Author Topic: Klimatološka 2010. u brojkama  (Read 16317 times)

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Klimatološka 2010. u brojkama
« on: June 18, 2011, 13:15:22 »
Odavno se skanjujem da postavim nešto brojki iz prošle godine sa meteo stanica u Crnoj Gori, konačno se skanih  :120:  i kao rezultat toga evo odgovarajuće teme. Naravno, prvo bi trebalo napomenuti da je izvor skoro svih podataka naš meteo zavod  :109:, jedino su podaci za aerodromske stanice Tivat i Golubovci sa Ogimeta. U prvom postu ću se baviti samo temperaturama, kasnije ću nešto slično učiniti i sa padavinama sigurno, vjerovatno i snijegom, ako budem imao volje možda se nađe još ponešto...

Dakle, 2010. godina je samo još jedna u nizu (a takve su skoro sve od 1990. naovamo) koja je značajno toplija od prosjeka za period 1961-1990. Od svih mjeseci jedino je oktobar bio nešto hladniji od višegodišnjeg prosjeka, ostali mjeseci su uglavnom svuda bili topliji neki i vrlo značajno (april, jul, avgust, novembar). Može se reći da je godinu temperaturno obilježilo vrlo toplo ljeto. Neću više ništa posebno komentarisati, kao i uvijek brojke će pričati mnogo bolje. Navešću samo neke napomene. Kao prvo, stanice sam podijelio u tri grupe: osam glavnih sinoptičkih stanica (Žabljak, Pljevlja, Kolašin, Nikšić, Podgorica, Herceg Novi, Bar i Ulcinj), gdje su najbrojniji i najsigurniji podaci, pa će biti i više brojki, zatim dvije aerodromske stanice Tivat i Golubovci i na kraju deset klimatoloških stanica (Andrijevica, Bijelo Polje, Berane, Budva, Cetinje, Danilovgrad, Plav, Plužine, Rožaje, Šavnik), gdje ima i nedostajućih podataka, a zbog zaokruživanja temperatura na cijeli broj i tačnost određenih izračuna je pod znakom pitanja.

Prvo idu sređene brojke za osam glavnih stanica. Srednje temperature su računate po klimatološkoj formuli Tsr=(T07h+T14h+2*T21h)/4, ΔT je temperaturno odstupanje u odnosu na prosjek 1951-1990, ostalo je jasno.






U slijedećoj tabeli je detaljniji pregled srednjih temperatura po dekadama:



Srednje vrijednosti minimalnih i maksimalnih temperatura.



Apsolutne minimalne i maksimalne temperature po mjesecima i datumi kada su izmjerene:





Na kraju za glavne stanice ide pregled broja značajnih klimatoloških dana po mjesecima i na godišnjem nivou (mrazni, ledeni, ljetnji, tropski dani, tropske noći i dani sa Tmin<=-10°C). Za glavne stanice su ovi podaci vrlo precizni pa ne bi trebalo da bude većih grešaka:

















Za Tivat i Golubovce srednja temperatura je računata kao aritmetička sredina 8 dnevnih mjerenja (0, 3, 6, 9, 12, 15, 18 i 21h), zbog ravnomjerne raspodjele termina ovakav srednjak je vrlo precizan. Takođe su i brojke u vezi klimatoloških dana OK, jer su minimalne i maksimalne temperature date na jednu decimalu:









Sada idu tabele sa klimatoloških stanica, tj. sa onih gdje je to imalo smisla (Kotor, Petrovac i Mojkovac nažalost imaju previše nedostajućih podataka). Srednju temperaturu nijesam računao, date su samo srednje maksimalne i srednje minimalne po mjesecima i na godišnjem nivou. Što se broja klimatoloških dana tiče, trebalo bi imati određenu rezervu. Naime, minimalne i maksimalne temperature su zaokružene na cijeli broj, što predstavlja problem kod izračunavanja broja ovih dana. Recimo maksimum od 29.5°C će biti zaokružen na 30°C, pa će biti računat u tropski dan iako to, u stvari, nije. Ili minimum od -0.3°C će biti zaokružen na 0°C, pa neće biti računat u mrazni dan, iako to jeste. Ali, šta je tu je... idu brojke:









































Stanice poredane po broju klimatoloških dana (još jednom napominjem da za ''ostale'' stanice ove brojke ne moraju biti tačne). Zanimljivo je da je Danilovgrad ''jači'' od Podgorice po broju tropskih dana, kao što je Budva ''jača'' po broju tropskih noći:














Na kraju idu apsolutno maksimalne i apsolutno minimalne temperature izmjerene tokom 2010. na svim stanicama, kao i najveća temperaturna amplituda, tj. razlika između apsolutnog maksimuma i apsolutnog minimuma:







Nadam se da će vam se dopasti  :122: Nešto slično i jednako detaljno biće i kad su padavine u pitanju...

