Author Topic: Planinarenje  (Read 207463 times)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #400 on: May 21, 2011, 10:03:55 »
DAKLE, moralo se malo cekat, zbog slika, mada jos nisu sve postavljene na fb, ali cu ih dodavati kasnije.

Kanjon Medjurec, po istoimenoj rijeci, je vrlo kratak ali izuzetno lijep. Nalazi se na granici opstina Bar i Ulcinj, a do njega se dolazi kada se iz Bara krene put Ulcinja, i onda se skrene put granicnog prelaza Sukobin ako se ne varam. Posle jedno 10ak minuta oprezne voznje skrece se ka selu Kaliman i ide lokalnim putevima do sela Medjurec koje je na prelijepom mjestu.



Uploaded with ImageShack.us

a evo i duzine kanjona.



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us






Uploaded with ImageShack.us

« Last Edit: May 21, 2011, 10:15:53 by ehtelion »

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Planinarenje
« Reply #401 on: May 21, 2011, 16:29:54 »
Odlično, Ehtelion!  :45:
Okolina Bara ima nekoliko prelijepih malih kanjona,  :43: nažalost prilično nepoznatih široj javnosti.  :82:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Planinarenje
« Reply #402 on: May 22, 2011, 20:46:29 »
Svaka cast momci i djevojke. Poznata Ekipa  :112:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Planinarenje
« Reply #403 on: May 23, 2011, 18:36:01 »
Predobro, svaka cast. Milo mi je sto je ovo u Baru!  :03:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #404 on: May 26, 2011, 21:50:58 »
Kanjon je stvarno prelijep ali je obavezno poznavanje abzajla. Evo jos nekih slicica.







































Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Planinarenje
« Reply #405 on: May 27, 2011, 14:02:09 »
strasne slike nema sta, svaka cast marko, nego....dje ti je bord ???!! :11: :61:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #406 on: May 27, 2011, 18:04:26 »
hahaha, ove godine sam bio 4 puta mozda na Bjelasicu. A bio sam i 3 puta na Studenom, ima jedna mala padina, nije bilo lose. A probao sam i sa Lisca da se spustam, ali da nisam padao na dupe zakucao bih se u neko drvo-gusta suma a ja los vozac:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1795416965130&set=a.1787991539499.2088852.1230885850&type=1¬if_t=photo_reply#!/video/video.php?v=1664987781657&oid=67086906744&comments&set=t.100001983726322&type=1
« Last Edit: May 27, 2011, 21:48:48 by ehtelion »

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #407 on: May 27, 2011, 20:50:58 »
Odlično  :109:

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #408 on: June 12, 2011, 15:34:07 »
Golija sabija  :08:
ISTRAŽIVAČI PRONAŠLI ENDEMIČNE VRSTE
Na Goliji pronađen "dinosaurus među insektima"

„Već šest decenija nigdje, od te postojeće četiri, nijesu se mogle pronaći dvije vrste leptira, a sada sam uspio da jednu otkrijem u Goliji“, naveo je Kurtz
 
Na području nikšićkog planinskog područja Golije naučnici su pronašli endemične biljne i životinjske vrste, jedinstvene u svijetu.

U Goliji su protekla četiri dana boravili naučnici različitih specijalnosti, u okviru radne grupe Prirodnjačkog instituta u Salzburgu, koji su saopštili prve rezultate istraživanja uoči povratka u Austriju.


Član ekspedicije Mihael Kurtz, specijalista za leptire, kazao je da je u Goliji uspio pronaći vrstu leptira koja je u izumiranju i predstavlja “dinosaurusa među tim insektima“.

„To je arhaična vrsta, veoma su vezani za stanište na kojem borave i ne smije se dopustiti da se ekološkim zagađenjem istrijebe, jer bi to bio zločin prema nauci“, ocijenio je Kurtz.Kurtz je rekao da je to jedna od četiri vrste koje postoje samo u Crnoj Gori.

„Već šest decenija nigdje, od te postojeće četiri, nijesu se mogle pronaći dvije vrste leptira, a sada sam uspio da jednu otkrijem u Goliji“, naveo je Kurtz.

On je pojasnio da je riječ o izuzetno staroj vrsti malih leptira, koji se razlikuju po tome što umjesto rilice imaju usni aparat, kojim jedu polen sa otvorenog cvijeta.

„To je arhaična vrsta, veoma su vezani za stanište na kojem borave i ne smije se dopustiti da se ekološkim zagađenjem istrijebe, jer bi to bio zločin prema nauci“, ocijenio je Kurtz.

