Author Topic: Snijeg-sezona 2009/2010  (Read 118052 times)

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #250 on: April 28, 2010, 13:14:53 »
madjo kolko mislis da ima od vrha pa do pocetka snijega na dnu metara. 300?? 400??? (pitam za ovu zadnju zumiranu sliku) i da....moze li se kako do vrha po tome posto vidim da imaju neki prolazi kroz tu sumu,pretpostavljam da je snijeg izuzetno komapktan...moze detaljno?? :)

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #251 on: April 28, 2010, 13:56:45 »
Ovako...visina omanjeg brijega iznad Jezera je 1341 m, a visina Jezerskog vrha je 1657 m.Jezero se,dakle,nalazi oko 350 m ispod vrha.Priložiću topografsku kartu koju sam isjekao

Namjerno sam ovako isjekao da bi vidio sve moguće staze do gore.
Postoji idealan put za šetnju sa Bukovice,sa vrha prevoja, do Jezera.Možeš,ako si voljan da pođeš, i autom doći do Šaničkog Ždrijela i nastaviti pješki preko Kape(1301m),mada je put dosta loš,neko novije spušteno auto i nije baš za to.
Što se tiče ovog prvog,mislim da su uprava Nacionalnog parka Lovćen i gdin Pule Vujović pročistili put i napravili markacije još prije par godina,tako da nebi trebalo bit problema.Ja lično još tuda nijesam išao,rado bih ti se pridružio,ali imam puno nekih privatnih obaveza,neznam đe udaram.
Takođe do Jezera se može doći sa Njeguškog polja,preko Pijavica,to je možda najkraći put ali je vrlo težak zbog dobrog uspona.

Ako te još nešto zanima,tu sam...

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #252 on: April 28, 2010, 20:54:04 »
Samo ću se nadovezati na prethodni post i reći da je od danas prohodan put do mauzoleja na Lovćen.Maloprije me zva drug i kaže da su očistili...kaže da se smanjio snijeg dobro,al ga ima ihaaa....obećao mi je i video zapis i neke slike.O tom potom.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #253 on: April 28, 2010, 23:45:10 »
Samo ću se nadovezati na prethodni post i reći da je od danas prohodan put do mauzoleja na Lovćen.Maloprije me zva drug i kaže da su očistili...kaže da se smanjio snijeg dobro,al ga ima ihaaa....obećao mi je i video zapis i neke slike.O tom potom.


NAAAAAPOKOOOOOON AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA     ETO ME  ZA VIKEND TAMO :))))

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #254 on: April 29, 2010, 10:16:38 »
Ako se ne otopi do tada...Cetinje već danima prelazi 20 stepeni,tako da...

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #255 on: April 30, 2010, 00:00:53 »
Ako se ne otopi do tada...Cetinje već danima prelazi 20 stepeni,tako da...
evo sam vjerovatno na poslu ovih dana silom prilika tako da nista od ovoga...razocaran sam  :-\

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #256 on: May 01, 2010, 21:23:22 »
ja i drug smo danas bili od studenog do suve ponikvice (i time bili osudjeni da jedemo hladno meso sa rostilja:)  sunce dobro upeklo, vidjesmo 2 poskoka. ali zato i snijega nije hvalilo. tacno nedje od pejar dola (na kome ima bunar i nista vise, oko 1250 mnv) poceo je snijeg. isprva stidljivo i po putu a posle sve vise i vise cak i sa juga. na pojedinim mjestima ga je bilo i 1,5 do 2m.  ali to je bilo u uvalama i najvise po putu dok su okolne strane bez snijega. sve to do 1400 metara. na suvoj ponikvici se snijeg uglavnom rastopio ali se zato pruza odlican pogled na prekornicu sa sjeveroistocne strane koja snijegom sa te strane ne oskudijeva:) nase srece. krenuli smo put razmet dola i ista, najvise po putu snijega. na samom dolu ga je fino ostalo. i tako do travnog dola odakle snijeg prestaje. cetni do poceo da cvjeta:) slikao je drug preko telefona pa kad uzmem slike postavljam.  inace, pruzao se pogled i na Kamenik, koji ima poprilno snijega sa jugozapadne strane dok su kucke planinine i prokletije bogate snijegom i dalje:)



evo kako je bilo na treskavcu prosle godine 2. ili 3. maja.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #257 on: May 02, 2010, 16:32:38 »
Tek sad vidim ove reportaže Mađa i Vanje, prelijepe fotografije. Lovćen je stvarno bio zatrpan zimus  :o :o :o, one ogromne padavine su naslagale dosta snijega, prosto je fascinantno koliko ga nisko ima  :o :o :o, u odnosu na nadmorsku visinu bilo ga je dosta više i duže se zadržao nego na sjevernim planinama. Manje učestvujem na forumu jer u Bijelom Polju nemam kompjuter, što uopšte nije tako loše, jer sam u BG zadnjih 6 mjeseci provodio što zbog posla što zbog đavoljeg interneta  ;D po 12-14h dnevno za kompjuterom, što je stvarno previše, izgubi se vid.  >:(  One propuste u statistici ću nadoknaditi, obećavam, negdje od polovine maja.... ;) E sad, bio sam prethodna tri dana na Zeletinu (2126m), planini nedaleko od Andrijevice, priličnoj nepoznatoj i sasvim nepravedno potpuno zapostavljenoj. Inače ima da ponudi mnogo toga, atraktivne vrhove iznad 2000m, i one sa liticama, ali i one sa prelijepim travnatim padinama, fantastične šume, pogotovo reliktnog bora molike, nekoliko gorskih očiju i mnoooogo snijega.  ;D  Žao mi je što trenutno nijesam u mogućnosti da postavim fotografije (nadam se da će biti uskoro), ali bio sam zapanjen količinom snijega gore, znači daleeeko ga je više nego na Bjelasici!!! Dvije noći sam spavao na katunu Katunište na 1650m, na katunu je kompaktan snijeg prosječne visine 50cm, ali samo nekoliko stotina metara dalje i sto metara više iznad katuna počinju nevjerovatne šume, potpuno zatrpane sa, po mojoj procjeni, prosječno metar i po snijega, vjerujte da ne pretjerujem, a to će pokazati i fotografije!!! Unutrašnjost planine je obrasla gustom šumom molike koja seže i preko 2000m (!!!) i snijeg je ogroman, kompaktan i metarski svuda još uvijek!!!  :o :o :o Strehe pri vrhovima su višemetarske, od vrhova Plane (2126m) i Goveđaka (2039m) na koje sam se peo vide se tragovi brojnih lavina, bilo je zimus tamo veselo... A tek pogled na Prokletije, pa to je nešto savršeno, Maja Jezerce je okovan kao u sred zime! Nego da ne dužim, ovako bez slika nema previše smisla...

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #258 on: May 03, 2010, 10:15:14 »
Welcome back, SH. :)
Za tu planinu nijesam čuo,nažalost puno planina na sjeveru je potpuno zapostavljeno,ili čekaju da neko otkrije blago koje čuvaju...Očekujemo slike.
Šuma koja ide toliko visoko do te nadmorske visine je idealna stvar za čuvanje snijega.Mogu samo zamislit kako je gore...Inače,kad putujem put Cetinja,sa Bukovice se jasno vide Durmitor,Komovi,Prokletije, ogromni snjegovi su gore, ne pamtim da se toliko bijele planine u ovo doba.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #259 on: May 04, 2010, 11:35:49 »
Evo nešto obećanih fotografija sa Zeletina. Biće ih nešto više, ne zamjerite, i ovo mi je bilo teško da izaberem... :D

Pogled na Planu (2126m) i Goveđak (2039m) iz doline Lima sa nekih 800m:



Plana:



Goveđak:



Prvomajski pogled sa 1200m:



Katun Katunište (1650m):













Katun Gropa:



Zatrpane šume, ovo slike teško mogu dočarati, ali ja se nisam mogao načuditi hodajući preko brda snijega i zagledajući koliko su stabla duboko ukopana u njemu  :o :o :o :













Plana (2126m) i Rogovi (2012m):



Rogovi sami, preko njih se izlazi na greben između Goveđaka i Plane:



Unutrašnjost planine zatrpana, Drekina kosa (2112m):





Ispod dubokih naslaga snijega se pojavljuje jezerce:



Tatarijski vrh (2103m), u pozadini Greben (2196m) i još dalje Maja Jezerce (2694m):





Na preko 1800m na padinama Tatarijskog vrha nevjerovatni katun Misa još uvijek u metarskom snijegu  :o :o :o :



