Author Topic: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman  (Read 12494 times)

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« on: December 16, 2011, 15:53:16 »
Od danas sam pocasni vlasnik Digitalnog max.-min. termometra njemacke firme TFA Dostman.

Digitalni, mjerni instrument koji prikazuje unutrasnju i spoljasnu, minimalnu i maksimalnu temperaturu.
Moze mjeriti od -50°C do +70°C .





Ovo zadovoljstvo me je kostalo 30 EUR.
« Last Edit: January 29, 2013, 15:18:18 by kecmi »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline ptprince

  • Full Member
  • **
  • Posts: 51
  • Ova planeta je sva šiljata, sva suva i sva slana
Re: Digital max.-min. thermometar FTA Dostman
« Reply #1 on: December 16, 2011, 16:07:59 »
Odlično, svaka čast! Neka te u zdravlju služi.
Izbor je dobar za vrlo praktične potrebe (praćenja vremena napolju iz tople sobe unutra). Okači sondicu negde gde ne sija Sunce i gde neće da kisne i polako prati... a sve ostalo će već doći sa novim iskustvima.
Vrlo je retko da neka planina promeni mesto. Vrlo je retko da neki okean presuši.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Digital max.-min. thermometar FTA Dostman
« Reply #2 on: December 16, 2011, 16:10:35 »

Odlično, svaka čast! Neka te u zdravlju služi.
Izbor je dobar za vrlo praktične potrebe (praćenja vremena napolju iz tople sobe unutra). Okači sondicu negde gde ne sija Sunce i gde neće da kisne i polako prati... a sve ostalo će već doći sa novim iskustvima.


Hvala.

I Da napomenem da je ovaj covjek bio najzasluzniji u nabavci ove stvarcice. I zbog toga sam mu neizmjerno zahvalan.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline MeteoLaik

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 287
Re: Digital max.-min. thermometar FTA Dostman
« Reply #3 on: December 16, 2011, 18:39:07 »
Čestitke. :)

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar FTA Dostman
« Reply #4 on: December 16, 2011, 22:51:57 »
Nek te dobro služi  :109: Fina stvarčica.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Digital max.-min. thermometar FTA Dostman
« Reply #5 on: December 16, 2011, 22:57:31 »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #6 on: April 11, 2012, 10:18:21 »

I to imam u planu, ali je sada ne mogu jer, mi tamo posle podne dopire sunce do njega. Pa sam mislio sad za Vaskrs posto imam vremena da ga necim zastitim od sunca. Dovoljno da samo negdje na maloj udaljenosti, stavim neki predmet koji ce praviti sijenku na receptor. E sad sam htio da pitam, od kojeg bi materijala valjalo da to nesto napravim. Dal od drveta ili od nekog metala, lima, cega li? I ofarbacu ga u bijelo radi odbijanja zraka? Sta mislite?


Evo što bi mogao neko da ti uradi. Od pitará za cvijeće. Pogledaj  :81: Stevenson screen.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #7 on: April 11, 2012, 12:23:01 »
Zanimljivo, mogao bih ovo bratu zadati da mi napravi, ali koliko je ovo funkcionalno. Mislim, plastika je u pitanju, pa se ona moze zagrijavat, moze pocet pucat od sunca? A?
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #8 on: April 11, 2012, 12:55:28 »
Ovo ti je najbolji zaklon što možeš napraviti i preporučuju ga na svim meteorološkim forumima.Ima dobru cirkulaciju vazduha, a plastiku prefarbaj u bijelo.Valajlo bi kupiti malo deblje pitare.

Isprati uputstvo i neće bit problema.Tu sondu postavi uspravno u dno zaklona, ako sam dobro pročitao, i imaćeš podatke na koje ćeš moći da se osloniš.  :122:

Uostalom, moja AMS ima zaklon za senzore upravo takvog tipa. Pogledaj.


Što je najbolja fora, u isti zaklon možeš postaviti i druge senzore, npr ako nabaviš neki da mjeri vlažnost, i bukvalno imaš pola stanice.  :122:
« Last Edit: April 11, 2012, 12:58:58 by Madjo »

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #9 on: April 11, 2012, 12:58:58 »
U redu, e sad samo moram nekoga nagovorit da mi pomogne oko ovoga. Mada cini mi se da ovo i nije bas komplikovano napraviti, mozda cu moc i sam.