Offline milos555

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 837
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #1 on: June 18, 2011, 13:32:25 »
SJAJNOOOO !!!  :109: Odlicno su uradjene sve tabele,a narocito je zanimljivo znati koliko je bilo ledenih,a koliko tropskih dana... :109:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #2 on: June 18, 2011, 15:20:22 »
ODLICNOOOOOOOOOOOO !!!!!!!!!!!! :111: :111: :111: Svaka cast.........
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #3 on: June 19, 2011, 11:08:18 »
Fenomenalno!  :27:

Moram da primijetim, ono što je za Bar najinteresantnije je da je i pored najviše srednje temperature na godišnjem nivou od glavnih stanica, imao znatno niži apsolutni maksimum od ostalih stanica na jugu, a viši samo od Žabljaka i Plava.
Razlog zbog koga je Bar (pored Budve) najtopliji grad u Crnoj Gori, ne samo prošle godine već uopšte, je blizina i visina okolnih planina. One vrlo često stvaraju vrlo izražen fenski efekat, pa su minimalne temperature u Baru u prosjeku dosta više nego u ostatku zemlje, naročito u hladnijem dijelu godine.
Isto tako, planine podspješuju stvaranje cirkulacionih ćelija ljeti tokom dana, pa prijatni vjetar koji duva u prizemnom sloju od mora ka kopnu doprinosi da maksimalna temperatura u Baru bude nešto niža nego u ostalim gradovima, naročito kod veoma toplih perioda.

Jedva čekam da vidim podatke i za padavine!  :83: Mada, svjestan sam koliko vremena treba da se sve to sredi.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #4 on: June 19, 2011, 21:01:30 »
Nakon Miloševog stručnog objašnjenja barskih temperatura  :45: ovaj post će biti posvećen padavinama. Velike količine padavina su bile najizrazitije obilježje prošle godine. Neke stanice su zabilježile najveće količine padavina u istoriji meteo osmatranja - Cetinje, Nikšić, Žabljak, Podgorica, moguće još poneka, nažalost ja nemam validne nizove podataka da bih to i potvrdio. Ko želi da se detalnjije upozna sa pojedinačnim događajima koji su donijeli ovolike padavine najbolje je da posjeti dio foruma posvećen Ciklonima, ovdje će uglavnom biti brojke i grafici. Izvori podataka su prije svega naš meteo Zavod, zatim internet sajt Ogimet za Golubovce i Tivat i naravno naš forumaš Mađo, revnosni osmatrač padavina na Njegušima.  :45:

Za početak idu podaci o mjesečnim i dekadnim padavinama za 20 stanica. Podaci za glavne i aerodromske stanice (Žabljak, Pljevlja, Kolašin, Nikšić, Podgorica, Herceg Novi, Bar, Ulcinj, Tivat i Golubovci) bi trebalo da su OK i bez nekih većih grešaka. Podaci za ostale stanice imaju ponešto nedostajućih podataka, ali značajnija greška bi jedino mogla biti kod Plužina i Bijelog Polja. Pa evo šta kažu brojke:









Zbirne padavine na godišnjem nivou i odgovarajuća izohijetna karta:





Sad ide po jedna tabela i jedan grafik za svaku stanicu pojedinačno:





















Za Cetinje koje je 2010. godine zabilježilo nevjerovatnih 5460mm padavina, dajem dodatno tabelu sa dnevnim padavinama, kao i grafik sa kumulativnim padavinama. U tabeli s dnevnim padavinama, u tri slučaja je izostao padavinski podatak, pa sam se poslužio Mađovim njeguškim podacima:

































































Najviše padavinskih dana je bilo na Žabljaku, čak 204! Evo tabela sa brojem padavinskih dana u kojima je izmjereno >=0.1mm, >=1mm, >=10mm i >=50mm, u posljednja tri slučaja idu i odgovarajuće izo-karte:















