Author Topic: ''Planinarski'' Softver  (Read 36030 times)

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
''Planinarski'' Softver
« on: September 12, 2011, 21:20:14 »
       Mislim da bi ovo mogao biti zanimljiv topic-kazite sto sve mislite o spoju hi tech-a i planinarenja .Da li koristite gps uredjaje cija je oblast rada samo pozicioniranje,ili pak koristite kakav pda uredjaj ,smartphone  sa integrisanim gps-om ili stogod nalik tome, kakav ''advantage'' je imati ih ,koji su problemi  u funkcionisanju istih ..
        sto god ko mislio o njima ,cinjenica je da su mnogi zivoti spaseni zahvaljujuci ovim uredjajima ,bilo putem obicnog poziva ili preko pozicioniranja samog uredjaja.Danas postoji citav niz korisnih aplikacija  koje se mogu koristiti i koje ,usudjujem se i reci, daju jos jednu ,zanimljivu dimenziju  samom planinarenju.
        Treba li rec da nisam ni zamisliti mogao koliko svega toga ima,tako da sam ,vremenom ,postao i malo veci poznavalac ove''problematike''.Ako koga sto zanima slobodno nek pita ,zelio bih da to podijelim sa clanovima Foruma. :04: :04:

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #1 on: September 20, 2011, 23:38:34 »
Ja ovo tek danas pročitah  :07:  Moja loša navika je što ne listam teme pojedinačno  :16:  

Neka si pokrenuo topic na ovu tematiku, sigurno će biti od koristi nama forumašima a posebno našim planinarima.

Ja baš ne planinarim, više se to može nazvati šetnja, i obično je to područje Lovćena,zaleđe Boke i Katunska nahija, đe se relativno lako orjentisat;ako neđe krećem đe baš može bit zaebano da se čoek izgubi,to jest da odluta sa staze,konsultujem se dan-dva prije sa mještanima koji odlično poznaju te terene jer se nekad izdizalo sa stokom, i naravno obavezno proučim vojne karte...inače moja šetnja najčešće traje do pola dana i vraćam se nazad, i naravno da nije bilo potrebe za nikakvim uređajima.Dobro se orjentišem u prostor, obavezno nosim ranac(presvuka,lumbrela,hrana,voda pa i usna harmonika  :11: ) i kosijer, čuvam snagu;najgora stvar je što gotovo uvjek idem sam - neće niko od ove omladine današnje...a kad čovjek pazi sebe i vodi računa o osnovnim stvarima prilikom planinarenja potreba za tehnikom se svodi na minimum.
Naravno da se ovo ne odnosi na planinare koji kreću u neki neistražen,surovi prostor. Njima svakako trebaju gps uređaji.

Sjećam se prije desetak godina kad je počela na mobilne telefone aplikacija kompas- to sam obavezno imao na svaki telefon... :83:  ...iako mi na primjer nikad nije zatrebala...

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #2 on: September 20, 2011, 23:53:41 »
Ne koristim ništa skoro mimo telefona i fotoaparata.
« Last Edit: July 23, 2017, 22:51:27 by Rade »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #3 on: September 21, 2011, 12:12:32 »
Rade, zaboravio si da napomenes Casio sa funkcijom visonometra, barometra i kompasa:)

Nekad sam se palio na te tehnicke gadgete ali kao sto rade rece, nepouzdani su. Cak i standalone GPS uredjaji prosto gutaju baterije. Kad bih ga imao, drzao bih ga u rancu i upalio samo u slucaju da priblizno lociram svoju poziciju u slucaju magle ili kakve nesrece Gorskoj sluzbi spasa, ukoliko postoji domet naravno:)  Drug ima smartphone uredjaj i u nekoliko slucajeva se pokazao nepouzdanim (baterija) i nepreciznim. Fino je imati to kao statistiku, da se vidi predjena duzina i takve neke stvari, mada se to moze vrlo precizno izracunati i sa Google Earthom (podrazumijeva se da znate kuda ste isli). Mapa, kompas i to je to. Mada i ja imam Suunto sat, koji ima identicne funkcije kao Radev.

Interesantno je sto su Francuzi uradili sa GSM signalom, kako mi je bar receno.  Naime, oni nemaju bazne stanice, vec jedan satelit koji kruzi iznad Francuske i pokriva svaku rupu maltene (ovo bi se Madju izuzetno svidjelo). Naravno, to se itekako isplati zemljama koje imaju toliko veliku povrsinu.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #4 on: September 21, 2011, 12:37:38 »
Nema moj sat ništa od fukcija :) Imam G-shock, samo osnovne stvari ali planiram u narednom periodu da uzimam neki protrek ili g-shock sa senzorima, mada mi to nije prioritet ;)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #5 on: September 21, 2011, 12:39:27 »
aaa, moja greska, primi moje izvinjenje:) Kako tehnologija postaje dostupna svima, cijena tih satova je naglo opala.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #6 on: September 21, 2011, 12:45:48 »
Definitivno, samo ih ne treba kod nas uzimat jer cijene budu i više nego duplo skuplje nego kad se kupuje preko neta ;)

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #7 on: September 21, 2011, 12:50:11 »
sigurno. Evo ponuda u Intersportu za moj sat za 80 eura, mada je to vec stara tehnologija. Ne bi lose bilo uzeti sat sa mjeracem pulsa, posebno za starije ljude, to je najboljio pokazatelj spremnosti i stanja tijela pri naporu.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #8 on: September 21, 2011, 13:00:45 »

sigurno. Evo ponuda u Intersportu za moj sat za 80 eura, mada je to vec stara tehnologija. Ne bi lose bilo uzeti sat sa mjeracem pulsa, posebno za starije ljude, to je najboljio pokazatelj spremnosti i stanja tijela pri naporu.


Koji model?!!

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #9 on: September 21, 2011, 13:01:19 »
Vector

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #10 on: September 21, 2011, 15:19:32 »
To nije skupo! ;)
Reci mi, kakav je na udarce i vodu?

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #11 on: September 22, 2011, 11:04:40 »
na vodu odlican a na udarce prilicno los. "Staklo" je napravljeno od plastike a ne od mineralnog stakla pa se svaka ogrebotina primijeti (sto meni licno ne smeta), nekoliko puta sam ga prilicno cukio ali radi normalno. Takodje, procitao sam da se dosta americkih vojnika zali na njega jer im se desavalo da ta plasticna zastita pukne. Sto se tice mjerenja visine, tu se drzi odlicno u korak sa novijim modelima, jedino grijesi kada su extremno velike temperature na velikim visinama, najvece odskakanje mi se desilo na durmitoru kada je pokazivao 200-300 metara manju visinu. Inace, vjerovatno znas, da ako oces vrlo precizno da mjeri moras ga podesavati vrlo cesto u odnosu na referentnu visinu zbog promjene pritiska u atmosferi. Ovo se desava sa svim satovima koji mjere visinu preko pritiska. Ja ga vrlo rijetko stelujem i odstupanja iznose do 50 metara cak i nakon 10 dana ne diranja casovnika.

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #12 on: September 22, 2011, 22:23:44 »
e super ,a ja misljah da ovo nikog ne zanima  :01:
da bih bio brz i jasan ,moram reci da ste savrseno primijetili probleme oko funkcionisanja  ovih gadgeta ,ali oni itekako mogu biti upotrebljivi ukoliko se neke stvari postuju (ovo govorim iz iskustva koje uopste nije malo)
1.ne ocekuj previse od ovih naprava -u idealnim uslovima ,kao i na sljastecim reklamama , one samo sto i ne planinare umjesto tebe :04:
- dakle ,one mogu da pomognu ,mogu i da te zabave i upotpune dozivljaj na planini ,ali moras  malo strpljivo sa njima -iskustvo je cudo
2.uvjek imaj energetski i mrezni backup,dakle dupla baterija ,neki punjac( solarni napr.) i obavezno jedan obicni telefon koji dosta drzi bateriju.Zatim ,ako je u pitanju CG,sve tri kartice iz svih mreza,uz pozeljnu  mtel karticu(za pozicioniranje je odlicna)
3.moras biti vrlo iskusan  u  baratanju sa svim softverom koji si instalirao na tel.