Modjoni hvala  :121:


Quote
Što je najbolja fora, u isti zaklon možeš postaviti i druge senzore, npr ako nabaviš neki da mjeri vlažnost, i bukvalno imaš pola stanice.


Kada sam nabavljo ovaj moj termometar imao sam mogucnost da kupim koji ima i temperaturu i vlaznost. Ali s obzirom da mi vlaznost vazduha nije zanimljiv meteoroloski element nisam ga uzeo....   :82:
« Last Edit: April 11, 2012, 13:10:59 by kecmi »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #10 on: April 11, 2012, 13:01:17 »
Nije to toliko teško.Najteže će ti bit izrezat unutrašnji dio od plastike.  :83:  Da sam ti đe bliže ja bih ti to napravio bez pare i dinara.  :122:

I na kraju ga postaviš na 2 metra visine i to je to.Jedino neznam koliko ti je dug kabal od sonde, i đe držiš taj displej.Valjda ima neđe da se uzme kompletna stvar bežična ??  :78:
« Last Edit: April 11, 2012, 13:03:27 by Madjo »

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #11 on: April 11, 2012, 13:06:34 »
Kabal je dug najmanje 2,5 metra sto je dobro i sto mi se svidja. Displej je u kuci. Zid sam probusio busilicom i sondu sam izbacio napolje. Vazno je da kazem da je sonda zasticena od vjetra ali od sunca ne. Od zida je odaljena nekih 15-20cm.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #12 on: April 11, 2012, 13:13:38 »
 :02:

 Od zida je odaljena nekih 15-20cm.


Ne valja to. Postoji li mogućnost da se produži kabal a da ne remeti tačnost mjerenja, jer bi vjerovatno zbog produžetka pravilo veći otpor ?  :78:

Imam ti bolje rješenje.Ako napraviš ovaj zaklon, i postaviš ga na stub na 2m visine na propisanoj lokaciji a da displej učvrstiš na isti stub,neđe pored? Samo treba da ga zaštitiš od kiše.
Jedina mana je što bi morao doći do stanice da pročitaš temperature ali bi imao zato relevantne podatke.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #13 on: April 11, 2012, 13:19:57 »

 :02:

 Od zida je odaljena nekih 15-20cm.


Ne valja to. Postoji li mogućnost da se produži kabal a da ne remeti tačnost mjerenja, jer bi vjerovatno zbog produžetka pravilo veći otpor ?  :78:

Imam ti bolje rješenje.Ako napraviš ovaj zaklon, i postaviš ga na stub na 2m visine na propisanoj lokaciji a da displej učvrstiš na isti stub,neđe pored? Samo treba da ga zaštitiš od kiše.
Jedina mana je što bi morao doći do stanice da pročitaš temperature ali bi imao zato relevantne podatke.


Znam za ono gore da ne valja. Jer kad se ljeti zid zapari, ne hladi se do ponoca i dalje i onda mi i to pravi problem, ali! zato imam lozu koja ce prikriti zid tako da cu nekako izlaziti na kraj. Ova visina na kojoj je sad je mozda malo manje od 2m mozda 1 i 85-90. Al nije problem da ga podignem tih 10-ak cm. A sto se tice toga da ga odvojim negdje, ja sam ti onaj tip koji hoce da zna temperaturu napolju kad mu god padne na pamet. Tako da sad samo skrenem pogled na njega i vidim kolika je a ovako bi morao da trckaram napolje svaki cas  :03:. A da ga zastitim od kise ne bih znao kako, onda mi se vise isplati kupiti AMS, al kad sam vidio koliko treba jos dodatnih stvari za AMS da bi funkcionisala odustao sam  :120:

Quote
Postoji li mogućnost da se produži kabal a da ne remeti tačnost mjerenja, jer bi vjerovatno zbog produžetka pravilo veći otpor  :78:


Ovo te nisam svatio?
« Last Edit: April 11, 2012, 13:23:25 by kecmi »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #14 on: April 11, 2012, 13:25:34 »
Ne smije bit tolko blizu zida.  :02: Možda kad bi nabavio neki posebni kabal sa vrlo malim otporom, nekih 15-20 metara, možda nebi remetilo tačnost mjerenja, ko zna ? Onda bi imao displej u kući.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #15 on: April 11, 2012, 13:28:33 »

Quote
Postoji li mogućnost da se produži kabal a da ne remeti tačnost mjerenja, jer bi vjerovatno zbog produžetka pravilo veći otpor  :78:


Ovo te nisam svatio?


Stvar vjerovatno funkcioniše na osnovu preračuna struje koja dolazi sa sonde do displeja i obratno.Sa povećanjem dužine kabla dolazi do povećanja otpora(Om) kroz provodnik i možda bi bilo pogrešnih mjerenja.  :72:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #16 on: April 11, 2012, 13:29:36 »

Ne smije bit tolko blizu zida.  :02: Možda kad bi nabavio neki posebni kabal sa vrlo malim otporom, nekih 15-20 metara, možda nebi remetilo tačnost mjerenja, ko zna ? Onda bi imao displej u kući.



Znam, znam, zato smisljam nesto da ga odvojim  :02:  :03:.

Al sve u svemu ova "saksijska struktura" bi olaksala posao.

Quote
Stvar vjerovatno funkcioniše na osnovu preračuna struje koja dolazi sa sonde do displeja i obratno.Sa povećanjem dužine kabla dolazi do povećanja otpora(Om) kroz provodnik i možda bi bilo pogrešnih mjerenja


A tooo. Ali gledaj... Kabal je od displeja do sonde dugacak 2,5 metra. I dakle sonda je samo sa druge strane zida tako da sam iskoristio prakticno manje od 30cm kabla. Ovaj ostali dio ovaj metar ipo kol'ko li, mi je u kuci umotan i zavezan lastikom da mi onaj kabal nebi mlatarao po kuci. Tako da on kako god da okrenes ta struja prolazi kroz duzinu od 2,5 metra kabla...  :55:
« Last Edit: April 11, 2012, 13:34:06 by kecmi »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #17 on: April 11, 2012, 13:37:21 »
 :67:  Ne, ne toplina do zida, nema to veze, nego kažem za otpor bakarnog kabla.
Što je veća dužina kabla veći je otpor, u prevodu gubitak energije, što bi moglo da se manifestuje sa netačnim mjerenjima.
Treba se prvo raspitat za to da li može da se produži taj kabal na nekih 15-20 metara, zavisno koliko je udaljena ta idealna pozicija od disleja.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #18 on: April 11, 2012, 13:39:37 »
Nije isto Kecmi 2.5m kabla na koji je fabrično određen i dodati još makar 15 metara!
Velike su to razlike.
Znači, veći otpor kabla, manja energija sa displeja na sondu i obratno, netačna mjerenja...  :72: :72: :72:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #19 on: April 11, 2012, 13:41:43 »
 Ne, ne toplina do zida, nema to veze, nego kažem za otpor bakarnog kabla.
Što je veća dužina kabla veći je otpor, u prevodu gubitak energije, što bi moglo da se manifestuje sa netačnim mjerenjima.
Treba se prvo raspitat za to da li može da se produži taj kabal na nekih 15-20 metara, zavisno koliko je udaljena ta idealna pozicija od disleja.


A toooooo. A dje 15-20 metara  :102: :102: Ma evo dobro me sluzi ovaj, da kucnem u drvo. Tako da sam odlucio da kupim jos jedan mozda i jos 2 ali to cu uraditi kad ja budem bio negdje put Beograda, jer dok sam ovaj kupio bilo mi je angazovano pola rodbine i prijatelja u BG da mi ga kupe i dopreme. Kad bih trazio jos 2 mislim da bi bilo  :107:   :71:  he he heeee  :61: Salim se....
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Digital max.-min. thermometar TFA Dostman
« Reply #20 on: April 11, 2012, 13:44:03 »
Čujemo se noćas, moramo nešto učinjet.