Author Topic: Potapanje Morače  (Read 15051 times)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Potapanje Morače
« on: March 22, 2010, 23:57:05 »
Aktuelna je u zadnje vrijeme, a biće i u buduće, tema o potapanju Morače i izgradnji hidroelektrana.

Koliki bi i kakav uticaj imala izgradnja elektrana na Podgoricu?

Vjestica

  • Guest
Re: Potapanje Morače
« Reply #1 on: March 23, 2010, 00:40:37 »
Ako se izgradi hidroelektrana na Moraci  ???  ???

1.Da li bi se geografski polozaj totalno izmijenio (kanjon) (sela) (pritoke) ?? ...
2.Da li bi zimi uopste bilo znacajnog sjeverca u Podgorici ?? ...
3.Da li bi Podgorica bila jos toplija za 1C - 2C od prosjeka ?? ...
4.Da li bi bilo vise vlaznosti vazduha u Podgorici (samim tim duzeg zadrzavanja hladnog vazduha ''jezera'',u nekim slucajevima) ?? ...
5.Da li bi ista potapanje Morace moglo da utice na Skadarsko jezero (i koliko) ?? ...

Evo me ka' neki profesor! :D

« Last Edit: March 23, 2010, 00:44:32 by Vjestica »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Potapanje Morače
« Reply #2 on: March 23, 2010, 00:42:17 »
ajd dobro  ;D
ljetnji dani  ce biti jos vise teski,sunce,visoke temperature i jaka vlaga a zime mozda vlaznije kad krenu padavine sa sjevera??? ajde nagadjam...sta ja znam,nisam strucnjak...evo dzoni zna , ajde dzoni tako ti mila  :D :D

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Potapanje Morače
« Reply #3 on: March 23, 2010, 01:41:28 »
Članak o potapanju Morače na B92

Ne vjerujem da će klimatski uticaj biti nešto posebno izražen, ali vizuelna percepcija prostora će se definitivno promijeniti, ne na bolje, nažalost. Tri kanjona dublja od 1000m (Morače, Mrtvice i Kruševačkog potoka) biće potopljena.  :'( :'( :'(  Međutim, čovječanstvo nije vječno, Morača je milione godina probijala svoj put kroz moćne Platije, kad nas više ne bude lako će ona izaći na kraj sa jednom malenom branom (ili više njih).
Ko nije bio obavezno savjetujem da posjeti kanjon Mrtvice, pravo remek djelo prirode!!!  :o :o :o

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Potapanje Morače
« Reply #4 on: March 23, 2010, 07:28:22 »
Ja sam bio protiv potapanja Tare,  bez obzira na hidroenergetski potencijal.  S druge strane, suve, ostre, surove Platije nikad nisam volio i ideja o pravljanju hidroelektrana na Moraci mi je uvjek bila privlacna   >:D   Onaj dio od Medjurjecja gore je pitomiji i ljepsi, to je steta,  ali ovaj goli,  ljeti specheni,  pustinjsko-kanjonski dio dolje je dusu dao za malo vece vodene povrsine ...  Amatersko glediste, naravno ...   Uticaj na klimu u Podgorici ce biti zanemarljiv,  bice mjerljive samo neke lokalne promjene oko tih jezera. 

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Potapanje Morače
« Reply #5 on: March 23, 2010, 09:08:57 »
Potapanje Morace,nemam nista protiv da mrtve Platije budu raj za ribolovce,pecale bi se ogromne mladice.Nego ljudi,jos ce mnogo vode Moracom proci a do toga nece doci!!!Skrecu price sa osnovnih problema zivotnih,nema ni od ovoga auto puta nista a o ovome da ne pricamo,smijesno je.Da je Tara potopljena generacije ne bi nam oprostile,zestoko sam bio protiv toga a za Platije je druga prica jer mora se gledat i druga strana medalje to jest da tu struju moramo stvarat.No da se pitam ja bi svijetu nudio nase prirodne ljepote i stim parama bi kupovao struju a nase blago ne bih dirao.No o tome ce donijet odluku veliki igraci i njihov interes,tesko da ce ljude od struke pustit da odluce. Kao i dosad,zato nam je i sve ovakvo.No zivi vi mene bili pa neka cine sto im volja ;)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Potapanje Morače
« Reply #6 on: March 23, 2010, 09:12:18 »
Evo studije o tome šta bi se desilo sa vremenskim parametrima u slučaju potapanja dijela toka Morače.

http://www.meteo.co.me/publikacije/HE%20Moraca-meteo-FINAL.pdf (4.4 Mb)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Potapanje Morače
« Reply #7 on: March 23, 2010, 09:20:16 »
Admine svaka čast na profesionalnosti.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Potapanje Morače
« Reply #8 on: March 23, 2010, 11:18:21 »
cudno mi je kako vecina ljudi smatra platije odbojnim. ja bih onamo satima gledao u stijene i cudio.

Madjo

  • Guest
Re: Potapanje Morače
« Reply #9 on: March 23, 2010, 12:25:20 »
cudno mi je kako vecina ljudi smatra platije odbojnim. ja bih onamo satima gledao u stijene i cudio.
Upravo tako.I mene su interesantne.
Kad bi išli tom logikom da sve stijene treba potopit,ostali bi bez 60% teritorije.
Nije ljepota samo šuma i zelenilo.Jedinstven primjer Reovačka greda na Orjenu,stijena iz jednog komada,500 metara visoka...

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Potapanje Morače
« Reply #10 on: March 23, 2010, 12:43:43 »
cudno mi je kako vecina ljudi smatra platije odbojnim. ja bih onamo satima gledao u stijene i cudio.
Dosta je tu i do subjektivnog pristupa,  meni je nedostatak biljaka glavni negativni detalj,  gola stijena me moze privuci u odgovarajucem pejzazu okolo,  ali onoliko golih stijena, pod onakvim nagibom,  cine me anksioznim totalno,  ono bih izabrao za ambijent horor filma ...   Da dodam Mrtvicu onom dijelu cije mi se potapanje ne svidja,  (mada je i ona blizu Medjurjecja,  to sam pomenuo vec)  ali ovo od Rovackih Platija nadolje ...  posebno ona poslednja brana,  nize od sastava Male rijeke i Morace,  (Moraca odatle do Podgorice i presusi ponekad preko ljeta,  pravi pustinjski kanjon postane)  nju bih pozdravio i da nista ne proizvodi ...   :)   Ima jos jedan detalj zbog kojeg mozda jedan dio ljudi ne voli Platije,  uvjek su bile rizicne za saobracaj,  odroni, poledica preko zime zbog slabe izlozenosti Suncu, cesto saobracajne nesrece sa povremeno tragicnim ishodima ...  mislim da i to,  pomalo nesvjesno,  doprinosti toj odbojnosti ....
Madjo,  nije to potapanje cijelog kanjona,  on je visok preko 1000 metara na nekim dionicama,  a potapa se 60-ak cini mi se,  i to ne cijeli kanjon vec dio njega.   Da se jos jednom ogradim amaterskim pristupom i licnim ukusom,  ali nisu kilmatske promjene (ambijentalne - zavisno od ukusa  8) )  tu problematicne ...   seizmologija terena jeste donekle,  lokacija je bliza jugu CG nego sjeveru,  spada u trusne djelove i mislim da je u zoni 8   (maksimalna predvidjena snaga eventualnih potresa do 8 rihterovih jedinica),  pa to nalaze posebni oprez prilikom vecih gradjevinksih poduhvata.
« Last Edit: March 23, 2010, 12:54:24 by cirus »

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Potapanje Morače
« Reply #11 on: March 23, 2010, 14:07:48 »
Ja ih licno ne volim ,jer su se okitile ljudskim glavama i to od momenta gradnje pa do dana danasnjega veliki su danak uzele,ne zna javnost koliko je tu radnika poginulo za vrijeme gradnje,sami most Pjenavac kad se srusio nekoliko desetina ih je poginilo a o saobracaju da ne pricamo,sve se zna.Ono su samo nepametne glave mogle da onuda put trasiraju,pored vec postojeceg i boljeg sto ga je jos napravio Kralj Nikola a to je put preko Veruse,sad su ga se sjetili a Car Junaka je daleko ispred njih bio u shvatanjima jos prije 100 godina.Takodje velika greska je bilo potapanje kanjona Pive,bisera Evrope,nista manje ako ne i ljepsi od Tarinog.Po punjenju akumulacije Pivskog jezera odmah je doslo do svakodnevnih manjih potresa,nego tamo je mirnija zona to je sreca,Sto bi se ovdje desavalo sveti bog otac zna,mnogo je tu pitanja a malo odgovora,ja sve ovo vidim kao jednu veliku praznu pricu kojih je bilo mnogo na ovim prostorima...

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Potapanje Morače
« Reply #12 on: March 23, 2010, 14:52:46 »
ono sto sam napisao jeste da ce za vrijeme zimskih mjeseci temp. u podgorici porasti za 0.4 stepena sto je u pg dovoljno da se pozdravi sa snijegom...ionako i bez tih akumulacija imamo problem sa njim . kolko vidjeh,nece biti uticaja na danilovgrad pa ce nam se danilovgradjani sprdat kad padne kod njih taj 1 santimetar  ;D
nije mi jasno zasto ova simulacija nije radjena za vise godina nego se neki prosjek izvukao iz tri godine??? ili ja nisam nesto shvatio ali cini mi se da bi bolje bilo da se radio prosjek za nekih desetak godina zar ne?
ps.interesuje me kakav ce uticaj da ima sjeverni vjetar na podgoricu i da li ce i dalje biti onako suv (jacinu necu komentarisati jer ju je odavno izgubio) poslusacu snowhuntera pa na ljeto lagano ti kanjoni da se ispitaju jer sve ce to pod vodom da ode nazalost.
 nisam za brane nikad bio vec sam vise za alternativnu energiju,vetrenjace,solarni paneli itd. Gradjenje ovih hidroelektrana vidim kao odluku ne naroda CG (iako imamo jaku oskudicu) vec jednog dijela politicara i biznismena koji zele da se omaste jos jednom u onome sto im najbolje ide...al to su neke druge price

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Potapanje Morače
« Reply #13 on: March 23, 2010, 15:31:30 »
u pravu si ciruse, razliciti su ukusi, npr. mene odusevljava ta surova ljepota. e sad nije kralj nikola bio svemudri nego je bio samo dovoljno pamet da pusti nekog inzinjera da projektuje kuda treba da ide put. svi znamo zasto je KAP napravljen tamo dje je. Na istu foru je i kroz Platije put pravljen. Nije samo taj put odnio zrtve. Put kroz kanjon Mrtvice za Velje Duboko je odnio zivote takodje, a desetak godina napravljen je put sa druge strane. Ciglana u Spuzu je prvo napravljena pa je tek onda utvrdjeno da je glina iz Zeta po sastavu neodgovarajuca pa se morala vagonima iz Crvenke dovoziti  ???

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Potapanje Morače
« Reply #14 on: March 23, 2010, 16:39:54 »
ja sve ovo vidim kao jednu veliku praznu pricu kojih je bilo mnogo na ovim prostorima...

XXX
Ovo je najvjerovatnije, od grdnih velikih projekata slabo šta viđesmo, pa ne vjerujem da ćemo šta viđeti i od ovog.
Ovaj put na sreću... ;D ;D ;D

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Potapanje Morače
« Reply #15 on: March 23, 2010, 18:18:43 »
u pravu si ciruse, razliciti su ukusi, npr. mene odusevljava ta surova ljepota.
Postujem razlicitost ukusa Ehtelione,  ali ne moze cijela zemlja ostati konzervirana,  sem da su sve turisticki ispltive lokacije po njoj,  i to za brzu realizaciju ...  u svemu se moze naci ljepota,  ali onda privreda ne bi daleko odmakla.  Za Taru je,  sjecas se,  postojao pritisak i sa strane ...    naravno,  strance nije briga ima li ovdje struje i kako se zivi,  "ostavite vi to jer cemo mi,  mozda, jednom u zivotu, pozeljeti da vidimo to ..  a mozda nikad ..  a za struju se snadjite."   :)   najlakse je savjetovati sa distance ...    ali je i ovdje postojala saglasnost ogromne vecine javnosti da je u pitanju predio zaista izuzetne ljepote i da zanemarimo korist zbog toga.   Ja sam razgovarao danas sa vise Podgoricana/canki o tome i nisam siguran da ce biti takvog koncenzusa oko Morace ...

