Author Topic: Priroda Crne Gore u opasnosti  (Read 17057 times)

Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #50 on: August 26, 2011, 01:20:45 »
 :75:  I noćas sam morao izać u brda,nećete vjerovat.Na par mjesta je gorelo nanovo i nas nekolicina brže bolje potulismo.  :13:  
Ne da sam umoran no sam odrt.


E sad je veliki požar sjeverno od Njeguša, na Ježevo Brdo i na Gornji vršanj i kreće se prema Bogićevoj glavici i Bukovici a istovremeno slazi i prema ćeklićkoj komunici,tamo đe je veeelika bukova šuma.  :16:
Gori bukva kao luda,nevjerovatno. A primijetio sam po Lovćenu da je bukva posljednjih dana poprimila neku crvenu boju,kao da se suši,neznam što može bit...  :23: Ne može to tek tako od suše,čini mi se.

Ovako to izgleda   :81:






Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #51 on: August 26, 2011, 01:26:30 »

 :75:  I noćas sam morao izać u brda,nećete vjerovat.Na par mjesta je gorelo nanovo i nas nekolicina brže bolje potulismo.  :13:  
Ne da sam umoran no sam odrt.


Madjo, bar ces nocas fino spavat, zaspaces srecan jer si danas ucinio jedno veoma dobro djelo koje ce ti se kad tad vratiti - i duplo.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #52 on: August 26, 2011, 09:26:36 »
Moštrokol je istakao da Crna Gora još nema regulisan podzakonski akt koji definiše dobrovoljne jedinice i način njihovog formiranja, registrovanja i uvezivanja u sistem zaštite i spašavanja.

Dio iz teksta nacelnika cetinjske komunalne policije.

http://www.portalanalitika.me/drustvo/vijesti/35492-motrokol-uzrok-poara-nemar-graana-i-teroristika-aktivnost.html

Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #53 on: August 27, 2011, 22:47:47 »

Izbio novi pozar iznad kotora.. negdje oko zalaza...


Nije to novi požar...to je dio velikog požara sa Njeguša,samo što je izbio na Zalaze. Gori veliko prostranstvo, Vršanj, Pločnik,Kovač, Zalazi, Gornji Vršanj... dalo se na Ćekliće i mogu samo zamislit đe će završit dok ne pane prva kiša  :55:

I dalje su aktivni manji požari poviše borove šume u Velji Kraj, maloprije smo došli sa terena... čitav dan sam proveo u goru i gasio...  :25: ... ovo je samo odlaganje neizbježnog... pogoreće sve... zaludnja muka   :56:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #54 on: August 27, 2011, 23:47:35 »
Eto taman ako se budemo skupljali kod tebe Mađo na Njeguše, da organizujemo jedno pošumljavanje jedne oblasti koja je izgorela.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #55 on: August 28, 2011, 00:00:00 »
Eto vi pa se penjite gore i sadite.
Znam ko neće odit zadugo po Tatincu.  :34:  Sitán sam ga.  :28:


Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #56 on: August 28, 2011, 22:11:30 »
Gori Volujica....  ne mogu da vjerujem neko je i nju zapalio.......
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #57 on: August 28, 2011, 22:52:27 »
Koje su to džukele  :30: :31:  :71:    



Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #58 on: August 28, 2011, 22:54:03 »
Džukelčine bre obične, bezobrazne, samo ne znam šta im je sad ona zasmetala......


Al dobro je ugasili su je, ima još malo plamenčića, vide se, al ništa je to.......
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #59 on: August 28, 2011, 23:04:06 »
Još će to goret, mora se dobro vodom natopit  :02:  
Dobro je ako ima puta do vrha da mogu cistijerne prić.



Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #60 on: August 28, 2011, 23:06:56 »
Pa prišle su valjda čim su ga ugasili, ostalo je samo još 2 plamenčića.......
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #61 on: August 28, 2011, 23:35:09 »
Evo sa sajta BARinfo sta su rekli:

Na Volujici je večeras izbio veliki požar. Više vatrogasnih vozila je upućeno na to područje, a intenzitet plamena ne jenjava. Srećom, nema jakog vjetra pa se pojas vatre, iako dosta velik, ne širi mnogo brzo.



