Author Topic: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka  (Read 56305 times)

niko

  • Guest
Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« on: April 20, 2010, 13:30:36 »
Interesuje me, dal postji neka web stranica, na kojoj bi se moglo pratiti vodostaje i protoke crnogorskih reka.
Ako neko ima informacije, bila bi mi dobrodošla.
Pozdrav
Niko
« Last Edit: August 25, 2011, 19:08:43 by cirus »

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #1 on: April 20, 2010, 15:00:29 »
Pozdrav Niko.
Ima na sajtu Hmzcg uopšteno o rijekama u Crnoj Gori. Posjeti ovo http://195.66.163.23/sektori.php?sektor=2

To je sve što ja znam...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #2 on: April 21, 2010, 01:10:30 »
Vodostaje možeta pratiti na stranicama posvećenim hirdologiji
Na primjer:
Hudrologija/Jadranski sliv i stanete na slici na trougao koji označava stanicu koja vas interesuje.

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #3 on: June 11, 2010, 20:52:46 »
Sto se Zete tice ona je hladnija jer je puna zvora kroz Bjelopavlice i mnogo je izdasnija sa vodom u ljetnjem periodu,ona te dva mjeseca drzi Moracu kroz PG pa na dalje,da nije toga Moraca bi bila obican potok u julu i avgustu.Dalje,sastav zemljista kroz Bjelopavlice je takav da se ona tesko grije,glina,smonica uz mnoge izvore  naravno podzemne koje mi ne vidimo ne daju Zeti da bude prijatna ni kad je najveci zaropek.Moraca je druga prica,ove Podgoricke pecine kroz koje tece zacas je zagriju i zna da bude i pretopla,naravno od PG-a na dolje jer vise Podgorice kao na primer na Smokovcu je dosta hladna jer izlazi iz platija mracnih...Ovo su moja zapazanja i misljenje sto znaci da mozda nisam u pravu ali ja mislim da sam blizu istine sto se ove price tice

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #4 on: June 11, 2010, 23:09:01 »
Odlično Šone.
Fala na pojašnjenju.

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #5 on: June 11, 2010, 23:28:58 »
Dosta sam ljeta proveo na Zeti u Martinicima,tamo ti Madjo nema celjadeta koji na njoj nije reumu zaradio,to je rijeka koja u sred ljeta nosi ogromnu kolicinu vode ka Jadranskom moru,ima izuzetno jaku maticu,djeluje mirno ali kad zaplivas po sredini jasno ti je koliko je sati.Mjestani su se svikli na nju pa im nije hladna ali ko dodje sa strane pa se bucne druga je prica,ona je po meni dobra za hladjenje piva i dobar rostilj jer ima na njenim obalama prelijepih lugova sa cvrkutom ptica,dozivljaj je potpun na njoj,prelijepo.Sto o Moraci reci,sve znate,do Podgorice ljepotica a posle nje otrovnica.Ko bi se normalan u nju okupao kad sva gradcka kanalizacija,KAP i ostali su od nje napravili zarazu....Za svaku osudu ali eto dako se neko nekad dozove pameti pa se i to stanje promijeni ;)

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #6 on: June 12, 2010, 01:06:13 »
sumnjao sam da je tako, znam da je zeta puna malih nekih potoka a i da ti recem ja sam moracko dijete i dosta sam vremena provodio nize vezirovog mosta na plocice a i onamo na momisku pa niz one bukove je bilo lijepo spustit se no izgradise mostove,ode najveca labud plaza,unistise je buldozerima i kamionima,neostade nista...to kad sam se ja kupao bjese milina polovina jula i avgust i onda izadje covjek , dodje kuci i cujes od svojih d aje napolje toga dana bilo i do 40 a ti nista osjetio nisi jer se nisi vadio iz morace pa kad izadjes ne osjecas onaj podgoricki zaropek no isijavas hladnocu...uhhh na vrijeme prestadoh,mislim da me nece reuma pod stare dane...al uvjek kad sam posao na zetu i to kod rogamskog mosta sa one skakaonice se nisam skidao a bjese ladna,bas se to primjecivalo no mladost ludost pa te briga sto je ladna samo ti je u glavu da skocis bombu ili da odradis neko prosipanje...a gore na pricelje bjese jedna lijana te smo sa nje skakali u vodu...e tu je tek ledena bila,vrbaci okolo,ladovina,voda mirna,mili al hladna uhhh...zanima me odnos temperatura izmedju ove dvije rijeke...jer nesto razmisljam,kad sam bio gore na mjesto dje se zeta uliva u moracu tacno se vidi razlika u temperaturi,moraca onako plitka do koljena a zeta mirna a duboka...ovamo je krs i one pecine koje se lako osuncaju a kod zete glina. dobro si sone taj detalj primjetio. dal se mjere temperature rijeka ?

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #7 on: June 12, 2010, 08:34:14 »
Sumnjam da mjere temperaturu Morace i Zete a valjalo bi jer dosta ljudi odmara na njihovim obalama,ako grijesim nek me opovrgnu.

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #8 on: June 12, 2010, 12:42:55 »
jer nesto razmisljam,kad sam bio gore na mjesto dje se zeta uliva u moracu tacno se vidi razlika u temperaturi,moraca onako plitka do koljena a zeta mirna a duboka...ovamo je krs i one pecine koje se lako osuncaju a kod zete glina. dobro si sone taj detalj primjetio. dal se mjere temperature rijeka ?
Dobro zapažanje,glina je značajan faktor.Kroz selo Dodoše prolazi rječica Karatuna,jedva je 2-3 m duboka na najdublje mjesto kod mosta, tamo sam često išao prije sa društvom da se kupamo.Glina je po dnu i okolo su livade-takođe glina,zanimljivo mjesto,i uvjek ima po 20-tak kupača.A najzanimljivije je to da voda nikad nije topla,naprotiv,čak je ladna,iako je plitka.Vrlo je čista rijeka, a na jedno mjesto,zanimljivo,tačno na sredini rijeke,voda je ispod koljena i tu možeš pješačiti ! VAma iz Pg nije daleko za poći,dosta bliže nego nama iz Ct.Ma prelijepo mjesto.Jedina zamjerka što kada izađeš iz vode spopanu te muve ka na g.... :D  mora se ponijet peškir obavezno.I nebi bilo prijatno da vas ufati noć dolje,komarci bi vas isfašali ;)

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #9 on: June 12, 2010, 22:58:17 »
Vanja po meni je Moraca hladnija od Zete  dok je cijevna naj toplija



istina cijevna je najtoplija  valjda sto su sve krsi i stijene,pecine  pa akumuliraju onaj zaropek al u vezi moace i zete se ne bih slozio....zaplivaj pa ces osjetiti razliku :) zeta je frizider...cu frizider...zamrzivac  ;D ;D

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #10 on: June 12, 2010, 23:13:22 »
Najladnija je Škurda  ::) :P  I to kad je ima

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #11 on: June 12, 2010, 23:20:28 »
Topla je Cijevna na Kuce Rakica, ma kako se gore penjes put ostalih plaza,Trgaje i druge nija bas prijatna....Steta je sto kod vodopada ono brzo presusi,inace je idealno mjesto za kupanje ;)

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #12 on: June 13, 2010, 02:21:22 »
Bogami sam dva put ručava u oni restoran,Nijagarini vodopadi,ali to ljeto(preprošlo) ne bi vode :D

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #13 on: June 13, 2010, 13:07:34 »
Jutros je temperatura Morače u Podgorici iznosil 11 stepeni.

http://www.meteo.co.me/misc.php?text=24&sektor=2

stanite kursorom iznad hidrološke stanice u Podgorici

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #14 on: June 13, 2010, 13:12:38 »
Viđi nijesam znao za ovo.Odlično Dušane.
Nego nešto mi treperi ovaj kursor,ne mogu nacentrirat na trouglić ??? Neznam što je

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #15 on: June 14, 2010, 12:58:31 »
eee nema temperature za ostale rijeke :-\ samo za moracu u podgorici...trenutno je 11 stepeni/// po ovome tesko da ce ona doc do 17? ili je to manje

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #16 on: June 14, 2010, 13:59:59 »
Vjerovatno neiskustvo!

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #17 on: June 14, 2010, 15:44:18 »
Vjerovatno neiskustvo!
:D  Ma neće i neće, sve treperi,lijepo nacentriram,ma jok...uf evo sad ću pitat forumaše:

Dragi forumaši,
da li se vama dešava na ovoj stranici http://www.meteo.co.me/misc.php?text=24&sektor=2 kad oćete da vidite nivo vodostaja na Moraču,Zetu,Bojanu i Draganu, da li vam trese oni pravougaonik u koji stoje podaci dok držite miša na oni trouglić? ???
:P :'( :-\ ::) 8) >:( >:( O0 >:D :) ;) :D ??? 8) ::)

Uh izluđe me ovo taman ka one vuvuzele u Južnu Afriku.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #18 on: June 14, 2010, 16:20:07 »
Ako si mozda malo nervozan,  popij dvije duple loze,  opusti se i centriraj ...      ;)    :D

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #19 on: June 15, 2010, 01:12:13 »
Ako si mozda malo nervozan,  popij dvije duple loze,  opusti se i centriraj ...      ;)    :D

...evo sad izvodim centaršut :D

Uff...
Ljudi,nešto nije dobro urađeno na tu stranicu,vjerujte mene ludoga.
Nešto su zaebali, kad držim miša na trougao ka da će slika da iskoči iz kompjutera   >:(
Neznam što je...vidim dobro na oba oka,ruke mi ne tresu,bio sam kod doktora Šarenca lanik,kaže da sam dobro ali da ću morat ponekad uzimat amizol od 20 miligrama :D

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #20 on: June 15, 2010, 01:18:29 »
oni donji trouglovi se tresu malo al  podgorica i oko nje je sve ok...mozda i ono medjurecje malo trese...moglo bi se to malo bolje napraviti , da je postojano kao na sajt hmzcg kad stavis mis tj kursor na link  da vidis temperature

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #21 on: June 15, 2010, 01:21:24 »
FAla ti Vanja što potvrdi ovo, evo misle ljudi da se pjanim

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #22 on: June 15, 2010, 02:02:28 »
neka no ce sad i mene ludijem smatrat  ;D ;D ;D

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #23 on: June 15, 2010, 09:44:16 »
Koji browser koristite vas dvojica? Vjerovatno je do toga.

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji i protoci crnogorskih rijeka
« Reply #24 on: June 15, 2010, 22:44:01 »
Mozila fajerfoks,potonja verzija.