Author Topic: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista  (Read 19299 times)

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« on: October 09, 2009, 18:41:34 »
Vodeni resursi biće na udaru klimatskih promjena. Svakodnevno čujemo kako su pojedini izvori presušili  a ne pamti se kada se to posljednji put desilo. Klimatske promjene imaće snažan uticaj na vodene resurse. Ekonomski potencijal ovog resursa biće smanjen, a očekuje se i povećanje lokalnih sukoba oko administrativnog vlasništva i eksploatacije vodenih resursa.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #1 on: October 09, 2009, 21:07:14 »
Sigurno ...   mozda mi, sa ovakvim planinskim zaledjem, ne budemo u najkriticnijoj grupi.  Slike glecera koji ubrzano nestaju, u Alpima, Himalajima itd. bi trebalo i poslednjeg skeptika da razuvjere.  Situacija sa brzim topljenjem glecera iz kojeg izvire Gang, rijeka od koje zavise stotine miliona Indusa, je posebna prica, odlican dokumentarac je o tome na National Geographic-u.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #2 on: November 22, 2010, 17:13:47 »
Sa vodoizvorista Mareza,  sa kojeg se snadbijeva vecina Podgorice,  i dalje je voda zamucena i nije za pice.  Bakterioloski nalazi su jos uvjek dobri.  Desavalo se ranije da voda bude zamucena,  ponekad bi bilo preporuceno da se ne koristi za pice prije prokuvavanja,  ali to bi obicno trajalo dan-dva,  ne sjecam se da je ovoliko dana trajala ta promjena.  Ne znam je li jos negdje slicna situacija u CG ..   uglavnom ovaj topic ce se baviti tom temom.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #3 on: November 22, 2010, 19:22:38 »
Ja cu ti reci da je voda sa izvorista Oraska jama mikrobioloski nikakva kad panu vece kise jer se septicka jama kasarne u Danilovgradu nalazi 400-500 metara uzvodno  od vodoizvorista, pa onda Susica povrsinskim tokom zagadi izvoriste. Takvih problema nema ljeti kad Susisa presusi.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #4 on: November 22, 2010, 22:31:51 »
ovo je nemoguce da je ona tolko vremena "blago zamucena" pa iscistila bi se valjda do sad ??? a da nije ovo u svrhu prodavanja ogromne kolicine flasirane vode koju u CG niko ne kupuje a?  :107: :107:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #5 on: November 22, 2010, 22:33:22 »
Drug mi radi u Vodovod-u i kaže da je istina da je zamućena voda.

Inače sam čuo da u Podgorici ni jedna voda nije skroz ispravna zbog loših cijevi, iako su izvorišta dobra, cijevi su stare i kancerogene.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #6 on: November 22, 2010, 23:04:07 »
meni vodoinstalater kad je dolazio stavljao mi je plasticne cijevi , kad je izvadio one stare cijevi to je bilo uzas samo vidjet a kamoli vodu da pijes iz njih...veli covjek da je na svasta nailazio kad je mjenjao cijevi...inace lik zbog toga ne pije vodu 20 godina samo pivo ili sokove kupovne hahaha  :116:

Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #7 on: November 22, 2010, 23:49:58 »
Znam da se kolege u magacin odrijeshe odvajajuci flasiranu vodu za Pg markete !

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #8 on: November 23, 2010, 09:25:25 »
Od 2007. nisam popio ni kap vode sa česme, i definitivno sam manje podložan raznim prehladama, hunjavicama, kijavicama... 

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #9 on: November 23, 2010, 10:13:50 »
A koju vodu pijes Admine? Opet ni ta plasticna ambalaza nije zdrava, pogotovu ljeti kad na velikim vrucinama (usled loseg skladistenja kod nekih prodavnica) reaguje sa vodom.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #10 on: November 23, 2010, 11:46:26 »
A koju vodu pijes Admine? Opet ni ta plasticna ambalaza nije zdrava, pogotovu ljeti kad na velikim vrucinama (usled loseg skladistenja kod nekih prodavnica) reaguje sa vodom.
On pije staru dobru Pekamsku  :11:

Nego bojim se da su sve ove ''flaširane'' u stvari falširane..

Koliko bi građanu/filistru trebalo da izdvoji mjesečno novca za falširanu vodu, ako bi računao da mu treba za piće, pranje zuba, spremanje ručka, raznih čajeva, čorbi, pa sve do možda pranje posuđa.(pretjerujem malo).

Ima li kakva u staklenoj ambalaži da se kupi? Kad su imali Pekamsku u staklenu, onda može i Suza i Bianka  :08:  :11:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #11 on: November 23, 2010, 11:49:27 »
Ima staklenih...
« Last Edit: July 23, 2017, 22:57:56 by Rade »

Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #12 on: November 23, 2010, 12:15:58 »
Ko će se mučit Rade, penjat se po glavica kad se može doma $eđet i gledat utakmica  :72:

Što se tiče vode, ova sa česme kad je uspem u bocu može po 5-6 dana da valja a ona kupovna nemože stojat  :120:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #13 on: November 23, 2010, 12:50:17 »
vidim ja Rade da si ti kao Crveni Kmeri:)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #14 on: November 23, 2010, 15:07:38 »
Kupio sam onaj aparat na koji se stavi bidon vode flaširane vode od 20 litara, pa biraš oćeš li ledeno hladnu, pristojno ohlađenu ili vrelu. Uzimam vodu Suza (piše da je sa Bjelasice), odnosno oni mi je donose kad naručim. 3 takva bidona meni su dovoljna za mjesec dana.
Oni svaki treći mjesec dolaze da očiste aparat. Naravno, to i naplate, ali dostava vode je besplatna.
Uvijek imaš čistu vodu za popit i vrelu za čaj ili kafu.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #15 on: November 23, 2010, 21:08:22 »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #16 on: November 23, 2010, 23:37:43 »
pekam water  !!! :99:

Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #17 on: November 24, 2010, 11:26:23 »
Isti takav aparat imamo u firmu,Admine, i mogu ti reć mnogo dobra stvar  :109: Jedino što ovi naši stavljaju najgoru moguću Aqua Viva.
Kad dođem s posla,jedva čekam da se napijem česmovače hehe  :45: Nemamo se čega stiđet, imamo vrlo kvalitetnu vodu, istina da su cjevovodi zastareli ali voda ne stoji u njima no se kreće i zato nema brige.Jedino čoek može dobit rak i ništa drugo :27:  :67:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #18 on: November 24, 2010, 13:40:49 »
Isti takav aparat imamo u firmu,Admine, i mogu ti reć mnogo dobra stvar  :109: Jedino što ovi naši stavljaju najgoru moguću Aqua Viva.
Kad dođem s posla,jedva čekam da se napijem česmovače hehe  :45: Nemamo se čega stiđet, imamo vrlo kvalitetnu vodu, istina da su cjevovodi zastareli ali voda ne stoji u njima no se kreće i zato nema brige.Jedino čoek može dobit rak i ništa drugo :27:  :67:

Ajde da ga ne reklamiramo, pošaljite mi na privatnu poruku, koliko košta aparat i ta njihova usluga koju pomenu Admin svaka 3 mjeseca čišćenje aparata.
Samo ne kapiram čemu aparat ako je Suza već čista???

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #19 on: November 24, 2010, 13:59:56 »
Aparat ti samo služi da imaš u svakom trenutku 2 litra veoma hladne vode (5 do 6 stepeni) i 2 litra skoro kipuće vode (~95 stepeni). Treća slavina ti je voda temperature ~ 15 stepeni.
Ostalo ti šaljem na pm.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #20 on: November 26, 2010, 17:47:53 »
I pored obilnih kiša koje ovih dana natapaju Bjelopavlićku ravnicu vodosnabdijevanje na području opštine Danilovgrad je stabilno. Iz Javnog komunalno-zanatskog preduzeća dobili smo informaciju da su u funkciji dva izvorišta, „Oraška jama“ i „Slatina“ odakle se svake sekunde potrošačima isporuči 150 litara vode. U pripravnosti su ostala tri izvorišta - „Viška jama“, „Brajovića jama“ i „Žarića jama“.

Voda je, inače, potpuno ispravna za piće i higijensko-sanitarne potrebe, pa se ne mora hlorisati. Hemijsko-biološka kontrola obavlja se dva puta dnevno, dok o ispravnosti vode brine i Higijenski zavod u Podgorici koji je kontroliše dva puta mjesečno – javlja naš dopisnik Branislav Kadić.


http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2010-11-26&id=195678

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #21 on: December 02, 2010, 01:00:27 »
Konacno su javili da je voda sa vodoizvorista Mareza dobra,  i evo veceras opet javljaju da je zamucena ponovo zbog novih obilnih padavina ..     :23:

Danilovgrad

  • Guest
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #22 on: December 03, 2010, 01:15:13 »
Danlovgradska voda je uzasna i u julu i u januaru... Uzasna je!  :75:

Vjestica

  • Guest
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #23 on: December 03, 2010, 02:10:45 »
Danlovgradska voda je uzasna i u julu i u januaru... Uzasna je!  :75:
Ti si sa Oraske jame?
Ovaj dio kod mene je sa Slatine,uvijek dobra,nikad ne fali,ne mozemo se pozalit. :105:

Danilovgrad

  • Guest
Re: Kvalitet vode sa crnogorskih vodoizvorista
« Reply #24 on: December 03, 2010, 14:24:55 »
Da Stenli, Oraska jama nije dobra... A da je srece to vodoizvoriste treba da bude iskljuceno sa vodovodne mreze jer se nalazi u podnozju naselja , kuce su iznad vodoizvorista, blizu je i kasarna.... U blizini su i pale bombe tokom NATO agresije, a svi znamo da su bile punjene osirmasenim uranijumom. Ja mislim da konstantan rast oboljelih od tumora u ovom gradu ima veze sa tim..