Author Topic: Decembar 2009  (Read 52597 times)

cetinje

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #200 on: December 19, 2009, 10:00:06 »
Madjo, koliki porast temp. se moze ocekivati i kad?

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #201 on: December 19, 2009, 10:03:38 »
Par stepeni,zavisi kad prodre i AKO prodre topliji vazduh.Tek popodne ili predvece po modelu
Sad cujem huku onih borova prema Krscu,znaci jugovina polako prodire.
A znam,to je na zgradu mozgova vise marketa.Pa dobro,prilicno tacno
« Last Edit: December 19, 2009, 10:10:28 by Madjo »

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Decembar 2009
« Reply #202 on: December 19, 2009, 10:05:40 »
Sto se Cetinjani $ekirate, kapi kise vi danas past nece.Uzivajte

cetinje

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #203 on: December 19, 2009, 10:35:52 »
jak snijeg na ct, 2 cm novog, nema vjetra...temp -2.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #204 on: December 19, 2009, 10:43:37 »
E,ovo cemo pisat u Aktuelnima.Da ne stvaramo haos

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Decembar 2009
« Reply #205 on: December 19, 2009, 10:57:33 »
GFS veli da ce padat snijeg, a temperatura na 850hPa u plusu 0,5 ???

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #206 on: December 19, 2009, 12:24:39 »
Visoka rezolucija daje slabiji jugo u sjevernoj Zeti, (sto je dobra vijest, ako se ostvari) sve do popodneva, onda negdje od 3-4 pojacava, zatim do 6-7 prelazi na jugozapad i zapad, jos dosta jak, zatim uvece ponovo pad zapadnjaka ..
Na 850 moze uticati i jugo koji se penje iznad kontinentalnijih, hladniji masa, nije kriticno (cak moze da stvori velik snijeg) ako je oko nule, pod uslovom da se odrzi hladnoca dolje (Admin pominjao..), mada ne bi valjalo da ode iznad previse ..  snijeg bi se formirao do blize bazi oblaka, moguce da bi otezao, a i razlike velike u temp bi mogle da stvore jaca kretanja i pocijepaju hladno jezero ispod (i prije pojacanog juga/jugozapada) 
Madjo, uzivate li gore ?  Trebao bi da pada kao blesav i u Ct i na Njeguse, bar sljedecih par sati.
Evo rizicni momenti za prelazak na jaku kisu u Pg :

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Decembar 2009
« Reply #207 on: December 19, 2009, 12:40:51 »
Evo hrvatske prognoze za juzni jadran(od Dubrovnika do Otranta)
VREMENSKA PROGNOZA ZA JUžNI JADRAN ZA 24 SATA

Vjetar S i SE 16-32, još u početku do 38, zatim SW .,a prema kraju dana i u noći NE i NW vjetar 12-28 čv. More 4-5, na otvorenom kratkotrajno 5-6. Vidljivost 10-20, ponegdje zbog oborina 2-4 km. Oblačno s kišom, pljuskovima i grmljavinom , a još tijekom noći i jutra mala mogućnost za snijeg i susnježicu.
Ciruse ?

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #208 on: December 19, 2009, 12:47:36 »
Poseydone ..   ako bi snijeg pretekao do ponoci i odrzi se hladnoca u Pg (bar da ne prelazi 2),  onda ne bi bilo zime, jer mi od tada dobijamo cirkulaciju po visini sa sjevera lagano i hladnoca se vraca.  Imali bi, u tom slucaju, snijega do ponedeljka minimum (hladna nedelja), mozda i do utorka popodne.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Decembar 2009
« Reply #209 on: December 19, 2009, 12:53:10 »
Vrlo si oprezan, ja bih se usudio reci da ako pretekne do 17-18h, ne probije gore bice uzivanje.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #210 on: December 19, 2009, 13:06:03 »
Regularni dnevni hod temperatura ti ovdje nije bitan, a ima modela koji daju snijeg do 17-18 h i tek onda kisu do ponoci, pa snijeg ujutro i opet zeru kise sjutra oko podna (to su cak optimisticni)..  nikad previse opreza kad je snijeg u Pg u pitanju     :)
Gledaj situaciju:  Cetinje je visoko i dobija hladniji zrak, ali ce opet biti pretoplo, jer su izlozeni, ako im se jugo probije (onaj jaci, topliji jugo sa morskom, zapadnom notom),  a u Pg imas jezero hladnoce koje se opire jer je malo dalje od mora i vjetar se donekle smiri posle planina i prelazi iznad njega, ali ce popustit' pod istim naletom, ako udje.  Da Pg ima cetinjskih 700 m, na ovoj distanci, bili bi u odlicnoj situaciji .. 

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #211 on: December 19, 2009, 13:10:16 »
Extra je ovamo.Od februara nijesam vidio ovakvi intezitet snijega.
Za sad se drzi hladnoca u prizemlju,vjetar povremen u prizemlju promjenljivog smjera,u nesto visem sloju jaci(znam po borovoj sumi na polovinu brda,strasna huka) dok jos nije po visini posao jugo,ne uzdize se potpuno.to je mnogo dobro.
Uspostavilo se strujanje sa Boke,sto donosi obilje vlage dok povremen istocnjak za sada neda da poraste temp u prizemlje.Vrhunska kombinacija.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Decembar 2009
« Reply #212 on: December 20, 2009, 01:36:47 »
Toliko u ovoj epizodi :( Kad mozemo eventualno ocekivati sansu za ponovni snijeg na jugu( Podgorici )?

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #213 on: December 20, 2009, 02:59:55 »
Bice kisna nedelja, ceka nas od utorka nekoliko toplih dana  (za ovaj dio godine)  sa dosta padavina, zahladjenja i snijega nema do sljedeceg vikenda, za kasnije se crtaju neke promjene, ali sad se ne moze znati kakve i kolike ... nezahvalno za komentar jos, bavicemo se njima tokom ovih kisa  :) 

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Decembar 2009
« Reply #214 on: December 20, 2009, 09:17:11 »
gfs jutros bolj,i daje neko zaladjenje posle 26........... :-X   

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #215 on: December 20, 2009, 10:41:08 »
Nocas i sjutra ujutro jak mraz,u vecini kopnenih mjesta ispod -10.
Po EC-u,ponedjeljak vece,noc i rano jutro utorka snijeg na jugu koji ce preci u kisu,sanse za snijeg u Pg izgledne.

cetinje

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #216 on: December 20, 2009, 14:27:40 »
Madjo, znaci sjutra vece jos malo snijega?

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #217 on: December 20, 2009, 18:15:43 »
Moguce je.Nema dileme da ce okrenut na kisu,ali ove mase ladnog vazduha ostaju nad nama sve dok ih ne potisne dolina sa jugozapada.Imam x puta iskustva iz Cetinja kada je znalo napadat brzinskom brzinom do 40 cenata zrnastog snijega iz situacija kada noc bude dosta u minus pa se naglo naoblaci,iako je juzina.Samo da ne bude vjetra tokom noci moguce je svasta.

cetinje

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #218 on: December 20, 2009, 18:38:41 »
a kakve su dugorocne prog? Januar?

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #219 on: December 20, 2009, 19:01:51 »
To ce nam Admin reci.
ECMWF svakog 15. u mjesecu daje mjesecnu prognozu.Zaboravih napomenut Admina da je postavi.
Ovo toplije vrijeme ce potrajat 6-7 dana,potom dovodjenje u neku normalu.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #220 on: December 20, 2009, 21:40:36 »
Modeli daju od preksjutra pa do vikenda jaku ciklonalnu aktivnost s juga,prevlast vlaznih i nestabilnih vazdusnih masa nad nase podrucje.
Medjutim,zapao mi je za oko sami pocetak procesa.Po EC-u nulta i niza izoterma na 850mb prekriva citavu Crnu Goru u momentu umjerenog naoblacenja.Slabe padavine uglavnom na jugu/juznoj planinskoj regiji vec ocekujem u vecernjim satima ili oko ponoci.S obzirom da ce nocasnje temp biti puno niske a samim tim i dnevne nebi trebalo da idu u plusu puno(posebno u mjestima dje je formiran snijezni pokrivac),dan kratak-naglo hladjenje ide prije naoblacenja a jugo se crta tek od sjutradan,velika je vjerovatnoca za snijezne padavine tokom noci i utorka u zoru.
Neki modeli daju jos ranije padavine i konkretno za moj kraj u tom periodu cca 10 mm.
Po mom misljenju postoji sansa za pahulje i u nize ali kopnene krajeve makar malo.
Za sad se fokusiram na ovaj momenat.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #221 on: December 21, 2009, 00:26:49 »
Pred zoru u utorak mozda i naleti nasto, a onda u tunel nekoliko dana    :D     ne mogu se ugrijat' nocas, mozda i nije lose toliko ovo otopljavanje ..   ali ce bit' padavina za ultimu ove godine dosta, izgleda.  Ipak ...   glavni dio masiva Durmitora ima dobro sanse da jedini u okruzenju ne gubi snijeg, nego samo da ga dodaje     :)    Nisam siguran za Zabljak, ali ovo preko 2000 m (a njemu je to solidna povrsina) vjerovatno ce samo da raste ili stagnira.  Cak se ni visocije Prokletije, zbog vece izlozenosti jugozapadu preko nizeg terena i izbrazdanosti kanjonima, nece moci pohvalit' time.  Durmitor rulz    ;D

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #222 on: December 21, 2009, 00:45:55 »
Sto mislis za pahulje u pg tokom noci?

Evo 500-ti post.
« Last Edit: December 21, 2009, 00:47:44 by Madjo »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #223 on: December 21, 2009, 01:03:05 »
Hoho, cestitam !   Morace Admin da dodaje neke ikonice i zvjezdice po profilima   ;)
PARDON, vidim da je dodao !!!    Hero member !     ;D     "Stari svat", naski receno     :D :D
Ne znam za Pg, gledao sam i na 850 i u prizemlju, dobre su, ali nama padavine pocinju kasnije, vec se hladnoca i po visini i dolje razbija ..  mozda nesto izmedju 4 i 7, po mojoj procjeni, a tako kratko da nemam zelju gledat ...   :(
Ti si tu odmah na udaru uz planinu - gledao sam ti poziciju na google maps-u, inace, da nemas takav otvor sa Njegusa prema Kotoru, da je tu bar jedan greben od 200-300 m visine (u odnosu na visinu Njeguskog polja), zbog vazduha i ciklonskog efekta posle brda, bio bi u masu boljem polozaju sa tih 900 i nesto m visine cini mi se ... ?

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Decembar 2009
« Reply #224 on: December 21, 2009, 01:34:34 »
Hoho, cestitam !   Morace Admin da dodaje neke ikonice i zvjezdice po profilima   ;)
PARDON, vidim da je dodao !!!    Hero member !     ;D     "Stari svat", naski receno     :D :D
Ne znam za Pg, gledao sam i na 850 i u prizemlju, dobre su, ali nama padavine pocinju kasnije, vec se hladnoca i po visini i dolje razbija ..  mozda nesto izmedju 4 i 7, po mojoj procjeni, a tako kratko da nemam zelju gledat ...   :(
Ti si tu odmah na udaru uz planinu - gledao sam ti poziciju na google maps-u, inace, da nemas takav otvor sa Njegusa prema Kotoru, da je tu bar jedan greben od 200-300 m visine (u odnosu na visinu Njeguskog polja), zbog vazduha i ciklonskog efekta posle brda, bio bi u masu boljem polozaju sa tih 900 i nesto m visine cini mi se ... ?


zar to tolko moze da djeluje na padavinu???
to me podsjeti na nesto sto sam danas gledao na Kucke planine,ovaj prvi dio-Fundina  i primjetih onaj dio gdje je priroda napravila "cosak" na vrhu...tu je bilo najvise snijega...nije izlozen od sjeverne do istocne strane dok je malo zatvoren i sa juzne strane. grebeni sa skoro svake strane , jedino od Podgorice bjese otvoren...ovaj ostali dio Kuca snijeg se prakticno i istopio