Author Topic: Mart 2010.  (Read 82391 times)

Madjo

  • Guest
Mart 2010.
« on: February 23, 2010, 12:36:23 »
Otvaram prognozu za novi mjesec i stavljam kartu za pocetak marta,koji ce obiljeziti polarni prodor  jos jaci nego onaj iz 1929.! :o :o
Pogledajte kartu molim vas.Ovo je metar snijega svudjei -30 C !  :o ;D :D




Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Mart 2010.
« Reply #1 on: February 23, 2010, 13:19:23 »
lele, sto je ovo mikeli!? :o :o :o, ovo se uvatili sprdat na zoru haha... Nesto mi je pretesko povjerovat u ovo, ali ko zna, zasluzili smo ovo vise haha  :D

Offline lav

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 237
Re: Mart 2010.
« Reply #2 on: February 23, 2010, 13:29:14 »
Neka chelar ne zafrkavaj :D :D :D :D

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Mart 2010.
« Reply #3 on: February 23, 2010, 13:39:54 »
hahahaha neka madjo
termin od 6 - 8 marta mi jako bitan da bude lijepo vrijeme tada mi netrebaju smetovi :) posto mi zena ima cvecaru nadam se nekom poslu    ;D
ako me bude pitala kakvo ce bit vrijeme oko 8mog.....reci cu joj idi na forum i pitaj Madja
« Last Edit: February 23, 2010, 13:41:52 by bole »

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Mart 2010.
« Reply #4 on: February 23, 2010, 13:58:01 »
Bogami, 2005. godine u kotor je snijeg padao 6. 7. i 8. marta pomalo, dobro se sjecam... :) al u neku ruku ne bi volio da se ovo desi jer odoh na studije u nedjelju, a u Beograd mi nista ne treba -30 bez da vrat slomim haha

Offline milosh

  • Full Member
  • **
  • Posts: 72
Re: Mart 2010.
« Reply #5 on: February 23, 2010, 14:56:46 »
Ma nemoguce sta je ovo ??? :o :o :o Alo Madjo,kakav polarni prodor,znas sta znaci ta rijec....Nemoguce :o

Madjo

  • Guest
Re: Mart 2010.
« Reply #6 on: February 23, 2010, 14:58:14 »
Trazim misljenje cirusa na ovu gore kartu :D
Jes Miloshe,polaris heheheh

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Mart 2010.
« Reply #7 on: February 23, 2010, 15:05:51 »
27,9 cm u Podgorici,  u Dahni i do 32 cm ...    :D   mogu jedino kvotu da dam,  i to neku koju ni ti ne bi odigrao.

Madjo

  • Guest
Re: Mart 2010.
« Reply #8 on: February 23, 2010, 15:08:42 »
Slazem se.
Gospodo,spremajte lopate i podmazite ih sa korom masti :D :D
A jesi vidio kako su lijepe boje na ovu kartu

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Mart 2010.
« Reply #9 on: February 23, 2010, 15:14:29 »
E ....   ljubicasta nad CG,  pitam se je li moguce da to docekamo ...   ali,  kako stvari idu,  prije cemo vidjet' crvenu nad Skandinavijom    :D

Madjo

  • Guest
Re: Mart 2010.
« Reply #10 on: February 23, 2010, 15:18:06 »
Imam jedan lagani program u kompjuter,zove se Paint :D Kliknuh na onu lamicu,pa rekoh da malo premazem ove karte :D  bolje ja znam kako ce bit no amerikanci heheheh

Offline Djole

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 214
  • Podgorca-Beograd
Re: Mart 2010.
« Reply #11 on: February 23, 2010, 18:12:23 »
a ja se ponadah da je to ozbiljno :DD

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Mart 2010.
« Reply #12 on: February 23, 2010, 18:24:02 »
Imam jedan lagani program u kompjuter,zove se Paint :D Kliknuh na onu lamicu,pa rekoh da malo premazem ove karte :D  bolje ja znam kako ce bit no amerikanci heheheh