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Potapanje Morače
« Reply #16 on: March 23, 2010, 19:09:53 »
ja sam samo rekao da su platije prelijepe ne protivim stvaranju brana. cak stavise, da jezera, bi mozda i doprinijela stvaranju drugacije ljepote, kakvih mi nemamo puno. a to za strani pritisak si u pravu, prije neki dan sam gledao dokumentarac o amazonu. brazil je zemlja u razvoju i jednostavno su im potrebne sirovine kao i svakoj drugoj zemlji. sada sve te zemlje su unistile svoja blaga pa bi sad da sacuvaju amazon. e neka onda plate brazilu :)

Madjo

  • Guest
Re: Potapanje Morače
« Reply #17 on: March 23, 2010, 19:18:10 »
ono sto sam napisao jeste da ce za vrijeme zimskih mjeseci temp. u podgorici porasti za 0.4 stepena sto je u pg dovoljno da se pozdravi sa snijegom...ionako i bez tih akumulacija imamo problem sa njim . kolko vidjeh,nece biti uticaja na danilovgrad pa ce nam se danilovgradjani sprdat kad padne kod njih taj 1 santimetar  ;D
nije mi jasno zasto ova simulacija nije radjena za vise godina nego se neki prosjek izvukao iz tri godine??? ili ja nisam nesto shvatio ali cini mi se da bi bolje bilo da se radio prosjek za nekih desetak godina zar ne?
Ma kakve simulacije,Vanja.Nema toga što će dokazat kako će uticat na klimu Podgorice,sve su to pretpostavke,lično mislim da neće imat nikakav značajan uticaj koji će odstupati od ionako ustaljenog globalnog trenda porasta temperature.Zato,bez brige.

Zna se,od kad su poplavljena Nikšićka polja i napravljene kaptaže za "Perućicu" da je prilično rjeđi i manji snijeg u samom gradu.Ali se mora imati u vidu da su u pitanju neuporedivo veće površine pod vodom,stoga je i uticaj na klimu znatno veći.

 Logično,zagrađivanjem Platija i pravljenjem brana učestalost sjevernog vjetra teoretski može bit manja u Podgoricu a i nemora značit.Naprotiv,može da bude snažan na mahove,i da ga počnete zvat ka Primorci-bura :D

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Potapanje Morače
« Reply #18 on: March 23, 2010, 19:41:09 »
Najbolje bi bilo da je rađeno za period od 30 godina, ali za to treba i mnogo više vremena i mnogo više para.
SAD je izvršila reanalizu za cijelu svoju teritoriju (horizontalna rezolucija ~ 10 km) za 30 godina.
Inače kvalitet reanaliza se stavlja u ravan sa izmjerenim podacima!!!
Kad se podaci iz reanaliza iskoriste za unos u model kod kojeg je izmijenjena topografija dobijeni rezultati su dobra osnova za dalji rad, procjene i donošenje odluka.

Madjo

  • Guest
Re: Potapanje Morače
« Reply #19 on: March 23, 2010, 19:49:22 »
Inače kvalitet reanaliza se stavlja u ravan sa izmjerenim podacima!!!
Ako je tako,onda nema problema.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Potapanje Morače
« Reply #20 on: March 24, 2010, 00:11:23 »
Najbolje bi bilo da je rađeno za period od 30 godina, ali za to treba i mnogo više vremena i mnogo više para.
SAD je izvršila reanalizu za cijelu svoju teritoriju (horizontalna rezolucija ~ 10 km) za 30 godina.
Inače kvalitet reanaliza se stavlja u ravan sa izmjerenim podacima!!!
Kad se podaci iz reanaliza iskoriste za unos u model kod kojeg je izmijenjena topografija dobijeni rezultati su dobra osnova za dalji rad, procjene i donošenje odluka.

hmmmm evo jednog laickog odgovora-simulacija se radi na one njihove najace racunare,samo treba ubaciti sakupljene podatke i onda to super kompjuter samelje u roku od par mjeseci recimo....ako je to skupo (da iznajmimo od amera njihov superkompjuter)onda se pribjegne drugoj tehnici -ako ima koji haker da se razumije u te stvari moze pri HMZCG centru da napravi program koji ce moci da se skine sa sajta HMZCG....svako ko ima racunar i ko je voljan da skine taj program instalira ga na svoj racunar,program se spaja sa bazom podataka HMZCG koji salje korisniku podatke koje ce kompjuter da melje narednih dana. sto vise ljudi/kompjutera skine taj program brze cemo imati simulaciju uticaja  novonastalog vodenog basena na okolinu...i mislim da to nebi bilo skupo. ... eto