na slici se ne vidi dobro požar jer predpostavljam da je slikano iz grada, a sa moje terase se bas dobro vidjelo
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #62 on: August 28, 2011, 23:41:58 »
Mi i dalje bitku bijemo sa ognjem  :13:  :25: Svako malo bukne, od obične žiške koju vjetar raspiri evo plamena i odma stižu dojave iz sela naspram nas jer mi ne vidimo to gore iz naših kuća ...i mora se na vrijeme reagovat i popet gore.... a teren je užasno težak i nepristupačan,stijene,borine,rupe, dosta dubova i smreka i svega...govorim za Gajac,i stjenovito i obraslo brdo  iznad borove šume...evo sam izgreben ká da su me mačke fetale.... imamo 4 naprtnjače koje su nam ostavili vatrogasci, s njihovim vozilom smo ispumpali gore jedan badanj vode (nove cistijerne koje su dobili imaju moćne pumpe koje izbačaju i do 150-200 metara uvis vodu-što je do prije nekolike godine bilo nezamislivo sa starim fapovima  :52: -kažu da mogu pumpe izbačit koliko oćeš ali se ne smije nabit veliki pritisak radi crijeva da ne poprskaju) da nebi teglili odozdo vodu svako malo... danas sam bio veći dio dana gore....a ukupno tri put sam izlazio,zadnji put po mraku s lampom ja i komšo  :13: ... ne smije se puštit ni trena jer ako se ufati u najgušći dio šume u Gajac možemo se selit odolen slobodno....to bi bila katastrofa...ni Bog nas nebi spasio ako se dofati ogromnih borova :19: ...moram pofalit moje Veljekrajce, stvarno smo svi složni kao jedan.... to su ljudi za primjer.... ostave se svojega posla i bez riječi u glavicu... a nije se nimalo lako popet gore,a kamoli nosit 20 litara vode na pleća po stijena i probijat se kroz šikaru...ne jednom no po 3-4 put dnevno....ljudi po 50-60 godina.... sve se radi da se spasi naša lijepa borova šuma... e da gori na jedan lokalitet ja bih bio srećan...no tinja svuđe, na razdaljinu jedno od drugoga i više od 700-800 metara....onda neznaš đe ćeš prije,onako umoran...čuš umoran, odrt....biće opet ujutro da se ide gore sigurno...na jedno mjesto je sišla vatra na oko 50 metara od najgornjih borova, tu je ugašeno...zalud prospeš po 2-3 naprtnjače vode na jedno mjesto kad je "škrip" ...ima izreda mjesta đe su naslage lišća po 4 prsta debele pa drži žar ka šporet...malo dune vjetar pa sve raspiri ili prebači žišku dalje u neizgoreno ufff... uvati se smreka(žbun) i evo plamen po 3-4 metra...onda suvo lišće na dubove plane....koliko smo mogli sve smo obišli i nasuli vodom s krajeva, ostaje da se čeka i da se prati...ali se bojim da nema spasa dok ne pane makar 7-8 litara kiše po kvadratnom metru ..............

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #63 on: August 28, 2011, 23:51:02 »
Eee, paaa Madjoni, kod tebe mnogu zeznuta situacija.

-------------------------------------------------------

Volujica, da kucnem u drvo, ugašena u potpunosti.  :13: Uh, bojao sam se da će požar bit većih razmjera, ali vatrogasci su to spriječili na vrijeme .
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline blavor

  • Newbie
  • *
  • Posts: 34
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #64 on: August 29, 2011, 14:21:49 »
Svaka čast Mađo, da je više takvih ljudi, valjalo bi...nadam se da će se sanirat uskoro.
Eo gori i u Dobrilovini, sjajno mjesto u kanjonu Tare, ne mogu da je vjerujem, tamo je prelijepa šuma crnog bora visokog i do 50 metara, starog i do 400 godina, stvarno prelijepo mjesta ta Crna poda, kako ih zovu.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #65 on: August 29, 2011, 20:29:41 »
VATROGASCI UKROTILI POŽAR NA VOLUJICI
izvor: BARinfo

 
Sinoćni požar na Volujici barski vatrogasi su, uprkos teškom terenu, efikasno ugasili. Rano jutros je gorelo i u Mrkovskom polju, a vatrogasci su bili pripravni i da priskoče u pomoć kolega iz budvanske opštine zbog požara na području Reževića.
 
“Sinoć oko 20:30 izbio je veći požar na brdu Volujica, na šumskom kompleksu. Požar se širio u pravcu vrha brda. Kompletna vatrogasna jedinica je gasila taj požar do 2:30 ujutro, kada je vatra potpuno ugašena. Trebalo nam je puno napora, jer je teren dosta nepristupačan. Srećna okolonost je to što nije duvao vjetar. Danas se nije pojavio dim, to područje budno kontrolišemo.” – rekao je Velizar Čađenović, načelnik barske Službe zaštite i spašavanja.
 
Taman kad su vatrogasci pomislili da mogu na zaslužen odmor, dobili su dojavu da je planulo u Mrkovskom polju. “Požar je zahvatio travu u dužini od 100 metara, pored puta. Pretpostvaljam da je neki nesavjesni vozač bacio cigaretu. Zbog suše, rastinje lako prihvata plamen i nevjerovatno brzo prerasta u požar. Ekipa koja je bila u dežurnoj službi odmah je izašla na teren i taj požar “likvidirala”. Juče smo u toku dana krenuli u Budvu na ispomoć, međutim u tome nas je osujetio naš požar. Trenutno je situacija pod kontrolom. Molim građane da do prve kiše ne lože vatre i ne bacaju cigarete iz svojih vozila. Tako će pomoći i nama i ostalim građanima, jer uz jaki vjetar može doći do požara katastrofalnih razmjera.” – apelovao je Čađenović.
Bolje gram nafake no kilo mozga.


Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #67 on: September 03, 2011, 22:43:33 »
Jopet gorí poviše kuće mi...  :75:  :57:  ...neznam... aktiviralo se nakon 3 dana, nevjerovatno... :75:  ...bilo je danas dosta jakog vjetra u pi*** ma******  :107: :107:

Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #68 on: September 04, 2011, 22:21:26 »
Danas je gorelo opasno u Gajac.Vatrogasci su od jutros bili sa nama na terenu, em što je bilo nepristupačno i daleko em je bilo vjetrovito tako da se skoro ništa nije moglo učinjet.E kako je danas vjetar rasplamsao vatru to nije normalno.Svjesni smo bili da nam bez aviona nema spasa.Odma od podneva pojavili su se tri kanadera koji su ukupno tokom čitavog dana nadlijećali i prosipali vodu blizu 20 puta  :27:  :109:  Odmah nakon bačene vode (mene i rođaka je odozgo direktno poklopilo 2.5 kubika vode-nijesmo imali kad uteć a osjećaj nije bio nimalo prijatan,kad te strefi ledena voda a onako vruć i znojav   :06: ) išli smo da pritulimo što se može pritulit sa naprtnjačama ali kao da sipaš benzin a ne vodu...strašno... a prokleti vjetar uff  :13: ...danas jači nego ikad,strašno...
 Moram se zahvaliti u ime mještana i u moje ime gospodinu Begoviću i Službi zaštite i spašavanja,a posebno pilotima, jer su tokom čitavog dana neumorno nadlijetali i gasili požar na Njegušima sa dva dromadera i jednim kanaderom.Zaista treba biti realan, da je gorelo neđe u centar Podgorice čini mi se da se nebi toliko puta nadlijećalo !! Uopšte nije bilo kritično za kuće i naselja ali ste dokazali da treba da se brani priroda i zeleno blago Crne Gore po svaku cijenu!  Svaka čast i puno Vam fala u ime mještana Njeguša!!  :121:
I naravno da ne zaboravim pofalit cetinjske vatrogasce,svaka čast momci!

Uspio sam,kad sam sišao kući,da pred kraj dana ufatim nekolike zanimljive fotke.

p.s  ovo će se i sjutra vjerovatno opet raspiriti čim dune vjetar, novi dan nova nafaka....












Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #69 on: September 29, 2011, 14:09:23 »
KRIZNI ŠTAB TRAŽI POMOĆ DRŽAVE

Dromaderi na remontu, požar u Ulcinju će biti lokalizovan tek sa prvim kišama
Požar nadomak Ulcinja će, prema riječima načelnika Službe zaštite Fljamura Selovića, vjerovatono biti lokalizovan tek kad padnu prve kiše.

"Teren je vrlo nepristupačan tako da smo prinuđeni da gasimo naprtnjačama. Ne možemo da očekujemo pomoć dromadera budući da su oni na remontu. A s obzirom na razmjere vatrene stihije, realno je da je spas samo u prvim kišama", kazao jeSelović.


Požar koji je buknuo u srijedu popodne na brdu Bijela u Ulcinju, jutros se rasplamsao i kreće se prema maslinjacima u uvali Valdanos, prenijela je televizija "Vijesti".

Krizni štab na čelu sa gradonačelnikom Nazifom Cunguom poručio je kako je stanje kritično i tražio podršku nadležnih institucija države.

Građani su takođe pozvani da pomognu vatrogascima.

U gašenju požara ulcinjskim vatrogascima su u pomoć su pritekle i kolege iz Bara, Budve, Kotora i Cetinja.

Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #70 on: September 29, 2011, 14:33:20 »
o ljudi moji avetnog li naseg naroda. ovo je 100% namjerno zapaljeno.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #71 on: September 29, 2011, 14:36:08 »

o ljudi moji avetnog li naseg naroda. ovo je 100% namjerno zapaljeno.


Ada cu! Nego kako drugo.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #72 on: September 29, 2011, 22:25:04 »
 :02: Opasan požar, izgleda.
Nema mu tuljenja dok vjetar ne oslabi.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #73 on: October 25, 2011, 10:49:07 »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Priroda Crne Gore u opasnosti
« Reply #74 on: October 25, 2011, 10:58:46 »

http://www.pgportal.me/vijesti/crna-gora/33961-popustilo-sanirano-jaloviste-u-mojkovcu.html


nikako mi ovakve stvari ne mogu bit jasne. Ko je odgovoran?


a zamisli tek taj mozak koji je se prije tolko godina dosjetio da jaloviste stavi uz samu obalu rijeke tare