Author Topic: Februar 2012.  (Read 318415 times)

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1775 on: February 08, 2012, 02:10:31 »
Evo situacije na z850 u satima kada je oblacnost vec dosla ali pred pocetak padavina u PG, T na visini je oko -5c



Evo je situacija na z850 u subotu oko 13h, T na visini za PG je gotovo nepromijenjena u odnosu na petak u 18h :




Evo je temperatura na 2M u petak u terminima kada se ocekuje pocetak padavina za PG - 2c :



Evo temperature na 2M u subotu oko 13h za PG je 0c :



Evo kako izgledaju padavine, pocetak ocekujem u petak ujutru prvo u zapadnim krajevima (Orjen i dalje u liniji ka sjeveru) :



Ipak kod nas u PG padavina po ovom modelu nece biti prije 20-21h :



Jace padavine ocekuju se tokom noci i jutra u subotu :




Cekajmo sjutrasnje termine, ako sjutra vece bude nesto slicno usli bi smo u termin +48h a to je onda jako izvjesno da ce se desiti.






« Last Edit: February 08, 2012, 02:13:08 by Dzoni »

Offline Стенли

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1962
Re: Februar 2012.
« Reply #1776 on: February 08, 2012, 02:11:43 »
Lijepo je to Dzoni sve opisao...
Evo ocekivanih padavina po modelu NMM, od petka podne do subote na podne.



Prilicno su ujednaceni oba modela sto se tice padavina. Evo sta ocekuje WRF, takodje od petka podne do subote na podne



Kad bi ovo sve bilo u obliku snijeznih padavina sto se tice kontinentalnih predjela sto je vrlo moguce kako sad stvari stoje... Pamtila bi se Jelena itekako... Ne mogu ni da zamislim koliko bi pri ovakvom scenariju dobila snijega mjesta u zaledju primorskih planina, Njegusi, Cetinje... Obicno bude dosta vise padavina pri ovakvim cikloni nego sto to modeli ocekuju...Kako bi se samo Garac uslagirao  :43: Kako bi tek Vucje proslo, koje vec sada ima nekih 220cm, ili Zabljak bili dostigao tu visinu snijega iz 2005-e godine... Haos ce biti po sjeveru, jer je vec kolaps, ako sad ne proglase vanredno stanje nece nikad.

Evo kako vide modeli temperaturu po visini. Uzeo sam neki termin koji bi mogao postat malo kritican, za sad je vrhunski.
NMM vidi -3°C do primorskih planina, dok bi se u kontinentalnim predjelima drzalo oko -4°C i -5°C. Naravno tu nema govora o kisi sto se tice nizih predjela na jugu, temperatura na 2 metra ne bi dolazila u pitanju uopste.



Dok WRF vidi nekih -5.0°C do primorskih planina, nad kontinentalnim predjalima bi se drzalo oko -7°C. I naravno cist, suv snijeg uz umjerene padavine.



Mozda je ovo glupo sto ga sad previse opisujemo ,ali eto ne skodi.  :122:  Znamo svi da ce se mijenjati to jos dosta puta, ali nadamo se da nece na gore. Navijamo za ovakav scenario.   :43:
Sto se tice primorja za noci petak na subotu, bila bi im u pitanju samo temperatura na 2 metra, ostali uslovi su im svi ispunjeni.
« Last Edit: February 08, 2012, 02:50:55 by Stenli »

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1777 on: February 08, 2012, 02:18:31 »
@Stenli

Kao sto mozes vidjeti WRF je bolji po nas u ZB ravnici, daje minimum 20-30mm za 24h, dok NMM daje 10-20mm.
Kada bi WRF bio u pravu (a bio je kod Zagorke) imali bi smo bar 20-25cm snijega !

Sto se tice primorja tesko je predvidjeti situaciju, jedino sam prilicno siguran da ce Ulcinj dobiti snijeg a ni Frakini krajevi nisu iskljuceni !

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Februar 2012.
« Reply #1778 on: February 08, 2012, 02:36:02 »
Izbrisao sam post off je ..

Evo kako Eta vidi najjace padavine i za iste T850mb i narano dva termina 00Z i 06Z obiluju padavinama.
Petak 18Z :81:



Subota 12Z





Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1779 on: February 08, 2012, 02:46:26 »
Није с горег поставити и температуру по висини коју даје ГФС од петка вече до недеље.

