Author Topic: Planinarenje  (Read 207442 times)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #575 on: April 16, 2012, 12:21:53 »
ta ideja je dobra i produktiva. samo treba pogledat MPT (Mne phototrekking).  Ono sto mi se ne svidja je da je to NVO a pare se uzimaju kao za prevoz, a nikakav dio se ne da Planinarskom savezu ili nekom drugom. Mozda grijesim?

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #576 on: April 16, 2012, 12:24:08 »

ta ideja je dobra i produktiva. samo treba pogledat MPT (Mne phototrekking).  Ono sto mi se ne svidja je da je to NVO a pare se uzimaju kao za prevoz, a nikakav dio se ne da Planinarskom savezu ili nekom drugom. Mozda grijesim?


Pa i nije njihova obaveza da daju Planinarskom savezu pare, ni klubovi nemaju tu obavezu...

Nama je cijena "ispod svake cijene", tj. i ispod cijene klubova.

Npr. za kanjon Mrtvice je cijena 5 eura po osobi, tu je uključen prevoz, osiguranje i poklon majica za prvih 50 prijavljenih ;)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #577 on: April 16, 2012, 12:36:33 »
nemoj me pogresno shvatiti, milo mi je sto ste to osnovali i nadam se da cete dobro zaradjivati.
 Klubovi daju procenat od clanskih karata (drugacije uredjenje). S obzirom da ce sve visi biti NVO, klubova i organizacija koje ce voditi turiste, a nikakve kontrole za to nema, mislim da treba reorganizovati Zakon o tome ko treba i moze i pod kakvim uslovima da vodi turiste. Ovo kazem da ne bi doslo do situacije kao sa raftingom, u kom vlada organizaciono rasulo. Jer ako se pare zaradjuju, a drzavi ne ide nista od toga, niti postoji kontrola ko bi mogao da vodi turiste, onda je to siva ekonomija. Naravno, u ovakvoj situaciji i ovakvim odnosom vlasti prije svega zbog postavljanja nestrucnih kadrova proci ce dosta do ove moje zamisli. Osiguranje je super ideja, i potrebna je, i sajt i organizacija vase NVO izgledaju bas dobro.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #578 on: April 16, 2012, 12:42:13 »
Hvala Marko ;)

Neću kritikovat ove gore, ali bi za cijelu privredu mogli reć da je siva ekonomija.

Ja jesam za novi Zakon o vodičima, da se uradi kako valja i da se poštuje, ali moraju isto tako da se srede mnoge stvari da bi sve bilo kako treba.
I sam sigurno znaš kakvo je stanje kod nas sa savezom, sa odnosima između klubova, sa ljudima koji vode različite institucije i donose zakone.
Nikoga ne zanima svoj posao, i teško da će se brzo išta promijenit po tom pitanju...

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #579 on: April 16, 2012, 13:29:20 »
upravo je to problem...zato smo i tu dje smo izmedju ostalog.  Da vi napunite autobus i steknete dobar kapital sa Mrtvicom, jer je to udarna tura sto se tice posjecenosti:) Cudno je to, sto uopste nije puno valorizovana u vodicima o Crnoj Gori koliko sam uspio da vidim.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #580 on: April 16, 2012, 13:36:38 »
Nema mi kapitala sa Mrtvicom, čak sam u minusu jer je promotivna tura, tako smo se dogovorili ;)

Izračunaj koliko košta autobus, osiguranje ( 1e po osobi ) i poklon majica, pa vidi ;)

Kad ideš sa klubom koji ne plaća osiguranje i poklon majicu prevoz se dijeli i bude 6-7 eura za Mrtvicu ;)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #581 on: April 16, 2012, 14:22:59 »
Mi se drugacije organizujemo jer nas je puno manje pa idemo autima pa ispane manje.  A 6-7 eura je dosta za Mrtvicu po putniku (zavisi od broja putnika) jer je dosta blizu Podgorice.  

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #582 on: April 23, 2012, 09:55:46 »


evo jedna sa Brotnjika...ovako je bilo skoro cijelim putem

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #583 on: April 29, 2012, 17:06:24 »
Kao što rekoh, juče sam planinario do Jezera pod Jezerskim vrhom. Ovo je već treći ili četvrti put da idem gore ali ovoga puta sam izabrao težu dionicu, od Kopitá preko Pijavica.Može se kolima do ispod Pijavica, skrene se sa magistrale lijevo pored Niksen-a.Staza je dobra,široka,nije zarasla a markacije su vidljive svako malo, jeste malo žešći uspon,ali zato nije daleko. Čuš malo žešći, kao da se ide uz nós.


