Author Topic: ''Planinarski'' Softver  (Read 36025 times)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #25 on: September 24, 2011, 09:36:11 »
super stvari, mogu to zakljuciti po broju i opisu svakog programa. Vidi se da se si dosta posvetio tom sektoru planinarenja. Svidja mi se ta live verzija, posebno pri penjanju na neke vrhove van nasih krajeva. I u pravu si kad kazes da treba biti realan u ocekivanju performansi smart uredjaja, oni su prevashodno namijenjeni urbanim sredinama. Ja svaki dio opreme prvo testiram u kontrolisanim mogucnostima, koliko je to moguce, pa tek onda malo po malo pocinjem da vjerujem tom "komadu" opreme.


http://www.intersport.at/eshop/FS-2011/McKINLEY-AT-1-0-Funktionsuhr.html?force_sid=0deb9f5fb53147b735a9437567df9ed6

evo ti madjo, da se ne mucis sa simbian programima. jes da je mckinley sranje, ali ce valjda trajat:)

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #26 on: September 24, 2011, 10:37:34 »
Mjeri li ovi sat nadmorsku visinu ?

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #27 on: September 24, 2011, 10:52:32 »
Höhenmesser, Kompass, Barometer, Stopp-Uhr uvm. Die Uhr ist Spritzwasser geschützt.

visina, ovo ostalo znas...ali koliko me nikakav njemacki sluzi sat je otporan na prskanje vode ali ne i zaranjanje:)

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #28 on: September 24, 2011, 11:02:09 »
A imali kod naš đe da se kupi ovako nešto ?   :32:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #29 on: September 24, 2011, 11:11:43 »
trebalo bi u intersportu u nk i pg, ali mislim da sada nece biti ovakvog popusta. Mada imaju casovnici marke Canyon, jedan drug ga ima i nije nista gori of mog Suunta. A kosta oko 50 eura.

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #30 on: September 24, 2011, 19:16:18 »
da ,canyon je sasvim ok. ja ga imam ,al mu je plastika -guma koja se koristi kao materijal od koje je izradjen kais ,popucala i sad ne mogu da ga nosim  :02:
ne znam kako bih mogao kais da mu zamijenim
ali Madjo , da bi ti altimetar bio tacan , moras da ga prije svake penjacine kalibriras
« Last Edit: September 24, 2011, 19:19:28 by nedjo »

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #31 on: September 24, 2011, 19:22:57 »
zanimljvo je da sam taj sat namjerno testirao u vodi .iako je pisalo da je vodootporan , 2 dana je izdrazao .vratio sam ga i ljubazna prodavacica :04: mi je dala novi ,koji nisam vise testirao :102:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #32 on: September 25, 2011, 08:30:09 »
2 dana u vodi? mislim da je takav test nepotreban:) ako si plivao i ronio sa njime a njemu nista, to je dovoljan test. Ja moj nisam dirao evo mjesec dana i trenutno mi pokazuje tacno stanje visine (naravno u podiocima od 5 metara).

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #33 on: September 25, 2011, 11:07:34 »
Ovaj moj pro touch izdrzao 10 dana na more..  Makar je vodootporan  :11:

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #34 on: September 25, 2011, 12:39:25 »

2 dana u vodi? mislim da je takav test nepotreban:) ako si plivao i ronio sa njime a njemu nista, to je dovoljan test. Ja moj nisam dirao evo mjesec dana i trenutno mi pokazuje tacno stanje visine (naravno u podiocima od 5 metara).

pa to sam i radio

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #35 on: September 25, 2011, 12:48:00 »
a ja mislio da si ga u drzao potopljenog u vodi:) a onda mu ne valja rabota mada od toga pade ti novi proizvodjaci koji nemaju toliko vremena da dobro testiraju i naprave kvalitetan sat kao Suunto i Casio npr.

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #36 on: September 29, 2011, 22:33:47 »
Ovako...ehtelione, Rade...ako naletite na neki sat ili koju bilo spravu koja mjeri nadmorsku visinu, javite mi na pp.  :33:
Može novo, može polovno i da je ispravno a da nije skupo.
Ajd viđite mi to po tija vašija klubova ako neko bude prodava.  :03:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #37 on: September 29, 2011, 23:52:08 »
primljeno k znanju:)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #38 on: October 01, 2011, 09:42:57 »
Evo madjo jedno alternativno rjesenje. Ja sam juce kupio Alcatelov Android preko T-mobile (znam koliko ih ti volis:) i vec sam instalirao neke aplikacije za planinu. Telefon kosta 20 eura, + pet eura mjesecne pretplate u koju je ukljuceno 60 min razgovora ka svim mrezama. Meni licno to odgovara i sasvim mi je dovoljno. A dobijes finu alatkicu. Jes da je Alcatel al je i Android:)

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #39 on: October 01, 2011, 17:30:38 »
A đe, nesmijem se pojavit tamo zbog one guslarske pjesme  :05:  

Koji je to model Alkatela ?