Na kraju malo zanimljive statistike sa maksimalnim jednodnevnim, dvodnevnim, trodnevnim i četvorodnevnim padavinama za sve stanice, cetinjske cifre su sasvim nevjerovatne  :105::









U 20 najkišovitijih dana uopšte čak je 7 cetinjskih plus 3 šavnička:



Ova godina definitivno neće biti ni blizu ovim brojkama...
« Last Edit: June 20, 2011, 10:03:27 by SnowHunter »

Madjo

  • Guest
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #5 on: June 19, 2011, 22:49:55 »
 :47: :109: :109: :109: :109:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #6 on: June 20, 2011, 12:05:57 »
E baš sam uživao dok sam ovo na tenane ispregledao!  :45:
Stvarno je prethodna godina bila nevjerovatna kad su padavine u pitanju. Posebno će biti zanimljivo uporediti ovu godinu sa prethodnom kasnije. Količine padavine će biti makar prepolovljene, ako se ne desi neko čudo do kraja godine.
Još nešto što je posebno došlo do izražaja kod ove analize je ogromna razlika u padavinama između Cetinja i Budve koji su vazdušnom linijom jako blizu. Razlog tome je orografski uticaj na padavine i velika razlika koja se javlja pri južnim strujanjima između zavjetrene i navjetrene strane padavina. Isti efekat se može vijeti i na sjeveru (npr. razlika između Šavnika i Pljevalja, između Kolašina i Bijelog Bolja), ali tu nije toliko izražena. Zamislite samo koliko bi ova karta ljepše izgledala kad bismo imali još gušću mrežu stanice, pa da npr. imamo makar jednu stanicu u Crmnici, jednu na Orjenu... Sigurno je da raspodjela na potezu od Bara do Podgorice ili od Herceg Novog do Nikšića ne bi bila ovako ujednačena, već bismo vjerovatno dobili nešto kao od Budve do Nikšića, samo u nešto blažoj formi.

Još jednom, svaka čast SnowHunter!  :109:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #7 on: June 20, 2011, 18:28:55 »
Svaka čast SH.
Drago mi je da si primijetio promjenu na ogimet-u. Bilo mi je žao da podaci sa Cetinja prođu nezapaženo pa sam im pisao, upozorio na specifičnost Cetinja i uputio ih na adresu sa koje je moguće redovno kupiti podatke.
Veći je problem ukazati našima kako treba da izgleda synop depeša (od 06 UTC) za stanicu koja ima satna mjerenja samo do 13 UTC. No, riješićemo i to.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #8 on: June 20, 2011, 20:01:24 »
Svaka čast Admine na inicijativi, biće fenomenalno da se i Cetinje nađe na jednom takvom sajtu, pa da se širi krug ljudi upozna sa klimatskim specifičnostima zaleđa Boke Kotorske.  :43: :45:


Zamislite samo koliko bi ova karta ljepše izgledala kad bismo imali još gušću mrežu stanice, pa da npr. imamo makar jednu stanicu u Crmnici, jednu na Orjenu... Sigurno je da raspodjela na potezu od Bara do Podgorice ili od Herceg Novog do Nikšića ne bi bila ovako ujednačena, već bismo vjerovatno dobili nešto kao od Budve do Nikšića, samo u nešto blažoj formi.


Zahvaljujući ovim tvojim riječima pokušao sam nešto da iskombinujem, pitanje je koliko uspješno.  :101:  Naime, prvo sam uradio mapu sa procentualnim iznosom padavina u 2010-oj u odnosu na višegodišnji prosjek:



Zatim sam uveo još jedan broj stanica čije sam višegodišnje prosjeke uvećavao za odgovarajući procenat - zavisno od položaja na mapi. Dobije se nešto ovako:



Čini se dosta realnije, ipak još uvijek nedovoljno precizno. Ali to je što je...  :122:


Madjo

  • Guest
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #9 on: June 20, 2011, 23:32:09 »
Bravo SnowHunteru   :109: :109:  Čini se jedino da bi plava i tamnoplava boja dominirala na čitavim planinskim primorskim pojasom do Rumije, ali kako znati.... :78:  Jedino da osmislimo neki projekat i da postavimo jedno 20-tak kišomjera po selima Crmnice, Katunske nahije, nekoliko totalizatora na planinske prevoje ...  Bilo bi bogatstvo imat podatke makar za jednu godinu.      :43:

p.s zaboravio si unijeti Velimlje u grafikon, tamo je prosječna količina padavina čak niža nego u Podgorici, čini se da se nebi "plavio" toliko baš čitav zapadni kraj Crne Gore.
« Last Edit: June 20, 2011, 23:34:45 by Madjo »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #10 on: June 21, 2011, 00:36:04 »
Zavod je na dobrom putu da dobije 20-ak automatskih stanica za mjerenje padavina!

