Author Topic: Planinarenje  (Read 207415 times)

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Planinarenje
« Reply #25 on: March 16, 2010, 03:20:45 »
Super, Rade! Ja, takođe, obožavam jezera, ne zovu ih zalud gorskim očima, prelijepi su ukras svake planine koja ih ima.
Evo nekoliko fotografija iz 2009.

Malo jezero na katunu Gudžaljine na Bjelasici (1750m), kraj aprila:





Šiško jezero (1660m) na Bjelasici, avgust:





Hridsko jezero (1960m) na Prokletijama, avgust:




« Last Edit: March 16, 2010, 03:22:36 by SnowHunter »

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #26 on: March 16, 2010, 07:19:16 »
Auuu..prelijepo !!!

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #27 on: March 16, 2010, 20:09:44 »
hridsko jezero i citav taj kraj je fenomenalan. steta sto je jezero plitko pa nema ribe. odusevio sam se koliko potoka ima. mislim da su ono najbolji tereni za skijanje u cg.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #28 on: March 16, 2010, 23:45:53 »
evo slika od 2008. kad je garac posljednji put gorio.


Vjestica

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #29 on: March 17, 2010, 09:58:32 »
evo slika od 2008. kad je garac posljednji put gorio.



Cini mi se da se polako oporavlja od svega toga  ::)  ::)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #30 on: March 17, 2010, 10:14:04 »
a bogami slabo. a najgore je sto ce ga opet zapaliti ili ove ili iduce godine. i tako u nedogled.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #31 on: March 17, 2010, 12:52:28 »
Nisko rastinje kao i sasušena trava uz pojačan vjetar+stepen nagnutosti terena su glavni krivci širenja požara.E,kada bi bilo šume,tj kada bi se barem 10 godina puštio Garač da obraste,bila bi druga priča,šuma držala i nešto vlage od kakvih-takvih padavina ljeti.Najbolje bi bila bukva da se usadi.Evo primjer: Lovćen skoro nikad sa ove strane Goliša nije gorio od kad je bukva ojačala,teško se požar širi kroz bukvu.Preklanik su Grbljani sramotni namjerno zapalili od Nalježića do Poda,može se samo zamislit kako se to širilo uz onakav uspon i vjetar.
  Inače moj dobar prijatelj,Grbljanin,u šali kaže : ''Eno gori Lovćen,sad će braća Srbi poslat avione da gase,ali sa benzinom ! '' Ja progunđah nešto u sebe(bolje da ne znate što) i odgovorih mu : ''Nema Srbija benzina koliko Lovćen ima bukve '' Zbilja,bukva jedina može zaustavit požar širih razmjera,ali strada odma,dovoljno je da je plamen dovati,izuzetak su stara debla.Pitoma gora(cer,dub,bjelograb,crnograb itd) kao i svo zimzeleno rastinje lako izgore čitavi.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #32 on: March 17, 2010, 19:27:53 »
a bogami je to krsevito i isprano tlo madjo, ko zna koliko puta je spaljivan jadnik. mozda je to nekad bilo. pogotovu sa sjeverne strane koja je znatno strmija. sa juga je drukcija prica, ima prilicno sume.  i sad ima pojaseva bukve ali visoko i izolovano. razmislijao sam kako bi bilo kad bi se suma kontrolisala i pravili sektori sume, izmedju kojih bi bio pojas medje siroke 10 metara ili vise. tako bi se npr sprijecenje pozara mozda sprijecilo. to je samo ideja, ko zna bi li funkcionisalo.

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Planinarenje
« Reply #33 on: March 17, 2010, 22:25:10 »
Pamtim ja Garac kakav je bio 80-godine,kolos sa gustom bukovom sumom,bogami je tada vazilo u Bjelopavlicima pravilo da kad u susnim mjesecima bude vrh u nekoj izmaglici ili bude malo oblaka iznad njega taj dan popodne obavezno kisa.Mozda vam ovo zvuci smijesno ali ta prognoza nikad nije masila,pitajte starije Danilovgradjane,no kako je izgorio kazu da i on laze to jest nema vise pravila.Palili si ga 100 puta na veliku zalost,zivo me zanima dok je bilo ogromne sume gore da li je ona uticala na tu lokalnu oblacnost da se uvijek mota oko njega i prosipa kisu na Danilovgrad u ljetnjim mjesecima.Vidim da na forumu ima svestranih ljudi u mnogim stvarima iz Danilovagrada pa me zanima sto oni misle o tome?Madjo da li kod tebe planine takodje imaju uticaj da doslovce privuku kisu kao sto je Garac nekad radio?

