Author Topic: Decembar 2011.  (Read 4552 times)

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Decembar 2011.
« on: January 11, 2012, 06:34:11 »
Nakanih se najzad da postavim osnovnu klimatsku statistiku za decembar. Nakon nekoliko nezanimljivih mjeseci, decembar je konačno donio akciju - smjenjivali su se cikloni, duboke depresije i vrlo visok vazdušni pritisak su išli jedan za drugim, bilo je i  obilnih padavina (Cetinje dva puta preko 100mm za 24h), došli su i prvi snjegovi.  :79: Temperaturno, ovaj decembar je bio nešto topliji od višegodišnjeg prosjeka, odstupanja su se kretala od +0.3°C na Cetinju do +1.3°C u Podgorici), padavine su bile uglavnom veće od višegodišnjeg prosjeka - pri čemu je Herceg Novi značajan izuzetak sa tek 52% prosječnih padavina. Evo osnovnih brojki za glavne stanice:



U ovom mjesecu je zabilježen i apsolutno maksimalni i apsolutno minimalni (17.12 - ciklon ''Valentina''  :109:) vazdušni pritisak za cijelu 2011.godinu:



Prva polovina mjeseca je bila dosta toplija od višegodišnjeg prosjeka, posljednja hladna dekada je stvari vratila u okvire normalnog. Ovo je pregled dekadnih temperatura:



Bar i Herceg Novi su ostali bez mraznog dana, Žabljak i Pljevlja su imali po 7 ledenih dana (Tmax<0°C). Pregled ekstremnih temperatura:



Grafici sa kretanjem srednjih dnevnih temperatura za Podgoricu i Pljevlja u poređenju sa višegodišnjim prosjekom:





Osnovna statistika za klimatološke stanice, tu su takođe Tivat i Golubovci. Nažalost, za neke stanice ove brojke su neredovne, ponekad netačne i sumnjive, pa bi ih trebalo uzeti sa rezervom. U slučaju snijega, padavinske brojke za Mojkovac i Bijelo Polje ne postoje, Petrovac tek povremeno ima izvještaje. Izgleda, međutim, da je ovo dosad bilo dobro kako je krenula nova godina - već od slijedećeg mjeseca u izvještajima će potpuno izostati Mojkovac i Danilovgrad.  :82: :71:



Protekli mjesec je konačno prekinuo skoro cjelogodišnju sušu, ipak nedovoljno da veći dio Crne Gore izvadi iz zone ekstremno sušnog. Padavine su se kretale od 67.7mm u Pljevljima pa do čak 643.6mm na Cetinju. Broj padavinskih dana se kretao do 13 do 22 (Podgorica, Golubovci i Cetinje su imali po 18 uzastopnih dana sa mjerljivim padavinama). Slijede padavinske mape:







I pored relativno kišnog decembra, godišnji pregled padavina za pet glavnih stanica pokazuje da su čak četiri od njih u zoni ekstremno sušno, jedino su Pljevlja u zoni normalno.  Bar je vjerovatno imao najsušniju godinu u istoriji meteo osmatranja (ove godine 725.4mm, prethodni negativni rekord potiče iz 1994. i iznosi 810.1mm), Podgorica i Kolašin su imali drugu najsušniju godinu (sušnije je bilo 1953), Herceg Novi je takođe imao drugu najsušniju godinu (sušnije je bilo samo 1994). Grafički prikaz padavina tokom 2011.godine:











Dnevni pregled za devet glavnih stanica, sada je tu i Cetinje:































Kod Pljevalja su izostali synop izvještaji za termin 21h u periodu 20-27.12. pa su temperature u tom terminu aproksimativne, ipak to ne bi trebalo da utiče na srednju mjesečnu temperaturu:

























Klimatski prikaz decembra ću zavšiti snijegom. Najviše ga je, naravno, bilo na Žabljaku, ali se najduže zadržao u Rožajama. Malo brojki i grafika:















Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2011.
« Reply #1 on: January 11, 2012, 08:04:32 »
 :109:    Čitam uz jutarnju kafu ove tabele,   dođe mi kao štampa  ...
Pratio sam ovu sušu u Podgorici,  dakle druga najsušnija godina od kad se vrše mjerenja za nas,  a dolazi nakon onog potopa od  2010.    Promaklo mi je da je ovo najsušnija godina od kad se vrše mjerenja u Baru     :52:
Pored toga,  bila je puna neslavnih rekorda ...   4 ili 5 uzastopnih dana sa Tmax  preko  40'C   u Podgorici     :71:     Ubitačni septembar sa 27 tropskih dana  (valjda,  nisam  100%  siguran),  a inače veliki broj tropskih dana ovog ljeta ...   I sve to uglavnom zbog ovog istrajnog anticiklona koji levitira nad jugozapadnom Evropom od prošlog  jaguara   čini mi se,  uz manje pauze    :34:      Ova je suša praktično kalendarski počela sa  2011.  i nadam se da će se i kalendarski završiti manje-više sa početkom  2012.     :23:

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2011.
« Reply #2 on: January 11, 2012, 10:28:00 »
 :105: :109:

Quote
Temperaturno, ovaj decembar je bio nešto topliji od višegodišnjeg prosjeka, odstupanja su se kretala od +0.3°C na Cetinju


 :27:

Po mojom podacima, u Tivtu je palo 148.3 mm kiše u decembar. Ja sam za 20.decembar upisao u Tivat umjesto sumnjivih 3 mm -30 mm, i logičnije je da je palo toliko,svjedok sam da je dolje bilo obilne kiše toga dana,to jest dan prije, a najbliže stanice za isti dan kažu ovako :

Herceg Novi 28 mm
Budva 16.3 mm
Njeguši 28.2 mm

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Decembar 2011.
« Reply #3 on: January 11, 2012, 12:58:29 »
SH kao i uvjek rijeci su suvisne. Dovoljno je rec jedu: FENOMENALONO. Bravo i hvala.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Decembar 2011.
« Reply #4 on: January 11, 2012, 22:50:48 »
Mađo, sigurno si u pravu - taj dan je bilo značajne kiše u Tivtu, svakako više od 3mm iz synopa. Inače, kod tivatskih synopa se bar 3-4 puta mjesečno desi da fali padavinski podatak ili u 06UTC ili u 18UTC - onda obavezno pogledam šestočasovne izvještaje u 00UTC i 12UTC, ali kad brojke izostanu, onda ne postoji nikakav način da se one rekonstruišu.  :71: Ti si ovog puta bio svjedok veće kiše, ali kako znati koliko je palo, jer i ovih 30mm je samo pretpostavka. Znači da su podaci koje ovdje postujem sasvim nezvanični, uglavnom vrlo približni ili tačni, ali kod padavina odstupanja mogu biti značajna. Za neke od klimatoloških stanica brojke ponekad sređujem ''s ko'ca i konopca'' :120:, pa im je pouzdanost vrlo upitna, ali mislim da je bolje i ovako, nego nikako... :72: