Author Topic: Planinarenje  (Read 207457 times)

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #425 on: August 02, 2011, 13:40:18 »
Ehtelion,jesi li se peo na Golije?
Evo trag od medjeda.Malo je nervozan bio,pa je prevrta kamenje  :120:

A ovuda je prosla divlja svinja  :37:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #426 on: August 02, 2011, 13:59:17 »


u decembru prije 3-4 godinu smo krenuli na goliju ali nedje pod vrh nas je ufatila mecava i maglustina, a kako nismo znali dje je tacno vrh, odatle smo se vratili. na nekoliko mjesto smo naisli na tragove od medjeda, na jednom vece i manje tragove jedne do drugih. Zeznuto, a vidljivost smanjena, a usled jakog vjetra mogli smo ih lako iznenadit (ako je duvao vjetar od mede ka nama) tako da nam nije bilo svejedno. A na Njegosu sam vidio medjeda na ali svega na 1 sekundu...no duga je to prica iako sam ga nakratko vidio:) tek je tamo bilo masu tragova.
« Last Edit: August 02, 2011, 14:04:18 by ehtelion »

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #427 on: August 02, 2011, 14:13:49 »
Izbaci jos slika ako imas,obraza ti  :67: Ja sam prije nekih 5,6 godina isao da se penjem na vrh,ali sam stigao samo do podnozja Petrovih dola(ako znas dje je to).Bio je 22 jul,fino vrijeme i bili smo krenuli oko 6 sati.U Dugu smo stigli nedje oko 10.Sjecam se isli smo do jedne snijeznice(valjda se tako zove mjesto dje se pokriva snijeg).Tu smo se bili malo odmorili i taman kad smo krenuli,pocelo je da se naoblacuje.Za 10 minuta je nastao pravi potop.Grmi,a kisa bije k'o iz kabla,uh kako sam se lose proveo.
A gledo' sam ja medjeda u Goliju.Prije 2 godine bukvalno je prosao na 60tak metara od nas.Mozda je bio star 1 godinu,ne vise.Mislio sam da ga slikam,ali dok sam usao u kucu,on je vec prosao.Nijesu medjedi opasni za covjeka,ali zato divlje svinje  :37:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #428 on: August 02, 2011, 14:18:26 »
sto divlje svinje? vepar mozda, ali se samo popnes na drvo:) medjed je opasan samo u izuzetnim slucajevima, kad se desi da te ne osjeti a pogotovu ako je to zenka sa mladuncima. U svim ostalim situacijama medvjed ce se udaljiti od covjeka cim ga osjeti ili cuje. zato, mirisite se pod pazuh i buku stvarajte:) ajde evo sd cu naci.

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #429 on: August 02, 2011, 14:29:15 »
Divlja svinja ce te napanut cim te uoci,ocu rec' ako je u mogucnosti.Dosta ljudi mi je to pricalo iz iskustva.A medjed jedino ce napanut u nekim slucajevima kad mu je zivot ugrozen.Recimo da ga ranis,a on nema mogucnost da pobjegne,ili kad bi se nasao u kakvu manju dubodolinu sa njim,e tada se ne bi prove leeepo  :05: Otac mi se prije nekoliko godina u zabranu kralja Nikole sreo sa medjedom.Bukvalno su bili 10 metara jedan od drugog.Imao je pistolj kod sebe,7,65 kalibar,ali tesko da bi on sta moga'.I kaze samo se okrenuo na lijevu stranu i zaobisao ga.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #430 on: August 02, 2011, 14:43:30 »
sa 7,65, kao da je ima peckalicu:) bez ako u slowmotionu poput max payne ne bi ispalio sarzer u mozak:)

ne mogu naci slike sa golije i sa Zijeva (kad pominjah onaj namet).

ali evo jedne sa radem:)


Uploaded with ImageShack.us

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #431 on: August 02, 2011, 15:20:14 »
E'o malo pronjuskah i nadjoh par slika sa Golije
pogled sa Njegusa na Golije

Petrova dola

Uspon do Bajovog zdrijela 1942 mnv.

