Author Topic: ''Planinarski'' Softver  (Read 36026 times)

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #50 on: October 01, 2011, 23:34:00 »
Dobro nemora baš u metar  :03: Po mene je vrlo približno i ako maši za 10 metara  :27:


 sad kad smo na Maja e Jezerce isli, SH je na svom Casio-u mjerio nekih 10 metara nize.ali, prema jednoj karti ja vidjeh da Jezerce je visoko 2692  m ,tako da ne mora da znaci i da su karte do kraja u pravu


Moguće je.  :23:
Pošto sat nadmorsku visinu mjeri na osnovu vazdušnog pritiska, a sat ima u sebe  ugrađen "barometar" onda bi trebalo da bude koliko ispravno pokazuje vazdušni pritisak toliko će ispravno pokazivat nadmorsku visinu...  :78:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #51 on: October 01, 2011, 23:35:26 »
a tih 10, 20 pa i 50 metara nije neka greska, a toliko ce ti odstupati maximalno. U pocetku ce ti biti zanimljivo, ali kasnije ce ti dosaditi.  Sto takodje utice na mjerenje visine jeste i temperatura, bar kod Suunto casovnika jer oni imaju Temperature compensation, i to je nesto sto omogucava donekle da se sat ne mora podesavati stalno. Oni su na svakih 200 ili 300 metara postavili neku srednju vrijednost temperature. To nije lose, ali ljeti zna da grijesi i to dosta.

http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?78523-P-Sat-Casio-PROTREK-triple-sensor-titanium

ovaj nabaljva preko interneta ili kako vec. a ima i jedan model od 150 eura, ne razumijem se u casio modele najbolje,oni imaju neke twin i triple senzore, mislim da to nije neka razlika sad.  Inace su u radnjama mnogo skuplji. Uh, sad se sjetih, bio je suunto Altimax u Podgorici za oko 100 eura, ako neko bude isao neka provjeri za madja. On nema kompas, ali mjeri visinu i pritisak. E, kod kompasa je isto vazno da ga razmagnetises svaki put kad ides u planinu, nevjerovatno koliko pocne da grijesi usled elektromagnetnih zracenja.
« Last Edit: October 01, 2011, 23:40:46 by ehtelion »

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #52 on: October 01, 2011, 23:40:29 »
Ne mora imat kompas  :28:   :121: 

Ovaj je vrh vrhova ehtelione ali skup dozlaboga  :30:  Barem za mene

Oću da kažem da mene nije potreban posebno izdržljiv sat.Najbitnije mi je da mjeri ovo gore da ne ponavljam tako da u igru mogu uć i manje kvalitetni proizvođači.
« Last Edit: October 01, 2011, 23:42:25 by Madjo »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #53 on: October 01, 2011, 23:41:42 »


ovo je taj iz intersporta.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
« Last Edit: October 01, 2011, 23:45:30 by ehtelion »

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #55 on: October 01, 2011, 23:47:19 »
E oko moe   :121:  :121:  

Ovo bi bilo odlično.
I nije skupo.

Đe dođe ta prodavnica ?  :32:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #56 on: October 01, 2011, 23:50:47 »
E ne znam ti, vidji brojeve pa ih zovni ako uopste rade jer i dalje drze 81 pozivni broj

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #57 on: October 02, 2011, 00:05:28 »
ethelion, ima li ovaj alcatel kompas?ono, ako ga nema ,ima gps app koji ti simulira ,i to odlicno simulira kompas.fora je da se kreces malo , kako bi gps ukapirao pravac ,  onda mozes i takav kompas koristiti
 :04:
« Last Edit: October 02, 2011, 00:10:16 by nedjo »


Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #59 on: October 02, 2011, 00:17:22 »

ot 908, ima i A GPS, mozda nam Nedjo moze vise reci o tome, ja sam nesto citao ali praksa je najbolja a siguran sam da on zna nesto o tome.

asisted gps-kao ,downlodowavshi najsvjezije podatke za gps ,on moze da pomoze prilikom kretanja kroz podrucja dje je teze gps signal ufatiti.
preporucio bih ti da instaliras ne[ke od osnovnih gps programa kao gps test,preko kojih se mogu downlodovati ti podaci (iako oni nisu neophodni za samo proces lociranja , ali olaksavaju(kao olaksavaju :22:)

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #60 on: October 02, 2011, 00:18:02 »

Dobro nemora baš u metar  :03: Po mene je vrlo približno i ako maši za 10 metara  :27:


 sad kad smo na Maja e Jezerce isli, SH je na svom Casio-u mjerio nekih 10 metara nize.ali, prema jednoj karti ja vidjeh da Jezerce je visoko 2692  m ,tako da ne mora da znaci i da su karte do kraja u pravu


Moguće je.  :23:
Pošto sat nadmorsku visinu mjeri na osnovu vazdušnog pritiska, a sat ima u sebe  ugrađen "barometar" onda bi trebalo da bude koliko ispravno pokazuje vazdušni pritisak toliko će ispravno pokazivat nadmorsku visinu...  :78:

bas tako :45:

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #61 on: October 02, 2011, 00:27:32 »
Napiši dvije riječi o tvome orolođu ako ti nije muka Neđo.  :33:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #62 on: October 02, 2011, 02:33:13 »


Pošto sat nadmorsku visinu mjeri na osnovu vazdušnog pritiska, a sat ima u sebe  ugrađen "barometar" onda bi trebalo da bude koliko ispravno pokazuje vazdušni pritisak toliko će ispravno pokazivat nadmorsku visinu...  :78:

bas tako :45:


Mislim da ovo nije tačno. Sat će uvijek precizno mjeriti vazdušni pritisak, ali ne i nadmorsku visinu. Naime, ovdje je nadmorska visina izvedena veličina i ona se određuje prije svega na osnovu vazdušnog pritiska (uz određene kompenzacije u odnosu na temperaturu, ali to je manje bitno - pogotovo dok je sat na ruci, jer su tad i temperaturne varijacije znatno manje). Dakle, sat će uvijek za istu vrijednost pritiska i temperature dati istu nadmorsku visinu - ako prethodno nijesmo izvršili kalibraciju. Zato je kalibracija vrlo važna, jer znamo da pritisak može znatno varirati na istoj nadmorskoj visini. Recimo, prošle godine u PG minimalni izmjereni pritisak je iznosio 986mb, a maksimalni 1027mb, ova razlika od 41mb odgovara na ovim našim nadmorskim visinama iznosu od čak 410m , jer se pritisak mijenja za oko 1mb na svakih 10m. Dakle na istoj lokaciji u PG u ova dva ekstremna slučaja i bez prethodne kalibracije sat će pokazivati nadmorske visine koje se razlikuju za 410m!!! Jasno, ovakve promjene se ne dešavaju u jednom danu, pa ne postoji mogućnost ovolike greške. Ali pad pritiska od 10-20mb se dešava i otvara mogućnost greške od 100-200m što nije malo. Naravno, kalibracija - tj. ručno podešavanje nadmorske visine poznate početne tačke i određeno iskustvo sa vremenskim prilikama greške svedu na prihvatljivih par desetina metara. Ja imam Casio protrek sa triple sensorom iz 2003. ja mislim prvu seriju sa solarnom baterijom i radi bez problema evo već preko 8 godina. Takođe nije tačno da baterija traje 2 godine, ova moja još ne misli da se preda  :109: - jedino je važno nikad ne dozvoliti da se isprazni do kraja, a to nije teško - par sati na suncu i već je puna, plus ona se puni i na sobnom osvjetljenju, jasno mnogo sporije. Kao što je moguće kalibrisati nadmorsku visinu, moguće je kalibrisati i kompas. Sat je koristan, sa puno lijepih funkcija - recimo računa ukupno dobijenu visinu, crta profil pređenog puta, pokazuje trendove vazdušnog pritiska, mjeri temperaturu (i to vrlo precizno, takođe je moguća kalibracija), ako želiš uključuje alarm kad pređeš određenu visinu itd... S druge strane, ipak je samo igračka, za neko ozbiljnije planinarenje ima važnijih stvari...

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #63 on: October 02, 2011, 10:30:05 »
ali mjeri temperaturu tacno kad nije na ruci, to je mana svih casovnika, da kad su na ruci ne daju tacnu temperaturu sto je i logicno.

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #64 on: October 02, 2011, 14:57:12 »



Pošto sat nadmorsku visinu mjeri na osnovu vazdušnog pritiska, a sat ima u sebe  ugrađen "barometar" onda bi trebalo da bude koliko ispravno pokazuje vazdušni pritisak toliko će ispravno pokazivat nadmorsku visinu...  :78:

bas tako :45:


Mislim da ovo nije tačno. Sat će uvijek precizno mjeriti vazdušni pritisak, ali ne i nadmorsku visinu. Naime, ovdje je nadmorska visina izvedena veličina i ona se određuje prije svega na osnovu vazdušnog pritiska (uz određene kompenzacije u odnosu na temperaturu, ali to je manje bitno - pogotovo dok je sat na ruci, jer su tad i temperaturne varijacije znatno manje). Dakle, sat će uvijek za istu vrijednost pritiska i temperature dati istu nadmorsku visinu - ako prethodno nijesmo izvršili kalibraciju. Zato je kalibracija vrlo važna, jer znamo da pritisak može znatno varirati na istoj nadmorskoj visini. Recimo, prošle godine u PG minimalni izmjereni pritisak je iznosio 986mb, a maksimalni 1027mb, ova razlika od 41mb odgovara na ovim našim nadmorskim visinama iznosu od čak 410m , jer se pritisak mijenja za oko 1mb na svakih 10m. Dakle na istoj lokaciji u PG u ova dva ekstremna slučaja i bez prethodne kalibracije sat će pokazivati nadmorske visine koje se razlikuju za 410m!!! Jasno, ovakve promjene se ne dešavaju u jednom danu, pa ne postoji mogućnost ovolike greške. Ali pad pritiska od 10-20mb se dešava i otvara mogućnost greške od 100-200m što nije malo. Naravno, kalibracija - tj. ručno podešavanje nadmorske visine poznate početne tačke i određeno iskustvo sa vremenskim prilikama greške svedu na prihvatljivih par desetina metara. Ja imam Casio protrek sa triple sensorom iz 2003. ja mislim prvu seriju sa solarnom baterijom i radi bez problema evo već preko 8 godina. Takođe nije tačno da baterija traje 2 godine, ova moja još ne misli da se preda  :109: - jedino je važno nikad ne dozvoliti da se isprazni do kraja, a to nije teško - par sati na suncu i već je puna, plus ona se puni i na sobnom osvjetljenju, jasno mnogo sporije. Kao što je moguće kalibrisati nadmorsku visinu, moguće je kalibrisati i kompas. Sat je koristan, sa puno lijepih funkcija - recimo računa ukupno dobijenu visinu, crta profil pređenog puta, pokazuje trendove vazdušnog pritiska, mjeri temperaturu (i to vrlo precizno, takođe je moguća kalibracija), ako želiš uključuje alarm kad pređeš određenu visinu itd... S druge strane, ipak je samo igračka, za neko ozbiljnije planinarenje ima važnijih stvari...

apsolutno!ocigledno da smo ja i Madjo mislili bas tako , al se nismo najbolje izrazili :11: :11:
meni je taj sat  ,jednom ,itekako pomogao -upravo kompas je bio u pitanju

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #65 on: October 02, 2011, 15:04:58 »

Napiši dvije riječi o tvome orolođu ako ti nije muka Neđo.  :33:


pa, ima sve te funkcije koje su i navedene -osim  barometra .rekao sam za visinu, jedino temperaturu moras mjeriti tako sto ces ga skinuti sa ruke i oko 10 min. ostavit u ladovini.kompas radi ok. ali zna da poludi kad je u blizini nekih jacih magnetnih polja.recimo , na pda uredjaju kalibriranje vrsim tako sto pravim osmice u vazduhu ,oko20 sec.jednom sam to radio na ulici ,javno-narod se sablaznjavao kad je gledao kako cirkularno mlatim rukom  tamo - amo  :05: :05:

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #66 on: October 02, 2011, 20:08:12 »
E danas sam skoknuo do Podgorice, a nausput sam tražio ove satove.
U deltu u tajm nemaju bez jedan sat gore navedenih karakteristika koji košta oko 235 eura, nekakvi grdni kvadratni ali veli lijepa prodavačica da je top kvalitet.  :21: Neznam koje je marke, ma nebitno.Preskupo je to. U radnju preko puta imaju nekolike vrste Kasio Šok, a cijene im se kreću od 135 do 230 eura, a uz to čini mi se da nijesu protrek modeli nego modeli sa dva senzora.Ili imaš altimetar i barometar ili altimetar i temperaturu, a ja tražim sve tri opcije da ima  :54:  Ma ionako nebih dao tolike pare sve da ih imam.  :34: Pitao sam za druge proizvođače al nemaju.
U intersport u mol imaju samo dvije vrste Sunto satova a cijena im je 200 eura.  :46:  Pitah prodavačicu jesu li imali prije one modele po sto eura, kaže da su ih samo dva put dobijali i da su im prošli odma.Kaže mi da navratim za petnajes dana da bi trebalo da dođe isporuka ali nije sigurna.   :23:


Offline vragodo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #67 on: October 03, 2011, 12:28:58 »
Ja koristim 8 godina Ciclo Alpin 3 (vani košta oko 120 EUR). Mjeri sve potrebne parametre (visina, pritisak, temperatura, ascent, descent, trend pomjene vremena, ..... opciono: veza sa PC-em.
Topla preporuka.



Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #68 on: October 03, 2011, 12:33:46 »
Pozdrav i dobrodoša na forum vragodo !

Ima li kod nas đe to da se vidi ? Ali opet i to mi je preskupo  :02:  čim je vani 120 kod nas nije ispod 200 eura :78:  

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #69 on: October 07, 2011, 01:27:44 »
Ovako nešto kad bi bilo kod nas da se kupi nebih se sekunde mislio  :59:

http://www.tehnomanija.rs/katalog/canyon-multifunkcijski-sat-cns-sw7.html


Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #71 on: December 22, 2011, 16:19:20 »
skup je ovaj suunto vector. u americi to moze puno puno jeftinije. od casio modela, vidji sto ima od opcija.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #72 on: December 24, 2011, 04:42:24 »

skup je ovaj suunto vector. u americi to moze puno puno jeftinije. od casio modela, vidji sto ima od opcija.

 da suunto otpada, poci cu sjutra da pogledam u prodavnicu razne modele, imaju odlican sale, i 30 % popusta, pa je vjerovatno i bolja cijena nego na e-bay,