Madjo

  • Guest
Re: Potapanje Morače
« Reply #21 on: March 24, 2010, 00:31:54 »
Hahahaha ovo je dobro :D

Ja se nadam da će na izgradnji elektrane bit uključena naša radna snaga.
Evo ja se javljam.Znam da radim suvomeđe ;D

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Potapanje Morače
« Reply #22 on: March 24, 2010, 13:45:52 »
Vanja, malo pažljivije pročitaj studiju pa ćeš vidjeti koliko je koraka i međukoraka potrebno da bi se rezolucija spustila na 4km.
Inače, umjesto na superkompjuteru radi se na klasterima. Za manje para dobija se veoma moćna mašina.

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 302
Re: Potapanje Morače
« Reply #23 on: March 31, 2010, 21:06:55 »
Evo, već čitav mjesec, izgradnja HE na Morači je glavna tema u Crnoj Gori. Skoro svaki dan se održavaju  forumi, tribine, naučni, protestni i razni drugi skupovi. Raspravlja se o svemu i svačemu, od ekologije do geologije :o Jedni su za, drugi protiv, svako sa svojim argumentima. Sa strane, ova javna rasprava djeluje ozbiljno i odgovorno, medjutim znajući kako funkcionišu ove naše balkanske države, sve su to prazne priče. Biće onako kako vlast odluči, pa makar to značilo da Morača mora uzbrdo teći. >:D
Sama vlast, u jednu ruku, djeluje dosta odlučno i ponaša se kao da je to već gotova stvar. U izjavama se već raspisuju tenderi, vrši eksproprijacija, buše tuneli za novu magistralu... i sajt je napravljen. Samo da svine. :) Medjutim, biće da to baš i nije tako jednostavno?! Još se ne zna ni broj centrala (od 3 do 5),  a ne šta drugo, tako da mi sve ovo liči na priču od pre petnaestak godina kada je Luka Medenica, tadašnji direktor hotela Bjelasica,  davao intervju novinaru. Bili su na Jezerine i u jednom trenutku Luka je pokazao rukom na šumu više parkinga uz riječi "ovdje ćemo da napravimo par hotela"...Šuma stoji i dan danas, te se nadam, ako Bog da, da će tako proći i ovaj "istorijski" projekat, bar u ovakvom obliku kako ga sad predvidjaju.  >:D
Iako sam već rekao da od priče nema ljeba, ajd` da i ja rečem koju. Sama isplativost i opravdanost čitavog projekta je vrlo diskutabilna bez prevodjenja dijela vode iz Tare, ali to da preskočim. Medjutim, nivo jezera je predvidjen na koti 285mnv, a po topografskim kartama, trigonometrijska tačka, koja se nalazi na platou ispred manastira, je na 287mnv. Prosto rečeno, kad se brana Andrijevo završi, sjedneš na ivicu Svetigore i kisjeliš noge u jezeru. U tom slučaju manastir neće spasiti ni 333, a ne 3mil. eura koliko je predvidjeno za sanaciju. A, ako nam manastir "zapliva" jezerom...?! Eto, toliko! :-\ :-\ :-\

Madjo

  • Guest
Re: Potapanje Morače
« Reply #24 on: April 01, 2010, 01:28:33 »
I mene djeluje dosta neozbiljno taj projekat.Možda ostavljaju izvjesan prostor za korekcije dijela projekta vezano za lokalne puteve za stanovništvo koje živi u okolnim selima,ali se mora znati koliko će biti centrala,brana,kaptaža,moraju se znati maksimalne i minimalne kote akumulacije i što će bit pod vodom a što iznad,prijeti li manastiru Morača potkopavanje temelja,itd.
Neznam,ipak je to možda najveći projekat u istoriji Crne Gore,poslije Splendida :D , ali me čudi ta nekakva opuštenost i sigurnost u sebe određenih ministara (čitaj= zobača),ka da se izliva trotoar na Balšića pazar a ne ovo čudo.