"piramida" na vrhu
« Last Edit: August 02, 2011, 15:23:38 by niksicki »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #432 on: August 02, 2011, 15:26:29 »
moguce je da smo bili na svega 50 ili 100 metara od vrha ali nista nismo vidjeli, srecom bilo je snijega pa smo se tragovima vratili. Inace, iako se zove golija, planina je prelijepa, sa juzne strane ima nekih ogromnih borova a sa sjeverne strane joj ime ne prilici jer je skoro sve do vrha suma. Steta sto je dosta suva izvorima i bunarima. A naravno da znam dje je cuveni klanac Duga, mnogo je turskih karavana tu propalo:)

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #433 on: August 02, 2011, 15:50:03 »
Pa Golije je i dobila ime po tome sto je gola pri vrhu,a naravno Duga krvava  :109:
Ako neko odavde bude isa' kroz Dugu,neka obavezno svrati u Nozdra,koja se nalaze u podnozju Duge i neka proba vodu sa turske karaule,to je zmija!   :109:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #434 on: August 02, 2011, 16:06:09 »
Marko, od kad je ona fotografija sa snijegom? :))

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #435 on: August 04, 2011, 12:20:22 »
ovo je bilo malo nakon sto je Bulatovic popeoo Manaslu cini mi se.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #436 on: August 16, 2011, 12:11:43 »
Sedmočlana planinarska ekspedicija iz Podgorice i Danilovgrada Žarko Lakić, Aleksandar Đakov, Luka Sošić, Svetlana Bogojević, Risto Ljumović, Nada Lakić i Slavko Raspopović, sa vodičem iz Rožaja Alijom Krtagićem, minule subote je preživjela pravu dramu, nakon što je osvojila najviši vrh Hajle od 2.403 metra.

Ekspediciju je prilikom silaska sa vrha planine na koti od oko 2.300 metara, oko 17 sati, zadesilo nevrijeme, praćeno snažnom kišom, munjama i udarima gromova, a potom i maglom, piše Pobjeda.

Planinari su, kako su kasnije ispričali, usljed guste magle izgubili orijentaciju i zalutali u gustu borovu šumu, takozvane krivulje, u predjelu Biser vode, gdje su ostali više od šest sati.

U međuvremenu su alarmirali rožajsku ispostavu policije. Njen rukovodilac Sadik Sabanović je kazao daje od dežurne službe oko 18 časova obaviješten o drami koja se zbivala na Hajli i odmah alarmirao PK "Ahmica".

Iskusni planinari Dževdet Kokan Luboder, Mithat Pepić i Semir Kardović krenuli su u potragu za izgubljenim turistima uz podršku policajca Srba Bulatovića, koji ih je odvezao terenskim vozilom policije.
Reklame

Spasioci su iz Rožaja krenuli oko 19 sati, a na Brahim brijeg, odakle su krenuli u potragu, stigli su oko 21 čas.

"Zahvaljujući požrtvovanju policajca Bulatovića, uspjeli smo da se maksimalno približimo ekspediciji. U potragu smo krenuli grebenima,pored granice sa Kosovom, a kontakt sa njima smo ostvarili tek blizu ponoći“, rekao je Luboder.

Iako i sami umorni i pokisli, iskusni planinari rožajskog PK „Ahmica" uspjeli su da spasu turističku ekspediciju iz lavirinta Hajle.

"Zatekli smo ih u šoku, pokisle i promrzle, jer je temperatura bila tek oko pet stepeni. Teren je bio izuzetno težak i nepristupačan, zbog vode koja je pala, pa je bila prava umjetnost izvući premorene i neopremljene turiste. Loše je bilo i to što je ekspedicija zalutala u gustu borovu šumu iz koje teško uspijevaju da izađu i najiskusniji planinarski vodiči, naročito u noćnim satima. Ipak, uspjeli smo da ih dovedemo do planinarskog doma u Gropama, u kojem su se presvukli, ugrijali i prenoćili“, ispričao je Luboder.

On je istakao da nikako nije smjelo da se desi da turistima planinarima rukovodi neiskusni vodič i dodao da ovdje imaju iskusne planinarske vodičekoji posjeduju potrebne sertifikate za taj posao.

http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=22&news=192333

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Planinarenje
« Reply #437 on: August 16, 2011, 12:34:11 »
Svaka cast ovim planinarima na hrabrosti! Nego, gdje je bila policija sa helihoptirima da ih spasi??
Ja bih uhapsio tog sto ih je poveo a nema iskustva! Sve mora da se uzme u obzir, i vremenske prilike koje cesto mogu biti nepovoljne u planinama. Znas kad bih ja tako povjerovao nekome, i prepustio mu svoj zivot da me vodi na 2300 metara..

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #438 on: August 16, 2011, 13:26:11 »
nema sto helikopter ako je magla. Cudi me sto su bili na toj visini u 5 sati, to je dosta kasno. Znam ovog Lakica, izuzetno spreman i opremljen i stabilan covjek, ali vodi neke koji su fizicki dosta losi. Vjerovatno su ih locirali preko mobilnog inace da ih trojica traze u magli (pri cemu ovi izgubljeni vjerovatno ne znaju dje su). Znam sigurno da Lakic ima Casio sa mjeracem visine i kompasem, ali mapu vjerovatno nisu imali. Trebali su i odlomiti dosta grana od borova i staviti ispod i oko sebe, pa da se skupe jedno do drugoga i time bi povecali toplotu.

Posle onoga na Krnovu, naucio si da nikome ne vjerujes. hahaha:)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #439 on: August 16, 2011, 13:36:20 »
Planinari se nisu bili izgubili nego zalutali sa staze a kada je ekipa dosla do njih oni su vec bili na stazi i vracali se prema domu ,i sve bi bilo u redu da se nije jedan Planinar (Turista) uspanicio i zvao policiju da ga spasi od Hladnoce jer nije bio adekvatno obucen i opremljen, do planinara je prvi stigao Semir Kardovic koji je clan Psd Hajla mislim da bi vijesti trebale da kontaktiraju Semira Kardovca da im kaze kako se sve u istinu zbilo a sto se tice ovo price oko doma bas je smijena :)

E sad, sto je istina, ko zna. Procitao sam clanak "Vijesti", tamo su zamolili da im se imena ne spominju.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #440 on: August 16, 2011, 14:03:23 »
Teško će se išta kod nas riješit kad ništa nije zakonom regulisano.

Isto sam čuo da su nedavno ovi iz "MPT" krenuli neđe ujutro na kružnu turu oko Komova i tek oko 23h naveče stigli na Štavnu jer su se valjda izgubili, a s njima je bio neki ambasador te su svi popeezdili.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #441 on: August 16, 2011, 14:11:22 »
oni vode svakoga i dovoljno je dvoje da ne mogu nidje i da ih to uspori, a ona kruzna oko Komova nije naivna. A cini mi se da licenciranih, pravih vodica kod nas nema. Te licence koje dobijes od saveza i njihova obuka su trt.


Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Planinarenje
« Reply #443 on: August 16, 2011, 22:44:04 »
Svaka cast za Nena Bojana i Bata! Cestitke i ostalima.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Planinarenje
« Reply #444 on: August 16, 2011, 22:47:31 »
E da stvarno, sto kaze Ehtelion, sta su radili na toj visini u cak 17 uvece? to je van pameti..  tamo su jako ceste popodnevne nestabilnosti.. to je rizik..  a to za licencirane vodice, sve mi je jasno .. kao i u ostalim sverama kod nas.. sve jadno i zalosno!

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #445 on: August 17, 2011, 13:48:58 »
Biljana Medenica iz PSK Komova popela Lenjinov vrh 7134m u masivu Pamir.

Offline blavor

  • Newbie
  • *
  • Posts: 34
Re: Planinarenje
« Reply #446 on: August 18, 2011, 12:55:47 »
Nađoh slučajno, pa da podijelim. Vama planinarima je ovo poznato, vjerujem da ima nas kojima nije. Pogotovo meni koji sam hendikepiran fobijom od visine i samim tim spriječen da nekad doživim puno prelijepih vrhova koje imamo.  :02:

Kučki kom


Maja jezerca

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #447 on: August 18, 2011, 13:15:13 »
U pitanju je Igor Skero, momak iz Trebinja. Inace ova kamera ima siroki objektiv pa se cini da je to strmije nego sto jeste. Imas dosta planina koje imaju fine staze i nemaju ovako izrazene litice pa ti savjetujem da pocnes sa njima a onda ce te strah polako napustati.

Offline blavor

  • Newbie
  • *
  • Posts: 34
Re: Planinarenje
« Reply #448 on: August 18, 2011, 23:27:10 »
Pa tako nešto i planiram. Želja mora bit veća od straha.
Inače, zanima me vaše mišljenje, kolko je moguće odraditi jedan dokumentarac o crnogorskim planinama, ovakvog tipa ali i opširnije. Da se udruže ljudi sa foruma, uz još neke ljude čija bi pomoć bila potrebna oko same režije? Mislim da to nije krupan zalogaj, a opet mislim da bi ispunio ljude koji bi se latili tog posla a na kraju imali bi nešto da pokažemo svijetu, što da ne. Imamo se čim pofalit.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #449 on: August 19, 2011, 09:41:31 »
pa to radi MTC sa Wild Beauty Live. Mislim oni rade reportaze. E sad jedan dokumentarac. Moras imati pricu sa kojom ces povezati planine onda sa iskusnim planinarima napraviti listu mjesta koje ces snimiti pa onda se dati na snimanje. Ljeti to nije problem (izuzev nosenja stativa i kamere) dok je zimi problematicno. Ne mozes praviti dokumentarac samo sa kamere na glavi, trebalo bi u kombinaciji sa jos jednom.

A sto se tice nasih planina, jesu lijepe ali takvih svudje ima. I ja sam mislio ali onda u svaku zemlju u koju podjes se odusevis sa planinama.