Author Topic: Pitanja i sugestije  (Read 99432 times)

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #300 on: February 02, 2012, 15:06:58 »
Admine, sta ponovo nije u redu sa AMS ?
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #301 on: February 02, 2012, 15:51:06 »
SERVER  :02:

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #302 on: February 02, 2012, 20:05:09 »
Mozemo li ocekivati da veceras prorade AMS?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #303 on: February 02, 2012, 21:49:17 »
NE.
Očito, bilo je problema sa setovanjem novog servera. Posao će bit nastavljen sjutra, nadajmo se i biti završen.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #304 on: February 02, 2012, 23:06:11 »
E super. Moci cemo da racunamo kolicinu kise.  :67: :07:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #305 on: February 03, 2012, 21:23:34 »
Pitanje za Admina: Da li će se u Podgorici ikad uvesti sondažna mjerenja? To bi bilo od nevjerovatne koristi u ovakvim situacijama.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #306 on: February 03, 2012, 22:01:28 »
oce... kad naprave one bazene prvo.. a treba i nokat da izraste na jedno odredjeno mjesto.. i eto svi uslovi su ispunjeni..
Izvinjavam se sto sam ovako, negativan veceras .
I mene interesuje za koliko godina mozemo ocekivati tu sondazu?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #307 on: February 03, 2012, 22:28:35 »
Nažalost ne u skoro vrijeme. Osim sa opremom mi kuburimo i sa kadrom. Da bi se tu nešto promijenilo potrebne su radikalnije mjere i spremnost države da pomogne.
Od 15-ak dipl.meteorologa u Crnoj Gori  u Zavodu ih je samo četvoro. Bez jasno razvijene strategije, kako privući nove, mlade ljude, ali i kako ih zadržati priča o opremi nema previše smisla.
Ranije su nam iz Instituta za meteorologiju iz Beograda, javljali i preporučivali mlade dipl. meteorologe, ali to, čini mi se, više ne rade. Ne zato što nam ne žele pomoći, već što im je postalo jasno da mi tim mladim ljudime ne možemo obezbijediti ni minimum uslova za život.
Kako da neko ko nije iz Podgorice provede godinu dana pripravničkog staža sa mjesečnom platom od (ne zamjerite ako griješim) 250-300 €, a da poslije nastavi život sa dodatnih 80 do 100 €.
Teška je situacija u cijeloj državi i jasno mi je da se ne može mnogo učiniti čekanjem da se u državnom budžetu nađu sredstva.
Naravno, postoje načini da se nešto više uradi, ali to traži strašnu borbu sa našom administracijom. Na kraju možete biti optuženi da ne poštujete zakone, da zloupotrebljavate položaj ...
Dobro, čak previše dobro, mi je to poznato.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #308 on: February 03, 2012, 22:31:09 »
Jasno kao dan. Pricali smo o tome dosta puta  :16:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #309 on: February 03, 2012, 22:32:21 »
Hvala na odgovoru! Situacija je takva kakva je, valjda će biti bolje jednog dana (dok ja ne završim sa fakultetom).

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #310 on: February 03, 2012, 22:37:37 »
Dosta stvari nam je potrebno da bi se meteorologija u Crnoj Gori uzdigla na onaj nivo koji zaslužuje. Prije svega jedan radar i ova sonašna mjerenja, a je bodem sebi glavu kako bi bilo dobro da se barska AMS premjesti na neko drugo mjesto a ne pored mora. Zatim jedva čekam dan kada će se obezbjediti prava meteorološka stanica u Budvi i Bijelom Polju.  Uglavnom ako ima 15-ak meteorologa u Crnoj Gori, imaćemo možda sledeće godine 16-og.  :60: A za jedo 10-ak i 17-og. AKO BOG DA!
« Last Edit: February 03, 2012, 22:43:24 by kecmi »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #311 on: February 03, 2012, 22:48:05 »
Admine, može li narod ili bilo ko da tuži određenog meteorologa ako on npr najavi na TV kisu, a ono padne snijeg ili obrnuto nebitno je? To te pitam zbog one prognoze od prije neki dan kada nije stavljeno za subotu za duži period, kad su amerikanci i evropljani bili dva svijeta?
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #312 on: February 03, 2012, 23:08:25 »
Stavljeno je bilo za subotu, ali posebno, da bi se naglasile neke kontradiktornosti u materijalu. Čak je rečeno da će na sjeveru i u petak i u subotu biti obilnog snijega, dok dilema ima za centralni dio crne Gore.
Inače, ti možeš tužiti koga god hoćeš, samo je pitanje da li možeš spor da dobiješ.
Vjerovatnoća da bi taj spor protiv prognostičara dobio je manja nego kad bi tužio Mesija što je promašio penal protiv Valensije!

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #313 on: February 03, 2012, 23:21:24 »

Stavljeno je bilo za subotu, ali posebno, da bi se naglasile neke kontradiktornosti u materijalu. Čak je rečeno da će na sjeveru i u petak i u subotu biti obilnog snijega, dok dilema ima za centralni dio crne Gore.
Inače, ti možeš tužiti koga god hoćeš, samo je pitanje da li možeš spor da dobiješ.
Vjerovatnoća da bi taj spor protiv prognostičara dobio je manja nego kad bi tužio Mesija što je promašio penal protiv Valensije!


