Author Topic: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....  (Read 192611 times)

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #675 on: December 27, 2017, 13:51:28 »
Ajde da kažemo da nam je lična percepcija u neskladu sa realnošću  :15: ali,

ovaj decembar je više obećavao kako je počeo a na kraju je završio kao i većina, mislili smo da će se od akcija iz prvih 20 dana omrsit i niži predjeli a na kraju smo imali satelitske snimke sa zelenim Nikšićem i klasičnu kišu u Podgorci sa 4°C pa i do 14°C, čak smo čekali prilično moguće sniježne padavine u Ulcinju i Baru ali je ipak na kraju na par pahulja ostalo.

Presudno su uticali izlazi modela u zadnjih par dana vezano za novogodišnju noć kao i prve dane januara, zadnje dvije godine je bilo ledeno a sad ćemo imati po 4, 5° po visini kod nas, a u regionu i više.
AO i NAO indexi za idućih 14 dana su u plusu  :75: . Materijala (padavina i minusa)  je bilo za dosta više a na kraju smo završili sa kišom na Žabljaku par dana pred Novu i stanje kakvo jeste na skijalištima.

« Last Edit: December 27, 2017, 13:56:10 by EagleS »
The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #676 on: December 27, 2017, 15:37:21 »
Pa dobro, ima razloga za razočaranje - ali ipak treba zadržati bar neku dozu realnosti. Naša klima je takva kakva je, u znatnoj mjeri određena dešavanjima na moćnom Atlantiku na zapadu, uz toplo Sredozemno more na jugu i izrazitu orografiju. To nam je što nam je, generalno nije loše - zanimljivo je i dinamično, upravo takav je bio i ovaj mjesec.  :109:

Što se naših ''skijališta'' tiče ove zime najmanji problem im je snijeg, mnogo veći problemi su kvalitet usluge i kvalitet upravljanja, ali to ovdje nije tema...

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #677 on: December 27, 2017, 23:47:43 »
Suma sumaru statistika je prevara jer se moze tumaciti na 100 nacina. :)
Uvijek cemo naci npr jos 20-30% toplijih tih i tih dana ili za taj mjesec i sl.
Ipak je dozivljaj cesto, iako subjektivan, bolja konekcija sa realnoscu. Samo se treba truditi da bude sto realnije iskazan.
Fakat, decembar je bio u globalu topao i topliji od prosjeka, samo su planine profitirale (ali par dana pred NG, kako rece kolega, cak i tamo lije kisa i topi zestoko taj snijeg) , da se toplo vrijeme nastavlja u prvoj dekadi januara, po svemu sudeci...a nakon toga ostaje samo 20-30dana zime, sto nije nesto previse, i to je kraj za Pg a sa tim i nasim nadanjima da cemo dozivjeti snijeznu caroliju, poslije dugih 5 godina, pa makar 1cm :(

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #678 on: December 28, 2017, 04:16:08 »
Suma sumaru statistika je prevara jer se moze tumaciti na 100 nacina. :)
Da je tako, zašto bi uopšte postojala mjerenja?  :122:

Da nema instrumentalnih mjerenja i njihove matematičke (statističke) obrade zapisi o vremenu bi i danas bili onakvi kakve možemo pročitati u starim ljetopisima, hronikama, crkvenim knjigama, putopisima ili književnim djelima - osim informativnog karaktera praktično beskorisni, jer svaka generacija ima svoje nezapamćene poplave i suše, mrazeve i vrućine, grmljavine i snjegove...

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #679 on: December 28, 2017, 11:57:51 »
Vjerovao sam da ces prepoznati taj smijesak na kraju recenice- malo sale  :122:
Ipak prohuji tu i zera istine...Kao neko kome je ta nauka u okviru struke, kazem, koliko god bila egzaktna matematicka disciplina zna zavarati :)  Zivi ljudski dozivljaj zna bit' cudo  :60:

