Author Topic: Decembar 2009  (Read 52613 times)

Offline Aleksandar Berber

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Decembar 2009
« Reply #50 on: December 06, 2009, 21:29:30 »
Kad li će počet'  kiša ???

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Decembar 2009
« Reply #51 on: December 06, 2009, 22:11:17 »
Izgleda prije nego sto se mislilo!

Offline Aleksandar Berber

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Decembar 2009
« Reply #52 on: December 06, 2009, 22:21:36 »
Prijepodne ili ujutro?  :)

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #53 on: December 06, 2009, 22:59:11 »
Kad li će počet'  kiša ???
to bi treba ti da znas,situacija je na dometu finorezolucijskih modela koje koristi Zavod.
Po mene,kisa tek u srijedu u sitne sate a na jugu nesto ranije.
Ciklon koji ce definitivno preshegat' jesen.Al tek kad stigne stud sa sjevera..
I nausput:prognozira si kisu i grmljavinu,dva dana prije, za 3. i 4.Decembar a nije je bilo skoro nidje,najvise 3 litra u dva dana kod mene na Njeguse,a sve sam se napreza da necu chut grmi li,a okle,nidje,samo ovo pashche sto rezi na komshovog machka.Potom je tvoj kolega "prepisa" istu prognozu dan poslije,znaci za sjutradan.
Bolje da si stavio da ce bit oblacno i uglavnom suvo,odje stari ljudi kad vide oblake ponesu lumbrelu pod ruku,za svaki slucaj.Tako da nece zamjerit uopste iako je ne bude,uzdaju se u svoje brke i oko sokolovo kad bache pogled put Lovcena oce li kisa.
A ovako sto si najavio kisu malo su se razocarali,jedino nijesu nekolicina sto su mene pitali(reka sam im vrlo malo kise ako bude), jer kazu da lijepo spavaju kad vrshe kisa onda ranije legnu,ne chekaju ni dnevnik a bogami dostina ni onu lijepu emisiju farmu sto pustaju na pink.
Eto toliko.Inace,pozdravljam te i post-uj malo cesce na forum,naravno koliko se moze ili kad imas slobodnog vremena.

Offline Aleksandar Berber

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Decembar 2009
« Reply #54 on: December 07, 2009, 01:28:59 »
Viđećemo, ako bude tako ti i NMM ste kraljevi  :)
Ustvari NMM i jeste kralj, a tebe ne poznajem ;)

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #55 on: December 07, 2009, 10:48:10 »
Ma ne poznajem ni ja tebe a na sajt si najavio i potpisa kisu,pljuskove i grmljavinu za 3. decembar.Ako profesionalac uz sadasnje numericko izracunavanje i tehnicke mogucnosti pogrijesi prognozu za 1 ili 2 dana unaprijed,izvini to je za mene velik promasaj.Sto imas na to reci?Al nema veze, ja tome pridajem prevelik znacaj.
Da nebih bio offtopic,jutrosnji ec generalno nesto topliji po visini za utorak,srijedu,a padavine pocinju sjutra predvece.

Offline Aleksandar Berber

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Decembar 2009
« Reply #56 on: December 07, 2009, 19:08:59 »
Ma bilo me strah od onog Đenovskog ciklona, zato sam napis'o MOGUĆI pljuskovi s grmljavinom na primorju. Gfs je davo padavine uz obalu. Slažem se da je bila veća vjerovatnoća da prođe bez ili sa slabim padavinama, kao što je i bilo, ali puno bih više kritike pretrpio u suprotnom.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Decembar 2009
« Reply #57 on: December 07, 2009, 20:15:24 »
Auffff kakav ECWMF 12Z   :P  :o :o

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #58 on: December 07, 2009, 21:11:16 »
Da,shvacam i situacija je bila zeznuta.Moga je i da krene val put nas lako,pa da prognoza bude 100% uspjesna.I nemoj mislit da osporavam tvoj rad.Naprotiv.Kada je bila ona velika kisa u novembar,tacnije 6-oga,stavio si direktno upozorenje na obilne kise za citavu Crnu Goru sto je prvi put da je postavio ijedan meteorolog crnogorski,makar od kad ja pratim.To je za svaku pohvalu.
A pomalo kritike s vremena na vrijeme ne skodi.
Malo mi sto moze promac :D

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #59 on: December 07, 2009, 22:31:14 »
Po Aladinu vec od sjutra popodne lokalno obilne padavine.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #60 on: December 07, 2009, 22:44:58 »
Pogledaj EC !  Za pocetak sljedece nedelje ...  no mi generalno to 5+ dana smo nekako prebacili u srednjerocne i dugorocne, pa da ne pisem u pogresnom thread-u ...
« Last Edit: December 07, 2009, 23:56:41 by cirus »

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #61 on: December 08, 2009, 00:15:59 »
Nema veze.Ja cu pisat odje,bem li ga,decembar je.
Nijesam gleda taj scenario ali pogledaj molim te ec 12z +240h sto je kimi kratko prokomentarisa.
Strava stud,dubok zalazak putina i medvedeva u evropu,cikloncina od 995 mb sa centrom nad srednjom Italijom koja fata cijelu Evropu-ovo je cudo sto se crta uopste.kao iz snova.Podgorica ce imat po metra snijega:D Sprema li nam se ovo ludacka zima?
Kad spomenuh zimu,jesi spremio drva cirus?Rakiju jesi to znam. 