Madjo

  • Guest
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #11 on: June 21, 2011, 10:32:36 »

Zavod je na dobrom putu da dobije 20-ak automatskih stanica za mjerenje padavina!


Super  :109:  :114:  Imaju li ideju đe će se postavit ?

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #12 on: June 21, 2011, 10:44:56 »
Odlične vijesti!  :109: Nadam se da će biti postavljena u nekim područjima koja su trenutno slabije pokrivena stanicama. I sami znamo da u Crnoj Gori bukvalno svaki grad, svako selo, planina... imaju neku svoju mikroklimu, pa bi bilo zanimljivo pratiti podatke za padavine, gdje god da se postave.  :45:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #13 on: June 21, 2011, 15:49:20 »
Super vijest, još samo da se izaberu prave lokacije.  :43: Inače, mislim da je ovolika padavinska raznovrsnost na tako malom prostoru vrlo rijetka i u svjetskim okvirima. CG obuhvata tek 0.0027% ukupne površine planete, a prošle godine se suma padavina kretala od 668mm u Pljevljima pa do vjerovatno 10 puta toliko na Orjenu (!!!) - a to je tek nekih stotinjak kilometara udaljenosti po geografskoj širini. Meni je ovo potpuno nevjerovatno!  :75:


p.s zaboravio si unijeti Velimlje u grafikon, tamo je prosječna količina padavina čak niža nego u Podgorici, čini se da se nebi "plavio" toliko baš čitav zapadni kraj Crne Gore.


Da znaš da sam u prvoj verziji mape ubacio i Velimlje, ali ono se prosto ne uklapa, bude običan zatvoreni krug, bez mnogo smisla na karti. Tek kada bi imalo nekoliko lokacija u tom dijelu i izohijete bi bile realnije. Upravo zbog gore navedene raznovrsnosti, trebalo bi baš dosta lokacija da se dobije potpuno realna izohijetna karta. Valjda bude i to, pogotovo sa ovim automatskim stanicama u najavi...  :109:

U nastavku posta se bavim meni omiljenom temom - snijegom. Idu sniježni podaci sa crnogorskih meteo stanica iz 2010. godine. Par napomena. Svi sniježni podaci se odnose na kalendarsku 2010. godinu, što znači da se radi o dijelovima dvije sniježne sezone 2009/10 i 2010/11. Takođe, svi podaci su mjereni u terminu 07h ujutru. Trebalo bi još reći da slaba pokrivenost viših zona najviše dolazi do izražaja baš kod sniježnog pokrivača. Zima 2009/10 je bila izuzetno bogata padavinama, ali relativno topla, pa su najviše profitirale zone iznad 1500m ili još više. Tako ovi sniježni podaci ne pokazuju pravi karakter visokoplaninske zime 2009/10. Što se tiče snijega u nižim predjelima sjevera zima je za potpuni zaborav, skupilo se već pet godina kako mi snjegoljupci čekamo pravu zimu... :76:

Prvo idu podaci za svaku stanicu pojedinačno:





































Na kraju ide nešto zbirnih podataka. Centimetar dani predstavljaju sumu svih izmjerenih visina snijega. Na zahtjev Kecmija ubacio sam u statistiku Herceg Novi, Tivat i Budvu, tri primorska grada koji nijesu imali zabilježen sniježni pokrivač tokom 2010:







I tako... bio bi red da iduća zima bude nešto posebno...  :79:
« Last Edit: June 22, 2011, 12:21:35 by SnowHunter »

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #14 on: June 21, 2011, 16:19:19 »
Bas sam htio da pitam da li ces praviti za snijeg kad evo ti napravio.  DVAKA CAAAAST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   :111: :111:

A za gradove u kojim nije bilo snijega nisi ni pravio tabele, jel????

E da, moglo bi u ove zadnje tri tabele da se napise za HN, BD, KO i TV da nije bilo snijega, cisto da se oznaci. Ali ne mora....
« Last Edit: June 21, 2011, 16:25:18 by kecmi »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #15 on: June 22, 2011, 11:57:53 »
Hvala na podsjećanju, Kecmi!  :45: Bilo mi je glupo da pravim tabelu sa svim nulama. Inače, trebalo je da napomenem, da u Herceg Novom, Tivtu i Budvi nije zabilježen mjerljiv sniježni pokrivač, ali da je 17. decembra bilo padanja snijega. S druge strane Kotor je 17.12. ujutru izgleda imao sniježni pokrivač od par centimetara, ali tih dana nijesu stizali meteo izvještaji iz ovog grada, tako da sam ga silom prilika izostavio iz sniježne statistike.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #16 on: June 22, 2011, 12:01:38 »
Znam, znam i meni bi bilo glupo da pravim tebelu za snijeg za gradove u kojima i nije bilo snijega. Nego sam mislio u poslednje 3 tabele samo da se oznaci da tamo nije bilo snijega a u Ulcinju i Baru jest. Al nije vazno.

U svakom slucaju TEBI SVAKA CAST   !!!!!!!!!!!!!!!   :47:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #17 on: June 22, 2011, 12:38:12 »
U Budvi je 17. decembra u 13h izmjereno 3cm snijega. Jeste da nije zvanični termin, ali mislim da je trebalo da se naglasi:
http://195.66.163.26/arhiva/synop/klimacg-2010121712.txt
A sudeći pos slikama, koje su stizale toga dana, Budva je dobila najveći snijeg od svih primorskih gradova.
Zanimljivo je da su toga 17. decembra i iz Petrovca stizali podaci, pa bi možda moglo da se naglasi da tu nije bilo sniježnog pokrivača.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #18 on: June 22, 2011, 16:21:51 »
U pravu si, Miloše!  :45: Loš sam ''hroničar'' primorskog snijega.  :120:  Budva je stvarno bilježila 3cm sniježnog pokrivača tog 17.12. u 13h. Ipak sam naglasio da se svi podaci navedeni u mom postu odnose na termin od 7h ujutru, što naravno ne znači da ne bi trebalo istaći neke bitne događaje van tog termina. Čini mi se da bi još valjalo pomenuti da je u Danilovgradu 18.12. u 13h zvanično izmjereno 17cm snijega, tog dana nešto kasnije vjerovatno ga je bilo i više, što se može pročitati iz izvještaja danilovgradskih forumaša u Aktuelnom vremenu. Ako neko ima još nešto bitno da doda tema je slobodna i otvorena... :83:  :72:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #19 on: June 22, 2011, 17:24:20 »
Da da, budva je mozda imala i najjaci snjegopad, barem iz onih snimaka sto su se postavljali na youtube. Sto se padanja snijega tice, bilo ga je u nekoliko navrata tih dana, ali eto zvanicno samo ulcinj i bar imali, sto mozda zbog termina kad je uvatio dje (posto znamo kolko traje snijeg na primorje), ili sto nije ka po obicaju bilo podataka nedje.
U svakom slucaju, Snowhunter skidam kapu brate, svaka cast!!!  :109:

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #20 on: June 23, 2011, 00:11:52 »
Snowhunter prelijepo opisano i tabelarno postavljeno,svaka cast!

Primijetio sam da su ljeta 2009 i 2010,posebno 2010,hladnija za 2 do 6 stepeni od 2003,2005,2006,2007,2008 i vlaznija tj,bilo je manje uzastopno suvih dana,a zime promjenjive,cas jaki priliv toplog,hladnog talasa tako da nemamo npr.na Zabljaku konstantno postojan snijezni pokrivac,dok na jugu donose cesce i vise snijeznih padavina nego(2003-2008)iskljucivsi 2005. Da li je zbog jace vulkanske aktivnosti u svijetu,ili polako ulazimo u neko "periodicno zahladjenje" vidjecemo ove zime,kao i sledecih godina.Mislim da za nas koji volimo snijeg neme biti "zime"

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #21 on: June 23, 2011, 11:25:37 »

Primijetio sam da su ljeta 2009 i 2010,posebno 2010, hladnija za 2 do 6 stepeni od 2003,2005,2006,2007,2008...


