Author Topic: Planinarenje  (Read 207406 times)

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Planinarenje
« Reply #300 on: January 29, 2011, 23:00:44 »
 :109: odlicno

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #301 on: January 30, 2011, 13:08:41 »

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Planinarenje
« Reply #302 on: January 31, 2011, 13:31:04 »

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #303 on: February 01, 2011, 13:13:25 »

a kad se gazi propada se?


Naravno, ali neko lakši bi se mogao održati da ne potone  :72: Đe ga sunce više gleda čvršći je,normalno i niži, a u zalađe je vjerovatno tanka kora preko a ostatak suv.  :78:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #304 on: February 01, 2011, 13:15:47 »

http://img442.imageshack.us/i/siwckredaicae.jpg/


eh kad cemo mi imati kamere na 2500 metara:)

Madjo, sa krpljama si siguran:)


Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Planinarenje
« Reply #306 on: February 03, 2011, 13:54:45 »
Dje je ovo ehtelione?

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #307 on: February 03, 2011, 14:01:42 »
studeno, proslog vikenda.

Online Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Planinarenje
« Reply #308 on: February 03, 2011, 17:27:00 »
Moze li se autom do gore?

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #309 on: February 03, 2011, 18:59:48 »
moze lagano do bukve, mi smo bez lanaca izasli do tamo. a neko je sa pasatom sa lancima izasao do bunara. Dzipovi su probijali lagano i prosli su iznad doma nedje. Ovih pet dana snijeg se topio i sabijao ali je postao i cvrsci. Mozda ce se moci lako izaci do bunara ali oko 10 sati, kad malo led popusti.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #310 on: February 04, 2011, 17:22:19 »
Mi sjutra put Žijeva, da ne znate kakvo je stanje sa snijegom?

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #311 on: February 07, 2011, 09:42:57 »
kako vam je bilo Rade?

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #312 on: February 07, 2011, 10:25:01 »
Upravo pišem izvještaj :)

Nismo popeli vrh, zeznuli smo jer smo pogriješili skretanje na početku. Odma poslije kafane na Kržanji mi smo krenuli desno i nakon stotinjak metara ostavili auta kod nekih kuća, odakle smo krenuli put vrha. Otišli smo previše desno, izašli na neki vrh preko puta Žijeva i viđeli da nam treba još dosta do vrha pa nismo išli dalje da nas ne hvata mrak. Tu odmorismo i poslije krenusmo nazad... Bar je bilo fino druženje ;)

Ovaj vikend ne znam oću li moć na Prekornicu zbog alpinističke obuke koju imam za vikend, a sljedeći je noćni uspon na Hum Orahovski ili Treskavac pa vam šaljem pozivnicu, a svakako ću tebi javit prije, bilo bi super da dođe i vaših članova jer je prošle godine bila odlična tura!

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #313 on: February 07, 2011, 16:15:49 »
Nikad i ne treba popeti vrh. Ja cak volim kad se promasi put pa se izadje na neki manji, koji mozda nikad ne bi popeli.

Ja sigurno dolazim. Gledao sam izvjestaj prosle godine. A krece se rano rano ujutro iz PG?

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #314 on: February 07, 2011, 19:07:43 »
Znaćemo sve do utorka, zavisi od snijega i dokle se mogne prić autom ;)

Zato je prošle godine izabran Treskavac, moglo se dosta prić a i snijeg je bio super, s tim što je sjeverna strana bila dobra za gaženje, južna zaleđena skroz i cepin i dereze obavezni

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #315 on: February 14, 2011, 11:59:12 »

Madjo

  • Guest
Re: Planinarenje
« Reply #316 on: February 14, 2011, 12:22:40 »
 :67:  Jesi li ti crta ovog kučka ?  :05:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #317 on: February 14, 2011, 12:30:08 »
Sve je plod mog crtanja :D

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #318 on: February 14, 2011, 14:10:38 »
bas mi se svidja ovo. tim prije sto je sve plod tvog rada i maste. jel ovo vuk ili kucak? ja skoro 100% dolazim, ali cu morati kolima sa vama jer mi auto niksta ne valja i los sam vozac.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Planinarenje
« Reply #319 on: February 14, 2011, 14:14:06 »
to je "mali pac" :)
Nema problema za prevoz, svi ste pozvani. Samo da nas vrijeme posluži...

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Planinarenje
« Reply #320 on: February 21, 2011, 17:27:20 »
Svaka cast Rade i ekipa.
Prelijepe fotografije, a još ljepši opis ture.
Zao mi je sto nisam bio sa vama, jer na kraju bio sam kuci za vikend..
Ali bice prilike :)

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Planinarenje
« Reply #321 on: February 23, 2011, 13:50:09 »
odlicna prica i slike rade ! sve pohvale !! :79:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Planinarenje
« Reply #322 on: March 06, 2011, 21:55:07 »

Na sajtu www.popenji.me postavljen je izvještaj sa ture "Noć punog Treskavca" ! :)


Odlican  ..  !   Ako uskoro opet budete planirali kakve ...   hm ..   paganske bahanalije dje po planinama,  obavjestavaj odma'     :109:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Planinarenje
« Reply #323 on: March 08, 2011, 13:22:28 »
Ima li ko od planinara sto su se peli na Rumiju, slike odozgo. Dobro bi bilo da ih stave.....
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Planinarenje
« Reply #324 on: March 09, 2011, 16:11:47 »
05. mart 2011. godine, selo Mratinje zadnja kuća kod poštenog i gostoljubivog domaćina Zorana Vukovića. Ustajanje oko 03:00 sata, pakovanje teških ranaca i kretanje u mrkloj noći prema najvećem vrhu Federacije Bosne & Hercegovine Magliću 2386mnv. Na čelu kolone Milan i Đaja određuju pravac. Lagano pravimo prtinu po šumskom putu a zatim i kratimo kroz bukovu i jelovu šumu. Zbog guste magle i pored jakih čeonih lampi vidljivost nam je sve manja, na nekih 50 do 100m. Slijedi uspon jednom strminom kroz gustu jelovu šumu pa izlazak u manju dolinu i zatim zapadno određujemo pravac u podnožju Velikog plaća. Već počinje da se razdanjuje a i magla počinje ostajati na nižim visinama ispod nas, a zatim nezaboravan pogled na vrhove: Vrstu, Nož, a u daljini Durmitor i Ljubišnju. Selo Mratinje i okolina i dalje spavaju u dubokoj magli koja ovdje ostaje skoro čitav dan. Penjemo se čitavo vrijeme padinom kojom je prije neki dan protutnjala dobra lavina. Obazrivo da se ne pokrene koja nova lavina izlazimo na neki manji vrh Velikog pleća i shvatamo da smo malo skrenuli sa pravca. Korigujemo naše kretanje pa na izlasku iz bukove šume pred nama se pojavljuje onaj ogromni kuloar koji vodi sve do Carevog dola. Smjenjujući se na čelu kolone napredujemo dosta lagano u snijegu dubine na nekim mjestima i do pojasa. Dolazimo do poslednjeg detalja u ovom kuloaru tj. Klancu kojeg moramo ispenjati da bi izašli na visoravan. Koristeći cepine penjemo ovaj tjesnac koje je već dobro prešao iznad 60 stepeni nagiba i na nekim mjestima u prhkom snijegu koji nam stalno bježi ispod noga pokušavamo da se usidrimo. Meni se ovo malo odužilo, a kroz glavu mi opet prolazi scena iz jednog filma kako (na Andima - Sula Grande) jednom penjaču klizi snijeg ispod noga pokušavajući stalno da se obezbijedi :).
I najzad, dobro iscrpljeni izlazmo iz kuloara, moramo praviti pauzu kako bi povratili šećer i uzeli nešto „mirođija“ za okrepljene da nastavimo dalje. Pred nama opet uspon, naizgled lagan i sa boljim snijegom ali beskrajno dug. Pošto je dan već dobro odmakao pada dogovor da ako ne izađemo na vrh do 13 sati uslijedi povratak. Kako većina od nas komentariše da smo se već dobor umorili i da će zadati cilj biti težak za ostvarivanje, opat ja pokušavam da ohrabrim ekipu sa prepričavanjem scena iz jednog drugog filma kojeg obavezno treba pogledati prije ovakve ture, a naziv filma je „Daleko koliko te noge nose“. Po riječima iskusnog Milana Radovića - himalajca od vrha nas jedino vremenski rok i loše vrijeme može spriječiti.
Izlazimo na crnogorski vrh Maglića koji nam izgleda visočiji i ostaje nam još samo manja dolina i zadnji grebenski uspon do konačnog cilja tj. bosanskog Maglića na kojem se vijori trobojka. Na ovom našem vrhu odustaju četiri člana iz ove ekspedicije, a nas šestoro za nekih 20-tak minuta izlazimo na vrh. I tačno u 13 časova i posle 9 sati hodanja u dobokom snijegu izašli smo na vrhu Maglića 2386mnv. Ovaj put na se isplatio predivnim pogledom što je rijetkost jer dosta dana u toku godine ovaj vrh bude pod maglom. Kako je iz pravca Durmitora nailazilo nevrijeme morali smo naše ostajanje skratiti i posle slikanja odmah krenuti nazad. Pri povratku prelazeći Carev do počinje snijeg pomalo da propada i magla da se spušta, ali sve ovo traje kratko, pa nam se opet vidici otvaraju. Povratak je bio istom onom prtinom do iznad izlaska iz kuloara pa zatim smo sišli lijevim padinama Velikog pleća kako bi izbjegli ono strmo spuštanje. Dalji povratak prema selu smo nastavili šumskim putevima i do prvih kuća došli oko 17 časova. Uslijedilo je pakovanje stvari, pozdrav sa gostoljubivim domaćinom i ekipom Visokogoraca i odlazak za Danilovgrad.
Umorni ali ipak i zadovoljni sa ostvarenim, jer popeti preko 1400 metara nadmorske visine, preći ovoliki put i pregaziti ovako veliki snijeg sa samo 10 planinara je ipak veliki uspjeh.
U ekipi bili: Milan Radović, Aleksandar Đajić, Boris Čelebić, Milijana Đeković, Jelena Petković, Ana Mijušković, Sandra Vujošević, Zoran Radulović, Marko Popović i Nebojša Kalezić.



Napisao: Nebojsa Kalezic