Author Topic: Decembar 2009  (Read 52604 times)

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #175 on: December 18, 2009, 21:42:12 »
Gfs ti je cirusov miljenik. ;)
On je odlican na duze staze,a cim se primakne vazda se nesto izdvaja,amerikanci ih.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Decembar 2009
« Reply #176 on: December 18, 2009, 21:48:59 »
A mene stavlja u neku rupu,sa svih strana sneg samo kod mene suvo  :o  ??? ??? Šta sve čovek neće da vdi od ovog GFS-a  :D :D

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Decembar 2009
« Reply #177 on: December 18, 2009, 21:58:23 »
ciruse ja radim u firm koja se bavi kockom, nama je to zabranjeno  :P
ali ulozicu pola para od onih sto sam dobio danas  ::)

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #178 on: December 18, 2009, 22:00:31 »
Grublja rezolucija.Njima je bitno da sve snime i zavire pod svaciji prozor a kakav proizvod izlazi na kraju to je vec druga prica.Ameri e
Vidji,nijesam ni velikorus,da se razumijemo. :D
Nekako mi se cini da je Gfs puno bolji za debele kontinentalne krajeve.To im i pashe jer u ameriku u krugu od 500km temp opseg varira stepen-dva,oni ne mogu shvatit ambijentalne raznovrsnosti na malom prostoru kakva je nasa CG.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Decembar 2009
« Reply #179 on: December 18, 2009, 22:06:27 »
Modeli uglavnom ne mijenjaju priču. Drže se otopljenja koje prodire sredinom dana, mada ja i dalje mislim da taj topli vazduh neće ići dalje od primorja. Ujutru će i na primorju postojati svi uslovi za snijeg, osim padavina.  :D A ako padavine porane, kao što često znaju u ovakvim situacijama, može biti pahulja i u Ulcinju i Baru uz istočni vjetar.
Što se tiče modela, za kraća vremenska razdoblja, do 3 dana, za CG, ne treba mi ništa više od ova dva:

http://www.meteo.co.me/modeli/WRF-MN6/WRF6.php
http://www.meteo.co.me/modeli/NMM_1ecg/NMM7.php

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #180 on: December 18, 2009, 22:12:34 »
Jes ali jedan od ta dva se oslanja na Gfs.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Decembar 2009
« Reply #181 on: December 18, 2009, 22:25:55 »
Naravno, ali je mnogo finija rezolucija. Ali, ne bih sad o tome, jer ne vjerujem da se ljudi koje zanima prognoza za sjutra razumiju u numeričko modeliranje atmosfere. To je dosta komplikovano. :)
Uglavnom, kad su u pitanju detalji koji mogu presuditi, onda treba gledati ove modele na sajtu. Na raspolaganju su i meteogrami koji su vjerovatno razumljivi svima.
Mada, ti isti meteogrami tvrde da će u PG sjutra padati kiša i zaleđena kiša. A ja i dalje tvrdim da će snijeg.
Živo me zanima hoću li biti u pravu.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #182 on: December 18, 2009, 22:38:16 »
Bojim se da neces biti u pravu,Eta na http://www.weather2umbrella.com/w2u_eta.php za 3 sata popodne vidi takodje jezicak topline iz Otranta
a za ove druge,evo laganusa, http://foreca.mobi/index.php?|=103193044
snijeg u pg daju do mraka !

cetinje

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #183 on: December 18, 2009, 22:41:00 »
Madjo, sto ocekujes za ct i Njeguse? Jesmo li jos pri tome da ce okrenuti na kisu?

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Decembar 2009
« Reply #184 on: December 18, 2009, 22:50:59 »
Bojim se da neces biti u pravu,Eta na http://www.weather2umbrella.com/w2u_eta.php za 3 sata popodne vidi takodje jezicak topline iz Otranta
a za ove druge,evo laganusa, http://foreca.mobi/index.php?|=103193044
snijeg u pg daju do mraka !

Ako je problem toplina sa otranta bice snijega do guzica(jugoistocnjak Ulcinju rijetko sto toplo docera), e ako bude jugo cisto onda se mozemo slikati sa snijegom u Podgorici.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #185 on: December 18, 2009, 23:31:54 »
Pa,hm,hm,hm...
Cetinje je obicno u nesto bolji polozaj od Njegusa kada je situacija "ojuzivanje".U zavjetrenoj strani Lovcena u odnosu na topla strujanja s mora,tj na visini hladan vazduh moze da ostane zarobljen iznad Cetinja sto znaci da moze duze da se odrzi snjegopad a kasnijim eventualnim potpunim prodorom juzine moguc je svakakvi haos:zrnast snijeg,grad,krusac,grmljavina..Zanimljiva stvar kad se uzme u obzir da je nize od Njegusa u prosjek 150 m.
Ovaj ciklon je izuzetno dubok(centar ispod 990mb,na nivou mora),i sadrzi veliku potencijalnu energiju-razlika izmedju toplog i hladnog sektora preko 20 Celzijusa!Brz premjestaj ciklona-intezivne padavine.Topliji sektor nas kasnije hvata rubom,povlaceci topliji vazduh po visini iz Jonskog mora,glavni padavinski val mu je duzinom Jadrana pravac istok,a hladan sektor sa manje padavina djeluje na sjeverni dio Jadrana i Bosnu.Tako da je vrlo vjerovatno da gradovi na obali sjevernog Jadrana imaju cist suvi snijeg uz negativne temperature dok nase planinske oblasti na jugu dobiju u pocetku snijeg a poslije jaku kisu.
Znaci mi mozemo akumulirat dobar snijeg do otopljavanja,cca 20-30 cm,ali cemu radost kad ide kisa poslije?
Postoji nada da nas val toplote zaobidje,da se odbije o planinske masive cega se drzi Milos,ako naidje pod odredjenim uglom (naravno ako bude strujanje slabije nego sto crtaju karte i nize po visini od planinskih masiva Lovcena i Rumije,samim tim vjetar bude u prizemlju,po visini puno manji) sto je sansa 3 %

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #186 on: December 18, 2009, 23:39:06 »
Poseydon,ako mislis da po pravcu vjetra mozes uvjek odredit oce li kisa ili snijeg,grdno se varas.Prekjuceranji ciklon je pratio istocni i jugoistocni vjetar,pa je Ulcinj mjerio 10 C a Bar cak 16 C!Puno je bitnije sto taj vjetar nosi.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Decembar 2009
« Reply #187 on: December 18, 2009, 23:44:21 »
Ovo je ključ Mađo. Jugo sa naglašenijom istočnom komponentom Ulcinju i Podgorici donosi osjetno nižu temepraturu nego li Baru. Upravo činjenica da Ulcinj nema planinsko zaleđe utiče da se vazduh u jugoistočnoj struji uzdigne iznad rashlađene vazdušne mase u prizemlju i preko jezera nastavi put ka Podgorici, sve uzdižući se i "čuvajući" niske prizemne temperature.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #188 on: December 19, 2009, 00:09:53 »
Tu mogu nijanse u pravcu da odluce ....  Kako bi jedan radar na Sutormanu dobar bio, evo i za ovakve momente, a i da se jos bolje analiziraju neki mikrofaktori kod nas ...   
Sjecam se da sam na netu nalazio vrhunske analize, ali nesto vezano za avijaciju, sa dobrom rezolucijom (ne bas najfinijom, ali sa odlicnim respektom prema orografiji, cak i prema vertikalnim kretanjima iznad nekih velikih urbanih zona).  Po visini su analizirali sto nivoa, a cini mi se da su za oblasti blizu vecih aerodroma bili nenadmasni ..
Inace postoji jasna distinkcija u matematickim procesima gfs-a i ec-a, a oba mehanizma daju rezultate (sa svojim specificnostima) i zato postoji utisak da su drugi modeli 'izdanci' sa blazim varijacijama, sto naravno nije tacno, vec se izlazi najcesce krecu u opsegu vrijednosti koje je neki od ova dva vec uhodano iskalkulisao ..
Milose, da te ova situacija nije mozda podsjetila na nesto, kad neces da 'odustanes' od ovog snijega, uprkos golemoj masi 'kisnih' pretpostavki ?     ;)

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #189 on: December 19, 2009, 00:11:45 »
Upravo činjenica da Ulcinj nema planinsko zaleđe utiče da se vazduh u jugoistočnoj struji uzdigne iznad rashlađene vazdušne mase u prizemlju i preko jezera nastavi put ka Podgorici, sve uzdižući se i "čuvajući" niske prizemne temperature.

Shvacam.A kazi mi ovo:znaci li da npr nema Lovcena i brda okolo i da je Cetinje ravnica na 100 m nadmorske visine,da li bi trebalo po toj logici da ne strahujemo od otopljavanja ?
Znaci li to kad bi ojuzilo,bili imalo manji efekat nego ovako okruzeni planinama ?