Malo streha i smetova, izvinjavam se zbog previše mojih slika, one su tu samo radi utiska o količini snijega:









Prokletije...okovane, ipak su one dinarski kralj ne samo po visini, već i po količini snijega.
Bjelič:



Strašne Kolate:



Karanfili:



Ne znam šta je ali izgleda moćno i sniježno:



Na kraju kralj, Maja Jezerce:





Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #260 on: May 04, 2010, 14:10:46 »
Dakle,  Bjelasica sa ovim mjestima sa metarskim snijegom ..  uh !  Dobro padaju ove slike u danasnjoj sparini u Pg.  Prokletije imaju najbolje cifre izmedju Triglava i Sar planine,  Maja Jezerce to jest,  bas sam happy da ih vidim ovako sa sjeverne strane,  zanimalo me kako one drze snijeg,  s obzirom da su uglavnom po velikim nagibom i prilicno krsevite.
Snow,  imas li ti ideju koji je ovo vrh Prokletija koji se vidi iz Pg,  skoro tacno prema istoku ?  Jos uvjek je pod dobrim snijegom  (umije tu i do ljeta lagano da ostane),  ali ne mogu ni preko karte bit' siguran koji je ..

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #261 on: May 04, 2010, 14:25:58 »
Strašno,brale strašno  :o :o :o :o :o Ne mogu vjerovat da ovoliki snijeg krije šuma. :-X
Vidi se da si uživao.. :) Ovo je možda jedna od najsnjegovitijih naših planina,a mi pojma nemamo ni đe je...ako nije najsnjegovitija onda makar najbolje čuva snijeg,šuma preko 2000 m nadmorske visine,onda relativno blag teren...uhhh koliko ga je bilo prije 2 mjeseca,to bog zna
Što reći za Maja Jezerce  :o :o :o  :D nije kralj nego car Balkana.Koliko procjenjuješ da ima snijega na ovoj padini ispod vrha ? Ja bih rekao makar 50 metara !!!!  :o :o A pazi, goli kamenjar i žestoka strmenica

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #262 on: May 04, 2010, 15:06:04 »
Šta reć za Prokletije  :o :o :o :o :o :o Svaka reč je suvišna  :o :o :o Kad će se to otopit čoveče  :o :o

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #263 on: May 04, 2010, 15:46:23 »
nevjerovatno prosto nevjerovatno koji snijeg je jos tamo . kad vidim ovakve slike vidi se kolko je sjever zapostavljen sto se tice turizma/ ovo je stvarno ljepota . Zamislite tamo da imamo turisticki centar kao sto je sada Kolasin. Skijanje u maju jaooo ljudi kako to nije napravljeno pa prvi bih posao tamo a sigurno nebih bio jedini. Snow slike su fantasticke,stvarno nemam rijeci od onog katuna Gropa koji drzi snijeg (koja visina je tamo 1600? )...pa one sume ,mogu samo da pretpostavim kolko ga je bilo tamo na kraj februara/marta...a oni sa nametima aaaa boli glava. Slike za postovanje Snow !!! E ako kome zavidim to si onda ti !

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #264 on: May 05, 2010, 09:23:28 »
nema nema sto da mu zavidis nego pravac planine:) sada ti trebaju cipele (koje ce se skvasiti ali kako je toplo neces ni osjetiti hladnocu, posle se preobuci) i eventualno gamasne. i volja. to je sve:) svaka cast SH. jos samo da se nabave turne skije uslovi dusu dali.
« Last Edit: May 05, 2010, 09:25:01 by ehtelion »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #265 on: May 12, 2010, 09:59:48 »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #266 on: May 15, 2010, 17:43:16 »
ehtelion bio sam juce 14 maja na Bukumirsko jezero prvi put u zivotu...priroda je nevjerovatna, al kako mi bjese prvi put prodjoh pored jezera i predjoh onaj prevoj i spustih se u Mokru...tamo pitasmo za jezero te se vratismo istim putem a nekoliko metara poslije prevoja  ukaza nam se jezero





stvarno ko nije bio tamo preporucujem od sveg srca....rekose mi u Mokroj da je Rikavacko jezero udaljeno 2km vazdusne linije a djipom mozda nekih 6-7 km al posto smo bili malim autom to ostavismo za djipa ako ga budemo nabavili ili mozda biciklom  ;D...na kraju ,zadrzasmo se veoma malo jer ga odjednom,kako to i biva na planini,zatvori sa svake strane te poce dobar pljusak koji je trajao do Treskavca