Madjo polarni medjedu :) vidjeh one tackice oko granica gdje je plava  boja...Poljska...Austrija... Rumunija rekoh sebi "vidi sto ga je model zabagovao  od hladnoce  ;D ;D taman ces prizvat neko ludilo hahahaha

Madjo

  • Guest
Re: Mart 2010.
« Reply #13 on: February 23, 2010, 18:32:57 »
Hahahaha,ostase tackice nijesam ih moga nacentrirat

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Mart 2010.
« Reply #14 on: February 24, 2010, 10:03:11 »



ovo je radio madjo u photoshop .....popravio se :)

Offline lav

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 237
Re: Mart 2010.
« Reply #15 on: February 24, 2010, 11:44:27 »
sta je ovo bole? :)

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Mart 2010.
« Reply #16 on: February 24, 2010, 12:06:32 »
Sta rec za GFS 06Z .....sjajno  :) :) :)

Offline lav

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 237
Re: Mart 2010.
« Reply #17 on: February 24, 2010, 12:20:02 »
Sta nam kimi donosi ovaj ciklon??Dali suvu hladnocu ,ili padavine obilne???

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Mart 2010.
« Reply #18 on: February 24, 2010, 12:42:51 »
Zar vjerujete da moze 5-og marta biti -10 na 850 ?? 
Recimo da je to stvarno daleko za prognozirati, a modeli ce se mijenjati jos 20 puta do tada....
Ako se i desi takvo zahladjenje, ubijedjen sam da ce biti suvozahladjenje.
A treba i Ec da se slozi oko svega... Ili ce Ec uzeti gumicu i izbrisati ovo sto brlja gfs...   ;D

Nesto razmisljam, koliko se samo kise ispadalo... mora neki sjever i hladoca da probije kad tad...
Ali to je po nekom narodskom... blize su mi naucne teorije...

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Mart 2010.
« Reply #19 on: February 24, 2010, 12:43:04 »
To ti je baba Marta, nista cudno :)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Mart 2010.
« Reply #20 on: February 24, 2010, 14:40:49 »
Ja se slažem sa Transmatom. Šta god da trenutno crtaju karte, meni miriše da bi uskoro moglo da uslijedi jedno suvo zahlađenje. Kao po nekom pravilu, poslije dugotrajnih zimskih padavina, mora da naiđe tako nešto. Možda baš u tom periodu kad GFS i vidi zahlađenje.
Uvijek sam govorio da karte za preko 180h ne treba ni gledati, a u skorije vrijeme se ne crta ništa nalik ovome što pomenuh.
Ne znam, možemo samo da pričamo o nekom osjećaju, šta očekujemo, jer se pouzdana prognoza za prvih nekoliko dana marta ne može nikako dati, još uvijek.

Madjo

  • Guest
Re: Mart 2010.
« Reply #21 on: February 24, 2010, 15:01:53 »
Ja se nebih slozio za ovo vezano za iskustvo u mjesecu martu.Mart je sve i svasta,samo ne suv.
Kad kazem suv,mislim na duzi period suvog vremena,da se razumijemo.Vjerujte,to je mjesec u kojem se mozes najmanje nadat suvom vremenu.Kao dokaz prilozicu grafikon prosjecnih godisnjih padavina na Ivanova Korita.



Dakle,pored primarnog maksimuma padavina u decembru,javlje se i sekundarni max padavina bas u martu.
Znaci podrucje Cetinja i juga Cg neka ne racuna na lijepo vrijeme. ;)

Sto se tice pouzdanosti prognoze,u potpunosti se slazem s vama.
« Last Edit: February 24, 2010, 15:03:24 by Madjo »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Mart 2010.
« Reply #22 on: February 24, 2010, 16:27:53 »
U pravu si Madjo sto se tice marta i kolicine padavina, ali ajde da razmisljamo ovako...

Ne kazem ja da nece biti obilnih padavina u martu, ali s obzirom da se kisa ovoliko ispadala, onda je moguce da uslijedi period nekih 10 dana suvog vremena... bilo je situacija unazad 10 godina kad je mart bio hladan i suv...  (ali ne i u zadnjih 5 godina ).

Ako gledamo prosjek u koji se ti sad pouzdas, mozemo li onda reci da ce bas svakog marta da bude po prosjeku... Ne. Prosjek je nesto ,kao sto dobro znas, sto se posmatra za dosta godina... Tako da mozda ove godine u martu bude 300 litara kod tebe a vec naredne dvije po 900 litara i eto ti prosjeka u koji ne mozes da se pouzdas :)
Da je tako potvrdjuje i period koji je uslijedio posle proslih poplava kad smo imali skoro 20 dana bez ozbiljnijih padavina... (barem u Pg i okolini).
E sad, na kraju, slazem se da u martu obicno ima dosta nestabilnosti, pa ce mozda biti cescih smjena manjih ciklona i frontova ali se nadam da makar nece biti ovakvih obilnih padavina  ::)

Ostaje da se nadamo da se priroda smiluje i podari vise lijepog vremena.


Madjo

  • Guest
Re: Mart 2010.
« Reply #23 on: February 24, 2010, 16:48:30 »

Da je tako potvrdjuje i period koji je uslijedio posle proslih poplava kad smo imali skoro 20 dana bez ozbiljnijih padavina... (barem u Pg i okolini).
To sam primijetio,kompletna druga dekada januara suva,bas poslije poplava.Ali moram dodati da je cesta pojava suvog i ladnog vremena polovinom januara.Al opet,tako nije bilo prosle godine,naprotiv.Mozda su ove velike februarske kise uvod u susnije razdoblje ili su trebale da se odigraju u martu,ko to zna.
Ja licno dosta vjere polazem u ciklus padavina,imali smo kisan citav decembar,potom januar-prva dekada,zatim je nastupilo suvo i hladno vrijeme 10-tak dana u prosjek,treca dekada pola-pola,februar je poceo normalno da bi druga dekada i dalje bila izuzetno kisna...
Najlogicnije je da nam slijedi suvlji period ali me brine da ce to tesko bit u mart-upravo po visegodisnjem prosjeku ovog lokaliteta.Naravno,moze se desit da bude suv mjesec,a to bi vec bilo nerealno za ocekivat..
Ma ko to zna.Dako vise sunce grane,uzeljeh se lampe bozje :)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Mart 2010.
« Reply #24 on: February 24, 2010, 19:08:34 »
Prosjeci su tu da bismo zaključili koja je najvjerovatnija količina padavina koju možemo da očekujemo, a što se više odaljavamo od tog broja, vjerovatnoće da se tako nešto ostvari su manje... Tačno je da je mart u prosjeku vrlo kišovit mjesec, kad je u pitanju klima CG (osim krajnjeg sjevera i doline Lima), ali ne mora da znači da će i ovaj mart biti kišovit.
Od kad ja pratim mjerenja, u poslednjih 5 godina, mart je jedini mjesec u kom nikako nismo imali negativna odstupanja od prosjeka, kad su u pitanju padavine u Baru. Višegodišnji prosjek iznosi 130mm, a u prethodnih 5 godina 167mm. Zar nije logično da mora kad-tad da naleti jedan sušniji mart da se ponovo malo primaknemo prosjeku ?  :) Ne mora da znači da će to biti baš ovaj, ali vrlo lako može da se desi, s obzirom da su u prethodnih 5 mjeseci odstupanja količine padavina bila pozitivna.
Evo, da još jednom okačim svoju tabelu u kojoj sam uporedio padavine u prethodnih 5 godina, sa višegodišnjim prosjekom (1960-1990):



Mada, ovo sve o čemu smo pričali u prethodnih nekoliko poruka su više neka nagađanja, nego prognoze. I sami znate da prava prognoza vremena ne može počinjati tipa: "Logično je da će...". Zato, sačekajmo još par dana, pratimo izlaze modela, i znaćemo približnije šta nas očekuje početkom marta.  ;)