Петак вече


Ноћ петак на суботу


Субота ујутру


Субота средином дана



Субота вече


Ноћ субота на недељу


Као што видите,константан минус по висини. :60:
« Last Edit: February 08, 2012, 02:48:37 by sanjin »

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2012.
« Reply #1780 on: February 08, 2012, 08:41:32 »
Kolko vidjeh sad, novi EC dobar kao i sinoc.  Minus po visini dobar, u prizemlju nebi trebalo da bude problema, tako da, moze ovo na dobro izac sigurno...  :45:  :11:  :79:
Februar 2012. :)

Offline Južina

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1375
Re: Februar 2012.
« Reply #1781 on: February 08, 2012, 10:52:30 »
Kako zumirate ove karte sa HMZCG, takođe sam primjetio da Mađo ima čak i oznake gradova na tim kartama ( označeni su * )?

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Februar 2012.
« Reply #1782 on: February 08, 2012, 11:01:05 »
Danasnja prognoza HMZ


U četvrtak promjenljivo oblačno i suvo vrijeme, u noćnim satima naoblačenje, koje ponegdje može usloviti slabe padavine. U petak i subotu pretežno oblačno u kontinentalnim predjelima uglavnom susnježica i snijeg, na primorju kiša, mogući su i pljuskovi sa grmljavinom. Intenzivne padavine se očekuju u noći između petka i subote, ponegdje su moguće umjerene količine padavina. U nedjelju umjereno do pretežno oblačno, ponegdje sa uglavnom slabim padavinama. U ponedjeljak na primorju se očekuje uglavnom suvo vrijeme, a u kontinentalnim predjelima, mjestimično sa slabim snijegom i susnježicom. Vjetar povremeno pojačan, uglavnom istočni i sjeveroistočni. Temperatura vazduha uz manja kolebanja, za dane vikenda u blagom porastu.


Vidimo razliku u odnosu na juce,po ovoj prognozi samo PRIMORJE ce imati kisu,a kontinentalni predjeli snijeg i susnjezicu (to ukljucuje i PG i DG)  :79:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Februar 2012.
« Reply #1783 on: February 08, 2012, 11:14:06 »
Izgleda da ce se u Srbiji veceras izvedriti i biti mirno.. velika sansa za temperature rekorde minimalne.... uf... ici ce to do -30 u nekim gradovima

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Februar 2012.
« Reply #1784 on: February 08, 2012, 11:20:08 »

Danasnja prognoza HMZ


U četvrtak promjenljivo oblačno i suvo vrijeme, u noćnim satima naoblačenje, koje ponegdje može usloviti slabe padavine. U petak i subotu pretežno oblačno u kontinentalnim predjelima uglavnom susnježica i snijeg, na primorju kiša, mogući su i pljuskovi sa grmljavinom. Intenzivne padavine se očekuju u noći između petka i subote, ponegdje su moguće umjerene količine padavina. U nedjelju umjereno do pretežno oblačno, ponegdje sa uglavnom slabim padavinama. U ponedjeljak na primorju se očekuje uglavnom suvo vrijeme, a u kontinentalnim predjelima, mjestimično sa slabim snijegom i susnježicom. Vjetar povremeno pojačan, uglavnom istočni i sjeveroistočni. Temperatura vazduha uz manja kolebanja, za dane vikenda u blagom porastu.


Vidimo razliku u odnosu na juce,po ovoj prognozi samo PRIMORJE ce imati kisu,a kontinentalni predjeli snijeg i susnjezicu (to ukljucuje i PG i DG)  :79:


Ako ne bude dramskih preokreta u subotu ujutro 20cm nas ceka u PG. Subota je interesantna,mislim da ce padati snijeg, ali temperature u prizemlju su visoke, a i cudan mi je WRF, po njemu Jelena uskace u Jadran(sekundarni centar) i ima neku cudnu putanju(rekao bih da se popunjava nad srednjim jadranom). Oce li neko malo prokomentarisati ovu WRF putanju

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Februar 2012.
« Reply #1785 on: February 08, 2012, 11:46:17 »
Meni se svidjaju ovi izlazi.. mislim da uslijed obilnog snijega na Njeguse moze presnijezit u Kotor.. za pokrivac me i nije briga  :105:

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2012.
« Reply #1786 on: February 08, 2012, 11:58:20 »
Bogami Fraka biće jačeg vjetra dolje  :02: Nije dobar taj istok za Boku  :02: Ali, isto mogu reći da su veće šanse za snijeg u Kotor nego tokom Zagorke, ako sudim na osnovu temperature po visini, i da ćeš makar viđet kako pada, makar u početku.  :27:

Offline AdriaticWeather

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 110
Re: Februar 2012.
« Reply #1787 on: February 08, 2012, 12:12:55 »
A kako vam se čini za Dubrovnik?  Za sada meni izgleda da bi moglo biti snijega dosta nisko jer je bura i istočnjak veći dio dana, po visini -5, T2m bi trebala biti do 5 max, a uz oborine bi to još bilo niže. Po GFS 0z snijeg je bio čist i na razini mora Dbk, a po 6z je stupanj dva toplije jer je ciklona nešto dublja, ali da se to još nategnut...

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Februar 2012.
« Reply #1788 on: February 08, 2012, 12:24:55 »
Ne znam kako se ponasa dubrovnik na E vjetar... Kod mene je to poprilican problem, za razliku od jugoistoka Cg koji ce imat ledene dane sa snijegom  :75:
Ali moze bit  snijega u DU... vidjecemo.. ja se malcice nadam i za ovamo, mada...tesko. Za nas su jaci frontovi  :105:

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2012.
« Reply #1789 on: February 08, 2012, 12:29:25 »

A kako vam se čini za Dubrovnik?  Za sada meni izgleda da bi moglo biti snijega dosta nisko jer je bura i istočnjak veći dio dana, po visini -5, T2m bi trebala biti do 5 max, a uz oborine bi to još bilo niže. Po GFS 0z snijeg je bio čist i na razini mora Dbk, a po 6z je stupanj dva toplije jer je ciklona nešto dublja, ali da se to još nategnut...


Bilo bik jakog istočnog vjetra kod vas  :02:  Pretpostavljam da on baš ne fenira Dubrovnik kao što bi Kotor ili gradove koji imaju visoko zaleđe... To ti znaš bolje.Temperatura po visini djeluje mi ok, s tim što ipak mislim da bi prekišilo od subote.  :16:
Što se tiče putanje i dubine ciklona, dobar je za sve južne krajeve.

Evo karte vjetra, očekivanog snjegopada od petka veče pa nadalje, kao i temperature po visini  :81: Malo je krupnija rezolucija...


















Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1790 on: February 08, 2012, 12:30:58 »


Danasnja prognoza HMZ


U četvrtak promjenljivo oblačno i suvo vrijeme, u noćnim satima naoblačenje, koje ponegdje može usloviti slabe padavine. U petak i subotu pretežno oblačno u kontinentalnim predjelima uglavnom susnježica i snijeg, na primorju kiša, mogući su i pljuskovi sa grmljavinom. Intenzivne padavine se očekuju u noći između petka i subote, ponegdje su moguće umjerene količine padavina. U nedjelju umjereno do pretežno oblačno, ponegdje sa uglavnom slabim padavinama. U ponedjeljak na primorju se očekuje uglavnom suvo vrijeme, a u kontinentalnim predjelima, mjestimično sa slabim snijegom i susnježicom. Vjetar povremeno pojačan, uglavnom istočni i sjeveroistočni. Temperatura vazduha uz manja kolebanja, za dane vikenda u blagom porastu.


Vidimo razliku u odnosu na juce,po ovoj prognozi samo PRIMORJE ce imati kisu,a kontinentalni predjeli snijeg i susnjezicu (to ukljucuje i PG i DG)  :79:


Ako ne bude dramskih preokreta u subotu ujutro 20cm nas ceka u PG. Subota je interesantna,mislim da ce padati snijeg, ali temperature u prizemlju su visoke, a i cudan mi je WRF, po njemu Jelena uskace u Jadran(sekundarni centar) i ima neku cudnu putanju(rekao bih da se popunjava nad srednjim jadranom). Oce li neko malo prokomentarisati ovu WRF putanju


Ja ne vidim na WRF-u (a gledam precizni wrf v2.2 za Crnu Goru) da su temperature u prizemlju visoke. Ovaj model daje za Podgoricu okvirno najvisu temp na 2M u subotu sredinom dana oko 0c.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1791 on: February 08, 2012, 12:40:28 »

Meni se svidjaju ovi izlazi.. mislim da uslijed obilnog snijega na Njeguse moze presnijezit u Kotor.. za pokrivac me i nije briga  :105:


Fraka usudjujem se reci da ce u Kotorskim visim djelovima u petak vece biti snijeznih padavina ! Ne vidim sto bi vas moglo omesti sem mozda kriticna temp u prizemlju, cak ni vjetar u startu.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Februar 2012.
« Reply #1792 on: February 08, 2012, 12:44:40 »
Vidjecemo Dzoni.. za vrijeme zagorke je padao mokri nagrdjeni, vjetar je unistavao sve, ali je i T po visini bila -2, a sad oko -4... mozda nas i iznenadi nesto.. a visi djelovi svakako... mozda tokom citavog perioda...Ali kako ce bit trpanja na njeguse, kako to moze da iznenadi sa kakvih 80 mm  :120: Ovi plitki su nepredvidivi za Lovcen.. zna to da bude potop  :114: :119:

Offline Danilovgrad

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1076
  • Danilovgrad
Re: Februar 2012.
« Reply #1793 on: February 08, 2012, 12:44:56 »
Citam sve sto pistete, ali najinteresantnije mi je ovo oko visine snijega neko rece za PG 20cm??? Prijatelji, po modelima slijedi zatrpavanje, a cifra od 20cm za PG je dosta realna cak je malo i podcijenjena... Predvidjena kolicina padavina za Danilovgrad (gledajuci boju) i mm je zaista inpresivna... Danilovgrad ce ovoga puta sluzbeno prebaciti 40cm samo ako se sve bude drzalo kako jeste, do duse, mi uvije zavisimo od Cetinja, jer padavine uvijek nekako dolaze sa njihove strane, tako da Madjo budi budan jer cu da te gnjavim cijelu noc izmedju petka i subote.  :122: :122: :122:

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Februar 2012.
« Reply #1794 on: February 08, 2012, 12:47:04 »


Ja ne vidim na WRF-u (a gledam precizni wrf v2.2 za Crnu Goru) da su temperature u prizemlju visoke. Ovaj model daje za Podgoricu okvirno najvisu temp na 2M u subotu sredinom dana oko 0c.


Nisam mislio na WRF temperaturu u prizemlju, vec na T po NMM, putanja mi je WRF zanimljiva....
NMM vidi T u subotu oko 5. :14:

Offline AdriaticWeather

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 110
Re: Februar 2012.
« Reply #1795 on: February 08, 2012, 12:50:32 »
Po aladinu u Dubrovniku bi bila više bura nego istočnjak, ali u oba slučaja nema tu nekog izrazitog feniranja. Što se tiče kiše u noći na subotu i u subotu, slažem se da je to gotovo neizbježno.

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2012.
« Reply #1796 on: February 08, 2012, 12:51:44 »
Tako je Fraka,ciklon sa jugozapadnim strujanjem itekako zna da iznenadi sa količinom padavina.  :62:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1797 on: February 08, 2012, 12:58:13 »



Ja ne vidim na WRF-u (a gledam precizni wrf v2.2 za Crnu Goru) da su temperature u prizemlju visoke. Ovaj model daje za Podgoricu okvirno najvisu temp na 2M u subotu sredinom dana oko 0c.


Nisam mislio na WRF temperaturu u prizemlju, vec na T po NMM, putanja mi je WRF zanimljiva....
NMM vidi T u subotu oko 5. :14:


Na prethodnim stranama dotakao sam se te problematike sa temp u prizemlju kod WRF-a koji uracunava pocetno stanje sa realnim postojanjem pokrivaca (onda je naravno niza Temp ali i realnija) i NMM test koji to ne cini i temp prognozirana je zato visa. Mislim da za 5c u subotu u PG nema apsolutno nikakve sanse. Po sadasnjem materijalu ja je predvidjam u rasponu od 0c do 2c max.

Offline Стенли

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1962
Re: Februar 2012.
« Reply #1798 on: February 08, 2012, 13:05:04 »
Cetinje ce po meni nagurat lagano metar snijega.   :111: Dobri su modeli i za nize krajeve.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1799 on: February 08, 2012, 13:07:41 »
Cetinje vec ima pola metra. Moze tu svasta biti.  :52: