Author Topic: Planinarenje  (Read 207382 times)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Planinarenje
« on: March 13, 2010, 15:04:31 »
kako nase planine umnogome uticu na klimu u Crnoj Gori a kako opet sve te planine imaju svoju mikro klimu onda planine a i oni koji ih vole dobise  ovaj topic

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Planinarenje
« Reply #1 on: March 13, 2010, 18:38:41 »
Odličan topic, s obzirom da imamo ovdje dosta ljudi koji koji vole planine i uzivaju u planinarenju.
Nadam se da ce se ovdje ubrzo naći dosta fotografija i korisnih informacija..

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Planinarenje
« Reply #2 on: March 13, 2010, 23:19:19 »
Super što je otvorena ova tema. :) Iako nije dio meteorologije, u svakom slučaju je dosta povezana sa ovom naukom.
Uvijek sam volio da planinarim, naročito za vrijeme srednje škole, a u zadnje vrijeme mi obaveze sve manje to dozvoljavaju, tako da tek kad odem u Bar odvojim makar jedan dan za takve aktivnosti.
Inače sam osvojio sva brda i planine oko Bara, kao i još neke planine i vrhove u Crnoj Gori, Bosni i Srbiji. Planinarenje me je uvijek opuštalo, a i održavalo me je dobro u kondiciji. Sad se umorim dok se popnem uz stepenice na treći sprat, a nekada sam mogao sa 0 na 1600m da se popnem bez problema...
Zadnji vrh koji sam osvojio je Vrsuta iznad Bara (oko 1100mnv.) u aprilu prošle godine. Od tada sam u penziji. :)
Sledeći put kad se budem pentrao negdje, da znam da postavim slike u ovoj temi. Nadam se da ću se ponovo aktivirati malo, kad mi obaveze dozvole. :)
Pozdrav za sve ljubitelje planina i prirode uopšte ! :)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #3 on: March 14, 2010, 00:05:17 »
od kad znam za sebe volio sam prirodu i ona me privlaci. volim sve extremne sportove ali svaki dan u prirodi me nekako obogati. jednostavno uzivam svim bicem. nisam ponesen penjanjem recimo na najvece vrhove kontinenata, vise me interesuje tezina i interesantnost nekih drugih manjih vrhova. takodje smatram da crna gora i sve njene planine iako relativno male pruzaju pa mozda i za zivota neiscrpan materijal za istrazivanje jer planinu ne treba obilaziti i penjati vrhove jednom istom rutom vec uzivati i upoznavati svaku planinu ponaosob. naravno treba obici i sto vise drugih planina ali su one male dalje a ovdje se moze svakog vikenda pa cak i dana bitisati u prirodi. nadam se da nisam udavio sa filozofijom  :)

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Planinarenje
« Reply #4 on: March 14, 2010, 00:32:06 »
ja planinarim biciklom , kad sam u formi
ovo bjese oktobar 2005 i bjese prelijep dan...uzivajte ;D ;D ;D  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=k8tRf2CuP3I

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #5 on: March 14, 2010, 12:34:44 »
svaka cast. fenomenalan je osjecaj kad se izadje na onu ravninu a sve oko tebe vrhovi. kao krov svijeta.

biciklo je po meni najljepsi vid transporta - sve fino vidis i upijes a opet dosta stignes. barem imamo tih brda i planina okolo pa se mogu lako kombinovati ture i lake i teske.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Planinarenje
« Reply #6 on: March 14, 2010, 16:48:12 »
Dobar spot   :)   sad pocinju dani za ovakve ture.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #7 on: March 14, 2010, 17:47:09 »
evo mi rekose da ga je na studenom palo 30 cm novog  a da ga ukupno ima preko metar.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #8 on: March 14, 2010, 18:34:08 »
Bilo nekad,dok sam bio lakši 20 kila,jedno pola godine gotovo svakodnevno poslije posla sam vozio biciklo Cetinje-Bukovica,tačno 14,5 km.Atraktivna dionica,konstantan uspon,vazduh prelijep,pogled sa Bukovice ljepota,poslije spust-kao nagrada za uloženi trud,ma super.Koliko me puta uvatila kiša...onako promrzao se vratim kući.
Kasnije i društvo išlo,pravili smo više puta ture Cetinje-Ivanova Korita-Njeguši-Cetinje,obiđe se najljepši dio masiva Lovćena,oko 52 km vožnje,naravno sa čestim pauzama,nemože svako da izdrži jednako,kakvo je to bilo spuštanje preko južnih padina Lovćena,jednostavno uzletiš,za to se živi...Par puta se spuštali do Lipovika,pored Rijeke Crnojevića,tu se iskupaj pa nazad...To nam nije odgovaralo,prvo spust pa onda penjanje,a vazduh dolje vreo i tezak...
Dva puta sam išao biciklom i do Igala,obiđoh čitavu Boku,al povratak mučan uz kotorske strane...nikad nijesam zažalio,i tada sam bio težak za biciklo a kamoli sad ;D
Nego vas opučam,a izgleda da sam promašio temu,ovo treba da ide u biciklizam :D

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #9 on: March 14, 2010, 18:49:05 »
zasto ne i biciklizam? planinski biciklizam :)  ima masu krivina do bukovice, malo je zeznuto kad se vracas a? mada je ono divota vozit. lagana vreca i ranac, pa 2-3 dana po planinah - sa biciklom. to su fine ture. kakav je lovcen madjo sto se tice sumskih puteva?

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #10 on: March 14, 2010, 19:03:30 »
zasto ne i biciklizam? planinski biciklizam :)  ima masu krivina do bukovice, malo je zeznuto kad se vracas a? mada je ono divota vozit. lagana vreca i ranac, pa 2-3 dana po planinah - sa biciklom. to su fine ture. kakav je lovcen madjo sto se tice sumskih puteva?
Ljepota,brale vjeruj,za spuštanje se živi...do Cetinja nemoraš pedalu obrnut...da ne zaboravim najvažniju stvar-od prije Dubovika pa skoro do Bukovice se krećeš kroz dobru ladovinu..ta polovina puta je bogata zelenilom i šumom,dobro se gora obnovila u odnosu na prije 10-15 godina,uostalom kao i čitava Katunska nahija,nije to više ''kameno more'' ,naprotiv !

Lovćen ti ima baš dosta šumskih puteva,gotovo je ispresijecan sa stazama uzduž i poprijeko,pogodne za šetnju i mauntajn bajk.Sve su obilježene.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #11 on: March 14, 2010, 19:35:44 »
a kad pomenu obnavljanje sume interesantan mi je crni bor iznad njegusa, tj po bukovici ako se ne varam. u jesen je prelijep onaj kontrast bora i bukve. od kad ima onih borova? interesuje me bil se sto moglo sa jadnim garcem uraditi jer je sav unisten, postao je golet jedna.

a najljepse spustanje sam imao od tunela na krnovu pa do vidrovana, em ogromna pedenca em put sa blagim krivinama, pa samo stisnes dobro volan  :) :) autima nije bilo bas svejedno kad su me preticala:))) kad budem imao biciklo dolazim kod tebe da malo vozimo al u formu da se vratis  :) :) :) :)

rade, i prosle godine je duvalo, ali samo na vrhu. ja zato nosim potkapu i brile skijaske uvjek zimi i nikakvog vjetra ne osjecas. kakav je bio snijeg?

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #12 on: March 14, 2010, 20:20:34 »
a kad pomenu obnavljanje sume interesantan mi je crni bor iznad njegusa, tj po bukovici ako se ne varam. u jesen je prelijep onaj kontrast bora i bukve. od kad ima onih borova? interesuje me bil se sto moglo sa jadnim garcem uraditi jer je sav unisten, postao je golet jedna. 
To ti je pored Bukovice,zove se Šanik,dosta puta ima veći snijeg no Bukovica,iako je niži,pogodniji je za čuvanje snijega.Kroz njega imaš nekolike staze,jedna ide od vrha prevoja,drugi se nastavlja preko brda Kapa,austrougarski put za Jezerski vrh,treći preko katuna Trešnje....Bukovica ti je onaj vrh iznad napuštenog hana i ona je dosta gola.Prirodno stanište crnog bora uopšte nijesu Njeguši,pa čak ni Lovćen,to je pošumljavano od kraja drugog svjetskog rata.Takođe i velika borova šuma iznad moje kuće,potom borova šuma na brdo Mrajanik,koja je,nažalost,imala istu sudbinu kao Garač,dijelom stradala u požaru prije 3 godine.Na Krstac je isto posađena borova šuma koja ima značajno djelovanje na mikroklimu-znatno su se smanjili vjetrovi sa zaliva i nameti u zimskom periodu,itd.