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #680 on: December 28, 2017, 12:49:21 »
Vi ste juznjaci, pa ste vec navikli,ili vam je lakse da se naviknete da dobijate koji cm snijega svake pete godine,pa i kasnije. Uostalom,vasa klima je ta koja tako nesto diktira.. No je veci problem za nas sjevernjake.. Svake godine sve manje i manje snijega,ili je neki anticiklon,kod mene to znaci magla, ili je samo kisa. A kakva je to zima na sjeveru bez studeni i makar 30-40cm snijega :35: Laicki receno: Slaba zima na sjeveru, jos slabija na jugu..  :25:
« Last Edit: December 28, 2017, 13:01:58 by Milossss »
Only black and white

Mađo

  • Guest
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #681 on: December 28, 2017, 13:09:42 »
A što za nas južnjake koji imamo dosta snijega i studa svake godine?  :03:  :110:

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #682 on: December 28, 2017, 13:24:12 »
A što za nas južnjake koji imamo dosta snijega i studa svake godine?  :03:  :110:
Ne znam jel se to zalis na visak, ili manjak snijega i studi... More bliizu ako je ovo prvo, ako je ovo drugo, tebi Lovcen,meni Bjelasica..  :47: :62:
« Last Edit: December 28, 2017, 13:32:32 by Milossss »
Only black and white

Mađo

  • Guest
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #683 on: December 28, 2017, 13:37:18 »
Imam konstantan višak studa još od polovine septembrija, to jes otkad nalažemo.  :120:

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #684 on: December 28, 2017, 13:41:03 »
A što za nas južnjake koji imamo dosta snijega i studa svake godine?  :03:  :110:
Vi se ne računate.Šalu na stranu,pratim ovu razmjenu mišljenja i podržavam SH.Već sam se dosta isplakao nad kukavnim zimama ugašenim ali su brojke neumoljive.I ja sam par puta upao u zamku da svoj subjektivni doživljaj pretvorim u čijenicu pa me SH lijepo demantovao kvantitativnim pokazateljima.Bez šale,nešto se promijenilo.Skratili su se periodi sa konstantnim sniježnim pokrivačem i mrazom,učestali periodi bez snijega i sa većim temperaturama od uobičajenih,ali kad se to sve uprosječi dobiju se podaci o kojima se ne diskutuje.E sad,da li se to meni sviđa ili ne,nije važno za ovu priču.Ove godine,od početka oktobra,bilo je nekoliko sniježnih epizoda sa mraznim i ledenim danima,koje su prekidali periodi kiše i južine.Ja bih više volio da je raspored bio drugačiji,tako da se svi dani sa snijegom povežu u neprekidni niz.Normalno isto bi trebalo da bude i sa toplim kišnim danima.Brojke bi bile iste ali bi subjektivni doživljaj bio drugačiji.

Mađo

  • Guest
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #685 on: December 28, 2017, 13:42:42 »
Brzo li zaboraviste januar prošle godine, pa 2012. , 2005.  itd   :23:

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #686 on: December 28, 2017, 14:01:35 »
Brzo li zaboraviste januar prošle godine, pa 2012. , 2005.  itd   :23:
Nijesam zaboravio,dobri moj Mađo.Da sam zaboravio drugačije bih koncipirao post.Ovo što sam napisao odnosi se na ovu godinu.

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #687 on: December 28, 2017, 14:06:29 »
Brzo li zaboraviste januar prošle godine, pa 2012. , 2005.  itd   :23:
To su izuzeci,a ne pravilo. Vecina ovde racuna samo ''pravilo'',pa i ja- zaboravljajuci da ne zivimo u Sibiru  :05:
Only black and white

Mađo

  • Guest
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #688 on: December 28, 2017, 22:12:14 »
Ako je neko željan prave zime, žestokih jutarnjih minusa koji lede kosti u tijelo, jakog vjetra, obilne kiše i velikih sniježnih padavina neka se javi da samnom provede jednu zimu ođe na Njeguše. Da priprema drva i nalaže ih od septembra, da svaki stud uvati od oktobra do maja, da mu svaki posao oko kuće bude otežan upravo zbog takvih vremenskih prilika.Nabavka hrane,spremno i tehnički ispravno auto sa zimskim gumama koje treba da upali i ne zaledi na -15, koje su redovne... Veliko čišćenje snijega na "ruke",zaleđeni putevi... pojma nemate u kakvim sve uslovima ljudi žive.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #689 on: December 28, 2017, 22:23:52 »
a sto da radimo mi podgoricani kukala nam kuka. nekoliko godina nista...imali smo tih epizoda nekoliko puta. navikli smo no smo nezasiti. sto kaze madjo eno prosli januar kako je bio hladan, da ne prizivam,jes nije bilo snijega ali hladnoca ljudi. ej, skadarsko se zaledilo, guzice su nam se smrzle.pamtite li to ljudi.to su nevjerovatne stvari. da me je neko onda pitao oces li zimu sa snijegom il da vidis zamrznuto skadarsko nekolko dana,rekao bih mu za ovo drugo ne razmisljajuci da ce onaj narod sto zivi po kuca u planinskom dijelu  cg da nastrada,lako je nama u gradovima sve nam je tu, na domak ruke...a onaj vjetar i onda snijeg 2012 preko pola metra snijega u kazan. sve sami ekstremi. 
koliko su "sjevernjaci" imali snijega do sad  u ovoj sezoni? zamalo je pao i u bar, cak je neko pisao i da je susnjezica neka bila. bar, najtopliji grad u cg zamalo dobio snijeg? malo li je a zima tek pocela,nedjelju dana traje. tek treba hladnoca da dodje.
 sto se tice podgorice moja su nadanja tu od 15 januara do 15 februara...tu je za podgoricu ja mislim najveca sansa da dobije neki snijeg, kasnije je arivederci.

salu na stranu, pa valjda ne moze u bijelo polje tokom citave zime da bude 30cm snijega valjda to ide u par navrata maksimum? ajd ok mojkovac kolasin,rozaje... ali bp,berane,pljevlja nisu na velikim nadmorskim visinama evo me ispravite ako nisam u pravu

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #690 on: December 28, 2017, 22:43:42 »
Dje si vanja  :112:

Cini mi se ipak da se nije cesto desavalo da u Podgorici 5-6godina za redom nije osmotren snijeg...tu bi nam nas dragi kolega @SH bio od pomoci sa statistikom, koliko se puta to desilo, 5+ godina bez snijega za redom...

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #691 on: December 28, 2017, 22:58:16 »
Ima li ste 3 godine za redom,prosle zime je prekinut niz,jer je zvanicno izmjeren 1cm,tako da od tih 5 godina nema ni govora.Podgorica je preslaba sto se tice snijega,za mene je i Nk zadnjih 30 godina slab!Prava steta sto nisu vrsene visine snijega 1920/30/40 bilo bi zanimljivo pogledat te podatke.Ipak klima se mjenja,ja sam misljenja da je sad dosao topli period koji ce se kad tad zaustaviti i vratiti u hladni.
Vanja za Berane i Bijelo Polje sam izbacivao visine snijega po godinama u "Klimatologiji"pa tamo detaljno mozes pogledat statistiku.

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #692 on: December 28, 2017, 23:03:22 »
Ima istine Vanja,ima. Ja sam prilicno zadovoljan ovim decembrom. 3 december je osvanuo sa 26cm snijega. Imali smo 9 dana sa neprekidnim snijeznim pokrivacem. Kada se otopio snijeg,palo je novih 10cm snijega. Pa jos par puta  1-2cm snijega. Bilo je snijega i u oktobru(7cm),i u novembru. No para i snijega nikad dosta. S obzirom da je tema zaljenje,radovanje,kukanje,zelje i snovi,u redu je biti ponekad malo nerealan :62::
« Last Edit: December 28, 2017, 23:13:04 by Milossss »
Only black and white

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #693 on: December 28, 2017, 23:30:58 »
vazda dzoni   :112:
milose znamo mi taj osjecaj dobro.vazda nam je manjak  :11: vi ste dobri za sad ...
bogami vele da su ranije bile surovije zime , ja pamtim vjetar sjeverni da je duvao po mjesec dana. da smo se zalili kolko duva a kasnije da smo i navikli na to i da smo zaboravili na njega a on duva li duva ne prestaje. zadnjih godina ,cini mi se (mozda se varam) kao da se polako vracaju te vjetrovite epizode.
 naidjoh prije neki dan na jedan zanimljiv tekst vezano za klimu,mozda nije topik za njega ali sto rece niksicki3 klima se mjenja: https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=12&dd=27&nav_id=1340708 vrlo interesantan tekst po meni.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #694 on: December 28, 2017, 23:53:25 »
@ni'sicki

Zahebi tu gresku osmatraca od 1cm, svi u Pg smo svjedocima da to nema sanse da je bilo mjeljivo. Bas smo tada komentarisali svi na isti nacin...To je bio kao prah prosut, kao slana...ali izgleda je osmatracu bilo merak da stavi nakon dugog posta 1cm  :61:
To ne racunamo, fakat, preko 5g nemamo snijega.  :35:

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #695 on: December 29, 2017, 00:04:05 »
Da je nedje vrseno mjerenje od nove ere,mogli bi vidjet kako se sve klima mjenjala.Sigurno da su postojali npr periodi od 100 godina sa hladnijim temparaturama pa 100 godina toplijih.Ne iskljucujem soluciju da je nekad Nk bio tropska suma i da su majmuni po njemu skakali.Salu na stranu,ta prica o  ledenom dobu postoji vec nekolike godine,i iskreno se nadam da ce se broj suncevih pega smanjiti.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #696 on: December 29, 2017, 06:13:43 »
Zabljak i jos par gradova na sjeveru imali su snjegovit decembar. ALi zato NK i CT za zaborav. POstavite njihovu statistiku za decembar.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #697 on: December 29, 2017, 12:13:17 »
Vanja,pročitah onaj tekst o mini ledenom dobu.Interesantan tekst ali mi tajming nešto ne odgovara.2030.godine ću ja ,sigurno.biti na nekom drugom mjestu i neću imati priliku da to propratim :11:Inače samo jedna opaska.Ovo što piše Mađo bila je skoro redovna pojava i kod mene ali prilično davno.Zadnji put zima,po sjećanju,1980/1981,ili godinu kasnije.Snijeg se nije dizao od novembra do marta.Bilo je kišnih dana ali je,redovno,kišu smjenjivao snijeg pa se ,na krovovima,moglo tačno viđeti koliko je puta padao snijeg.I mraza je te zime bilo dosta.Pa i zadnjih nekoliko godina,posebno prošle,bilo je dosta lednih dana sa jutrima kad su vozači sunčali motore od auta da bi upalili.Što se temperatura tiče i ove kotline na sjeveru znaju da budu pogane,posebno kad se spušti magla.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #698 on: December 29, 2017, 14:25:13 »
Mali off,

Nemoj tako @staracfoco, nisi ti sad 80g da ne bi mogao biti tu za 12godina ! Duzina zivotnog vijeka se konstantno produzava.
Ziv bio  :112:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Prognoze: žaljenje, radovanje, kukanje, želje, snovi....
« Reply #699 on: December 29, 2017, 15:35:53 »
Zabljak i jos par gradova na sjeveru imali su snjegovit decembar. ALi zato NK i CT za zaborav. POstavite njihovu statistiku za decembar.

Vjerovatno mene prozivaš, Sanjine?  :11:

Nažalost, ja nemam kontinuirane istorijske podatke za ova dva grada, pa ozbiljne statistike ne može ni biti. Ali, prema onom što je dostupno u zadnjih 10 godina, prosječan broj dana sa sniježnim pokrivačem u Nikšiću u decembru je oko 7, srednja maksimalna visina 15 cm. Međutim, zbog kratkog perioda ova statistika je praktično beskorisna, jer u nju ulaze super snjegoviti decembar 2012. kada je zabilježeno čak 28 dana sa sniježnim pokrivačem uz maksimum od respektabilnih 58 cm, ali i četiri decembra (2008, 2013, 2015 i 2016) tokom kojih mjerljivog snijega uopšte nije ni bilo. S aspekta ova četiri decembra bez snijega, ovogodišnjih nekoliko dana sa nekoliko centimetara svakako ulazi u zonu normalno:120: