Author Topic: Februar 2012.  (Read 318469 times)

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2012.
« Reply #1675 on: February 07, 2012, 15:40:10 »
 :67: Naravno, ostavljam prostora da bi padavine malo ranije počele a s obzirom da se očekuje Tmax +8° u prizemlju, naravno da bi prešlo u kišu i prije nego što mislimo.  :122:

Znači, ti ne samo zvaničnu prognozu ironično tumačiš nego i moje tumačenje zvanične prognoze ?  :07:

 
Quote
Ti si sa druge strane tvrdio da ce poceti snijegom u noci cetvrtak na petak,a onda ce vec u petak popodne preci u kisu (govorim o PG).


Tako je a ti tvrdiš suprotno potpuno i kažeš da je to tvoja interpretacija zvanične prognoze.   :07: :07:

Uglavnom, priznao si da si se loše izrazio i tu nema zamjerke.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1676 on: February 07, 2012, 15:46:52 »
Pa jeste,lose sam se izrazio sto se tice tebe. A sto se tice HMZ-a,bio sam vrlo precizan.

Inace,tih +8 sto crta NMM je u periodu dana kada nema padavina (sredina dana,tada je i najtoplije).Cak i da dodje do toga,sa pojacanjem padavina temp. ide dolje,kao prosli put kada je bilo +6.5 i odmah krenuo snijeg.  
Istovremeno,u tom periodu NMM crta lijep minus po visini,tako da je izlaz nenormalan. Snijeg ce padati citav petak. Ako pocne snijeg u noci cetvrtak na petak i  nastavi se oblacno vrijeme u toku petka (a to se i crta),temp. na visini je i dalje u minusu,tako da nema teorije da predje u kisu prije subote.

Gustav

  • Guest
Re: Februar 2012.
« Reply #1677 on: February 07, 2012, 15:48:04 »
E baš mi je ža što ja ne mogu da brišem. Sve ovo te ste pisali, evo dvije strane, ne valja ništa.
Prognoza HMZ je grdno napisana. Zbrda-zdola. Umjesto u dvije-tri rečenice trebalo je napisat deset i sve bi bilo ljepše rečeno.
Siguran sam da je ovi, te je pisa, stio reć e će u petak popodne i u noć na subotu bit snijega u Podgoricu. Nije siguran oće li u subotu ili neđelju snijjeg preć u kišu pa je reka e će to bit tokom vikenda, a to vi je od subote zorom do neđelje u ponoć.
Aj u zdravlje.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1678 on: February 07, 2012, 15:53:06 »

Ђома, јел ти мислиш да сам ја неписмен?  :103:

U petak, uglavnom poslijepodne i za vikend ponovo padavine, snijeg a na primorju kiša, koja će se postepeno proširiti i u nižim predjelima na jugu .

Дакле,према њима, и у петак послијеподне би било снијега осим на приморју ђе би било кише. А онда би се та киша постепено проширила на ниже јужне крајеве.  :17:


Ahhahaha  :109:

Naravno da je prognoza HMZ napisana po jucerasnjem izlazu ljudi i NE TREBA je osudjivati, svakako ce biti korigovana veceras ili sjutra update-ovana novim izlazima. Nemojte da se sad hvatamo toga ko pijan plota  :62:

Fakat je da oni NE NAJAVLJUJU kako neko rece pocetak padavina u cetvrtak vec u petak poslijepodne (dakle malo kasne padavine u odnosu na ranije predvidjano) a JA CU BATALITI PROGNOZU ako pocne u petak sa kisom koja bi kasnije presla u snijeg, kada je PG u pitanju JER TO JE "MISSION IMPOSSIBLE" za nase krajeve. Realno je da krene sa slabim snijeznim padavinama koje ce se pojacati tokom noci petak na subotu. E u subotu tokom dana ja strahujem da ce doc do prelaska u kisu i topljenja onog sto je palo do tad uz CUVENU PG bljuzgu  :46: Daj boze da ne bude tako ! Ukoliko nebi bilo toga,nama nebi ginulo ponavljanje snijeznog pokrivaca od 30-tak cm ! Jel to realno ? Pa vidjecemo,znajuci PG klimu tesko,ali ne i nemoguce !

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1679 on: February 07, 2012, 15:54:57 »
Takodje, ne znam sto se hvatamo za samo jedan model i na osnovu njega donosimo zakljucke kao da je on jedini validan?  :78: WRF u petak sredinom dana daje 0 stepeni za PG na 2 metra.  

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1680 on: February 07, 2012, 15:56:21 »
A ovih +8c kao dnevna temp za PG u petak je ravna nemogucem !

Da je to tacno gledali mi snijega nebismo u petak vece jer PG uz oblacnost koja ce tada vec biti solidno jaka nema sanse za tako golem pad !

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1681 on: February 07, 2012, 16:02:18 »

A ovih +8c kao dnevna temp za PG u petak je ravna nemogucem !

Da je to tacno gledali mi snijega nebismo u petak vece jer PG uz oblacnost koja ce tada vec biti solidno jaka nema sanse za tako golem pad !

Koliko je NMM bio pouzdan za PG sto se tice temp. u prizemlju ovih dana,podsjeticu te na nesto. NMM je u intervalima kada je u PG padao snijeg (srijeda na cetvrtak,cetvrtak na petak i nedjelja na ponedjeljak) crtao temp. izmedju +2 i +4. Medjutim, temp. je konstantno bila ispod nule (-1). WRF je sa druge strane upravo tu temperaturu i predvidjao.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1682 on: February 07, 2012, 16:04:32 »
Inace cini mi se da je ovaj nesporazum nastao samo zbog toga sto je meteorolog koji je pisao napisao po starim jucerasnjim izvodima i dosta izrazajno lose, no ne treba mu zamjeriti jer meteorolozi nisu knjizevnici da stil bude perfektan.
Ipak je samo jedan Dusan kada je stil interpretacije i preciznost u pitanju  :109: To sto prognozu daje oprezno je stvar iskustva  :45:

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Februar 2012.
« Reply #1683 on: February 07, 2012, 16:06:25 »

Takodje, ne znam sto se hvatamo za samo jedan model i na osnovu njega donosimo zakljucke kao da je on jedini validan?  :78: WRF u petak sredinom dana daje 0 stepeni za PG na 2 metra.  

Можда је ннм са 8 степени нереалан,али мислим да је врф са 0 степени још нереалнији.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1684 on: February 07, 2012, 16:07:14 »


Takodje, ne znam sto se hvatamo za samo jedan model i na osnovu njega donosimo zakljucke kao da je on jedini validan?  :78: WRF u petak sredinom dana daje 0 stepeni za PG na 2 metra.  

Можда је ннм са 8 степени нереалан,али мислим да је врф са 0 степени још нереалнији.

WRF je pogadjao ovih dana temp. u PG,pa sad ne znam...  :78:

Doduse,ni ja ne vjerujem da ce biti nula,bice verovatno izmedju 0 i +8,oko +4.

Offline snesko belic

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 570
  • Podgorica Konik
Re: Februar 2012.
« Reply #1685 on: February 07, 2012, 16:09:33 »
Ne vjerujem,evo hmz hrvatske,najavljuju snijeg u petak i subotu duz obale i na otocima,sto bi bilo slicno kao i kod nas.

Offline AdriaticWeather

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 110
Re: Februar 2012.
« Reply #1686 on: February 07, 2012, 16:12:11 »
Da sneško, samo što su u toj prognozi za južni Jadran najavili obilnu kišu. Evo cijele prognoze:

U četvrtak djelomice sunčano, ali će jutro biti iznimno hladno pa bi se temperatura u Slavoniji i Lici mogla spustiti i ispod -20 stupnjeva. Postupno će se naoblačiti pa će u petak i subotu biti većinom oblačno uz povremen snijeg, obilniji i češći u Gorskoj Hrvatskoj te u Dalmaciji. Snijega će biti i duž većeg dijela obale i na otocima. U unutrašnjosti Dalmacije i u Lici moglo bi pasti 30-50, a uz obalu ponegdje više od 20 cm novog snijega od petka do kraja subote. Na južnom Jadranu ponegdje obilna kiša.

S druge strane, Drvar (iz DHMZ-a), najavljuje moguću pojavu ledene kiše na jugu tek u subotu, kada će prolazno zatopliti. Očito je da se modeli još "traže" i da barem do sutra navečer ništa pouzdano nećemo znati što se tiče obale Cg i južne Hr.

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2012.
« Reply #1687 on: February 07, 2012, 16:17:20 »

A ovih +8c kao dnevna temp za PG u petak je ravna nemogucem !

Da je to tacno gledali mi snijega nebismo u petak vece jer PG uz oblacnost koja ce tada vec biti solidno jaka nema sanse za tako golem pad !

Evo Madjo..
Aa, jos sam pod utiskom nervoze kad ponavljas non-stop '+8 za Pg u petak'...A dje +8 moj Madjoni!?  :75: hahahaha  :120:  :122:

Ma dje... ja ne vidim nikakvo znacajno otopljenje koje bi dovelo do prelaska u kisu u subotu, ali shvatam zasto je HMZ stavio juce ovo u prognozi.
Bili su cini mi se malo losiji izlazi i predvidjeli su da bi modeli mozda mogli u sledecem izlazu nacrtati gori scenario i drugi polozaj ciklona, a isto ne smiju rec da ce bit trpaona(sto je moguce) jer bi se digla zbrka. Moraju pazit sto pisu...

Mada, i ovo moje ne pije vodu, jer, da su se slusale rijeci meteorologa nebi ljudi po gradova zavijani bili. Sve i da daju opet uzbunu ovi bi iskulirali!...c  :72:
Februar 2012. :)

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2012.
« Reply #1688 on: February 07, 2012, 16:29:17 »
 :67: Stefane, rekao sam da me više ne uznemiravate sa Podgoricom  :120:  

Ubuduće, ko me gođ bude pitao o situaciji za Podgoricu neću odgovarati, samo ponekome ću reći "Neznam, pitajte Stefana ili Sanjina ili nekog trećeg."  :122:  :120:  Naravno da vi bolje znate kako što utiče na vaš grad.  :03:

Zadnja moja rečenica vezana za Pg i time završavam : ukoliko bude, kako dobro primijeti Sanjin, to polje vedrine u terminu petak iza podne, temperatura u Podgorici može dostići čak i do +10°C, i to tvrdim na osnovu posljednjih izlaza finorezolucijskih karata Nmm.


Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1689 on: February 07, 2012, 16:29:36 »
Pokušaću da vam objasnim,koliko moje skromno znanje dozvoljava.
Pogledajte kartu visine snijega (Snow_depth) u početnom trenutku. Vidjećete sa kolikim snijegom startuje WRF a sa kolikim NMM-Test. Dakle, razlika je u startu i to uvijek morate imati na umu.
NMM-test ne uzima visinu snijega u obzir i automatski je pocetna temperatura visa, pa otud i ovih +8c za PG.
WRF uzima postojanje snijeznog pokrivaca u obzira i tada je pocetna temperatura niza,u ovakvim situacijama treba vise naginjati i vjerovati WRF-u.

Za sada dajem ovako besplatne savjete ali ako vidim da nastaje kakva svadja ili frka pocecu da naplacujem  :120: :61: :109:

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Februar 2012.
« Reply #1690 on: February 07, 2012, 16:57:24 »
Eo na vijesti prognoziraju snijeg za pg u petak,prvenstveno u drugom dijelu danu..
GGMU!

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Februar 2012.
« Reply #1691 on: February 07, 2012, 16:59:51 »
Padavine u petak,uglavnom u drugom dijelu dana *prognoza na TV Vijesti) u PG snijeg, Tmax 2 C!!!

Nadam se da smo time rijesili bar jednu dilemu,sledeci izlazi ce nam pomoci da rijesimo i one za subotu i nedelju

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1692 on: February 07, 2012, 17:02:10 »


Zadnja moja rečenica vezana za Pg i time završavam : ukoliko bude, kako dobro primijeti Sanjin, to polje vedrine u terminu petak iza podne, temperatura u Podgorici može dostići čak i do +10°C, i to tvrdim na osnovu posljednjih izlaza finorezolucijskih karata Nmm.



Madjo,i ja pricam na osnovu finorezolucijskih karata WRF-a koji daje nula stepeni.  Treba tražiti sredinu između WRF i NMM.
10 stepeni a minus debeli po visini? Vrlo realno,nema šta.  :75:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Februar 2012.
« Reply #1693 on: February 07, 2012, 17:19:02 »
Vidite li vi kakav je dan danas? Stud goli. Isto ce bit  i sjutra i prekosjutra. Kad krenu padavine temperatura na 2 metra ni teoretski ne moze predstavljan problem, ovaj vjetar ce potpuno zaledit zemlju, ma.. jedino kakav klin po visini moze sje*uzurpirati snijeg. Drugacije ne. Inace novi GFS taj klin ne vidi. E da oce ovako bit..
« Last Edit: February 07, 2012, 17:25:07 by cirus »

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1694 on: February 07, 2012, 17:30:13 »

Jasam zakljucio da se Madjo danas zezao sa nama  :105:  :45: Ali ozbiljno...  :63:

Nemoj se samo sto ljutit Madjoni, posto mi se cini da si se malo naostrio  :21:

И ја мислим да нас само ложи тако да више нећу реаговати на онакве његове испаде.

Нови ГФС укинуо јужину до даљњег.  :105:

Offline scepo

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 728
Re: Februar 2012.
« Reply #1695 on: February 07, 2012, 17:33:34 »
Po Gfs 12z mislim da bi vecina padavina bila u obliku susnjezice i snijega za Pg ako se ne varam :83: :32:

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2012.
« Reply #1696 on: February 07, 2012, 17:34:40 »
Osljanjam se na Meteoadriatic.net kada kazem da je GFS ukinuo juzinu u toku trajanja ciklona.


Po Gfs 12z mislim da bi vecina padavina bila u obliku susnjezice i snijega za Pg ako se ne varam :83: :32:


Ne varas se...
Februar 2012. :)

Offline SRLE96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Februar 2012.
« Reply #1697 on: February 07, 2012, 17:36:15 »
kolka je trenutna brzina vjetra :104:

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2012.
« Reply #1698 on: February 07, 2012, 17:37:21 »
Nije sigurno visa od one jutrosnje koja je iznosila na udare i do 122km/h.
Februar 2012. :)

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Februar 2012.
« Reply #1699 on: February 07, 2012, 17:39:05 »
Kao sto vidis sanjin Nmm ne uzima u obzir snijezni pokrivac zato je Madjo i rekao da Nmm daje +8C,ne brinite zna on dobro sto nas ocekuje i za Pg i za cijelu Cg bolje i od nas podgoricana.  :62:


Sad ce novi Gfs  :07:
meni sat unazad na kom. Dobar i ovaj Gfs potvrdjuje jutrosnji
    
« Last Edit: February 07, 2012, 17:41:43 by nikolA »