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #190 on: December 19, 2009, 00:21:37 »
Ne, oduvao bi taj vazduh hladni odma' sa 'ravnicarskog Cetinja' blizu mora, ako bi ga bilo uopste jer bi bili otvoreni, ali do Pg putuje i ima kad da se digne iznad tezeg, hladnijeg vazduha (ali da je prilicno hladan), ako ne ide prebrzo, a Kazan sa jezerom je i donekle zatvorena masa, sem prema S-SE i zeru uz doline Zete i Morace ..
« Last Edit: December 19, 2009, 00:24:30 by cirus »

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #191 on: December 19, 2009, 00:44:25 »
Steta sto nema jos jedan planinski lanac od Rumije do granice,bili bi dobro zapucheni.Mislim da bi onda snijeg u pg bio cesci,a ljeto manje vrelo.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2009
« Reply #192 on: December 19, 2009, 01:16:43 »
Htio sam da pomenem to, citas misli !  Snijeg bi vjerovatno cesce padao, ali za ljeto nisam siguran ..  jugo je stabilizator (donekle), preko zime grije, ma preko ljeta umre dok dodje, tako da ne 'ladi mnogo   :D
samo bi dobili malo vise kontinentalni varijatet ..

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Decembar 2009
« Reply #193 on: December 19, 2009, 06:09:07 »
Milose, da te ova situacija nije mozda podsjetila na nesto, kad neces da 'odustanes' od ovog snijega, uprkos golemoj masi 'kisnih' pretpostavki ?     ;)

Da, na samo jedan u seriji ciklona iz februara 2005. Nadam se da se sjećate tog sniježnog februara. Mislim da je iz slične situacije u Podgorici padao snijeg, iako su svi modeli, pa i prognostičari iz zavoda najavljivali snijeg u Podgorici tokom jutra, koji će ubrzo tokom dana preći u kišu. I šta se desilo, te "kiše" je do kraja dana napadalo 15-ak cm.  :) Ulcinj se bio nakratko zabijelio, pa probio jugo. Ja sam u Baru samo kukao, zbog kiše na temperaturi koja se toga dana kretala između 5 i 10°C. Ne mogu da se sjetim koji je tačno datum bio, ali sam ubijeđen da je bio kraj januara ili početak februara te godine...
Vidjećemo da li će se ponoviti situacija, jer su karte vrlo slične.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #194 on: December 19, 2009, 07:51:49 »
E sto su poranili neki ;).Nebih ni ja,no sam vozio zenu na posao,kasno sam lega sinoc.Otvorio sam sve roletne u kucu,imam strava pogled prema Stirovniku,i posmatram..Ima jos "rupa" medju oblake,brzi su,kako ih je vjetar prosara..Posebno ovi sa istocnih strana..Nece pocet jos za sat vremena,sve je nekako nestabilno.Sa zapadne strane potpuno drugi tip oblaka,ali statican.Baza oblaka je malo nize,na oko 1500m,vrhovi u maglu..Jos je vjetar povremeno sjevernih smjerova.
Svidja mi se ovo sto je poranio vjetar.Veca je vjerovatnoca da popodne manje probije.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Decembar 2009
« Reply #195 on: December 19, 2009, 09:07:02 »
Poseydon,ako mislis da po pravcu vjetra mozes uvjek odredit oce li kisa ili snijeg,grdno se varas.Prekjuceranji ciklon je pratio istocni i jugoistocni vjetar,pa je Ulcinj mjerio 10 C a Bar cak 16 C!Puno je bitnije sto taj vjetar nosi.
Slazem se, ali i ove laicke metode mogu ponekad pomoci.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #196 on: December 19, 2009, 09:14:46 »
Tako je.
Po yr.no vecinu padavina dobijam u obliku snijega.Povecao na 60 mm.

cetinje

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #197 on: December 19, 2009, 09:20:49 »
Madjo, u ct -3, snijeg lagano pada. Ima li nade da ne bude kise? Hn je je vec na 8 stepeni

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #198 on: December 19, 2009, 09:24:38 »
Ima nade,barem da glavnina bude snijeg.Ali vidjecemo.Najveci snijeg obicno bude kad uleti toplina pa prikoci.
Tesko da je -3 u Ct,dje mjeris?

cetinje

  • Guest
Re: Decembar 2009
« Reply #199 on: December 19, 2009, 09:52:57 »
Pokazuje displej ispred zgrade, obicno je tachan. Sad jako pada. Bilo bi dobro da ne mijenja u kisu...