Author Topic: Pomoć za vikend  (Read 12910 times)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Pomoć za vikend
« on: February 25, 2010, 12:27:00 »
Malo sam možda zakasnio, ali evo trebala bi mi vaša pomoć u vezi prognoze.

Za vikend organizujemo planinarsku turu na Hum Orahovski, kamp na Kučkim koritima.

Zanima me kakvo će vrijeme bit, da li će padat kiša i oće li se zadržat snijeg ili će bit skroz kvasan tokom subote?

Drugar i ja smo bili u utorak da izvidimo kakvo je stanje gore i bilo je snijega:





Nadmorska visina je oko 1500mnm a vrh je na 1800 i nešto metara.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Pomoć za vikend
« Reply #1 on: February 25, 2010, 14:47:23 »
Oba najpoznatija modela ECMWF i GFS imaju vrlo slične prognoze za Hum Orahovski (1834m), čak i po pitanju količine padavina, a pošto se radi o bliskom periodu, vjerovatnoća ostvarenja je velika. Nažalost, ovi veliki modeli zbog loše rezolucije teško da mogu da predvide lokalne karakteristike dotičnog podneblja, tako da su moguća i iznenađenja, pogotovo kad je količina padavina u pitanju. Dakle, od petka veče do subote ujutru nekih 25-30cm novog snijega, na Koritima će to u početku biti kiša, pa susnježica, u noći tokom najintenzivnijih padavina vjerovatno i snijeg. Subota popodne ne bi trebalo da bude loša za uspon. Evo slika gotovih prognoza.

Prvo ide EC:





Pa GFS:









Što se tiče stanja snijega, to je još teže za prognozu. Pošto je ovih dana dosta jugovio, slijegao se i zbijao zbog kiše, ako ujutru pomrzne prije novog snijega trebalo bi da dobro drži. Tih 20-30cm novog snijega nije problem ako bude držao stari. A ako stari ne bude držao onda je gadno, taman propadneš kroz novi, stari te malo zadrži, a onda pufff, propadneš do iznad koljena, nekad i do pojasa, ko je prtio takav snijeg zna kako je gadno. Ali, pošto vas ima više - ni to nije problem.  ;) U svakom slučaju, stanje na terenu može biti dosta različito od ovog prognoziranog, bilo bi lijepo da nakon izleta postaviš neke fotografije na sajt i obavijestiš nas kako je bilo. I obavezno izmjeri snijeg bar na nekoliko lokacija!  :D

Ove fotke što si postavio su super, vidi se da je gore bio metarski snijeg prije ove jugovine. ;D  Radi male ispravke prilažem ovdje samo dio topografske karte (1:25.000) tog kraja. Na karti se vidi da Korita ipak nijesu na 1500m, već je neka prosječna visina 1350m:



Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Pomoć za vikend
« Reply #2 on: February 25, 2010, 17:15:18 »
Hvala puno! ;)

Madjo

  • Guest
Re: Pomoć za vikend
« Reply #3 on: February 25, 2010, 17:20:54 »
Rade,obavezno izmjeri visinu snijega na par mjesta,nedje na zaravan neku da nije izlozena vjetru.I naravno slike ;) Toliko dugujes SnowHunteru,covjek se pomucio da ti da kvalitetan odgovor. :)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Pomoć za vikend
« Reply #4 on: February 25, 2010, 18:20:39 »
Toga neće nedostajat ! :)

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Pomoć za vikend
« Reply #5 on: February 25, 2010, 19:16:51 »
Hvala puno! ;)

Nema na čemu!  ;) Možda je moguće, međutim, da prognoza bude prilično netačna. CG je strašno klimatski raznovrsna, pogotovo kad su padavine u pitanju. Pa ovo što dobija zaleđe Boke teško da koji model ikad tačno predvidi. Već smo skoro neđe pominjali kako bi Prekornica mogla biti vrlo zanimljiva i padavinski i kada je snijeg u pitanju, zahvaljujući Ehtelionu smo se u to i uvjerili. Skoro isto bi se moglo reći i za područje oko Huma Orahovskog. To mu dođe kao neki prvi, istureni ogranak šireg prokletijskog masiva i logično bi bilo da ima mnogo padavina. Recimo, ja imam podatke za lokaciju Mokro - Veruša na oko 1500m koje je u izvorištu Veruše, u sjevernom podnožju Kučkih planina, odvojeno od Huma Orahovskog čitavim nizom visokih vrhova (i preko 2000m) i grebena. Prosjek za 11 godina je 2540mm padavina godišnje! Po položaju logično bi bilo da Hum možda bude i u zoni od 3000mm godišnje. Ovo pominjem iz razloga da možda ovih tridesetak milimetara koje daju modeli lako može da bude i dvostruko više, upravo zbog tog lokalnog orografskog faktora, kao i položaja u odnosu na Jadransko more i Skadarsko jezero. Opet izražavam žal što na ovako zanimljivim lokacijama nemamo makar padavinske stanice.  :'(

Evo dvije mape sa temperaturama na 850hpa, koje kažu da će nulta izoterma stići tek oko 03.00h po ponoći u subotu, kada će možda većina padavina već proći, ali Hum je dovoljno visok da i u prethodnom trosatnom terminu ima snijeg, za razliku od Korita gdje bi većina pala kao kiša:





Evo i grafičkih prikaza padavina nekoliko modela, od kojih svaki daje preko 30mm padavina. Prvo Aladin:



pa WRF-NMM:



i WRF-ARW:



Baš sam zainteresovan šta će se stvarno dešavati na terenu, ne zaboravi da nas častiš malim izvještajem. ;)

Madjo

  • Guest
Re: Pomoć za vikend
« Reply #6 on: February 25, 2010, 19:38:00 »
Dobio si sve moguce informacije,Rade,na posao ! Osvoji planinu ! ;)
SH odlican prilog.Nausput,dje nadje tu topografsku kartu ? Ako ima,moze link ? :)

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Pomoć za vikend
« Reply #7 on: February 25, 2010, 20:50:38 »
SH odlican prilog.Nausput,dje nadje tu topografsku kartu ? Ako ima,moze link ? :)

Bile su nekad na sajtu http://www.avijacijabezgranica.com/karte/ kompletne topografske karte Slovenije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore! Nažalost, više ih nema.  :-\ Inače, karte je radio Vojno geografski institut bivše JNA, stvarno su fenomenalne, nešto najbolje što čovjek može da ponese sa sobom na planinarenje. Nešto od mapa CG može da se nađe i skine na sajtu http://www.pdunlimited.org/ pod karte-mape-gps. Ja imam kompletne mape za Crnu Goru i Srbiju, ali to je čitavih 4GB, tako da je slanje mail-om besmisleno. Mislim da je neko poskidao sve ove mape i postavio ih na rapid share, može to da se izgugla, pronađe i skine. Evo ti samo mali isječak mape kraja oko tvojih Njeguša, pa vidi koliko je realno:



Naravno, original je boljeg kvaliteta.  ;)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Pomoć za vikend
« Reply #8 on: February 25, 2010, 22:05:38 »
Mađo, ako ti trebaju topografske karte mogu ti ih narezat, skinuo sam davno cijelu Crnu Goru ;)

A ima linkovi na forumu:

http://survival.aforumfree.com/forum.htm

Madjo

  • Guest
Re: Pomoć za vikend
« Reply #9 on: February 25, 2010, 23:10:00 »
Fala ljudi . :)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Pomoć za vikend
« Reply #10 on: February 27, 2010, 11:07:38 »
Vidim sad iz Podgorice da su se zabijelili Kuči ;)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Pomoć za vikend
« Reply #11 on: February 27, 2010, 18:00:12 »
Kuci, Pokletije, Maganik,  Prekornica  (najvisi djelovi samo) ..   dobro izgledaju,  bijeli u plavom sumraku ..  i Mjesec nad Kucima je izasao kao iz bajke,  ali se ne usudjujem skrnaviti taj lijepi prizor slikanjem sa mobilnog,  koji daje fotografije polutuznog kvaliteta ...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Pomoć za vikend
« Reply #12 on: February 27, 2010, 23:23:24 »
Sjećam se, prije par godina, kakvo je oduševljenje Norvežana bilo kada su vidjeli mape Vojno-geografskog instituta bivše JNA.
I ja sam uspio da ih nabavim i često su jako dragocjene.

Madjo

  • Guest
Re: Pomoć za vikend
« Reply #13 on: February 28, 2010, 01:32:51 »
Eto...sto cine zene e.Neka nijesi,nebih ni ja bogomi ;)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Pomoć za vikend
« Reply #14 on: March 04, 2010, 13:14:26 »
Evo fotografija, sigurno će vam bit interesantne ;)











« Last Edit: March 04, 2010, 13:21:48 by Rade »

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Pomoć za vikend
« Reply #15 on: March 04, 2010, 14:18:53 »
Prelijepe fotografije!  ;D  ;D  ;D

Madjo

  • Guest
Re: Pomoć za vikend
« Reply #16 on: March 04, 2010, 14:26:25 »
Kakav zalazak jaooo,ma sve su slike prelijepe !

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Pomoć za vikend
« Reply #17 on: March 04, 2010, 14:27:27 »
Izlazak :) U 6h ujutru su izašli na vrh

Madjo

  • Guest
Re: Pomoć za vikend
« Reply #18 on: March 04, 2010, 14:31:13 »
 ;D Super Rade.Snijega ima dosta.