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #34 on: March 17, 2010, 23:31:14 »
Ne utiče šuma u tolikoj mjeri.Te padavine tokom ljetnjih mjeseci bih pripisao tim godinama i to je to.
Inače,stariji ljudi i ođe,kad je suša i kad je kiša prijeko potrebna,bače pogled,zanimljivo,ne na Lovćen ili neki od njegovih vrhova,nego na istočnu i sjeveroistočnu stranu,u pravcu Bukovice,Šanika ili Kočina.Kažu ''kada vidiš Šanik da ga uvati oblak,gotova je kiša'' To je zato što ljetnje kratkotrajne padavine uglavnom dolaze preko kontinentalnih krajeva,a znatno rjeđe sa juga,tj Lovćena.Postoji još jedna stvar,neznam koliko je tačna i jeli uopšte moguća,kažu od kad je napravljen repetitor na Štirovnik da kiša ljeti zaobilazi Njeguše!? ??? :-\ Tačno je da je gore ugrađen snažan gromobran sa prostranim poljem djelovanja,sve bi im pogorelo gore to je sigurno...e sad neznam koliko to ima efekta...kažu stariji ljudi da je redovno bilo da udari grom gore gotovo iz vedra neba,pa čak i u podnožje Štirovnika,tj Međuvršje,Dolovi,sve visočije zone..i da se dešavalo do unazad 30-40 godina da ubije stoku ili čeljade...toga više nema,srećom,mada nema ni стоке ни чобана...no to nema veze s ovom pričom.Uglavnom gromova je puno manje,a može se reći da ih nema uopšte prema Štirovniku,uglavnom ih ima sa zapadne strane polja,i to rijetko.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #35 on: March 17, 2010, 23:49:34 »
cudna su ta elektromagnetna zracenja. eto zamisli da se pomocu njih moze klimom upravljati. i zamisli da prvi pocnes da radis eksperimente i otrkijes to. i posle 300 godina djeca svog svijeta uce u o madju popovicu kao tvorcu moderne humanoklime  ;) lijepo je mastati i glupirati se. ali do revolucionarnih rjesenja se slucajno dolazi. uglavnom :)    nego... kod nas je madjo drugacija slika. i ja sam cuo za foru sa garcem. kod nas skoro uvjek dolazi kisa i nevrijeme od pravca niksica, pa ili povuce ivicom garca ili od ostroske grede pa tom stranom, a nekad i sve poklopi. ali znam da kad vidim smutinu na Zagorak i orju luku da nece dugo proc dok pljusak u danilovgrad ne padne. koliko sam ja primijetio nikad nam nevrijeme ljeti nije doslo iz podgorice. mada mozda grijesim, ali je ovaj pravac od niksica daleko ucestaliji.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #36 on: March 18, 2010, 01:00:55 »
i posle 300 godina djeca svog svijeta uce u o madju popovicu kao tvorcu moderne humanoklime
jes, Mladen Mađo Tesla,pronalazač elektromagnetofluksnih mikrovejv sijalica od 4 Volta :D
  
Normalno je da će ti većina nevremena doć sa pravca Nikšića ili sa Garča,frontovi dolaze sa sjeverozapada/zapada/jugozapada,sa Podgorice ili istoka nikad,sem možda nešto jako slabo i to ljeti,a nije front.  
« Last Edit: March 18, 2010, 01:06:44 by Madjo »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #37 on: March 18, 2010, 22:18:20 »
u nedelju se penjemo na garac. jedna tura ce ici standardnom marsutom koja je laksa dok ce veci dio krenuti iz podnozja pa na bobije:) nije nam samo cilj popeti vrh vec doci i do piperskog lokanja, kazu malog izvorista na 1300 metara a mozda i trazenje jedne pecine.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #38 on: March 18, 2010, 22:32:38 »
PS. Ovu temu bi trebalo premjestit u Opštu diskusiju

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #39 on: March 18, 2010, 22:42:58 »
ne volim pecine bas. ko ce ici iz vaseg kluba na kurs speleologije?    nama je vrsuta prosle nedelje bila. ocete li moci na silu i prekornicu od snijega izaci?
« Last Edit: March 18, 2010, 22:46:48 by ehtelion »

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #40 on: March 18, 2010, 23:07:28 »
Na silu nećemo ić, pa zbog toga idemo na vrsutu, a za prekornicu još ne znamo... :)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #41 on: March 18, 2010, 23:11:28 »
ima snijega nenormalno. ni dzipom se nije moglo za vikend izaci na studeno. nije to problem, nego u visim krajevima sumnjam da ce se otopiti, najgore ce biti ako se bude propadalo u povratku. penjete li od studenog ili od zupe?

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #42 on: March 18, 2010, 23:17:10 »
Ne znam još, u utorak ćemo znat, kako se dogovrimo. Mada možda i Prekornicu pomjerimo...

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #43 on: March 19, 2010, 00:01:22 »
Vršuta je 1183 m.
Možda se ja uputim ovih dana po glavica,nego ima dosta snijega.Možda posjetim Tatinac(1370m),on je dobar dio okopnio,zbog pozicije i kamenjara.
Koliko je Tatinac zanimljiv i kakav pogled se pruža otavde govori činjenica da je Njegoš na samrti ima želju da bude gore sahranjen,čak je bio poravnat vrh i početi radovi,razaznaju se i danas temelji...Međutim,bila je opasnost ako se sahrani gore da bi Lacmani rasturili njegov grob,jer je Tatinac iznad Boke a stalnih naselja na njegovom južnom podnožju nije bilo,zato se odustalo od toga i dosta godina kasnije su zemni ostaci našeg Vladike konačno počinuli na Jezerski vrh.
 A to što se priča,da je rekao da se sahrani na Jezerski vrh,a ko bude bolji i veći od njega na Štirovnik,to su izmišljotine iz skorijeg perioda.

Evo Tatinac,početkom februara,snjegovitiji je od Bukovice sigurno,gotovo 200m je viši.

I jedna Admin-ova fotka tokom januara


 
« Last Edit: March 19, 2010, 00:09:44 by Madjo »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #44 on: March 19, 2010, 08:35:55 »
eto, a 99% ljudi ne zna za to. ona suma u podnozju je prelijepa. pa onda ona bistijerna ispod sedla.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #45 on: March 22, 2010, 10:14:03 »
bili na garcu juce, peli se od mosta na susici koji je oko 35-40 m.n.v. tako da je ukupan uspon bio 1400. stigli za 5 sati mada smo pravili dosta dugih padova, ali je bilo i slikavanja. grdna planina do zla boga:) to se posebno primijeti kad se vraces, polome se noge:) snijega je bilo prilicno dosta za garac, onog sakrivenog od sunca i juga, ispod streha bilo je i preko 1,5. bice slika. mogao se cak voziti board i skije, jedno 200-300 metara odprilike. duvao dosta jak jugo-zapadni vjetar po grebenu

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #46 on: March 22, 2010, 10:49:37 »
Toliko ga ima u zaklonjenim mjestima?Dobro bogami.
Uh najteži je povratak sa strmog brda,to je sigurno,vjerujem ti.Lanik se za uru ipo popeh na Mrajanik sa Krsca, a spušta sam se čini mi se 3 ure hehehe...svo brdo kao u neke odrone,ne smiješ ugazit na krš,poleće..tako i padoh,razbucah gaće,noge i polomih koščicu na prst :D A namjerno sam iša sa najstrmije strane.Nijesam imao sreće za slikavat,prije no što sam izaša na vrh počeli se stvarat oblaci sa Boke,valjda to prisilno kondezovanje,u nekim momentima sam se nalazio u potpunoj magli.A vjetar đelje u sve 16,rekoh dako grom zaždi u mene :D Sve sam gasio telefon,što znam ;D
Evo jedna sa tog uspona,sa polovine brda prema Njeguša...


Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #47 on: March 22, 2010, 12:16:41 »
Juče bili iz Sutomora na Vrsutu, visinska razlika 1150m. Dosta je bilo da se pješači, ja sam izašao za 3:30h, ostali nekih 40min kasnije. Snijega nije bilo, možda neđe par cm kubnih u sjenci :D

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #48 on: March 22, 2010, 16:40:45 »
Toliko ga ima u zaklonjenim mjestima?Dobro bogami.
Uh najteži je povratak sa strmog brda,to je sigurno,vjerujem ti.Lanik se za uru ipo popeh na Mrajanik sa Krsca, a spušta sam se čini mi se 3 ure hehehe...svo brdo kao u neke odrone,ne smiješ ugazit na krš,poleće..tako i padoh,razbucah gaće,noge i polomih koščicu na prst :D


takav je i garac.  penjanje nikad nije bilo problem nikome cini mi se, covjek je u prirodnijem polozaju, bla bla. ali kad se spustas sve te tetive pocnu da se zatezu i naprezu:) zato skidam kapu svima onima koji love jarebice:) a snijega je bilo dosta, kakve su strehe bile, ja i ovaj drug smo se zalijecali sa vrha i onda leceli i uzivali. a znali smo da je dobra podloga jer je snijeg prvo pokrio krse pa zaledio pa onda novi slojevi prekrili sve to. pa se i salto pravio. pravi merak. ispod povrsice ima onog pravog suvog snijega sacuvano, odusevio sam mu se kao malo dijete:) bio je i transmat sa nama, u odlicnoj je formi:) zajedno smo komentarisali koliko ima snijega na lovcen.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540