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #13 on: September 22, 2011, 22:47:45 »
dakle , da pocnem  :116:
appovi su za wm i android platformu
1.pozicioniranje-http://www.androidzoom.com/android_applications/tools/gps-test_mky.html , ovaj nije los ,pokazuje stanje  sa s atelitima kao i brzinu ,koordinate,nadmorsku visinu(to zaboravite,bolje je sa alt. satom kioji se kalibrira na pocedtku uspona)
postoji i jos jedan gps test app sa kompasom,ako nekom treba poslacu mu apk ekstenziju (kao exe u windowsu) pa nek je instalira,
za wm platformu ima jedan gps test sa istim funkcijama
google maps su jako dobre za pozicioniranje , ali ne mogu funkcio0nisati offline, te postoje  iste hakovane mape koje to podrzavaju  plus sto dobijate odlicnu i besplatnu 3D navigaciju koja na google maps iance kod nas nije moguca .to su google maps brut  mode.isto saljem apk. kome treba....
naravno ,i za wm postoje samo google maps u online modu
za offline mod ,dakle kada ostanete bez gprs-a ,a on zna da je prokleto spor tamo gore ili nemoguc cak,najbolje rjesenje su http://www.oruxmaps.com/index_en.html
jednostavno ,sve imaju-  ucitavanje i download mapa i pohrana istih na sd card, i to vise vrsta mapa -mapnik, open street , google,cyclomaps i  mnoooogo njih ,  sve sa razlicitom vrstom zooma  i sl. da napomenem da imaju jos milion mogucnosti za druge stvari koje cu kasnije napomenuti i predstaviti
na wm-u to bi  bio http://navicomputer.com/ .uz sve to ima i kompas koji odredjuje gps (dobro za one tel. sto kompasa nemaju)
« Last Edit: September 22, 2011, 23:29:39 by nedjo »

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #14 on: September 22, 2011, 23:14:27 »
nastavljamo...
2.nadmorska visina-http://www.appbrain.com/app/get-altitude/com.roomfour0four.android.getaltitude
dovoljno je da locira , a preko gprs-a preuzima googlove podatke o visini bas za tu koordinatu
dosta je precizan,lose je to sto ti treba gprs
3.ucitavanje trekova
orux maps,http://mytracks.appspot.com/ ,http://www.androidzoom.com/android_applications/health_and_fitness/trek-trak_uobr.html
 sve imaju mogucnost ucitavanja  i snimanja gpx  fajlova  sa grafovima o  brzini , visini , vremenu...za wm , to je navi computer
4.druge vrste lociranja
google maps , latitude google,http://www.androidzoom.com/android_applications/communication/beacon_jbph.html- podrzavaju lociranje preko celularne triangulacije signala tkz, cell id iliti baznih stanica mob. operatera.kod nas je to omoguceno jedino u mtelu
ono je ,ustvari , dobro za nadgledanje sa druge lokacije i vise je sigurnosni app. cell id  je problematican jer mnogo naprecizniji od gps ,ali se moze priblizno odrediti lokacija  onoga kom je napr. pomoc potrebna .inace, uopste ne trosi bateriju.losa stvar je da je potreban gprs
5.cuvanje baterije pri upotrebi gps
http://www.appbrain.com/app/gps-tracker/com.instamapper.gpstracker
ovo je isto za nadgledanje tel sa udaljene lokacije ali se moze koristiti i za lociranje .stos je da se moze podesiti paljenje gps-a u odredjenom intervalu, cuvajuc dragocjenu bateriju :63:
« Last Edit: September 22, 2011, 23:30:38 by nedjo »

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #15 on: September 22, 2011, 23:25:52 »
i za kraj ovog uvoda i jedna fina kategorija
5.ZABAVA-ne , to nisu igrice ,muzka i slicne stvari -ovo je planinarenje uzivo!!
http://qik.com/
ako ocete da podijelite direktan prenos  sa planine ovo je prava stvar ( naravno ijopet treba gprs , bolje 3g , ali ce i edge konekcija odlicno posa da zavrsi
ista  aplikacija ima i za wm platformu.
naravno sharovanje na facebooku i ostalim idiotskim  drustvenim mrezama  je omoguceno . :11: :11:
slicna aplikaci jos postoji  http://www.livecast.com/corporate/index.html
slicno radi ,  mada je meni qik miliji
6.alat
http://www.appbrain.com/app/swiss-army-knife/com.digital_and_dreams.android.swiss_army_knife
kompas , svjetlo, libela...

to je to , za pocetak.. ovo je vrlo uopsteno .koga sto blize zanima , nek pita :109:
« Last Edit: September 22, 2011, 23:31:30 by nedjo »

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #16 on: September 22, 2011, 23:33:16 »
Bravo Neđo  :45:  Vidim da si upućen u tehnologiju pa me interesuje postoji li neka aplikacija za nokie n serije da može da izmjeri nadmorsku visinu, ili nešto da lako pristupim poput google maps a da mi odma pošalje,koji je najlakši način i ima li ga?  :32:

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #17 on: September 22, 2011, 23:36:28 »
sigurno ima , n serija  radi na Symbianu ,pogledacu stosta ,ali sjutra :01:
inace , izvuci cu sve slicne appove koje i ovamo postoje
inace ,postoje google maps  za symbian s 60 .ako oces ,proguglaj nesto kao -google maps sis.
« Last Edit: September 22, 2011, 23:38:18 by nedjo »

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #18 on: September 22, 2011, 23:39:08 »
Isto mislim da mora postojat za simbijane nešto... imam n70 i n80

Znam za google maps ali mislio sam ima li neka direktna aplikacija... google maps mi očopli račun sa telefona  :34:

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #19 on: September 22, 2011, 23:40:08 »
to za racun ,ako oces da ti je jeftinije, svaka mreza ima svoj interaktivni meni , pa napr. za 50 cent. mozes 100 mb potrosit,
e , a sad neke offline mape , to moram vidjeti posle
« Last Edit: September 22, 2011, 23:45:15 by nedjo »

Madjo

  • Guest
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #20 on: September 22, 2011, 23:42:56 »
Da da, znam za to, al znaš li kako ja to zamišljam: da imam jednu ikonicu u meni u telefon na koju kad kliknem za 5-6 sekundi mi izbači nadmorsku visinu  :11:   :101:  

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #21 on: September 22, 2011, 23:46:51 »
prvo za to moras imati gps u tel.  mada se moze nesto smislit i bez toga .razmislicu

Madjo

  • Guest

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #23 on: September 23, 2011, 00:52:41 »
Quote from: nedjo link=topic=1701.msg31701uz pozeljnu  mtel karticu(za pozicioniranje je odlicna)
[/quote


Šta znači ovo?

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: ''Planinarski'' Softver
« Reply #24 on: September 23, 2011, 20:36:54 »
ah..mtel jedini daje mogucnost lociranja preko mreze(cell id).dakle, za programe poput latitude-a ,gdje postoji mogucnost razmjene lokacije sa drugima ,ova vrsta pozicioniranja jedino i radi ,a  vrlo je ucinkovita po pitanju stednje  baterije
za wm uredjaje je inace sjajan  http://luisespinosa.com/trackme_eng.html
fantastican program, mozes  da imas live tracking preko mapa i g.eartha