Što se tiče pošumljavanja,šudi me da su preskočili Garač kada je bila akcija u čitavoj Crnoj Gori.
Ali uvjek može da se napravi akcija,mislim da treba uputiti zahtjev ministarstvu da vam obezbijedi sadnice,treba pokušati tako i okupiti što više volontera na taj jedan dan.Evo,računaj na mene :)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #13 on: March 14, 2010, 20:58:33 »
mislis li za  akciju od ove godine? ili to posle drugog svjetskog - citao sam nedje da su posumljavane goleti crne gore ali se crni bor siri dobro. ali i gori puno bolje od bukve  >:(  a i ljepsi je. ima jedna interesantna mala zimzelena suma. ne znam tacno koje drvo u pitanju ali je sve okolo izgorelo a ona ostala netaknuta. sa juzne strane se nalazi i uvjek predstavlja jednu povecu crnu tacku. bas mi se ide sa da posjetim i izbliza vidim to mjesto.

a imam jedno pitanje: da li  kolicina snijega koji prezivi zimu i traje do kasno u ljeto ima uticaja na klimu ili bar mikroklimu podrucja? recimo prosle godine je dosta snijega ostalo i bilo je dosta nestabilnog vremena.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #14 on: March 14, 2010, 21:45:19 »
Borovina kad se ufati gori strašno.Imali smo i mi požara poviše Veljeg kraja iste godine,ali smo se organizovali i danima uspješno gasili vatru,dok nije pala kiša.Tih dana sam dolazio iz Cetinja svaki dan u odbranu borove šume,neznam kako bih se osjećao kada bi izgoreo ukras Njeguša..sigurno užasno...srećom nije došla vatra do borova...nama je bilo daleko teže i dalje popeti se uz strmi Tatinac nego ovim vikendašima sa Krsca,koji su,ruku na srce,sjeđeli pred kućom i čekali napaćene vatrogasce sve dok im nije počelo goret u baštinu...a onda je bilo kasno..
Tačno,crni bor se prima lako i dosta brzo raste i u goli kamenjar.Kako bi lijep bio Garač kad bi se posadilo makar 500 sadnica,uvjek mi je bio simpatičan,posjeća me na neki davno ugašeni vulkan.
 Bukva neće da gori tako lako jer je puna vode u sebe,ali je dovoljno da je plamen oliže i ona je gotova,ne lista više uopšte.

Ostaci snijega mogu samo da utiču na dnevnu temperaturu vazduha,i bude obično niža nego đe nema snijega,jer snijeg odbija sunčeva zračenja i zagrijavanja.Samim tim što je niža tmax,logično je de će tmin biti nešto niža nego u nekom bližem i sličnom geografskom području koji nema snijega na tlo.Znači,utiče na mikroklimu lokaliteta.
Drugog uticaja nema,jer ipak se ono osnovno dešava u visine.Moguće je da bude čak nešto manje nestabilnosti tokom ljetnjeg perioda tamo,jer je manje zagrijano prizemlje-samim tim potencijalne uzlazne struje su manje tople kada kupe vazduh sa hladnog tla nego sa zagrijanog-i to teško dovodi do stvaranja grmljavinskih oblaka.Zato su te pojave češće ljeti u kontinentalnim ravničarskim krajevima.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #15 on: March 14, 2010, 22:35:57 »
rade, i prosle godine je duvalo, ali samo na vrhu. ja zato nosim potkapu i brile skijaske uvjek zimi i nikakvog vjetra ne osjecas. kakav je bio snijeg?

Ja još nisam ovakvog vjetra gledao, đe je i malo otvoreno a na vrhu posebno. Postaviću fotografije kad mi pošalju.

Snijeg je bio tvrd dolje, kao zalađen. Na osunčanoj strani dosta mek i ružan za gaženje.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #16 on: March 15, 2010, 09:40:53 »
http://mk-mk.facebook.com/photo.php?pid=30761512&op=1&o=global&view=global&subj=67086906744&id=1146123239#!/photo.php?pid=30761513&op=1&o=global&view=global&subj=67086906744&id=1146123239&fbid=1287794712066

evo slika sa vrsute. miloshu ce se svidjeti :)

svaka cast na organizovanju, to je bas rijetkost. garac pali svako, od mjestana pa do sakupljaca pecurki koji zive u nekim drugim gradovima. uniste planinu zbog 3000 eura. nasa posla. i mene je garac podsjecao na vulkan dok sam bio mali i nisam vidio drugu stranu:) a bio bi lijep. hvala za ovo objasnjenje.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #17 on: March 15, 2010, 11:17:49 »
Prelijep pogled.Zaslužuje epitet planine,nema što.Gore su planirali radar da postave,dako dočekamo to.
Evo i par slika kad sam se vraća krajem januara iz Bara preko Limnjana,lijep pogled na  Rumiju i Lisinj.





« Last Edit: March 15, 2010, 11:30:29 by Madjo »

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Planinarenje
« Reply #18 on: March 15, 2010, 11:30:01 »
Vidim li ja to slike sa Barskih planina ?  ;D Super su slike sa Vrsute, vidim da je ostalo još snijega gore.

Ovo na Mađovoj prvoj slici je selo Tuđemili, hiljadu puta sam tuda prošao kad sam išao preko Sutormana.

Gledaću da i ja okačim koju sliku sa ovih planina ako iskopam negdje, mada se bojim da mi je većina tih slika u kompjuteru u Baru.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #19 on: March 15, 2010, 11:50:00 »
Lijepo selo,Miloše.Dalje smo prošli Crmnicu,navozali se dobro.
Nađoh kroz ovi komp neke slike na koje sam zaboravio,kad smo išli ja i prika na Vrmac,na najviši vrh,čini mi se da je preko 800m visok.Fine slike i neobični pogledi na Boku i Lovćen.Ima sam ih još ali sam ih izbrisa s telefona još odavno.






Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Planinarenje
« Reply #20 on: March 15, 2010, 16:08:17 »
Odlicne fotke !  Madjo,  ova poslednja je odlicna za shvatanje polozaja Njegusa i Lovcena u odnosu na Kotor ... 

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #21 on: March 15, 2010, 16:12:23 »
prelijep je pogled sa vrmca. ono se vide marjanik i tatinac ako se ne varam u imenima. i da mi oce reci neko cemu tacno sluzi ova velika tabla  ???  (znam da ima ulogu nekakvog repetitora ali nesto detaljnije).

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Planinarenje
« Reply #22 on: March 15, 2010, 17:46:57 »
prelijep je pogled sa vrmca. ono se vide marjanik i tatinac ako se ne varam u imenima. i da mi oce reci neko cemu tacno sluzi ova velika tabla  ???  (znam da ima ulogu nekakvog repetitora ali nesto detaljnije).


ja sam  prvo pomislio da je neki kos ili mozda bilbord  ;D ;D

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #23 on: March 15, 2010, 19:43:26 »
prelijep je pogled sa vrmca. ono se vide marjanik i tatinac ako se ne varam u imenima. i da mi oce reci neko cemu tacno sluzi ova velika tabla  ???  (znam da ima ulogu nekakvog repetitora ali nesto detaljnije).
Da vide se Mrajanik i Tatinac sa zeru snijega na ovu sliku đe je ova tabla,iz malo drukčijeg ugla.
Inače,ova tabla služi za odbijanje signala sa repetitora na Lovćen za Kotor.Slična postoji na jednom od visova iznad Budve.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Planinarenje
« Reply #24 on: March 16, 2010, 00:02:59 »
Super što smo otvorili jednu ovakvu temu. Ono što Crnu Goru nekako najviše određuje i definiše su upravo planine, po meni njeno najveće bogatstvo i ljepota. Tako raznovrsne, ali svaka zanimljiva i fascinantna na svoj način. Ja sam njihov zaljubljenik već par decenija, većinu sam obišao ali mi nikad nije dosta. Planine i bicikl su najbolja moguća kombinacija, otkrio sam je tek prije nekih desetak godina i, da budem iskren, meni je najdraža i najljepša stvar u životu vožnja biciklom po nekoj planini.  ;D ;D ;D Nadam se da ćemo ovdje u budućnosti postaviti mnogo lijepih fotografija i još bolje upoznati, prije svega, crnogorske planine.  :D