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #267 on: May 15, 2010, 17:55:41 »
fino je bukumirsko, svo opkoljeno visokim planinama:) sad kad su skroz do njega asfaltirali relativno se brzo stigne a osjecaj je fenomenalan. tako je izolovano. a do rikavackog idite ili pjeske ili biciklima, ljepse je nego dzipom. da vidis kad se popnes na silu, pa krenes put zijeva koliko je to prostranstvo kuckih planina, surovi krs:)

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #268 on: May 15, 2010, 18:08:37 »
fino je bukumirsko, svo opkoljeno visokim planinama:) sad kad su skroz do njega asfaltirali relativno se brzo stigne a osjecaj je fenomenalan. tako je izolovano. a do rikavackog idite ili pjeske ili biciklima, ljepse je nego dzipom. da vidis kad se popnes na silu, pa krenes put zijeva koliko je to prostranstvo kuckih planina, surovi krs:)
moracu poci jednog dana samo da nabijem kondiciju jer ga nisam vozio zadnjih 3-4 godine...ona priroda je nevjerovatna, ja uopste ne znam  imena onih planina kroz koje prolazimo a za treskavac slucajno zaznadoh kad smo pitali  jednog covjeka prije njega da li smo na pravom putu za bukumirsko. Bila su dva odrona na njemu, na pocetku neka zemlja i grane su se odvalile i bilo je mjesta taman da se prodje autom...nekih 100-150 metara kasnije bilo je dosta stijena na putu a iznad puta  vidjelo se njih nekoliko koje ce pasti s prvom kisom (mozda su vec odronilo poslije ovog nevremena). Iako je dobar asfalt i nov je ipak dio koji prolazi uz bok od treskavca a sa lijeve strane je provalija nije dovoljno obezbjedjen...jos da spomenem da je citavim putem onaj stari put prosiren kao i onaj za kucka korita...stim sto sam mehanizaciju zapazio na krzanju, momci rade odlican posao

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #269 on: May 15, 2010, 23:34:09 »
ne znam ih ni ja nesto, nisam puno puta bio. ali ovaj ti je karakteristican i dobro poznat. PASJAK, tacno iznad glave osobe na slici. iako izgleda opasno sa ove strane, uz dosta opreznosti moze se popeti bez ikakve opreme. moji su ga peli prosle i pretprosle-ja sam snimao svadbe:) ne znam tacno koji je datum, ali se organizuje planinarski skup (s tim sto mozete i vi doci naravno) pa se penje na SURDUP. to vam je lijepa prilika da upoznate sve vrhove Kuckih planina. a na Rikavacko jezero PSK Komovi idu u zadnju nedelju u maju pa mozete i sa njima poci na kampovanje.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #270 on: May 15, 2010, 23:52:18 »
znam da se organizuju ture...povremeno pratim  i posjecujem njihove sajtove al meni to djeluje kao obaveza a i vrlo tesko mogu da uskladim to sa mojim poslom za koji sam dosta vezan tako da kad immam vremena odem s  drustvom na 4-5 sati cisto da se odmorimo i uzivamo u prirodi...ono sam inace ja na slici :)

ehtelion...inace vidio sam prije kad si postavio neki link bordovanje na nekom vrhu prosle godine na ljeto cini mi se...dje je ono bilo?

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #271 on: May 16, 2010, 12:08:43 »
ono je prevoj sa kog se desno ide na treskavac (15 minuta od onog mjesta do vrha), a desno se ide za Surdup.

Madjo

  • Guest
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #272 on: May 16, 2010, 12:28:38 »
Evo nekolike sličice sa Jezerskog vrha, par dana nakon što je probijen put do mauzoleja ;D
Ko bi rekao da toliko snijega može biti na Lovćenu i to 28. aprila  :o  Zahvaljujem Džodžiju na slikama  ;)


















Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #273 on: May 16, 2010, 12:39:04 »
sto obecas to ispunis:) svaka cast lovcenu sto je primio toliko snijega ove godine:)

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Snijeg-sezona 2009/2010
« Reply #274 on: May 16, 2010, 13:03:47 »
lijepo je vidjeti da je put probijen i ovoliki snijeg stavljen pod kontrolom :)