovo i onaj meandar Dunava.Kad kod nas probije +4c i u vecem dijelu Balkana pa cak i do Budimpeste tamo bude negativna T i to u kljucnim trenucima kad su padavine najjace.Zbog toga mozete primijetiti da iako je zemljiste plodno i razvnica nema razvijenih gradova,sem Negotina i malo Kladovo.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #601 on: December 31, 2015, 19:12:30 »
S tim sto je to jedina "dobra" stvar u vezi tog kraja. Tamo bi i najveci fan inverzije izludio.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #602 on: December 31, 2015, 21:20:26 »
Ovo je zimska.carolijA, kad u mom  kraju ovo dozivim :)
Na ulicama se krecu iskljucivo terenska vozila  :44:

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #603 on: December 31, 2015, 21:30:48 »

Blok 5 - Podgorica

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #604 on: January 04, 2016, 11:02:19 »
Ne znam da li sam potrefio mjesto za pisanje,ali bih htio da iznesem neka svoja zapažanja i nedoumice vezano za područje u kojem živim.Berane se nalazi na sjeveroistoku Crne Gore i to je kotlina na nadmorskoj visini od blizu 700 m, zatvorena sa istoka,juga i zapada visokim planinama.Geografski položaj i okruženje definišu klimatska dešavanja koja ,često,nijesu na istoj liniji sa zvaničnim prognozama vremena i to predstavlja glavni razlog za moje javljanje.Naime,kad se u zimskim njesecima najavi pojačan južni vjetar i snijeg,to je,gotovo 100% kiša,zbog planina koje zatvaraju taj pravac i izazivaju fenski efekat.U takvim danima,pa i ljeti(naravno tada nema najave snijega)Berane ,često,bude toplije od Podgorice.Količina padavina je značajno manja od okruženja,jer n.pr.Kolašin,do kojeg nema više od 30km vazdušne linije,dobije više nego dva puta padavina od Berana,naročito ako dolaze sa juga.Kad je u pitanju količina padavina,kad one dolaze sa juga,i zvanična prognoza uvažava činjenično stanje.Temperaturne inverzije i magla su karakteristične za ovo područje,posebno tokom zimskih mjeseci kad preovlada AC,ali se u prognozama to samo naznači kroz tekst a kvantifikacija se izbjegava.Pošto sam mnogo odužio,molim još samo da mi se ,ako neko želi,pojasni šta se podrazumijeva pod pojmom brdovito planinski predjeli na sjeveru Crne Gore,i đe je granica za niže predjele na sjeveru.Mislio sam da neke stvari ilustrujem i primjerima iz sopstvenog iskustva ali sam shvatio da nema mnogo dokonih za skribomaniju matoraca.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #605 on: January 04, 2016, 12:10:05 »
Skoro svaki grad ima neku specificnost po kojoj se izdvaja. Ta granica je proizvoljna, kao sto je i prognoza koja se daje javnosti vrlo opsta. Dobro je kad znas mikroklimatske elemente svog grada pa se mozes lako snac.
U svakom slucajnu se misli na 500 metara i vise, otprilike. Za Berane se kao kotlinu cesto navedu moguce inverzije

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #606 on: January 04, 2016, 12:38:36 »
Zahvaljujem Fraka/world wide i svako dobro u tom dalekom svijetu.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #607 on: January 09, 2016, 15:41:12 »
Nece vjerovatno. Ali da se ne pravimo pametni opet.. Skoro jedini nacin da na jug padne ozbiljniji snijeg je da odere jak zalad prvo. Nekad poslije njega bude padavina, nekad ne, ali bez toga svakako nema snijega. Tako da je ozbiljno zahladjenje ono sto najvise treba, a ono neminovno dolazi.
:45:

Mene mnogo puta ponese prevelik optimizam da ostavlja iste posledice kao i takav pesimizam,a to je da te na kraju realnost demantuje.
Na vecini sajtova postoji vrlo malo originalnosti sve je vezano za senzaciju.Po prirodi optimista prateci sajtove koji su 'glasali za snijeg' u zanosu covjek ni ne primijeti da je to sve zbog vece promocije sajta a ne zbog tacnosti.
Tako da Bole-vu konstataciju(kritiku) sam razumio kao dobronamjeran savjet.
Ilmeteo.it je jedan od takvih,koji se prosuo od novembra vise puta a kojem sam ja slijepo salutirao,zbog navedenog razloga.
Eta model je dobar(koliko i GFS kad se poklopi sa EC),inace potomak naseg(ex YU) HIBU modela nastalog u Beogradu.Na Ilmeteo.it je najbolje prikazan pa ga zbog toga forsiram.

