Author Topic: Poplave  (Read 80263 times)

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #50 on: December 01, 2010, 14:47:31 »
Nivo jezera je danas oko 13:30 stigao do 506cm i nastavlja da raste.
Zeta se sasvim približila apsolutnom rekordu.
Morača je usporila rast, ali raste i dalje.
Haos.

Čekamo tvoje podatke iz sledećeg termina. Hvala što nas obavještavaš  :109:

Raste Zeta stravično!
Nisam mogao danas da se nosam sa fotoaparatom i da stajem autom pored mostova, jer je ogroman pljusak bio cijelo vrijeme dok sam vozio.
Ali sjutra ću sigurno uslikati mostove!
Situacija je dosta gadna! U spužu je poplavilo dosta kuća, most je srećom dosta visok, ali zato u Danilovgradu kažu da je skoro pa preplavljen..
To će nam Stenli i Ehtelion potvrditi, pošto rijetko idem u tom pravcu.
Izgleda da je u prekidu magistralni put Nikšić Podgorica kod mjesta orija luka jer je pola metra voda preko puta.
Bujice na svaku stranu preko puta martinići-Podgorica, čak i tamo gde ih nikada nije bilo.

Hoće li konačno oslabiti padavine.. :82:

E da, nevjerovatno kako je jaka morača kod vranjskih njiva gdje se uliva Zeta u nju..  

Vjestica

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #51 on: December 01, 2010, 16:02:20 »
U Danilovgrad stravicno,Zeta samo sto ne prelije most,glavni put u Pazice koji vodi prema gradu kod samog mosta je potopljen,mogu prolazit samo kamioni,al nece ni oni moci brzo..Iselilo se bas dosta kuca,zaboravih da napravim koju fotku..Sjutra ako ko misli iz Pazica i okoline u skolu ili na posao,morace preko Spuza,ja ne vidim drugi nacin..Raste i dalje..

Vjestica

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #52 on: December 01, 2010, 16:14:37 »
Admine,ako oslabi intezitet padavina od sjutra,moze li se ocekivat povlacenje vode ??(sto se tice Zete,posto se narod uspanicio maksimalno)

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #53 on: December 01, 2010, 16:22:49 »
Admine,ako oslabi intezitet padavina od sjutra,moze li se ocekivat povlacenje vode ??(sto se tice Zete,posto se narod uspanicio maksimalno)

To i mene interesuje Stenli.
Moje skromno mišljenje je da na žalost neće padati nivo..  Vjerovatno će još da raste.
Sreća u nesreći je što će padavine da oslabe.. zadnji sat se smanjio intezitet padavina.. Pogledaj satelitsku sliku.. slijedi jedna mala rupa u oblacima. NAPOKON!

Stenli, je li stigla voda do onih zgrada put benzinske?  Strah me je da će stići gotovo do benzinske pumpe!

(mislio sam da kažem da će rasti makar do ujutru..) a za dalje zavisi od toga koliko će kiše pasti sjutra veče i prekosjutra..
« Last Edit: December 01, 2010, 16:26:13 by Transmat »

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Poplave
« Reply #54 on: December 01, 2010, 16:26:33 »
Zaista stanje u drzavi haoticno,tesko ovim ljudima sto ih je snasla ova muka,Moracu ovakvu ne pamtim jos od 92 godine,sreca sto Podgorica lezi na Morackim pecinama pa bi more upila da se prospe na nju...Trenutno duva jak jugo,albanac kako ga ja zovem,jos ce ogromne padavine donijet nocas.S nestrpljenjem ocekujem dnevnik u pola sedam na Tv-Vijesti da vidim slikom i rijecju najnovija desavanja :112:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #55 on: December 01, 2010, 16:41:32 »
Zaista stanje u drzavi haoticno,tesko ovim ljudima sto ih je snasla ova muka,Moracu ovakvu ne pamtim jos od 92 godine,sreca sto Podgorica lezi na Morackim pecinama pa bi more upila da se prospe na nju...Trenutno duva jak jugo,albanac kako ga ja zovem,jos ce ogromne padavine donijet nocas.S nestrpljenjem ocekujem dnevnik u pola sedam na Tv-Vijesti da vidim slikom i rijecju najnovija desavanja :112:

Evo i ja ću čak sjesti da odgledam dnevnik posle masu vremena..

Onaj u 7.30 javni nis-pe ću preskočiti..

Vjestica

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #56 on: December 01, 2010, 16:44:42 »
Stenli, je li stigla voda do onih zgrada put benzinske?  Strah me je da će stići gotovo do benzinske pumpe!

Stigla je do zgrada..do pumpe nije,to bi vec bilo prava katastrofa..

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Poplave
« Reply #57 on: December 01, 2010, 16:50:27 »
Stenli,  postavi neke fotke,  ako budes u prilici. 

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #58 on: December 01, 2010, 18:23:05 »
Visina vodostaja na jezeru oko 16:30 iznosila 512cm (17cm više od januarskog nivoa)
Pernica na Morači (30 km uzvodno od Podgorice) mjeri skoro 80 cm više od dosadašnjeg apsolutnog rekorda iz 1979 i kolega hidrolog Darmanović mi reče da je nezamislivo sa kojom snagom voda valja sve pred sobom.
Bojana je za 10cm premašila januarski rekord.
---

Vjerujem da će biti mjerenja i poslije 20h pa ću vas obavijestiti.
---
Inače, slabljenje padavina ne znači i prestanak rasta vodostaja, ne makar na velikom broju vodotokova i jezera.
« Last Edit: December 01, 2010, 22:59:25 by Admin »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Poplave
« Reply #59 on: December 01, 2010, 19:31:09 »
bio sam danas i gledao sam moracu tu silu od vode ispod vezirovog mosta...ljudi to je nevjerovatno kako je izgledala...onaj stub od mosta koji je dosta masivan izdrzava nekako taj pritisak ali budite uvjereni da se odlomi koji krs  iz tog stuba zavrsila bi moraca sa mostom u sledecih 24h.........na mjestu gdje se zeta uliva u moracu ne mozete da vjerujete kolko se vidi koliko je jaka moraca...ona prakticno ulazi i gura zetu put rogamskog mosta........u danilovgradu zeti treba oko 10-15 cm da popuni vrh od mostovskog luka a od spomenika mozete samo most da predjete i to je to jer se dalje ne moze,voda prelazi pola metra cini mi se preko ulice... ovo je zabiljezeno po jakom pljusku negdje oko 1650h.............kad sam se vracao magistralom jak pljusak,intezivan citavo vrijeme me je pratio do podgorice. Upozorio bih sve ljude koji idu tim djelom da obrate paznju na veliku rupu na sred  puta  na mjestu gdje se skrece za marezu , srecom zbog jake kise isao sam mozda 50km na sad a od vode na putu nemoguce je primjetiti bilo kakvu rupu, zamalo mi je guma ostalo u njoj. Vec je uveliko noc bila kad sam se priblizavao podgorici. Onako kroz staklo od auta primjetio sam da je rijeka matica napravila jezero na mjestu gdje je nekad vjestacko jezero i bilo a mislim da na ulaz u gornju goricu rijeka sitnica pravi probleme....sve u svemu haos !!!!

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #60 on: December 01, 2010, 19:41:33 »
Baš tako, prejaka je Morača.
Nadam se da može da izdrži Vezirov most..  To mi je najmiliji most u Podgorici.
Kiša i dalje nastavlja... Ovo je strašno.. sve se gomilaju oblaci, odjednom se stvore..
« Last Edit: December 01, 2010, 23:00:07 by Admin »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Poplave
« Reply #61 on: December 01, 2010, 19:48:27 »
vidio sam dzip HMZCG-a kako prelazi most na zeti u danilovgradu  negdje oko 1640h :109:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Poplave
« Reply #62 on: December 01, 2010, 20:21:25 »
a sto bi se desilo da su napravljene brane na moraci? Vozio sam i ja tuda danas vanja, ali me je instruktor voznje upozorio na tu rupu, to je podzemni izvor koji izbija kada su velike poplave. nikakvog znaka nisu stavili.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #63 on: December 01, 2010, 20:24:42 »
a sto bi se desilo da su napravljene brane na moraci? Vozio sam i ja tuda danas vanja, ali me je instruktor voznje upozorio na tu rupu, to je podzemni izvor koji izbija kada su velike poplave. nikakvog znaka nisu stavili.
Sa srećom  :116:

Eto prilika da se pokrene priča o eventualnoj bezbjednosti brana na Morači.
E kako bi zaplivala Podgorica da ne daj bože se nešto desi... 
A mi nismo ni svjesni koliko još mogu biti intezivnije padavine u budućnosti..

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #64 on: December 01, 2010, 20:32:21 »
Dobio sam par slika iz Danilovgrada.
Most je pod vodom, a voda i dalje raste.
Fotografija nije baš sjajna ali dovoljno dobro dočarava situaciju.
« Last Edit: December 01, 2010, 20:35:02 by Admin »

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Poplave
« Reply #65 on: December 01, 2010, 20:46:51 »
Uh, ovo je već alarmantno stanje.  :02:

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 302
Re: Poplave
« Reply #66 on: December 01, 2010, 21:01:59 »
Evo malo matematike! :78: :101:

Ako se uzme da je jučerašnja prosječna količina padavina po opštinama, jednaka padavinama na mjernim stanicama (pošto nema podataka, za Plav i Berane sam uzeo po 20l,  za Kotor 100l, a prosjek za Cetinje smanjio na 200l), dobije se da je juče palo 1.31km3 vodenog taloga! :29: Prosječni godišnji oticaj u Crnoj Gori je 19.5km3...!!! :32:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #67 on: December 01, 2010, 21:02:38 »
Uh, ovo je već alarmantno stanje.  :02:

Sad se već ne može proći.. Sad je bio burazer do mosta da gleda šta se radi..  Kaže nema vode preko mosta, jer je visok, ali ima sa ove strane put pažića , pa ne mogu auta da prođu. Kuće poplavljene..

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Poplave
« Reply #68 on: December 01, 2010, 21:47:47 »
Nadam se da ce se javit' Admin sa izvjestajem uskoro,  juce je posle  21:30  imao nove informacije o hidroloskim prilikama ..

Madjo

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #69 on: December 01, 2010, 22:23:37 »
A ljudi moji  :55:
Ima li ko informaciju jeli puštena brana na Drim ?

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Poplave
« Reply #70 on: December 01, 2010, 22:27:14 »
Ja imam informaciju da se noćas posilje ponoći u 4h pušta brana na Pivi, Foča već poplavljena, moguć prevoz samo čamcima.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Poplave
« Reply #71 on: December 01, 2010, 22:28:46 »
otvaraju se prelivnice  da se brana ne bi srusila

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Poplave
« Reply #72 on: December 01, 2010, 22:31:01 »
Da, da, na to sam i mislio

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #73 on: December 01, 2010, 22:39:56 »
Nije mi jasno da li je Lada Niva HMZCG ostala na putu ili van njega?

Madjo

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #74 on: December 01, 2010, 22:42:22 »
 :52: Koja voda  :52:  Đe je ovo Admine ?