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #40 on: October 01, 2011, 18:18:16 »
ot 908, ima i A GPS, mozda nam Nedjo moze vise reci o tome, ja sam nesto citao ali praksa je najbolja a siguran sam da on zna nesto o tome.

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #41 on: October 01, 2011, 18:58:51 »
A dava li ko drugi pored ti mobajla android televone ?  :32:

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #42 on: October 01, 2011, 19:38:55 »
Ma đao nek nosi telefone   :31:  

Nego, kako vam se čini sat Casio G-shock koji radi na solarno napajanje a ima, pored standardnih funkcija, mjerač nadmorske visine, barometar i termometar  ?  

Za ovakvu stvar se odbija od ustá  :29:  :29:  :04:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #43 on: October 01, 2011, 19:59:59 »
G shock je najbolji sat moguci. gledao sam mnogo testova na tom satu, sto on moze izdrzat to je nevjerovatno potpuno.. ogroman pritisak, strasnu temperaturu vise sekundi, dubina, visina, skoro neunistiv

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #44 on: October 01, 2011, 21:10:32 »
ja sam mislio da to solarno napajanje kod njih, produzava vijek baterije. Jedan mi momak, koji je imao Casio, rece da mu baterija traje 2 godine. To mu dodje isto kao na mom satu. Ako je to tacno. Sto se tice neunistivosti, to je stvarno tako, ali kome treba sat koji moze 300 metara da se zaroni a da pritom mjeri samo vrijeme?! Nema nikakve funkcije. ALi mislim da ti taj sat moze trajat jedno 30 godina, a mozda i vise:)

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #45 on: October 01, 2011, 22:54:04 »
samo da kazem bitnu stvar-da bi sve to funkcionisalo kako treba ,mora da se ima dooooobra praksa.kod sata , napr. kad mjeris visinu ,u slucaju da penjes neki vrh ,trebalo bi da znas tacnu visinu podnozja , kako bi sat kalibrirao.kad se popnes na vrh , vrlo je vjerovatno da i tada nece  u metar biti tacna visina(moguce da je i lose zvanicno izmjereno  ,ko zna.. )onda se vratis do podnozja  ,pa ces da vidis sto ce tada pisat na displeju (opet nece biti do kraja tacno), pa ces onda okvirno ( +/- 20 m ) znati dje je koja visina. napr. Stari Aerodrom je na 53 mnv .to sam utvrdio i to je tacno ,ali posle punih 10 mjerenja.bilo je 56, 66 isl.....

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #46 on: October 01, 2011, 23:00:21 »
Odlično neđo, lijepo je da to znamo  :45: Interesuje me: mora li se često kalibrirat ili je dovoljno to uraditi jednom uspješno i poslije pokazuje vrlo približnu vrijednost ?

A sad đe bih mogao pogledat Casio satove, to jest ima li koja prodavnica u Pg i đe mi predlažete ...  :32:
Kolike su šanse da nađem sat koji ujedno mjeri sve ono gore što sam naveo ?  :33:


Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #47 on: October 01, 2011, 23:02:03 »
...tako da ni sat nije, ne znam sto ,tacan do kraja .recimo , ako imas uvijek gprs  u planini, neces imati problema sa tacnom visinom ( objasnio sam kako)..
inace, taj alcatel sigurno nije los  ,android  dosta brzo i solidno radi sve ce zavrsiti,samo sam jos zaboravio da kazem ,ako se ide  sa njime u mountain , onda ucitaj mape za offline koristenje ( naveo sam i appove koji to podrzavaju).ali treba da prodje vremena i prakse da bi znao kako se masina ponasa

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #48 on: October 01, 2011, 23:07:20 »
kalibriranje , samo po sebi,nije  bolno ,Madjo  :05: ..ne znam...praksa...ujutru napr. nije pritisak  kao preko dana  a to utice na ucitavanje....pa onda ako iznenada kisa krene... e tu si ga naj...... tad zna sve otide u k... :11: :11:
ali ,glupo je da to pricam dokle ne probas licno i osjetis masinu .svejedno ,super je feeling kad sve na kraju sredis

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #49 on: October 01, 2011, 23:21:30 »
...ustvari, pretpostavljam sta zelis- da to/ta stvar bas tacno  u metar izmjeri visinu.Eeee, to sam i ja mslio pa sam se malo z....naravno , posle malo prakse nauci se to..recimo da ti treba nekoliko puta gore dolje  da bi utvrdio skoro u metar tacnu visinu .ovako to ce biti oko 20 m gore, dolje..napr. sad kad smo na Maja e Jezerce isli, SH je na svom Casio-u mjerio nekih 10 metara nize.ali, prema jednoj karti ja vidjeh da Jezerce je visoko 2692  m ,tako da ne mora da znaci i da su karte do kraja u pravu