Author Topic: Februar 2012.  (Read 318554 times)

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Februar 2012.
« Reply #1600 on: February 07, 2012, 12:39:13 »
Dje vidite vi taj jugo.Debeli minus po visini po EC-u GFS-u


Offline Стенли

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1962
Re: Februar 2012.
« Reply #1601 on: February 07, 2012, 12:41:01 »
Pa ne vidimo ga jos nidje brate , ali znas i sam da ima velike bojaznosti od juzine ako se ciklon pomjeri ili produbi jos..

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Februar 2012.
« Reply #1602 on: February 07, 2012, 12:42:34 »
Zbilja ovaj polozaj ciklone bi proso bez ikakvog juznog strujanja.. e sad ako podje onamo dje ide cesto, bice standardne price... da oce samo 5 mm u kotor, ali snijega, ja bi bio prezadovoljan..

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2012.
« Reply #1603 on: February 07, 2012, 12:43:50 »

Mislim da bi mogla Podgorica ladno izdrzat, nema tu nikakve jace juzine da se vidi kao proslog puta, kako sad stvari stoje izdrzala bi lagano T po visini.  Bice solidnih padavina izgleda.  E sad ako se ciklon produbi i bude mnogo jaci, vjerovatnno bi i juzina bila jaca, onda bi vec moglo probit.  


Da, upravo to. Ovo bi bilo cak i bolja situacija od Dragice masu, jer po visini nema nikakve prijetnje u 200 km da probije juzina po visini neka jaca. Sad, prizemlje, tu je Pg jos bolja da drzi, to bi tek moglo da nas izvuce ako ne bude nekog jaceg proboja.  :77:

Sjetite se samo da je Pg drzala relativno jak proboj juzine tokom ciklona Dragice 5 sati punih!
Februar 2012. :)

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Februar 2012.
« Reply #1604 on: February 07, 2012, 12:45:05 »
Nevjerovatno,al hmz promasi t u baru masu....jedva 2 stepena sad...sto se tice jelene,nadam se da ce se do tad zadrzat ova lednica,pa da ocekujem pravi snijeg...
GGMU!

Offline scepo

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 728
Re: Februar 2012.
« Reply #1605 on: February 07, 2012, 12:57:27 »
Znaci ako se produbi ili pomjeri juzno Pg dobija kisu u Subotu grijesim li :32:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1606 on: February 07, 2012, 12:59:59 »

GFS ne daje juzinu sve do nedjelje uvece.  :122:


Nadam se @sanjine da si se samo salio ako nisi bogami sam ti zabrinut za vid onda  :61: :62:
Po GFS-u klin toplote ide tacno na nas i probija zestoko po visini od subote u podne otprilike... Sa -8c po visini idemo na 0c,pa cak kasnije i u plus, a znate sto to znaci...

Evo situacije po visini u zoru u subotu:



A onda nasatupa prodor klina, ne toliko jak ali vidan !








Mislim da bi mogla Podgorica ladno izdrzat, nema tu nikakve jace juzine da se vidi kao proslog puta, kako sad stvari stoje izdrzala bi lagano T po visini.  Bice solidnih padavina izgleda.  E sad ako se ciklon produbi i bude mnogo jaci, vjerovatnno bi i juzina bila jaca, onda bi vec moglo probit.  


Neznam prema kojem modelu ti gledas temp po visini, evo slike gore pa vidi kako to izgleda po GFS-u. Nesto malo manje juzine daje EC. Ovo je sve gruba rezolucija cekamo NMM finu rezoluciju.

Ja sam jedino poprilicno siguran da padavine kasne (Dusan je prekjuce najavio cetvrtak na petak da krece) a sad izgleda prije petka vece nista !
Takodje mi se cini da smo jedino sigurni za SNIJEG u PG od petka vece kad krenu padavine do subote ujutru, pa mozemo ocekivati novih 15cm snijega,cca naravno.

Subota, vrlo vjerovatno zadrzavamo vrlo solidno temp na 2m(kao i 04.02.2012) ali od podne najkasnije probija klin po visini i tada krece kisa kod nas do kraja aktivnosti ciklona  :54:
« Last Edit: February 07, 2012, 13:04:01 by Dzoni »

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1607 on: February 07, 2012, 13:02:04 »

Dje vidite vi taj jugo.Debeli minus po visini po EC-u GFS-u


Pa nemas je sigurno u subotu u terminu 00GMT ! POgledaj subotu nakon 13h. Eto okacio sam iznad.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1608 on: February 07, 2012, 13:02:17 »
Dzoni,prema tim kartama je nula mnogo daleko od CG.
Evo ti ovdje detaljnije karte GFS-a ,po visini temp. http://maps.meteoadriatic.net/gfs-karte-aktualne/temperatura-850hpa-zoom-hr.html
Do nedjelje vece smo sigurni,za sada.

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Februar 2012.
« Reply #1609 on: February 07, 2012, 13:04:45 »

Dzoni,prema tim kartama je nula mnogo daleko od CG.
Evo ti ovdje detaljnije karte GFS-a ,po visini temp. http://maps.meteoadriatic.net/gfs-karte-aktualne/temperatura-850hpa-zoom-hr.html
Do nedjelje vece smo sigurni,za sada.

Karta pokazuje da ce nocas iznad bara biti ispod 0...jel to znaci ako bude padavina vjerovatno ce bit snijezne??
GGMU!

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1610 on: February 07, 2012, 13:06:09 »
Ako bude padavina,hoce. Ali ne znam okle ce ih biti...

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Februar 2012.
« Reply #1611 on: February 07, 2012, 13:06:49 »
Ne znam ni ja...al jutros isto nisam nista ocekivao i padao je...
GGMU!

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2012.
« Reply #1612 on: February 07, 2012, 13:07:23 »
Dovijeka li samo nesto kukate i placete, ti Dzoni i pojedinci, i pribojavate se.  :76: Eno i za onu noc ste najavili 'nema nista bez mozda 1mm padavina, sjever ce sve odnijet' i eno duvao je solidan sjeverac pa je palo 5mm ako ne i vise i napadalo dosta novog snijega.(Istina sjutra dan nije nista padalo osim onih pola sata ili koliko vec...

EC ne daje izrazen proboj juga tokom ciklonske aktivnosti, ne znam u cemu je problem...GFS ima malo jaci prodor juzine, ali sve bi to moglo da dodje na svoje.

Nije mi milo sto te vazda fata pesimizan, ti ces rec 'pesismista sa iskustvom sam' ali ja se tu ne slazem. Nemoj mi sto zamjerit.

   Naravno, svako ima pravo na svoje gledanje stvari, ali ne treba vazda bit u stilu 'ovo nece bit dobro' nego malo propratit...
Februar 2012. :)

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Februar 2012.
« Reply #1613 on: February 07, 2012, 13:07:28 »


GFS ne daje juzinu sve do nedjelje uvece.  :122:


Nadam se @sanjine da si se samo salio ako nisi bogami sam ti zabrinut za vid onda  :61: :62:
Po GFS-u klin toplote ide tacno na nas i probija zestoko po visini od subote u podne otprilike... Sa -8c po visini idemo na 0c,pa cak kasnije i u plus, a znate sto to znaci...

Evo situacije po visini u zoru u subotu:



A onda nasatupa prodor klina, ne toliko jak ali vidan !








Mislim da bi mogla Podgorica ladno izdrzat, nema tu nikakve jace juzine da se vidi kao proslog puta, kako sad stvari stoje izdrzala bi lagano T po visini.  Bice solidnih padavina izgleda.  E sad ako se ciklon produbi i bude mnogo jaci, vjerovatnno bi i juzina bila jaca, onda bi vec moglo probit.  


Neznam prema kojem modelu ti gledas temp po visini, evo slike gore pa vidi kako to izgleda po GFS-u. Nesto malo manje juzine daje EC. Ovo je sve gruba rezolucija cekamo NMM finu rezoluciju.

Ja sam jedino poprilicno siguran da padavine kasne (Dusan je prekjuce najavio cetvrtak na petak da krece) a sad izgleda prije petka vece nista !
Takodje mi se cini da smo jedino sigurni za SNIJEG u PG od petka vece kad krenu padavine do subote ujutru, pa mozemo ocekivati novih 15cm snijega,cca naravno.

Subota, vrlo vjerovatno zadrzavamo vrlo solidno temp na 2m(kao i 04.02.2012) ali od podne najkasnije probija klin po visini i tada krece kisa kod nas do kraja aktivnosti ciklona  :54:


Na ovom kartama Dzoni jasno se idi da se T po visini krece od -4 do -2(ta svijetlo plava boja) 0 je kod Otranta

Offline AdriaticWeather

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 110
Re: Februar 2012.
« Reply #1614 on: February 07, 2012, 13:08:45 »

Dzoni,prema tim kartama je nula mnogo daleko od CG.
Evo ti ovdje detaljnije karte GFS-a ,po visini temp. http://maps.meteoadriatic.net/gfs-karte-aktualne/temperatura-850hpa-zoom-hr.html
Do nedjelje vece smo sigurni,za sada.


Slažem se. Jest da klin u subotu polako nadire, ali temperature ostaju ispod nule po visini. Međutim, bitno je i strujanje u prizemlju, bar nama na moru. Uz nekakav ESE koji se njuši već u noći u subotu i koji stupanj iznad nule, na moru bi to bila kiša sve do barem 200tinjak mnv.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1615 on: February 07, 2012, 13:11:11 »
Sto se tice primorja i gradova kao sto je PG, vrlo je vjerovatno da ce juzina da probije. Pitanje je kada. Modeli je za sada ne vide do nedjelje. Naravno, mijenjace se to a i vidjecemo modele finije rezolucije kako prate stanje.

Offline scepo

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 728
Re: Februar 2012.
« Reply #1616 on: February 07, 2012, 13:11:34 »
 Hmz:U petak, uglavnom poslijepodne i za vikend ponovo padavine, snijeg a na primorju kiša, koja će se postepeno proširiti i u nižim predjelima na jugu –
E kad su najavili da ce prec u kisu onda oce sigurno :35:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Februar 2012.
« Reply #1617 on: February 07, 2012, 13:13:54 »
Polakote de.. po trenutnom stanju modela, to je snijeg, nema potrebe, da obrcemo sve scenarije.. vidjecemo nocas, pa sjutra i bit sve pametniji.. i da ne bude nista, vala velike stete, dosta je bilo, nema potrebe za pesimizam  :122:

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1618 on: February 07, 2012, 13:14:48 »

 Hmz:U petak, uglavnom poslijepodne i za vikend ponovo padavine, snijeg a na primorju kiša, koja će se postepeno proširiti i u nižim predjelima na jugu –
E kad su najavili da ce prec u kisu onda oce sigurno :35:


Nije mi jasno na osnovu kojeg modela su dali tu prognozu. Ocigledno da su pisali na osnovu iskustva a ne na osnovu onoga sto se sada prikazuje na kartama.

Offline winter

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 863
Re: Februar 2012.
« Reply #1619 on: February 07, 2012, 13:17:41 »
Ja ne znam sta vi to pricate nema juzine do nedelje vece znaci subota i petak o juzini nema govora - je po visini a za temp na 2m nema bojazni jer je kazan kapitulirao za vrijme zgorke i ne da se tako lako a ovih dana ce bit ledno sa velikim minusima ujutro i uvece tako da ce ostat i od ovog snijga nesto po mom misljenju Pg nema sto da  brine
zato spremite se za novi  :79:
Nocas ce neko od meterologa na tv Vijsti rec nesto vise o ovome pa  ce nam bit jasnije
« Last Edit: February 07, 2012, 13:19:41 by winter »

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Februar 2012.
« Reply #1620 on: February 07, 2012, 13:18:06 »
Koja ce se postepeno prosiriti na jugu??sta??Kisa??Pa zar ne rece na primorju kisa??nelogicno...vjerovatno su mislili na sredisnju cg....po kartama dobro izgleda da ce padati snijeg...ne znam dal da vjerujem hmz...
GGMU!

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2012.
« Reply #1621 on: February 07, 2012, 13:18:57 »

Dovijeka li samo nesto kukate i placete, ti Dzoni i pojedinci, i pribojavate se.  :76: Eno i za onu noc ste najavili 'nema nista bez mozda 1mm padavina, sjever ce sve odnijet' i eno duvao je solidan sjeverac pa je palo 5mm ako ne i vise i napadalo dosta novog snijega.(Istina sjutra dan nije nista padalo osim onih pola sata ili koliko vec...

EC ne daje izrazen proboj juga tokom ciklonske aktivnosti, ne znam u cemu je problem...GFS ima malo jaci prodor juzine, ali sve bi to moglo da dodje na svoje.

Nije mi milo sto te vazda fata pesimizan, ti ces rec 'pesismista sa iskustvom sam' ali ja se tu ne slazem. Nemoj mi sto zamjerit.

   Naravno, svako ima pravo na svoje gledanje stvari, ali ne treba vazda bit u stilu 'ovo nece bit dobro' nego malo propratit...


Stefke nije ti trebala ova pisanija nista  :76:  :71:

Dakle da se razumijemo nesto, ja zaista uvijek gledam losiji scenario jer mi NISMO BOGOM dat prostor za SNIJEG, vec ga izuzetno rijetko imamo !
Da se nebi dizala euforija bez potrebe uvijek sam "optimista sa iskustvom ZB ravnice", pa gledam prvo losiji scenario, a ako bude boljem,ODLICNO !

Sto se tice preksinocne noci, opet prica koja ti nije na mjestu, NIKO ali APSLOTUNO NIKO nije predvidjao ikakve jace padavine u noci nedelja na ponedeljak,po prognostickom materijalu pa smo i ja i Milos i jos neke kolege prema njima i prognozirali da ce biti samo slabijih padavina, nismo vidoviti !
Modeli omasili tu noc, pa omasili i sjutradan za padavine, mimo po ure sto je malo propadalo svih ostalih 23,5h bez padavina. Sto cemo, to se desava.

@skener

Pokazao sam samo prodor toplije mase po visini da se desava u subotu i u to sam 100% siguran po sadasnjem materijalu(s tim u vezi je i HMZ dao prognozu prelaska snijega u kisu na jugu u subotu tokom dana)a na gruborezolucijskim kartama ne moze se vidjet jeli 0 ili -2/-4 po visini iznad PG.
Sve toplije od -2 na 850 za nas prestavlja signal da cemo uskoro imati kisu.

@sanjin

Pogledao sam ovu uvelicanu situaciju po GFS-u sa sajta koji si mi postavio. Neznam koliko je ta razrada tacna i precizna, u svakom slucaju daj boze da se po visini zadrzi minus do nedelje u zoru jer bi smo tada,vrlo vjerovatno imali snijeg i u subotu.

Ostaje ipak da cekamo veceras NMM i finorezolucijske karte, a sjutra kad udjemo na +48h(petak)/+72h(za subotu) bice sve mnogo jasnije !

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2012.
« Reply #1622 on: February 07, 2012, 13:21:21 »
Koliko je tacna? Pa,pise: Razvijeno u suradnji s Institutom Ruđer Bošković.

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2012.
« Reply #1623 on: February 07, 2012, 13:25:14 »
Pogledah karte EC-a. Skinuh one slicice i fino na zoom i ustanovih da bi po ovome na pocetak padavina bilo -8 u petak, a onda u subotu tokom dana otislo na -6, a u nedelju bi polako otislo to na -4... Tako da za sada po EC nema bojazni od juzine u nizim predjelima na jugu. Pg bi drzala lagano!
A sad, u prizemlju, i sami vidite kakve su temperature, i kad bi zaoblacilo na oko nule sve i da bude nekog talasa toplog u prizemlju, u Pg ne bi mogla skocit temp.

"Dzoni izvinjavam se, ali evo opet sam morao napomenuti da po GRUBOREZOLUCIJSKOM EC-u nema prevelike bojazni od probijanja toliko toplije vazduha da bi moglo biti kise...
Februar 2012. :)

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Februar 2012.
« Reply #1624 on: February 07, 2012, 13:28:09 »

Koja ce se postepeno prosiriti na jugu??sta??Kisa??Pa zar ne rece na primorju kisa??nelogicno...vjerovatno su mislili na sredisnju cg....po kartama dobro izgleda da ce padati snijeg...ne znam dal da vjerujem hmz...
krivi hmz se pokazao odlicno u ovakvim situacijama ,i s obzorim na nedostatak najsavremenije opreme (pri tome mislim na radare ) mogu reci da ti ljudi obavljaju vrhunski posao sa velikom preciznoscu .sto se tice prognoze najbolje bi bilo sto rece fraka da sacekamo veceras nekoliko izlaza