Offline Aleksandar Berber

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Decembar 2009
« Reply #62 on: December 08, 2009, 00:43:48 »
neka si me iskritikovo, i sledeći put, ali i pohvalio za upozorenje  ;)
Starno je prelijepa ona ciklončina za početak sledeće sedmice, ali rano je još, da je ne ureknemo  ;D

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #63 on: December 08, 2009, 09:50:33 »
Nema veze.Ja cu pisat odje,bem li ga,decembar je.
Nijesam gleda taj scenario ali pogledaj molim te ec 12z +240h sto je kimi kratko prokomentarisa.
Strava stud,dubok zalazak putina i medvedeva u evropu,cikloncina od 995 mb sa centrom nad srednjom Italijom koja fata cijelu Evropu-ovo je cudo sto se crta uopste.kao iz snova.Podgorica ce imat po metra snijega:D Sprema li nam se ovo ludacka zima?
Kad spomenuh zimu,jesi spremio drva cirus?Rakiju jesi to znam. 

Jesam 6 metara ..  mada mi do sad nisu trebala previse, ali 'oce ubrzo izgleda. Na taj ciklon sam mislio, to je Kimi primijetio odma'.  Sto rece Berber da je ne ureknemo hehe, daleko je, ali ako se 80% ovoga formira, bice dobro.

Evo sad vidjeh da je drugaciji izlaz, plici ciklon i kraceg daha, od juzne Italije do Grcke ..  ali bez obzira ..  anticiklon nad istocnim Atlantikom traje i jak je, to ce obezbijediti ovdje lijepe momente.     ;D

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #64 on: December 08, 2009, 14:46:35 »
Po modelu ETA(Weather2Umbrella) snijeg po durmitorskom kraju moguc vec tokom rane veceri,iako model to bas ne prikazuje.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #65 on: December 09, 2009, 12:03:21 »
Po ec-u nova ciklonska aktivnost za ponedjeljak/utorak.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #66 on: December 09, 2009, 15:47:27 »
Vidi i gfs, evo momenta kad dolazi kod nas, i mocna mu je ova napadna ivica, mislim da ce bit' padavina puno ..  ali kako ce temperature da se krecu posle ovog bacuske, tesko je reci ...  vjerovatno kisa u primorju i nizijama, nazalost. 

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #67 on: December 09, 2009, 16:14:45 »
gfs daje klasicne frontove i ponasanje temperature za ovu situaciju

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #68 on: December 10, 2009, 00:09:44 »
Izabrao sam ova dva modela jer vide vrlo slican razvoj situacije za ponedjeljak vece/utorak popodne.Znaci njemacki GME i engleski UKMO.
Oba modela vide dubok ciklon koji iz Sredozemlja putuje prema centralnoj Italiji.Hladnoca je tu,produbljavanje bas nad Jadranom,ostalo je da se cekaju novi izlazi.Licno ocekujem snijeg i u juznoj planinskoj regiji.I to ne mali.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #69 on: December 10, 2009, 11:56:13 »
Volio bih kad bi neko od profesionalaca opisao situaciju za ponedjeljak/utorak.Crta li se snijeg i na visim predjelima na jugu??UKMO,GME,ECMWF prilicno slozni,GFS je malo popustio al se ipak nije u potpunosti priklonio ostalim modelima.
Cekam na odgovor Admina ili Branka Miceva

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Decembar 2009
« Reply #70 on: December 10, 2009, 12:13:45 »
GFS stvarno nikako da se prikloni ovim Evropskim modelima  :-\  :-\ Pomalo fantazira,i misim da je EC najrealniji

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #71 on: December 10, 2009, 12:43:34 »
Kako god, snijega u nizijama na jugu ne vjerujem da ce biti sa ovim jos, juzne planine su drugo.  Crtaju se bas zanimljive situacije za sljedecu nedelju ..  u svakom slucaju, od danas pocinje zima    :)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Decembar 2009
« Reply #72 on: December 10, 2009, 13:56:12 »
Mađo, po današnjem ECMWF materijalu ima šansi, štaviše trebalo bi da zabijeli i malo niže, a ne samo na vrhovima planina.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #73 on: December 10, 2009, 14:05:04 »
Pa da,jedino je neizvjesna kolicina,cas smanji pa poveca.Izgleda poziciju ciklona jos nijesu definisali modeli,pun pogodak bi bio kad bi centar dosa nad srednjim Jadranom.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #74 on: December 10, 2009, 21:57:21 »
Evo Gfs 12z za ponedjeljak vece/utorak.
Dosta dobro postavljen ciklon,mada bi bolje bilo da je centar malo pomjeren udesno nad centralni Jadran,pokupio bi vise vlage.Ima prostora za promjenu na bolje u naredne izlaze.Naravno,vlage ima,ali na +108 satu nalazimo se u pozitivnom polju temp,pitanje je koliko ce i oce li povuc juzinu za sobom.Ustvari,vise je to granicna situacija.U terminima poslije,na +120 satu pomjera se snijezna granica prema jugoistoku.Po ovim kartama tesko je zakljucit ista u detalje,sve opcije su moguce.Ima dosta do tada.A i ne treba ih svacat bukvalno.Nadajmo se najboljem.