Bogati biljni i životinjski svijet

Doktor bilogije Johan Neumajer kazao je da veliki problem u zemljama sa razvijenom poljoprivredom, poput Holandije i Njemačke, predstavlja nedostatak insekata, što je uslovilo da nema prirodnog oprašivanja.

„Na području Golije su brdsko planinski pašnjaci sa vrlo bogatim i raznolikim biljnim svijetom i jako puno divljih pčela, među kojima sam otkrio pet–šest novih vrsta, kojih nigdje drugo u Evropi nema“, rekao je Neumajer.

Prema njegovim riječima, takvih polja sa raznovrsnim biljnim svijetom i bogastvom boja u Evropi skoro da nema.

„Ili su obradiva i zasijana jednom kulturom ili potpuno zapuštena i zarasla u šumu“, kazao je Neumajer.

Mikrobiolog Laslo Horvat, koji je i prethodne godine bio na Goliji sa naučnom ekspedicijom, otkrio je da su tokom istraživanja naučnici po godovima na panju odsječene smrče izračunali da je drvo bilo staro 300 godina.

„I taj ostatak posječenog, tri vijeka starog, drveta potvrđuje kakvo je bogatstvo još neistražene prirode u Goliji“, ocijenio je Horvat.

Golija se mora zaštiti

Prema njegovim riječima, naučnici su za samo četiri dana boravka u Goliji vidjeli i snimili dosta raznovrsnog i interesantnog biljnog i životinjskog svijeta.

Horvat je naveo da su oni, kao i prethodna ekspedicija, zaključili da se područje Golije mora zaštititi, s obzirom na broj endemičnih biljnih i životinjskih vrsta.

„Takve vrste ne trpe promjene životne sredine i njihova staništa se moraju sačuvati od zagađenja, jer će u suprotnom nestati i stoga, u ime nauke, ponovo apelujemo na nadležne da zaštite ovaj kraj“, dodao je Horvat.

On je kazao da ga je oduševio potez mještana Golije, koji su ga obavijestili da su sakupili sredstva i platili da Institut za nuklearne nauke iz Vinče ispita koliki je stepen ekološkog zagađenja tog kraja nakon uništavanja vojnog naoružanja na planini Latično.

„Nedopustivo je da se na takvom neistraženom području, koje predstavlja dragulj za nauku, uništava naoružanje, jer ko zna kakve posledice mogu nastupiti po staništa biljnih i životinjskih endemičnih, vrlo osjetljivih vrsta“, pojasnio je Horvat.
http://www.vijesti.me/vijesti/na-goliji-pronaden-dinosaurus-medu-insektima-clanak-23939

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #409 on: June 12, 2011, 22:23:07 »
Mi danas bili na Pasjak! Izvještaj naravno već postavljen na www.popenji.me ;)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #410 on: June 19, 2011, 21:06:07 »
Juče peli Bablji Zub, malo prije dođoh kući! ;)

Izvještaj već na www.popenji.me ! ;)

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #411 on: June 19, 2011, 23:03:07 »
Brao Rade   :45:  
A ja sam danas popodne odio s društvom na Konjsko, jelo se, pilo se, i iz levora se opalilo  :24:  :116: :107:





« Last Edit: June 19, 2011, 23:40:25 by Madjo »


Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #413 on: July 04, 2011, 18:49:40 »
Bilo je po televizijama i novinama još kad je pao...

Super je organizovana akcija i imao je sreću što je ovako prošao, mada je mogao i bolje proć.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #414 on: July 04, 2011, 19:25:17 »
ah, ne mozes nikad tako razmisljati. Koliko se samo puta prodje sa srecom pa se ne razmislja o tome da je gore moglo proc. Desilo se sto se desilo, idemo dalje, nadam se da ce Bojan nastaviti da penje. Kalezina prica je jednako potresna kao i fotografije

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Planinarenje
« Reply #415 on: July 19, 2011, 01:29:58 »

ah, ne mozes nikad tako razmisljati. Koliko se samo puta prodje sa srecom pa se ne razmislja o tome da je gore moglo proc. Desilo se sto se desilo, idemo dalje, nadam se da ce Bojan nastaviti da penje. Kalezina prica je jednako potresna kao i fotografije


savrseno se slazem sa tobom -kakvu sam ja ,sa svoja dva neiskusna druga imao avanturu u kanjonu Biogradske Rijeke :11:  
naime,kad smo se spustali sa Crne Glave(eto, poveo sam ih na tehnicki lagan vrh ,al kondiciono znatno zahtjevan) naleceh na grupu francuskih turista i njihovog vodica,koji je ,jel,licencirani  vodic od strane toga i toga itd...
posto bi tako ,zamolih ga da ne zna neki brzi ,i manje osuncan put do Jezera ako je moguce ..on mi odgovori da se spustim nekim putem koji vodi paralelno sa Biogr.Rijekom a moze uz tok same rijeke i da cemo tamo bit za 1h i po,recimo...znam da planinari znaju da debeeelo skrate vrijeme ,al i da je 2 i po sata nema veze...
ok,mi krenusmo ,zbilja bijase zabavno i predivno ispocetka ( gornji veg. spratovi ,prorijedjena suma ,livade,prokleto lijepa Biogradska Rijeka,jednom rijecju RAJ u kom je stvarno privilegija biti.
medjutim , kako smo se spustali u prasumu ,to je ista bila gusca i neprohodnija(to sam i pretpostavio ,ali ne u ovoj mjeri -prevrnuta debla ,ogromni bljusturi ,mnoge druge prepreke zbog kojih smo  u rijeku morali gazit ,a rijeka ,kolko je lijepa ,toliko je studena :36: :36:
 prolaze sati ,noc pada,a ja nevidim nista sem sume satima ..
gps na telefonu locira  koliko smo smo blizu al sam zaboravio da ucitam mape za offline upotrbu ,posto je ovamo slab signal ,pa prakticno ni to ne znam
druga je takva panika spopala ,oko 20 sati,da sam morao zvati gss :11: :11:
oni jako brzo dolaze,pale se sirena na Biogradskom oni u potragu krecu ,i tek sto su krenuli  mi vidjemo vec poznat kraj-mostic na delti biogradske rijeke...
sta reci,20 god planinarim ,(dakle,jos kao dijete) desilo se i da se nekad sam zeznem ,ali ovako nesto nikad - da me neko ,kome sam vjerovao ,tako zalosno zezne  ,da se moglo dolje svasta desiti...
al , poenta je  da se neka slicna stvar opet moze desiti,tako da je naknadna pamet nesuvisla
 e sad imam problem kako da uplasenog druga ponovo na planinearenje privolim .ima li ko savjet?
« Last Edit: July 19, 2011, 01:31:52 by nedjo »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Planinarenje
« Reply #416 on: July 19, 2011, 12:11:21 »
Dobro ste prosli na kraju!
Pa nista. vodi ga samo na "sigurne" ture. Tj. ne skrecite sa provjerene putanje i to je to. Ja kako shvatam, poenta je dobro izracunati distancu i tezinu staze, i vremenske uslove koji mogu da otezaju put. pa na to dodati jos 2 sata, jer nikad se ne zna :) . Mada u sustini, ko nije spreman i ko ne moze da shvati da vazda moze da krene nesto naopaka, onda ne treba da krece. Ja sam spreman da konacim u sumu i snijeg i sta god oces. Cak sto vise volio bih da se nekad izgubim pa da posle trazim put i prezivljavam (ako moze neko naravno na jedan poziv da me izvuce ako zatreba...  :11:)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #417 on: July 19, 2011, 20:18:04 »
hahh, ti znaci poznajes Tamaru Draskovic:)  Bas mi je prekjuce pricala o tome:) Svi ljudi su razliciti, i svako razlicito reaguje. Mislim da tvoj drug treba da ide sa Fototrekingom u najboljem slucaju. Iskreno, biti u drustvu drugova, od kojih jedan planinari 20 godina, pa cak i ako treba prenociti nikako ne bi trebalo da izazove paniku. Mislim da bi mu otvoreni predjeli, koji su dobro markirani a staze utabane i u drustvu dosta ljudi mozda moglo povratiti zelju za planinarenjem ali nikako ga ne voditi u nesto izazovnije posebno ako bi isao samo sam sa njim. Zamisli da si ti nekako udario i da je tvoj zivot bio povjeren njemu?!

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Planinarenje
« Reply #418 on: July 19, 2011, 21:47:10 »
pazi,ovdje se radi o posve neobicnoj situaciji -ja sam i planirao setnju na otvorenom i u povratku.e ,onda primijetih da bi mu dosta tesko pao povratak na jezero koji ispod 4 sata (od kojih 2 i po velikom suncu) ne moze biti.
u tom momentu vidjeh ovog vodica koji mi je predlozio to sto je predlozio.ja sam ga pitao(posto mi bi sumnjivo tih sat i po) kako bi bilo da idem grebenom do Golesa -znam da od tamo ima markacija do jezera.dobio sam odgovor da bi to bilo trajanja 4 sata i vise ,a to je isto trajanje kao ovo preko Dolova odakle smo dosli...e sad ,bilo je sto bilo -comedia finita,ali je i dobra skola.interesantno da su mi ljudi iz gss ,koje smo i kasnije pozvali na pice i druzenje, prije svega ìz postovanja sto su dosli jako brzo ,otvoreno pricali u kakve su zaj....cije upadali svojom greskom ,uprkos ìskustvu ,tako da te skole nikad dosta.inace,sto se tice bezbjednosti na planini,meni je licno voznja autom od pg pa do podnozja planine sto je penjem najrizicniji dio svega(nemoj sad to da bude nekom smijesno,molim vas) .sama pòmisao da moras zavisiti i od neke neizivljene budale sa suprotne strane kolovoza u zemlji sa niskom saobr. kulturom mi je sto puta gora od pomisli sta se moze gore desiti,a desavalo se raznih stvari za koje sam prije svega licno odgovoran ,pa ih ispraviti mogu .naravno ,prebroditi takve stvari kao sto su ove mozes samo ako dovoljno volis planinu.
« Last Edit: July 19, 2011, 21:54:12 by nedjo »

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Planinarenje
« Reply #419 on: July 22, 2011, 14:10:49 »


Uploaded with ImageShack.us
sa uspona na Jablan -tamo se vide Torna , Gradiste,Crvena Greda valjda..



Uploaded with ImageShack.us

Minds(Umovi).tamo u pozadini su Prokletije koje su jos dobro pod snijegom



Uploaded with ImageShack.us

niksickom varijantom na vrh :119:



Uploaded with ImageShack.us
magicna lipovska dolina



Uploaded with ImageShack.us

sa Jablana :109: :109: :109: :109:



Uploaded with ImageShack.us

prevoj Vratlo,ulazak u "sinjavina desert"
« Last Edit: July 22, 2011, 14:18:34 by nedjo »

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Planinarenje
« Reply #420 on: July 22, 2011, 18:27:06 »
Odlične fotografije, Neđo!  :109:

Sinjajevina je još zelena, nije sunce spržilo sve. :45:  A kad vidim ovu zadnju fotku pođe mi voda na usta, put iz snova za bicikliranje!  :43: :43: :43:

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Planinarenje
« Reply #421 on: July 22, 2011, 20:42:27 »
taj makadam gore ,savrsen je!auta bez problema idu,mada smo mi auto u Lipovo ostavili ,pa Vratlo pa... :26:
i ,reci mi,jel onaj veliki snjeznik sa sjeverne strane-ovamo se ,s juga,skoro istopio jedan u jednoj impozantnoj jaruzi,ali , sem na Torni ,snijega vidio nisam :82:
da nemas neku fotku istog
« Last Edit: July 22, 2011, 20:45:21 by nedjo »

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Planinarenje
« Reply #422 on: July 23, 2011, 01:13:10 »
Na mapi sam označio đe bi još mogao da se pronađe neki snježanik, naravno da ne znam odavde da li su još ''živi''. Najveći je uvijek u ovoj jaruzi do koje se dolazi tako što se grebenom ide nekih 400m od vrha ka sjeveru pa se malo spusti na lijevu (zapadnu) stranu. To se ne vidi s vrha jer je zaklonito, ali ja sam tu nalazio stari snijeg krajem septembra i početkom oktobra, mislim da je svakako dugovječniji od galičkog na Bjelasici, pa pretpostavljam da je još ''živ'', mada ko će znati.  :101:


Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #423 on: August 01, 2011, 13:05:46 »
Bio sam do Golije juce,pa rekoh dabacim koju slicicu  :67:







Ispod ovoga lijevog vrha,dje je ova suma,ima dosta medjeda i mozete lagano u sred dana naici na njega  :11:

Izmedju ova 2 vrha zimi se napravi veliki namet snijega,koji zna da se odrzi cak i do avgusta i vidljiv je sa velike daljine,ali nazalost ove godine snijega nema
« Last Edit: August 01, 2011, 13:09:57 by niksicki »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #424 on: August 01, 2011, 20:04:05 »
stvarno je fascinantno koliko tragova od medjeda ima po citavoj goliji i njegosu.