Author Topic: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....  (Read 192699 times)

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #525 on: February 04, 2015, 20:06:56 »
Potpuno se slažem sa Vanjom po pitanju nekadašnjeg zaštitnog znaka Podgorice-sjeverca.Rođen sam i najveći dio života proveo u Ivangradu-Beranama i doživio izuzetno niske temperature(mislim da je u januaru 1985.god.bilo -32 stepena,koliko i u Rožajama istog jutra),studirao u Beogradu i pregurao čuvenu košavu ali se nigdje nijesam smrzao kao u Titogradu u kojem sam proveo zimu 1979/1980.Vjerujte da  mi je tada bilo toplije u Kolašinu na -18 stepeni nego u Titogradu na temperaturi malo ispod nule.Razlog je bio vjetar od kojeg,jednostavno,na otvorenom nije bilo zaštite jer je hladnoću bukvalno ućerivao u kosti.

Offline JovanK

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 593
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #526 on: February 04, 2015, 20:30:30 »
Svakako se klima mijenja tu zbora nema. . . Podgorički sjever je izazivao hladnoću koju nisu mogli da podnesu ni ljudi sa sjevera koji su navikli na veliku studu. Ja pamtim snijeg 95 godine, pa od 2000 na ovamo. . .cinjenica je da je neko zatišje ali svakako ne mislim da ce se zima izgubit, već da ćemo imati ekstremnije i zime i ljeta kao i period suša i poplava i to je sve trend koji će nas čekati u narednim godinama e sad kako koja godina.. . Ali šta je tu je lijepo je setiti se tih nekih čuvenih ne samo Pg nego i cjelokupne Cg pod velikim pokrivačem.  . .moja ujcevina je iz Kolašin tj Vranjestice koja je na nekih 1500 mnm tako da pamtim i sa tih prostora velike snJEgove. Jedno pitanje imam ako neko zna koliki je snijeg bio 2001 godine znam i datum 15.12. Tad mi je i rođendan tako da mi se te god baš posrećilo. .. :105:

Offline dugo toplo ljeto

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #527 on: February 04, 2015, 20:42:15 »
Pamtim taj snijeg u NK 85 , poceo je da pada prvih dana januara , 3 ili 4 a onda danima je padao. Sto se mene tice , nikad se ne ponovila takva zima. Ne razumijem kako mozete da se radujete mecavama , velikim hladnocama i dvometarskim snjegovima u planinama a znate da ce neki ljudi ostati odsjeceni do jula mjeseca.  U redu je da pane snijeg , zimski sportovi , turizam , razumijem vas koji rijetko gledate snijeg , ali prizivati kijamet je van pameti. Zla vremena bez snijega nema. Sve se mijenja pa i klima , nista nije kao prije ni ljeta ni zime ni jeseni ni proljeca , stalno obaramo neke rekorde. Meni je globalno zagrijavanje OK , vise volim talase iz Sahare nego iz Sibira.

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #528 on: February 04, 2015, 21:26:53 »
A sto se tice promjene klime na globalnom nivou pa i u Crnoj Gori mogu svi strucnjaci da sviraju u diple da se nista ne mijenja.Zajebi njihove analize,parametre i paralize,nije nama mozak paralizovan,mijenjaju se stvari nevjerovatnom brzinom,sto su ocekivali za200 godina dogodilo se za 10.Sada ko se ne slaze sa ovim nek ospe paljbu po meni ali ja ga onako narodcki rekoh.Dao bog da su to ciklicna kretanja ali ja mislim da je covjek unistio sve i na kraju ce i sebe glave doci.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #529 on: February 04, 2015, 21:27:22 »
Svakako se klima mijenja tu zbora nema. . . Podgorički sjever je izazivao hladnoću koju nisu mogli da podnesu ni ljudi sa sjevera koji su navikli na veliku studu. Ja pamtim snijeg 95 godine, pa od 2000 na ovamo. . .cinjenica je da je neko zatišje ali svakako ne mislim da ce se zima izgubit, već da ćemo imati ekstremnije i zime i ljeta kao i period suša i poplava i to je sve trend koji će nas čekati u narednim godinama e sad kako koja godina.. . Ali šta je tu je lijepo je setiti se tih nekih čuvenih ne samo Pg nego i cjelokupne Cg pod velikim pokrivačem.  . .moja ujcevina je iz Kolašin tj Vranjestice koja je na nekih 1500 mnm tako da pamtim i sa tih prostora velike snJEgove. Jedno pitanje imam ako neko zna koliki je snijeg bio 2001 godine znam i datum 15.12. Tad mi je i rođendan tako da mi se te god baš posrećilo. .. :105:

Da poznat je taj sjeverac.. Koliko sam se puta pomeo.  Najvise u parku dok smo gluvarili skraja 90-ih, jedino mjesto gdje si mogao da se okupis ako si slusao Punk.
A bogme i prije toga u srednju skolu i kasnije dok sam znao po svu noc biti napolje.. jedne godine je bilo -6 i duvao je olujni vjetar.. recimo 2002 ili 2003. 
Vranještica jel ;)  E kakve sam tamo snjegove zatekao.. pogotovo s kraja 80-ih dok sam bio dijete. Zato sam i zavolio snijeg. To je čudo kakva je to lokacija. A tek kakvi su snjegovi gore put Despetovca i na Ključ.
Razmisljam da odem jedan dan sad gore da se isćefim, kad bude vedro. samo trebale bi krplje i jedno 8 km da se pješači sa glavnog puta(od Mateševa put Bara kraljskih) .

A za taj snijeg 2001 god nisam siguran. nesto mi je izblijedilo pamcenje, ali znam da je 2001 ili 2002 god recimo u Nikšić pao gadan snijeg i zadrzao se svu zimu, dok ovamo dolje slabo. Te godine sam se pomeo u Nikšić jer sam išao svaki dan na Fakultet, ali bila je prava zimska idila, bas je dosta cesto padao. Znaće Nikšićani kad je to bilo.

I jedva čekam da stane prokleta kiša , više sve pliva ovdje. da dune vjetar.. mada sad mi nema pomoci, podzemne vode, bunari izviru..  haos.

 

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #530 on: February 04, 2015, 22:10:14 »
Jedno pitanje imam ako neko zna koliki je snijeg bio 2001 godine znam i datum 15.12. Tad mi je i rođendan tako da mi se te god baš posrećilo. .. :105:
Najmiliji snijeg.Bio sam u peti razred,vikend je bio,pa smo trebali sa skolom da idemo na Bjelasicu,meni moji branili cuda i puste me(to im sad oprostit ne mogu).Jutro je bilo uz visoku oblacnost,probijalo se Sunce,jutarnja je bila -4c a dnevna 2c.Rekli su mi posle da je snijeg  poceo padati oko 10h, a padao je do kasnih vecernjih sati,tada su bile i one restrikcije struje.Palo je 13cm.
« Last Edit: February 04, 2015, 22:12:27 by nikolA »

Offline JovanK

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 593
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #531 on: February 04, 2015, 22:24:58 »
Najači snijeg tako je bilo počeo oko 10 i trajao do kasno , a vidiš ja bih rekao da je palo mnogo više snijega ali je verovatno to to... :121:

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #532 on: February 04, 2015, 22:26:49 »
Dugo toplo ljeto, ja mislim ,bez uvrede,da suštinu mog i postova koje je on inicirao ti nijesi shvatio na pravi način.Vjeruj da ja i ljeto volim jednako kao i zimu.Kad kažem ljeto onda mislim na pravo ljeto kada se preko dana pržiš na suncu ili se kupaš u moru ili se kajakom spuštaš niz pjenušave talase Tare,Lima,ili Morače a uveče,ako sjediš napolju,na terasi nekog kafića moraš da obučeš nešto lagano ali sa dugim rukavima i da se ne znojiš i da spavaš pokriven nečim toplijim od čaršafa, bez uključene klime.Nego da ja ne filozofiram već da kažem suštinu.Na prostoru Crne Gore bila su jasno definisana godišnja doba i bilo ih je četiri sa prepoznatljivim karakteristikama.To je bilo značajno jer si mogao,i bez mnogo konsultacija sa meteorolozima(osim ako si profesionalno zavisio od meteoroloških prilika) da urediš svoj život.Trenutno,te diferencijacije nema pa imamo ljeta usred zime i skoro pa zimu usred ljeta, odnosno imamo dugo toplo ljeto i dugu kišnu jesen sa,sporadičnim ,upadima hladnoće,tek da nas podsjeti na to da je nekad bilo i zima.Poenta je da sve ima dobre i loše strane a ja sam se uvijek trudio da,zavisno od trenutka,pokušam da definišem šta je dobro u kojem trenutku.Za mene zima bez snijega i hladnoće ne zaslužuje da se tako zove isto kao i ljeto bez vrućina i sunca.Preporučujem ti da,ako nijesi to dosad radio,zimi izađeš negdje u planinu na kojoj ima dosta snijega, kad je sunčan dan pa ćeš vidjeti da nije sva ljepota isključivo u talasima iz Sahare.Pogledaj i fotografije koje je postavi SH pa kaži,ali iskreno,šta tu ima ružno.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #533 on: February 04, 2015, 22:48:03 »
Sjecateli se zime 1999/00 (sad sam nasao 23.jan) kad je u Pg osvanulo 15cm a tokom dana je padala susnjezica i kisa.Sjecam se 22.jan je bio relatino topao i vedar,tada je bila popularna emisija Top Voley u 21h,posle nje sam otisao na spavanje.Budim se oko 3-4h,ne znajuci da ce snijeg i odlazim u toalet,kad pogledah napolje sve slagirano.Zbog toga sto tada nije bilo modela i cuda nisam se ni nervirao oce li padat ili ne,znala se prognoza za sjutra i to je sve a i to se slabo pratilo,pa kad te iznenadi najljepsi osjecaj.Sad i kad pane nije to to jer pratis svaku pahulju,znas kad staje kad pocinje,kad prekisi nema onog pravog iznenadjenja,tada se nismo nervirali i bili depresivni jer nismo znali za 10 dana crta li EC sto  :07:

Offline JovanK

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 593
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #534 on: February 04, 2015, 22:57:53 »
Tako je Nidzo pamtim i ja taj dan ... ušlagirana pg te noći. ...sto veliš kolko je manje nerviranja bilo no kad osvane blejis kroz prozor oči da ispanu :11:

Offline dugo toplo ljeto

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #535 on: February 05, 2015, 12:44:24 »
Starac foco uglavnom se slazem sa tobom. Kao sto kazes sve ima dobre i lose strane ali cini mi se da neki odje to ne shvataju. Ljudi umiru u smetovima u Americi a neki im odje zavide , kazu imaju srece! Pa i 2012 u Crnoj Gori je bilo mrtvijeh , vadili ljude iz zaglavljenih autobusa. Lijepo je gledati na fotografijama ili provesti nekoliko sati na snijegu ali nije lijepo zivjeti okovan snijegom.  Normalno je da ima i zime i hladnoce , ali nije normalno radovati se ekstremnim hladnocama i padavinama.  Siguran sam da ti to shvatas kao iskusan covjek , ali ima odje mladjijeh koji ne shvataju.

Mađo

  • Guest
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #536 on: February 05, 2015, 12:55:00 »
Lijepo je gledati na fotografijama ili provesti nekoliko sati na snijegu ali nije lijepo zivjeti okovan snijegom.

Moj potpis i lock na temu.  :45: :45:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #537 on: February 05, 2015, 14:03:04 »
Ne razumijem kako mozete da se radujete mecavama , velikim hladnocama i dvometarskim snjegovima u planinama a znate da ce neki ljudi ostati odsjeceni do jula mjeseca.

Normalno je da ima i zime i hladnoce , ali nije normalno radovati se ekstremnim hladnocama i padavinama.

Normalno je da grije sunce i da je more super za kupanje, ali ne razumijem kako neko može tome da se raduje kad zna da će se mnogi ljudi utopiti.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #538 on: February 05, 2015, 14:25:32 »
A da ne pominjem kolko je ljudi odapelo od srca ovih ljeta, zbog prekomjernih vrucina.

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #539 on: February 05, 2015, 14:41:22 »
SH-potpuno se slazem...kad vidim kakve su zime, ja bih potpisao da zivim na Zabljak, jednostavno volim snijeg i ne smeta mi da 3 mjeseca imamo pokrivac. S druge strane ko voli ljeto neka uziva u moru i vrucinama, nema potrebe da se iscudjava zasto neko nesto voli

Offline JovanK

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 593
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #540 on: February 05, 2015, 14:49:46 »
Ada imamo ljeto 7-8 mjeseci dosta nam je krepasmo od vrućine .. .

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #541 on: February 05, 2015, 15:09:16 »
Samo sam htio da pokažem koliko su besmisleni stavovi koje je iznio DTLJ, jer predstavljaju klasičnu zamjenu teza. Prvo da se ogradim, ovo što pišem nema nikakve veze sa DTLJ kao forumašem, dakle ništa ad hominem, već predstavlja samo komentar na njegova dva zadnja posta.

Ja kad kažem da obožavam duboke snjegove i hladnoću, mislim upravo to i ništa drugo. Svakako se ne radujem snijegu i hladnoći zato što će neko ostati u blokadi, bez struje ili nedajbože nastradati.

A da ne pominjem kolko je ljudi odapelo od srca ovih ljeta, zbog prekomjernih vrucina.

A zamisli koliko ljudi strada od melanoma godišnje i neko se još ''usuđuje'' da voli sunce.  :120:

Ovo može da se banalizuje na još više nivoa...

Lijepo je kada ljudi putuju, ali kako neko tome može da se raduje kad zna da će mnogi poginuti u saobraćaju.

Lijepo je pojesti čokoladu, sladoled ili neki dobar kolač, ali kako neko tome može da se raduje kad zna da je šećer ubica odgovoran za smrt miliona ljudi godišnje na planeti.

Naravno da su ove izjave sasvim besmislene, ali ako ćemo baš da cjepidlačimo, veće težine od onih DTLJ... Jer za neuporedivo više smrtnih slučajeva su direktni krivci sunce, saobraćaj ili šećer nego snijeg i hladnoća.

Tamo gdje žive, ljudi moraju da se prilagode prirodnim uslovima ili ih neće biti. Ljudi koji generacijama žive na Žabljaku, Trsi, Studencima, Slatini, Baricama ili nekom drugom visokom selu znaju kako da se izbore sa hladnoćom i ogromnim snjegovima. Isto ovo znaju, u još mnogo ekstemnijim uslovima, Eskimi, Inuiti, Neneci, Laponci... Onog momenta kada to više ne budu znali neće ih na takvim lokacijama ni biti. A ne zato što je neki forumaš sa CG meteo foruma izjavio da obožava ekstremne snjegove i hladnoću.

Offline Južina

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1375
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #542 on: February 05, 2015, 15:17:04 »
Ja obožavam snijeg, sad 2m da padne malo bi mi bilo :)

Offline dugo toplo ljeto

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #543 on: February 05, 2015, 15:26:02 »
Ja ipak mislim da bi vecina ljudi radije zivjela na nekom tropskom ostrvu nego na Aljasci ili u Sibiru , mozda ne vecina na ovom forumu. Utapaju se ljudi kad su talasi i vjetar , kad se ne postuje zabrana kupanja , avanturista ima i na moru i na planinama. Sve je lako kad si mlad , ali da si star i da zivis u nekoj vukojebini , ne bi se radovao metarskim snjegovima. Zasto je opustio sjeverni dio CG , zasto ljudi bjeze sa sela u Pg i na primorje , bi li mijenjao stan u PG za kolibu na Durmitoru ili kucu u Baru za kucu u NK? Juce su spasavali jednu trudnicu iz smetova u Velje Duboko , ali ko joj je kriv kad nije naucila da se porodi u snijegu , bitno da to lijepo izgleda na fotkama. Kad bih ja rekao da volim tropske temperature preko 40 , ali to ne znaci da se radujem pozarima. To ide jedno s drugim.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #544 on: February 05, 2015, 15:27:30 »
U istoriji umjerene oblasti su se najvise razvijale,a posebno tamo gdje je zimi snijeg.Realno govoreci kod nas bi svako volio snijeg da je zivotni standard kao u Sloveniji,Svedskoj ili Svajcarskoj,pa i Kanadi.Oslo,Toronto... imaju neuporedivo snjeznije zime od nas(Nk,Bp,Ct) ali oni imaju svaki nacin pa im snijeg dodje kao razonoda a ne kao problem.Kod nas ljudi uglavnom zive od malog biznisa pa im snijeg dodje kao neprijatelj.Svako voli snijeg,ali ne mozemo da uzivamo.Sta je Svedjanima  da odvoje za antifriz,obucu za snijeg,odjecu,grijanje,imaju odlicne puteve,pristupe svim selima,a kod nas samo grijanje pravi problem mjesecnom budzetu bez ostalih stvari,ne krivim nikoga ali to je sustina.

Offline dugo toplo ljeto

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #545 on: February 05, 2015, 16:07:14 »
Tako je Nikola , slazem se.

Ne mogu forumasi koji navijaju za veliki snijeg i polarnu zimu biti krivi ni za sto , nemate vi moc da prizovete mecavu , samo hocu da kazem da nijeste svjesni posljedica i da nije sve bajno i sjajno kao sto izgleda vama.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #546 on: February 05, 2015, 16:45:42 »
Nije kriv snijeg sto postaje uzrocnik problemima,zato sam i napisao post gore,vec druge stvari ga cine da pravi posljedice,klima je takva,svjestan si toga da ne mozes je promijeniti,svjetsan si da mi prizivanjem snijega ne mozemo nista promijeniti,mi shvatamo da nije sve bajno i sjajno ali sta mozemo,treba da kazemo snijeg nekome donosi zlo e sad cu da ga mrzim da bi se sa nekim solidarisao,shvatas li koliko je to pogresno,moras se postaviti sa nase tacke gledista,upravo ono sto su SH i Fraka rekli,zamisli sad ti volis slatko a ono nekome predstavlja pakao,pa taj tebe da krivi sto jedes cokolade... nego odosmo u psihologiju,o tome bih mogao dosta ali nije ovo forum za to.
« Last Edit: February 05, 2015, 16:51:40 by nikolA »

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #547 on: February 05, 2015, 17:31:21 »
Meni je tek posljednji post DTLJ pomogao da shvatim suštinu njegovog stava.E ,ja se tu ne mogu složiti sa tobom.Tvoj pristup ovoj stvari ukazuje na  racionalnog čovjeka koji stvari sagledava u kontekstu stvari koje su korisne ili nijesu korisne.Ja sam pak,a čini mi se i većina forumaša,pomalo iracionalan,sa tvoje tačke gledišta.Ipak te molim da mi(nam) dozvoliš i pravo na grešku jer se ona sastoji samo u emociji  koju imamo prema nečemu,a ta emocija ne može nikome da nanese bilo kakvu štetu.Jedan moj prijatelj često mi kaže,kad zakukam što je omanla prognoza :"Dabogda ti se snijeg iz avlije ne dizao" ali smo mi ipak prijatelji i on ne pokušava da mi ukaže na to kako je moj stav pogrešan,već samo,po meni duhovito, iznosi kontrastav.Ne bi valjalo da smo svi isti.

Offline dugo toplo ljeto

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #548 on: February 05, 2015, 18:37:21 »
Pa i ja iznosim kontrastav i slazem se da ne bi valjalo da svi isto mislimo. Nijesam zelio nikoga da uvrijedim ili optuzim za nesto. Vasa logika je otprilike - ja volim kisu i navijam da pane 1000 litara , zato sto volim kisu a ne sto bi volio da se neki ljudi podave , ljudi koji zive pored rijeka navikli su da zive sa vodom imaju camce i znaju da plivaju i nije kriva kisa sto se desavaju poplave no drugi faktori , nijesu vrucine krive sto dolazi do pozara , no ljudi koji ne vode racuna ili podmecu pozare itd.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #549 on: February 05, 2015, 19:05:26 »
Pa i ja iznosim kontrastav i slazem se da ne bi valjalo da svi isto mislimo. Nijesam zelio nikoga da uvrijedim ili optuzim za nesto. Vasa logika je otprilike - ja volim kisu i navijam da pane 1000 litara , zato sto volim kisu a ne sto bi volio da se neki ljudi podave , ljudi koji zive pored rijeka navikli su da zive sa vodom imaju camce i znaju da plivaju i nije kriva kisa sto se desavaju poplave no drugi faktori , nijesu vrucine krive sto dolazi do pozara , no ljudi koji ne vode racuna ili podmecu pozare itd.
To je to.