Dan je bio nesnosno vruć; čini mi se što sam se više penjao da je bilo sve vruće i vruće.  :13: Uz par pauza i osvježenja sa vodom i duvanom  nastavio sam dalje.


Prvi tragovi snijega se nalaze već iznad 1000 mnv.Ne treba valjda pominjati kako je snijega bilo sve više i više kako sam se penjao, posebno kroz gustu Golišku šumu.Tek gore još visočije je bilo debelog kompaktnog pokrivača, što je dodatno otežavalo penjanje.Naravno, na golim i osunčanim mjestima snijega nema. Nakon nekih sat ipo vremena,ili nešto više, dođoh na prevoj iznad Jezera đe je bilo baš dosta snijega iako je golet,možda metar ili metar ipo. Primjećujem po tragovima u snijegu da ja nijesam prvi koji je pośetio Lovćen sa ove strane.


Siđoh u rajsko mjesto  :105: a kako sam silazio par puta sam se samo tako prosuo, nó srećom u snijeg.  :05: Jezero je prelijepo,veće je nego obično a i snijega ima dosta za ovo doba godine,posebno manje osunčani djelovi.
Inače, kompletna padina sa Jezerskog vrha i brijeg pored imaju kompaktan sniježi pokrivač.












Nevjerovatno je kako je bilo vruće u ovoj uvali. Dok sam fotografisao bukvalno sam svo vrijeme bio zaslijepljen tako da nijesam mogao viđet ni što sam ni kako sam slikavao.  :51:  No, dobro je i ovo, uživajte u slikama, a ja sam ga baš uživao.


I žabe vole snijeg heheheh...nevjerovatno ! Dok sam odmarao čujem kako se nešto kreće iz ovih strana,pomislih neka zvijer ali mi je opet nelogično,jes vruće ali ima snijega...kad ono žabe i žapci izlaze iz skloništa đe su dati prezimili pa silaze u vodu... valjda im je vrijeme parenja. Nevjerovatno je koliko ih je bilo u vodu !


Iako je bilo na stotine žaba voda je čista i bistra, ali se nijesam usudio da je pijem otolen.Što znam,možda se izmisli kakvi žablji grip.  :11:














Iz daljine se čini da nije toliko velik snijeg okolo Jezera, dok se ne dođe na mjesto đe su sve velike stijene,odroni....Samo najveći komadi se vide,što znači da je tu više od metra snijega. Rizično je bilo ići preko ovoga jer se može upanuti pomeđu stijena.




Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Planinarenje
« Reply #584 on: April 29, 2012, 18:09:30 »
Svaka čast Mađo!  :109: :109: :109:

Jezero je prelijepo, a iz perspektive ovih temperatura snijeg izgleda skoro nestvarno.  :43:

Offline Vasilije

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 471
Re: Planinarenje
« Reply #585 on: April 29, 2012, 23:15:01 »
Mađo svaka ti cast, slike izgledaju nestvarno sa tolikim snijegom na ovolikim temperaturama!  :45: :45: :04:

Offline Skadarski čun

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Planinarenje
« Reply #586 on: April 30, 2012, 02:35:19 »
Mađooooooo, hoćeš li voditi tamo kada dođem na Njeguše? Super su slike, priroda kao iz bajke, pozdrav iz Kanade Vidu i porodicama vašim. :38: Vidim i Snow Hunter je tu, pozdrav!!!!javascript:void(0);

Offline MeteoLaik

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 287
Re: Planinarenje
« Reply #587 on: May 01, 2012, 11:28:37 »
sjajne slike.

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #588 on: May 01, 2012, 17:40:44 »
Јуче сам направио мали ђир,Голија,Шавњик,Боан.Ево нешто слика
Војник


Боан

Сињајевина или Морачке

Дурмитор

Снијега има и даље око тунела Војник,чак на нека мјеста и преко пола метра,такође и од Шавњика до Боана га има по рупама и увалама.Биће касније слике из Голије,тамо је такође остало мјеста са снијегом.

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Planinarenje
« Reply #589 on: May 01, 2012, 21:48:25 »


Uploaded with ImageShack.us
komovi ,juce

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #590 on: May 02, 2012, 00:02:13 »
Јуче је пола форума било по излета  :11:.Топ изгледају Комови.Ево мало Голије












иза ове шуме почиње забран краља Ниџа










на овоме мјесту смо прије неколико година били покрили снијег,и на љето пили воде испод снијега,или ти сњежанице,како се то каже ин д Голија  :08:













Задњих дана кажу мјештани да га је баш добро истопило по планини.Иначе,много више га има у источном дијелу планине,него западном.У забрану краља Николе,који је готово читав под шумом и доста простора који је под компактним снијегом.На неким мјестима га има и до 2 метра!!Можда одем следеће недеље,па буде која слика.
« Last Edit: May 02, 2012, 00:03:44 by niksicki »

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Planinarenje
« Reply #591 on: May 02, 2012, 02:07:34 »
Odlične fotke Nikšićki, ovo ti je najbolja serija do sad!  :109: :109: :109: Lijepo izgleda Golija, vjerovatno slikana iz neke druge perspektive, tj. sa sjevera snijega bi bilo više, ali s obzirom na ove ljetnje dane čudo je što ga i ovoliko ima.
Komovi odlični!!!  :43: :79:

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #592 on: May 02, 2012, 12:18:11 »
Svaka čast Nikšićki i fala ti za ove reportaže.  :47: :47:


Lijepo izgleda Golija, vjerovatno slikana iz neke druge perspektive, tj. sa sjevera snijega bi bilo više, ali s obzirom na ove ljetnje dane čudo je što ga i ovoliko ima.



Slažem se, sigurno sa sjeverne strane u zalađima ima kompaktnog debelog snijega.  :27: Da Golija ima malo više šume u vršnom dijelu sigurno bi bilo i sa ove strane odakle je fotkano više snijega, ovako golet pa se brzo otopi.

Treba mi jedan podatak, da ne vadim sad vojne karte, interesuje me koliko je metara najviša kota planine Golije ?

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #593 on: May 02, 2012, 14:12:11 »
Највећа кота је врх Бајово ждријело 1945 мнв.Слажем се Мађо са тобом што се тиче шуме,јер рецимо ако га у забрану,који је на неких 1100-1300 мнв има и до 2 метра,могу замислит колико би га било при врху,само да је шуме.Иначе,занимљиво је да је ове зиме источни дио Голије добио много више снијега него западни.Такође су ми рекли да са сјеверне стране,гледано од Пиве,има много бише снијега него са ове.Слична ситуација као и на Војнику,кад погледаш од Никшића и од Шавника то је небо и земља.Ако не буде неких измјена требало би да следеће недеље одем на туру од Сриједа,до Дуге или Јављена,па би требало да буде слика,једино их неће бити ако ме ђе какав међед не савата  :11:
Јуче се у организацији Јаворка пело на Војник,кажу да је било масу људи.Ја нажалост нијесам знао за то,јер сам био у некој фрци задњих дана,али да сам знао сигурно бих отишао.Имају и слике на портал вијести.
« Last Edit: May 02, 2012, 14:15:42 by niksicki »

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Planinarenje
« Reply #594 on: June 12, 2012, 02:36:31 »
Planinarski klub RUMIJA-BAR je prekjuce organizovao uspon na rumiju .prelijep dan ,prelijepo drustvo i naravno puna dusa  :105:              

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Planinarenje
« Reply #595 on: June 12, 2012, 10:03:15 »
Barvo za penjanje, a još više bravo za slike  :45:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline MeteoLaik

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 287
Re: Planinarenje
« Reply #596 on: June 13, 2012, 22:49:10 »
Sjajno!

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #597 on: June 20, 2012, 10:41:21 »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Planinarenje
« Reply #598 on: June 23, 2012, 16:01:54 »
rade odlicna reportaza! svaka cast, sa uzivanjem sam je procitao :)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #599 on: June 24, 2012, 14:15:15 »
http://www.vijesti.me/vijesti/crnogorski-planinari-osvojili-navisi-vrh-evrope-clanak-79284

 da pocnem sa ovime:) Mozda bih i ja bio tamo ali sam dobio cerku sto je za mene najveci vrh koji se moze dostici. Trenutno sam u Austriji ali se za mjesec dana vracam u Crnu Goru i ostajemo tamo. Pozdrav za sve! Pozara jos nema koliko vidim:)