Ljudi po prirodi nisu pesimisti velikom vecinom,ali neki kad vide nerealan optimizam postaju namjerni pesimisti,sto je normalno.Svako od nas vrlo dobro i brzo ocijeni u zivotu koji savjeti su korisni a koji stetni.
Na forumu mi koji volimo snijeg cesto ga previse velicamo,dajemo subjektivno optimisticne prognoze i to je ono sto je jace od nas,to nas motivise,sto opet drugi gledaju kao na njihovu stetu.Malo sam razocaran u sve to,jer sam mislio,posto smo Mediteranska drzava da ce svi imati istu zelju prema snijegu.
Trudicu se da sto originalnije a ne senzacionalnije pokazujem optimizam i tako dam primjer i ostalima.

Sve najbolje.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #608 on: January 09, 2016, 15:53:59 »
Ima li smo mi dobar zalad i za docek Nove godine, pa na kraju samo kisa.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #609 on: January 09, 2016, 16:01:36 »

Na forumu mi koji volimo snijeg cesto ga previse velicamo

Sto ne znaci da ga drugi ne vole,vec ga ja opsiujem kao ideala,nadam se da sam pokusao da objasnim da me shvatite.I ponavljam trudicu se da u prognozama snijeg tretiram kao i sve ostale pojave,jer ce i prognoza biti bolja a i ostali(novi) clanovi kojima je snijeg ideal ce obratiti paznju i tako forum nece biti forum ljubitelja snijega vec forum ljubitelja meteorologije,ono sto jeste.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #610 on: January 09, 2016, 18:05:59 »
Ulazim u mogolog,ali sa ovim zavrsavam na ovu temu.
Zbog snijega sam ostavio masu neprespavanih noci,zbog popodnevnih ljetnjih oluja przio se na Suncu,trpio hladnocu i vrucinu.Napolju grmi,sijeva svi se sklanjaju u kucu,ja izadjem i uzivam.Znam da nije na niciju stetu,vec cak i na svoju a to se onda smatra normalnim,e sad ako to neko smatra svojom stetom,nije moj problem.
Na forumu svi smo zavoljeli meteorologiju zbog nekih pojava vezanih za to.Na ovom forumu,a vjerujem i u regionu,vecina je tu zbog snijega,oluja,ekstrema i da nije takvih ne znam da li bi forumi postojali.

Mene u svemu samo cudi jedna stvar - kad je u najavi anticiklonalno vrijeme rijetki kazu da im to prija a vecina predstavlja da umire od dosade.kad su dugotrajne kise rijetki kazu da im to prija,a kad se cekaju situacije za snijeg to se predstavlja kao dosada i opasnost,u prevodu nikome nista ne odgovara.
Ulozicu zrtvu da predsatvim forum jos tolerantnijim tj. uz snijeg cu opisivati i ostale paramente npr. jacinu vjetra,temperaturu 2m,sto mi nece predstavljati problem,a koristice i gostima foruma koji bace pogled na strucnija misljenja ne samo o snijegu.
Fraka mi je davno davao dobronamjerne savjete kad sam bio u zanosu ilmeteo.it-a i to sam brzo ukapirao.
Nisam trol,nisam terorista,oko 5 godina sam tu i svi ste me upoznali,znaci nema potrebe da se pravdam.Tako cu i buduce,samo pametnije i ne dam pardona nikome zbog toga.





Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #611 on: January 09, 2016, 18:17:52 »
Kad nemam mogucnost da dodam moram ovako - strucnija misljenja a da nisu gotove prognoze(yr.no i w2u),jer jer i zvanicna prognoza koju rade nasi meteorlozi sasvim dovoljna prvenstveno mislim na  profesora Dragana Burica.

Offline Tihi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 659
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #612 on: January 09, 2016, 18:54:54 »
Tako je @Nikola,sve si dobro napisao. :45:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #613 on: January 09, 2016, 19:15:20 »
Ima li smo mi dobar zalad i za docek Nove godine, pa na kraju samo kisa.

Pa da, kisa ce i biti u velikoj vecini slucajeva, ali bez tog zalada nema nista. Tako je to kod nas.
Nikola, nemas se ti kome sto pravdat. Tvoje znanje je izuzetno veliko, sto se i da zakljucit iz tvojih postova. Istinski napredak i ucenje je tome doprinjelo. Medju 3-4 "najkvalitetnija" clana foruma i svako je zahvalan na svakom tvom postu.  :47:

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #614 on: January 09, 2016, 20:22:31 »
Kad sam ,i zvanično,postao član ovog foruma,vođena je rasprava o motivima i željama članova.Mišljenja su bila dijametralno suprotstavljena ali je sve završeno na način kojim niko nije bio povrijeđen.E sad .poštovani Nikola,ja, kao sigurno dosta stariji i mnogo neznaveniji po pitanjima meteorologije od tebe,daću sebi za pravo da ti poručim da,posebno ti ,nemaš nikakav razlog da se bilo kome pravdaš ili objašnjavaš zašto si nešto uradio ovako ili onako.Razlog je prost:uz još nekoliko članova,da ne nabrajam e ću nekoga izostaviti, ti održavaš ovaj forum u životu.Ja i meni slični su tu da od vas učimo,ko ima ambicija i života,ili da jednostavno,ponekad i neprimjereno reagujemo ponešeni emocijama i afinitetima prema nečemu. MI smo tu samo dekor i prosti izvještači sa terena.U "Bašti sljezove boje",u prologu jedne priče,Branko Ćopić je,parafraziram,poručio onima koji imaju smjelosti i znanja da se otisnu u nešto što je drugima strano(koji su spremni da rašire krila i otisnu se beskarj plavetnila),da se ne osvrću na to što će o tome misliti  oni koji će taj podvig ispričati vranjim jezikom tako da se i tebi smuči.Zato, leti sokole,a vrane pilićarke će se zabaviti svojim pilićima.Sve ovo što sam napisao,a što može nekoga da povrijedi,ne odnosi se na ljude čije postove i razne priloge sa zadovoljstvom čitam i gledam.

Offline boka

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 602
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #615 on: January 09, 2016, 20:34:30 »
Pravda za Nikolu  :03:
Sala naravno...samo nastavi ovako drug..
Tvoja misljenja i obrazlozenja su itekako cijenjena odje...
Idemo dalje...

Offline Dado

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 682
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #616 on: January 09, 2016, 20:36:27 »
Na postove od Frake i staracfoco ja bih jos dodao da si Nikola pokazao znanje ne samo iz meteorologije nego i iz ostalih nauka (primjer za to je u topicu astronomija itd.). Ja sam jos jedan u nizu koji rado cita tvoje postove i uci iz istih, stoga samo naprijed.  :119:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #617 on: January 09, 2016, 21:13:31 »
Nikola, sigurno si mlad pa se i dalje opterećuješ, ali vremenom ćeš da oguglaš na sve ostale... Nisi ništa pogriješio.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #618 on: January 09, 2016, 21:38:02 »
Hvala ljudi,nisam mislio da ce ovo na ovako da izadje.Ja se uopste ne nerviram,osjetio sam nepravdu jer je u pitanju stariji clan foruma pa da se ogradim javno,sad neka pucaju,svako zna najbolje kako se osjeca,a ni Mjesec zbog Sunca nije usijan i zut.Svako ima svoje i svako treba da postuje prvo sebe pa ostale.

Online Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #619 on: January 09, 2016, 22:55:49 »
Ne znam o cemu se radi , ali samo opusteno Ljudi.
@Nikola, samo nastavi da komentarises u svom stilu i to je to  :109:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #620 on: January 09, 2016, 23:41:08 »
Nikola vjeruj mi, po meni si najaktivniji clan foruma i tvoji komentari su zlata vrijedni, iskustvo iz njih izbija. Samo nastavi tako, uzivanje je citati te.  :121:

Offline Czv Nk

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 187
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #621 on: January 09, 2016, 23:47:01 »
Ljudi novi sam ali kad vidim da pise last post by Nikola tacno mi je drago jer znam da je ta prognoza napisana strucno i bez ostrascenosti.Nikola je jedan od najucenijih na ovom forumu.Samo nastavi.

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #622 on: January 10, 2016, 05:46:40 »
Podrska za Nikolu dobrog,kulturnog i obrazovanog momka.Ne znam s kim se zakacio na forumu al vjerovatno da je taj lik sujetan i ljubomoran na Nikolino znanje.Samo naprijed Nidzo,kroz zivot takvih ima mnogo...samo ostro,djonom na njih jer za drugaciji jezik i komunikaciju ne znaju.

Offline demijan

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1443
  • "ko ne pamti iznova proživljava"
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #623 on: January 10, 2016, 10:48:32 »
Ne znam o čemu se radi ali i meni je milo uvijek pročitati Nikolin pogled na sinoptičku situaciju i šta bi moglo biti  :59: Svakako i ne samo na tu temu.

Offline Стенли

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1962
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #624 on: January 10, 2016, 13:49:46 »
Kad vidim da pise last post by Nikola tacno mi je drago jer znam da je ta prognoza napisana strucno i bez ostrascenosti.

Treba smirivati tenzije, kolektiv smo dobar.  :03: Evo primjera, i istog osjecaja koji imam kao kolega iz Nk.