Pogledaj šta kaže statistika, ovo su prosječne temperature ljetnjih mjeseci u Podgorici od 2003:



Moguće je da se zvanične cifre razlikuju za koju decimalu, ali to je to... Nema govora da su zadnja dva ljeta uopšte hladnija, a kamoli za toliko koliko navodiš. Očigledno je da je u ovom vijeku ljetnja temperatura u PG poprilično skočila, ravnomjerno za po 2°C prosječno topliji je svaki ljetnji mjesec u poređenju sa periodom 1951-1990. Možda je ovaj subjektivni (i pogrešan) utisak posljedica dvije ekstremne godine: 2003. je bila totalni ekstrem, to je inače u Evropi bilo daleko najtoplije ljeto u zadnjih 500 godina, u PG je zabilježeno 100 uzastopnih tropskih dana (teško da će se za naših života tako nešto ponoviti) i takođe 2007. kada su padali apsolutni rekordi (Podgorica 44.8°C). Ovo ljeto izgleda neće biti izuzetak u nizu vrlo toplih, do sada u junu je prosječna temperatura u PG 25.5°C, znači za 2.5°C toplije od višegodišnjeg prosjeka.

U nastavku posta ide mali statistički pregled kretanja vazdušnog pritiska u Crnoj Gori tokom prošle godine. Podaci postoje za osam sinoptičkih plus dvije aerodromske stanice. Mjesečni i godišnji pregled srednjih vrijednosti pritiska:



Grafički prikaz srednjih mjesečnih vrijednosti vazdušnog pritiska za svaku stanicu. Primijetite kako se razlikuje godišnji hod pritiska na Primorju i PG u odnosu na unutrašnjost:





















Naravno, na dnevnom nivou promjene pritiska su znatno dramatičnije, postavljam samo grafik za Žabljak:



Bilo mi je još zanimljivo da izračunam koliko je vazdušni pritisak stabilniji u toplijem periodu godine, pa sam za svaku stanicu izračunao vrijednosti dnevne promjenljivosti srednjeg pritiska. Ovako to izgleda u tabeli:



Na primjeru Žabljaka i Podgorice to grafički izgleda ovako:





Naravno da neke druge godine mogu da imaju drugačiji obrazac godišnjeg toka vazdušnog pritiska...

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #22 on: June 23, 2011, 12:09:55 »
Jos ti je ostala samo rel. vlaznost  :102: :102:

Salim se....


Svaka cast!!!!!!!!!!!!!!!! Ali stvarno.  :47: :47:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Simke

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 463
Re: Klimatološka 2010. u brojkama
« Reply #23 on: June 23, 2011, 13:57:16 »


Primijetio sam da su ljeta 2009 i 2010,posebno 2010, hladnija za 2 do 6 stepeni od 2003,2005,2006,2007,2008...


Pogledaj šta kaže statistika, ovo su prosječne temperature ljetnjih mjeseci u Podgorici od 2003:



Moguće je da se zvanične cifre razlikuju za koju decimalu, ali to je to... Nema govora da su zadnja dva ljeta uopšte hladnija, a kamoli za toliko koliko navodiš. Očigledno je da je u ovom vijeku ljetnja temperatura u PG poprilično skočila, ravnomjerno za po 2°C prosječno topliji je svaki ljetnji mjesec u poređenju sa periodom 1951-1990. Možda je ovaj subjektivni (i pogrešan) utisak posljedica dvije ekstremne godine: 2003. je bila totalni ekstrem, to je inače u Evropi bilo daleko najtoplije ljeto u zadnjih 500 godina, u PG je zabilježeno 100 uzastopnih tropskih dana (teško da će se za naših života tako nešto ponoviti) i takođe 2007. kada su padali apsolutni rekordi (Podgorica 44.8°C). Ovo ljeto izgleda neće biti izuzetak u nizu vrlo toplih, do sada u junu je prosječna temperatura u PG 25.5°C, znači za 2.5°C toplije od višegodišnjeg prosjeka.
Da,mislio sam maksimalne dnevne ,ivinjavam se zbog greske.Proslog ljeta je maksimalna temp bila 39 dok je ostalih godina premasivala 40 cak i blizu 45