Author Topic: Planinarenje  (Read 207471 times)

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Planinarenje
« Reply #475 on: September 20, 2011, 22:47:37 »
Da malo osvježimo temu.  :105: Prije dva dana (18.09.2011) uz ideju i realizaciju našeg forumaša Neđa  :109:, naravno pravog snjegoljupca, jedna super ekipa se uputila u pohod ka krovu Dinarida. Maja Jezerce sa svojih 2694m je kulminacija Dinarida ne samo po visini, već i po surovoj ljepoti, kao i po onom što mi snjegoljupci obožavamo – po snijegu.
 
Tražio sam po nekim visokim dinarskim planinama snijeg u posljednjih tridesetak dana – ali uzalud (Durmitor je naravno pozitivni izuzetak). Najgora moguća kombinacija – očajna zima sa vrlo malo snijega, pa još očajnije ljeto sa visokim temperaturama i katastrofalnom sušom učinili su svoje. Tek, neki veliki i stalni dinarski snježanici su ovog ljeta ''kapitulirali''. Otuda se kod mene pojavio strah – da li čak i u Prokletijama još uvijek ima ''živih'' snježanika?  Ipak je druga polovina septembra, period kada je i inače stanje snježanika najgore, pogotovo što je prethodilo izuzetno vruće i sušno vrijeme.  Srećom, strah je bio neosnovan. Evo male priče o ovom pohodu. Ne zamjerite ako bude više slika...

Posljedice izuzetno sušne godine, gdje su nestale rijeke i potoci?







Fantastična Dolina jezera (Buni i jezerces) je postala Dolina presušenih jezera:







Najveće od svih Liqeni e Madhe je potpuno presahlo:



U solidnom stanju je tek jedno od šest jezera, ono najistočnije – voda je bila bistra i čista, prepuna tritona:





Prvi snježanik se pojavio već na nekih 2000m. Prešli smo ga u zoru, na površini je bio vrlo klizavi ledeni sloj – dokaz da pri tlu čak i u ovakvim uslovima temperatura pada do nule. Naime, u povratku popodne na površini ovog snježanika su tekli brojni paralelni potočići, otapanje je bilo groznih razmjera:







Naglo otapanje stvara ledničke ''pukotine''   :120: :



Inače, čitav prostor od Doline jezera do podnožja Maja Jezerce je jedan veliki lednički valov sa više prečaga, koje svjedoče o postepenom povlačenju nekada moćnog lednika. Iznad viših prečaga i stanje snježanika je naravno bolje, ulazi se u čarobni kameno-ledeni svijet:







Ovi viši snježanici nisu imali ledenu skramu na površini, tako da nisu bili previše klizavi. Takođe se činilo kako nemaju razumijevanja za vrelo septembarsko sunce, ni pri popodnevnom povratku na površini nije bilo nikakvih vidljivih znakova topljenja. Jedino što je donekle kvarilo utisak je njihova prljava površina:





Dno ledničkog valova je strašna kamenita pustoš, prepuna ogromnih stijena, izbrazdana dubokim pukotinama punim snijega, savršen primjer ledničko-kraške erozije:







Još nekoliko fotki usputnih snježanika:









Najveći snježanik se nalazi pod vertikalom glavnog vrha. Ima sve odlike malog lednika, zagrađen je morenom, ispod ima mnogo mutoniranih stijena, dimenzije mu nisu zanemarljive:





Uz samu vertikalu je debeo 5-10m, imao sam ideju da uđem u prostor između stijene i lednika, ali veliki nagib i zaleđenost su taj poduhvat učinili previše rizičnim. Nekoliko fotki iz blizine:





Ovdje je debljina možda i preko 10m   :105: :



Pogled odozgo:



Snježanika ima i na susjednom Maja Rogamitu (2482m):





a pogotovo na još jednom prokletijskom divu Pop Lukinom vrhu (2569m):





Dosta snježanika ima i na vrhu Maja Gryke i Hapeta (2625m), ali loša vidljivost je slike učinila neupotrebljivim. Trebalo bi reći da je ovakvo stanje zbog objektivnih okolnosti lošije nego prethodnih sezona. Zbog toga se ne mogu oteti utisku da je uz ovakav položaj, morfologiju i klimu ovih planina dovoljno globalno zahlađenje od par stepeni da bi krenulo formiranje većih ledenih masa. Možda zato nije isključeno da ćemo biti živi svjedoci jednog takvog procesa...

Ovaj dio Prokletija je stvarno fantastičan planinski svijet nevjerovatne arhitekture, pa evo još nekoliko čisto planinskih pejzaža:









Slika ekipe zaslužne za ovaj izvještaj. Na vrhu je temperatura bila oko 14⁰C u hladu, što je za datum i visinu skoro nevjerovatno. Plus nije bilo vjetra, pa je na suncu bilo sasvim prijatno u kratkim rukavima:



Šta reći za kraj o Prokletijama a da već nije rečeno. Da su prokleto očaravajuće – jesu, da prokleto dobro čuvaju snijeg – čuvaju, , a čini se i da bace prokletstvo na svakog ko ih posjeti da im se vraća opet. Pa da, sad mi je sasvim jasno da ne mogu drugačije ni da se zovu do - PROKLETIJE.  :105:

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #476 on: September 20, 2011, 23:12:34 »
 :105:    :109:  :109:  

Bravo momci, SnowHunteru  :121:  svaka vam čast, za Prokletije stvarno nemam riječi,ne zna se što je ljepše od ljepšega, vi ste ga stvarno uživali.Zavidim vam. Fotke su vrhunske, Fudži te dobro služio :109:  Ko bi moga vjerovat iza onakve zime da je ostalo onoliko puno snijega. Kakvo stanje može bit tokom normalnijih, u klimatskom smislu, godina u istom periodu...

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #477 on: September 21, 2011, 12:29:53 »
ili, kakvo je stanje bilo 70-ih godina kad je vladalo globalno zahladjenje:) Trebao si ponijet dereze SH:) u utrobi lednika:)
Svaka cast. Vidim i Tanja Pavlicic je bila u timu:)

da prikazem katastrofalno stanje Pasterze glecera u Austriji, najduzeg u Istocnim Alpima. Iako je i dalje impresivan, nikako se ne mozete utisku tuge kada vidite koliko je prostor zauzimao glecer pocetkom proslog vijeka i kako se postepeno povlacio (postoje stubovi kao oznake dekada).


Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Planinarenje
« Reply #478 on: September 22, 2011, 21:59:54 »
dobro ,postoje razlike izmedju tog i ovih nasih glecerica-jednostavno ,nasi se odrzavaju pomocu trikova ,kao sto su zaklonjenost od Sunca , veliki lavinski i vjetrom nanoseni  snjegovi tokom zime,brzo betoniziranje snijega tokom zime (cest juzni snijeg) i slicno.. dok su ovi veliki lednici otvoreni  i laka meta za iole ozbiljnije klimatske promjene.dobar primjer je Triglavski ledenik i onaj pod Skutom.nekad je bio veci Triglavski ,sad vise tako nije

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #479 on: September 29, 2011, 23:55:27 »
tu si u pravu. prica o glecerima me podsjetila na ovaj. zaista je tuzno gledati to opadanje, ali ja se tjesim da je to prirodni ciklus a ne otopljavanje.

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Planinarenje
« Reply #480 on: October 02, 2011, 15:22:02 »

tu si u pravu. prica o glecerima me podsjetila na ovaj. zaista je tuzno gledati to opadanje, ali ja se tjesim da je to prirodni ciklus a ne otopljavanje.

pogledajte svi izvjestaj vg cg o penjacinama po Durmitoru prije pola mjeseca-Debeli Namet se odlicno drzi uprkos  svemu .iznad svega ,sad kad je tako ogoljen  i bez gornjeg sloja snijega  koji ga pokriva i stiti ,a koji se dobrano otopio,mogu se totalno pobiti sujme u to ,da li je Debeli Namet glacier ili je pak snowfield.naravno da je lednik :45: :45:tacno se vidi kako,poput potkovice , gura morenski materijal preda se ...jako lijepo izgleda  .
sjecam se, da sam za Debeli Namet cuo prije  wise od 20 god. -gledao sam fantasticnu emisiju ( snimanu filmskom kamerom , naravno)RTBg o Durmitoru , koja je bila podijeljena u dvije serije - jedna o jezerima ,a druga o visokogorskim ekosistemima . Kako bi volio to nekako da nadjem  :04: :04: :04:

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #481 on: October 15, 2011, 18:09:16 »
Golija,jutros oko 11 h



Koliba u dobrom steku  :63:


Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #482 on: October 15, 2011, 18:17:01 »
prelijepo. cudno kako je sve zeleno, visok je ovo teren. mada ce se promijenit u ovih nekoliko dana.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Planinarenje
« Reply #483 on: October 15, 2011, 19:26:33 »
Prelijepi i pejzazi a ki slike.  :45:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #484 on: October 15, 2011, 22:40:41 »
Fino Nikšićki  :45:  Imam želju poć na Goliju junačku  :27:  :03:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #485 on: October 17, 2011, 20:26:11 »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #486 on: October 18, 2011, 16:15:00 »
a evo kako je to na Damavandu


Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Planinarenje
« Reply #487 on: October 24, 2011, 22:39:27 »
Otvoren  (renoviran)  planinarski dom  ''Za Vratlom''       :109:

http://www.vijesti.me/vijesti/bilo-suza-video-43699

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #488 on: October 25, 2011, 00:00:04 »
500.000 eura. Uvjeren sam da su za te pare mogli napraviti ili rekonstruisati 4 doma. Ali mozda grijesim.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #489 on: October 25, 2011, 00:25:33 »

500.000 eura. Uvjeren sam da su za te pare mogli napraviti ili rekonstruisati 4 doma. Ali mozda grijesim.


Jes, mogá se još jedan most napravit u Podgoricu.  :28:

Ali je kvalitetno urađeno koliko sam uspio viđet.  :27:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #490 on: October 25, 2011, 00:43:23 »
ne da je kvalitetno, nego vrhunski, da bolje ne moze. Cini mi se da ce tamo biti jedna AMS postavljena.

Niti ih kritikujem sto je ulozeno pola miliona (ipak je to velika cifra) ali mislim da su mogli bar jedan dom na zabljaku napravit za 250.000, on bi se itekako isplatio.


Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #491 on: October 25, 2011, 10:20:34 »
A neka se ehtelione nešto uložilo na Orjen.
Centa se gore nije ulagalo od Austrougarske.  :77:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #492 on: October 25, 2011, 10:46:54 »
a jeste, bila je ona zicara. Onaj gornji dom je bio cini mi se u vlasnistvu planinarskog drustva iz hrvatske, ali nisam siguran.

U pravu si, Orjen zasluzuje to, sa svojom visinom i blizinom moru. A i planinari iz Subre su dosta aktivni.

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #493 on: October 25, 2011, 10:54:04 »
Jeste, kad bi se uradile nekolike skijaške staze imali bi skijanje do pola ljeta na svega nekoliko km vazdušne linije od mora.  :59:  Đe to ima u svijet  :101:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Planinarenje
« Reply #494 on: October 25, 2011, 10:55:50 »
ima ugradjenu solarnu tehnologiju. zbog toga vam se cini da je skup. dom je samom sebi dovoljan, gleda sam prilog. covjek koji je ucestvovao u gradjenju ovog doma zaplaka pred kamerama

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #495 on: October 25, 2011, 11:01:51 »
kako mislis sam sebi dovoljan?  Ima sopstveno napajanje i vodu jel? Solarni paneli su sigurno skupi bili. Ono sto mi je cudno je sto se prije 2 godine operisalo sa cifrom od 200.000 eura.  

Sumnjam u ovo jer znam da kada smo mi dobili opremu koju smo popisali, umjesto 5.000 kolika je bila prava cijena opreme, ispalo je da kosta 6.500. Sve bi se to moglo prihvatiti da firma koja je trebala da nam nabavi opremu ima ikakve veze sa sportom. Naime, oni se bave proizvodnjom tigala u crnoj gori. Ne smeta mi, niti sam ljubomoran, nego me strah da je dio tih para ulozen dje ne treba. Kako god bilo, to su valjda njemacke pare, a planinari PK Subra su dobili jedan stabilan izvor finansija, sto je po meni itekako bitno.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Planinarenje
« Reply #496 on: October 25, 2011, 11:12:03 »

kako mislis sam sebi dovoljan?  Ima sopstveno napajanje i vodu jel? Solarni paneli su sigurno skupi bili. Ono sto mi je cudno je sto se prije 2 godine operisalo sa cifrom od 200.000 eura.  


pa da, mislio sam na ugradnju solarnih panela. nego sad kad bolje razmislim tamo na orjenu je non stop oblacno ??
@madjo nisam znao da je tamo postojala zicara?

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #497 on: October 25, 2011, 11:16:27 »

Jeste, kad bi se uradile nekolike skijaške staze imali bi skijanje do pola ljeta na svega nekoliko km vazdušne linije od mora.  :59:  Đe to ima u svijet  :101:


to si ti idealizovao:) I ja sam tako mislio. ALi posto je orjen toliko krsevit, onda mora panut dosta snijega da bi masina utabala snijeg, inace bi sve drvlje i kamenje rovala. Dok na bjelasici ili kopaoniku to mogu sa 30-40 cm snijega. A druga stvar je sto more na Orjen utice dosta u toku dana pa se taj snijeg vise raskravi nego na sjeveru. Ali zato ima sto malo koja planina kod nas....ima dosta leda tokom cijele sezone, to je merak sa derezama i cepinom ici:)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #498 on: October 25, 2011, 11:33:54 »
evo podataka studije Ministarstva turizma koje su uradili Slovenci:

Za Lovćen su istraženi i skijaški potencijali koji se nalaze na relaciji: Murakovac→Majstori→Ivanova
korita→Medjuvršje→Jezerce→Njeguši, je dosta veliki i raznovrstan:
Zona Nivo obrade
Broj staza 18
Broj pruga 39
Dužina kosa m’ 18.187
Kapacitetsmučara  8.575
Brojskijašdana 100


                                               1 Subra Idejna rješenja                     Reovci          
Broj staza                                                  5                                     11
Broj pruga                                                 9                                     20
Dužina kosa                                             8.260                                23.911
Kapacitet                                                 2.392                                6.488
 Broj skijašk idana                                         100                               140

Sve detaljnije podatke mozete naci na:  http://www.undp.org.me/files/reports/ee/Nacrt%20programa%20razvoja%20planinskog%20turizma%20u%20CG.pdf

Inace, meni se cini (skoro sam siguran) da su oni samo prekopirali ove podatke iz jedne studija koja je uradjena tokom 70-tih, kad je i bilo najvise snijega, pa se postavlja pitanje opravdanosti. Siguran sam da bi Snowhunter imao nesto dodati na ovo.


Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #499 on: October 25, 2011, 11:43:03 »


@madjo nisam znao da je tamo postojala zicara?


Svašta je Orjen nekad imao. Imao je pekaru koje je poslije Beča pekla najviše leba u Evropi(!!!) za potrebe vojske koja je bila stacionirana gore.  :27: Orjen ima dosta bistijerni, puteva, veliko šumsko blago...


evo podataka studije Ministarstva turizma koje su uradili Slovenci:

Za Lovćen su istraženi i skijaški potencijali koji se nalaze na relaciji: Murakovac→Majstori→Ivanova
korita→Medjuvršje→Jezerce→Njeguši, je dosta veliki i raznovrstan:
Zona Nivo obrade
Broj staza 18
Broj pruga 39
Dužina kosa m’ 18.187
Kapacitetsmučara  8.575
Brojskijašdana 100


                                               1 Subra Idejna rješenja                     Reovci          
Broj staza                                                  5                                     11
Broj pruga                                                 9                                     20
Dužina kosa                                             8.260                                23.911
Kapacitet                                                 2.392                                6.488
 Broj skijašk idana                                         100                               140

Sve detaljnije podatke mozete naci na:  http://www.undp.org.me/files/reports/ee/Nacrt%20programa%20razvoja%20planinskog%20turizma%20u%20CG.pdf

Inace, meni se cini (skoro sam siguran) da su oni samo prekopirali ove podatke iz jedne studija koja je uradjena tokom 70-tih, kad je i bilo najvise snijega, pa se postavlja pitanje opravdanosti. Siguran sam da bi Snowhunter imao nesto dodati na ovo.




Znači po ovoj studiji bolje uslove za pravljenje staza ima Lovćen nego Orjen ?  :32:




to si ti idealizovao:) I ja sam tako mislio. ALi posto je orjen toliko krsevit, onda mora panut dosta snijega da bi masina utabala snijeg, inace bi sve drvlje i kamenje rovala. Dok na bjelasici ili kopaoniku to mogu sa 30-40 cm snijega. A druga stvar je sto more na Orjen utice dosta u toku dana pa se taj snijeg vise raskravi nego na sjeveru. Ali zato ima sto malo koja planina kod nas....ima dosta leda tokom cijele sezone, to je merak sa derezama i cepinom ici:)


PA valjda se staza prvo drenira i pripremi i poravna mašinama pa onda je svejedno koliko će snijega panut.  :59:
Problem Orjena bi bio taj... što snijega nebi falilo.  :05:  

« Last Edit: October 25, 2011, 11:44:36 by Madjo »