Author Topic: Avgust 2011.  (Read 30321 times)

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Avgust 2011.
« Reply #50 on: August 14, 2011, 12:37:02 »
veoma prostrana anticiklona narednih dana zauzima srednju i juznu Evropu i kao da ce se prilijepiti za nas sve do 24.avgusta.Od cetvrtka sve toplije tako da ce temperature tada dostizati i 38C   :57:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Avgust 2011.
« Reply #51 on: August 14, 2011, 21:56:55 »
Bas ruzni izlazi za sljedeci period,  nadam se da nece treca dekada Avgusta opet biti paklena u Pg ...    :31:
Sjecam se ciklona Radivoja  (mozda omiljenog)   koji je uletio prosle godine oko  30-og Avgusta,   donio jako i trajno zahladjenje posle Sahare i od kojeg se ljeto nije oporavilo ...    :43:     sad sam citao nase postove iz tog perioda      :121:

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Avgust 2011.
« Reply #52 on: August 15, 2011, 00:51:56 »

Bas ruzni izlazi za sljedeci period,  nadam se da nece treca dekada Avgusta opet biti paklena u Pg ...    :31:
Sjecam se ciklona Radivoja  (mozda omiljenog)   koji je uletio prosle godine oko  30-og Avgusta,   donio jako i trajno zahladjenje posle Sahare i od kojeg se ljeto nije oporavilo ...    :43:     sad sam citao nase postove iz tog perioda      :121:
Tako je ciruse i ja sam bas sinoc citao citate od avgusta do oktobra i cak su  oko 10 septembra zabiljezene prve jutarnje nule na sjeveru;ali sada izgleda da nam ljeto vrace svjez jun i jul,bojim se da ce ovo i do pocetka septembra  :72:

Offline Bura

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Avgust 2011.
« Reply #53 on: August 16, 2011, 19:49:44 »
BRANKO MICEV NAJAVIO
Novi tropski talas u Crnoj Gori, u Podgorici će biti i 40 stepeni

Načelnik Odsjeka za analizu i prognozu vremena u Hidrometeorološkom zavodu Branko Micev izjavio je  da će visoke temperature vazduha do 40 stepeni Celzijusa obilježiti vrijeme u Glavnom gradu do 24. avgusta.

Micev je rekao da su visoke temperature uslovljene pojavom toplog talasa sa jugozapada afričkog kontinenta.


"Teritorija Crne Gore od srijede biće pod direktnim uticajem tog toplotnog talasa i temperature u svim gradovima prelaziće trideseti podeok. Najtoplije će svakako biti u Podgorici i Danilovgradu, gdje će živa u termometru dostizati četrdesti podeok" rekao je Micev.

On je napomenuo da se do 24. avgusta očekuje pojava sjevernog vjetra koji će povećati “indeks opasnosti od pojave požara”.

" Vjetar u kombinaciji sa visokim temperaturama u prvom redu povećaće opasnost od požara a dugotrajno visoke temperature uticaće neminovno i na ljude.

Savjetujemo vozačima da putuju u ranim jutarnjim ili večernjim satima, jer će temperature vazduha u intervalu od 8 do 10 sati već imati tropski karakter i dostizati 30 stepeni Celzijusa" rekao je Micev napomenuvši da su tropske temperature uobičajena pojava za ovo doba godine.

Micev je kazao da ranija mjerenja pokazuju da su temperature prethodnih godina od 18. do 25. avgusta u svakom pojedinačnom danu u Podgorici prelazile 40 stepeni Celzijusa.

" U Podgorici je 23-24. avgusta 2007. godine izmjerena rekordno najviša temperatura od 44,8 stepeni Celzijusa" rekao je Micev.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Avgust 2011.
« Reply #54 on: August 16, 2011, 20:59:56 »
 :45:

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Avgust 2011.
« Reply #55 on: August 16, 2011, 22:56:17 »
 :45:  :109: Ovih dana, obaranje rekorda!  :64:
Februar 2012. :)

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Avgust 2011.
« Reply #56 on: August 16, 2011, 23:07:00 »
 :67:
Norvezani za sjutra najavljuju 31 u PG,dakle 7 stepeni manje od HMZ-a...po toj logici u subotu preko 40.  :120:
http://www.yr.no/place/Montenegro/Podgorica/Podgorica/long.html

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Avgust 2011.
« Reply #57 on: August 17, 2011, 13:54:42 »
Pa oni uvijek tako najavljuju 4-8 stepeni manje.. Pratim ih ja, ali cisto orijentaciono. A realno, ni za orijentaciju nisu.  :77:
Februar 2012. :)