Hahahahaha, fer odgovor.
Samo da dodam:
Prognosticari se uvijek ''ograde'' i iza njih stoji prognosticki materijal po kojem rade prognozu. Tako da ne pricaju napamet. i dokle god rade prognozu po njemu, nema osnove da ih tuzis.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #314 on: February 03, 2012, 23:29:51 »
Evo Kecmi dobio si dva odgovora već,  mogu da dodam da bi to bio vrlo težak spor   ( mada tim prije izazov za nekog ambicioznog advokata možda   :122: ),  imao bi pitanje pokazane  (ne)odgovornosti u radu,  bilo bi potrebno mišljenje mnogih relevantnih ljudi iz te branše itd.  Morao bi dokazati da prognostičar nije postupao po pravilima ili prihvaćenoj praksi struke u određenoj mjeri,  da je pokazao nesavjesnost koja je ugrozila ljudske živote i dobra ...   S druge strane,  lakše je ''gađati'' nekoga zbog dizanja panike u javnosti koja može da se odrazi na javni red itd.          Šanse za dobijanje spora bi bile male,  osim da imaš video zapis prognostičara koji se klati i s bocom rakije sastavlja prognozu očigledno suprotnu onoj koju nagovještavaju modeli    :120:
« Last Edit: February 03, 2012, 23:31:30 by cirus »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #315 on: February 03, 2012, 23:32:38 »
zagrmljelo u synop opet. dobijamo podatke samo za Pg  :35:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #316 on: February 03, 2012, 23:39:20 »
Već mjesec dana samo stanica u PG radi 24 sata.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #317 on: February 03, 2012, 23:41:52 »
 :102: Hvala na odgovorima, morao sam ovo da pitam jer sam imao debeo razlog.....
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #318 on: February 03, 2012, 23:42:00 »

Već mjesec dana samo stanica u PG radi 24 sata.


Eto, toliko ima a da nisam ni pratio sinop.. bas bezveze..  a secam se prije da su po noci radili i Nk, bar, i pljevlja.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #319 on: April 17, 2012, 02:17:10 »
Admine, imas li informaciju zasto nema osmatranja sa meteo stanice u Danilovgradu? Je li kvar u pitanju ili nema osmatraca?
Prava steta.. Dobro je sto je Ams redovan , ali ipak synop je zakon.. jer bez njega nikako da znamo tacnu kolicinu padavina.

Madjo

  • Guest
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #320 on: April 17, 2012, 09:48:43 »
Nema osmatranja iz DG od početka godine.  :56:

Što se tiče prikaza padavina na AMS, bilo bi nam od koristi da recimo ispod grafikona stoje ukupne količine na 06 UTC,pa i na 12 i 18UTC. Mogla bi da se ubači neka skripta da se same sabiraju količine, ko će sabirati ove stubiće, to je dusá.  :25:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #321 on: April 17, 2012, 10:14:18 »
Osim što su super korisne, jer u realnom vremenu pratimo razvoj situacije,  :109: :43:  ove AMS ponekad unose zabunu. Umjesto da pogledamo synop i jutarnji izvještaj za klimatološke stanice i kažemo to je to (ako postoji greška, nije do nas  :120:) mi se borimo sa stubićima. Nažalost, nije samo Danilovgrad ispao iz sistema, nema više ni Andrijevice ni Mojkovca, Kotor i Plužine su još ranije ''kapitulirali. Petrovac je neredovan kao i uvijek, ove zime sniježne padavine osim standardnog Bijelog Polja nije registrovao ni Plav (to je već 8 stanica bez pouzdanih padavinskih podataka), :82: Cetinje opet nema drugu smjenu itd... Bojim se da će, uz ovakvu ekonomsku situaciju i očekivana kresanja budžeta svih institucija, biti još gore...  :75:

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #322 on: April 24, 2012, 01:18:31 »
da li mozete napraviti neke mini aplikacije ili java skriptice na kojima bi bila neka redovno updateovana vremenska prognoza ukratko sa ovim stalnim temperaturama sa ams stanica da metnem to na blog? :D i ne samo ja nego bilo ko.. i ne mora samo ovo, nego da svako bira sta ce njegova aplikacija da prikazuje.. dobijes kao na tu stranicu da strikiras sta ti treba i iskoci mi kod i to je to :)
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Madjo

  • Guest
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #323 on: April 24, 2012, 12:43:19 »
To bi trebao neko da uradi ko se dobro razumije u programiranje a mi ođe smo većina laici za te stvari.
Pokušavam da provalim kako da napravim neku aplikaciju koja će prikazivati posljednje izmjerene parametre sa stanice, i da je uređujem ja kako mi odgovara... pa da je metnem u potpis...ali neumijem ...  :78:


Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Pitanja i sugestije
« Reply #324 on: April 24, 2012, 13:39:41 »
nije to bas jednostavno Aleksandre, posebno ne za obicne ljude. Potrebno je pisati ili naci skriptu u nekom programu (samo ovo zahtijeva veliki znanje) i onda je adaptirati podacima sa HMZ-a. E sad, ako bi neki obican korisnik racunara poceo oko toga da radi i uci, racunam za oko pola godine (uz veliku motivaciju) da bi mogao to nauciti preko interneta.

  evo sad vidim da postoji program za ovo sto si ti rekao na Caffe Montenegro samo sto oni vuku podatke sa satnih mjerenja, ali bi se uz modifikaciju moglo namjestit da ide na tvoj blog.
« Last Edit: April 24, 2012, 16:22:34 by ehtelion »