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Avgust 2011.
« Reply #58 on: August 17, 2011, 23:05:05 »
U Francuskoj za vikend a u ponedeljak u Njemackoj tropske T prelazice svuda 30C.Kod nas sve do 27.avgusta veoma toplo od petka T u Pg i Dg od 38-40.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Avgust 2011.
« Reply #59 on: August 17, 2011, 23:09:53 »
Simke ti se jos nisi opeko dajuci te prognoze za po 8 mjeseci unaprijed. Da se ne vracemo na nasu raspravu prije mjesec dana, prije 5 dana si rekao da je gotovo sa vrucinom za ovo ljeto, sad opet prognoziras za 10 dana. Mislim da je u interesu ovog foruma da se drzimo realnih prognoza, a posto si ti najaktivniji clan barem sto se "prognoze vremena" tice, drzi se prognoze do 7 dana, jer sve preko toga je nepotrebno i potpuno neizvjesno.
izinjavam se na off.

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Avgust 2011.
« Reply #60 on: August 18, 2011, 12:35:57 »

 Mislim da je u interesu ovog foruma da se drzimo realnih prognoza, a posto si ti najaktivniji clan barem sto se "prognoze vremena" tice, drzi se prognoze do 7 dana, jer sve preko toga je nepotrebno i potpuno neizvjesno.

Ok,evo i B.Micev je dao za 8 dana sto je realno kad imamo prostranu anticiklonu tu nema greske sto se padavina tice,a i T se moze lako prognozirati.Ja najbolje dajem prognoze do 5 dana.A ono sto sam prije rekao da nece prelaziti 40C to je instikt,jer  meteorologiju pratim  a  geografijom se bavim  od 10-te godine,a i povremeno posjecujem HMZCG.
« Last Edit: August 18, 2011, 12:45:10 by Simke »

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Avgust 2011.
« Reply #61 on: August 18, 2011, 12:56:16 »
Kako god simke, samo zelim da ti kazem da prije 5 dana nismo imali ideju o ovom prostranom anticiklonu... kao da ne znamo bas oce li trajat 7,9 ili 17 dana. A sto se karakteristika tebe tice, vjeruj mi, svi mi koji smo ovdje volimo meteorologiju i geografiju i svi smo zaljubljeni u to od malih nogu.

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Avgust 2011.
« Reply #62 on: August 18, 2011, 13:11:52 »
 :45: Samo sto ja  studiram geografiju,no dobro,slazemo se da ce narednih dana biti pakleno,jedva cekam pocetak sledece nedelje da vidimo hoce li taj ciklon iznad britanskih ostrva probiti dolje do Djenove pa da krene ono staro  :53:

Madjo

  • Guest
Re: Avgust 2011.
« Reply #63 on: August 18, 2011, 13:14:09 »
 :02: Ja na kartama ne vidim nikakav u tom smislu snažni i prostrani anticiklon iznad nas... vidim snažan anticiklon iznad Atlantika i njegov greben kako se pruža preko centralne Evrope  :23: ali nije to toliko čvrsto i stabilno da nemože bit gotovo svakodnevno razvoja oblačnosti i nestabilnosti u kontinentalnim krajevima kod nas. Termini od +72 sata pa nadalje postepeno slabi Ac i ustupa mjesto nestabilnostima... otom potom.
Oće li bit vruće, oće bogomi.
 Jedna od Ec-a da se začini  :81:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Avgust 2011.
« Reply #64 on: August 18, 2011, 16:13:44 »


 Mislim da je u interesu ovog foruma da se drzimo realnih prognoza, a posto si ti najaktivniji clan barem sto se "prognoze vremena" tice, drzi se prognoze do 7 dana, jer sve preko toga je nepotrebno i potpuno neizvjesno.

Ok,evo i B.Micev je dao za 8 dana sto je realno kad imamo prostranu anticiklonu tu nema greske sto se padavina tice,a i T se moze lako prognozirati.Ja najbolje dajem prognoze do 5 dana.A ono sto sam prije rekao da nece prelaziti 40C to je instikt,jer  meteorologiju pratim  a  geografijom se bavim  od 10-te godine,a i povremeno posjecujem HMZCG.


Tvoj je problem sto mislis da si najbolji na cijeli svijet i u Beograd.
Ja ti ne zamjeram.. jer meni je sve jedno. Samo dijelim savjet da to nije dobro.. moras da se oslobodis toga. Ima ih na forumu koji stvarno mnogo znaju, a ni rijeci od njih ne cuh da se hvale itd..
Vrlina je ako znanje koje imas, ne nameces drugima kao najsavrsenije. Ako si stvarno toliko dobar, ljudi ce primijetiti, nemas potrebe da se istices. Tako je najbolje.
 Instikt i meteorologija ne idu zajedno...

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Avgust 2011.
« Reply #65 on: August 18, 2011, 16:36:17 »
Ok boys,  dosta primjedbi ...   Simke je relativno nov i mlad clan i mozda blizi geografiji nego meteorologiji,  ali pokazuje dosta volje za ucenjem i shvata krupnije procese u atmosferi,  sto je bitno ...   ostalo je stvar vremena.  Ukazati na pojedine propuste je,  naravno,  dobrodoslo,  ali bez  "prijekih"  tonova   :03:


 :02: Ja na kartama ne vidim nikakav u tom smislu snažni i prostrani anticiklon iznad nas... vidim snažan anticiklon iznad Atlantika i njegov greben kako se pruža preko centralne Evrope  :23: ali nije to toliko čvrsto i stabilno da nemože bit gotovo svakodnevno razvoja oblačnosti i nestabilnosti u kontinentalnim krajevima kod nas. Termini od +72 sata pa nadalje postepeno slabi Ac i ustupa mjesto nestabilnostima... otom potom.
Oće li bit vruće, oće bogomi.
 Jedna od Ec-a da se začini  :81:


Tacno Madjoni,  mada mislim da ce se te nestabilnosti uglavnom drzati planina i zaledja Boke,  eventualno koja rijetka ekskurzija prema moru ili Kazanu ...   sve sto nam dolazi ovih dana u Podgoricu je dim iz pozara rogamskih i piperskih   :14:    


Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Avgust 2011.
« Reply #66 on: August 18, 2011, 16:45:14 »
Ma nema veze ciruse oni me nesto napadaju,samo da kazem da nikakve veze nema sa Beogradom sto me napada Transmat,niti znam o cemu prica.Madjo, neka daju prognoze a ne da se raspravljamo  :45:

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Avgust 2011.
« Reply #67 on: August 18, 2011, 17:18:35 »
Simke prica na osnovu onoga sto pokazuju karte,a one kazu da u narednih desetak dana nema nikakvog ozbiljnog zahladjenja. Koliko je to pouzdano,druga je prica,ali ne znam cemu tako agresivan stav kod nekih forumasa.   :32:

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Avgust 2011.
« Reply #68 on: August 18, 2011, 17:34:24 »

Simke prica na osnovu onoga sto pokazuju karte,a one kazu da u narednih desetak dana nema nikakvog ozbiljnog zahladjenja. Koliko je to pouzdano,druga je prica,ali ne znam cemu tako agresivan stav kod nekih forumasa.   :32:
Eto sanjin to je sav problem,ja vidim isto sto i ti i svi i to pisem i cirus je objasnio i Madjo je postavio kartu,ne znam o cemu oni pricaju?Necemo vise o tome.Sledecih dana bas monotono,konstantan priliv vrelog vazduha sa sjevera Afrike  :13:

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Avgust 2011.
« Reply #69 on: August 18, 2011, 17:53:02 »
Ali ne treba niko, ne samo ti, bilo ko, da postavlja prognoze za dugacke periode jer se mijenjaju....Shvatite to konacno kao pametnu i bezazlenu primjedbu  :03:  :122:
Februar 2012. :)

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Avgust 2011.
« Reply #70 on: August 18, 2011, 19:30:03 »
Evo upravo kao sto stefan rece, to je poenta svega.. ja zaista ne znam koliko je ko dobar u prognozi vremena, bice takmicenje pa neka se pokaze.. subjektivne teorije i misljenja su za off topic, ne za prognozu vremena.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Avgust 2011.
« Reply #71 on: August 18, 2011, 19:40:30 »
Simke, posto nisi shvatio, probacu da pojasnim.. ali ne do kraja, jer bih te samo jos vise zbunio.
 '' na cijeli svijet i beograd '' je jedna izreka koja se ustalila :120: , nema veze sa politikom ili slicno, a ni sa geografijom.
Ako nisi shvatio onda nema svrhe da idem dalje..  To je bio dobronamjeran savjet..
« Last Edit: August 18, 2011, 20:19:35 by cirus »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Avgust 2011.
« Reply #72 on: August 18, 2011, 21:22:05 »
Modeli nastavljaju istu pricu,  nema ozbiljnije promjene vremena jos na horizontu ..   cak i manje pouzdani modeli,  koje rijetko gledam,  crtaju isto.      :39:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Avgust 2011.
« Reply #73 on: August 18, 2011, 21:24:14 »
Ec cak i pojacava zegu.. ko ce ovo izdrzat..  :07:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Avgust 2011.
« Reply #74 on: August 19, 2011, 11:54:01 »
Sredinom i tokom drugog dijela naredne nedjelje mogao bi biti sruše rekor posjećenosti našeg foruma!
Naslućujete o čemu se radi.
Temperatura u Podgorici i Danilovbgradu ide na 40 i ohoho. :13: