Author Topic: Geofizičke i srodne nauke  (Read 74805 times)

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #125 on: September 16, 2012, 01:36:22 »
To je Ajnstajn zagovorao tu ideju, oko mijenjanja polova. Ako bi se to desilo, a ne daj Boze, doslo bi do gigantskih promjena na Zemlji. Na primjer, sjeverni pol vise ne bi bio Arktik, vec npr Juzna Amerika, valjda sami shvatate kakve sve to promjene izaziva. Slabi magnetni pojas takodje.
GGMU!

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #126 on: September 16, 2012, 02:17:32 »
Odlican sajt  :105: meni posebno zanimljiv jer je iz oblasti koju studiram

http://analogija.com/analogija/mag.polovi.html

I logicno je da Jupiter i druge planete uticu na nasu rotaciju i kretanje pa je i to uticalo na klimu i mijenjanje polova u proslosti,a i svaka planeta ima ciklus mijenjanja magnetnog polja.

Ovo sto pise da se rotacija Zemlje postepeno usporava,ja sam citao da ce se ubrzavati jer se Mjesec postepeno udaljava od nas a on je taj koji je kocio Zemljinu rotaciju,a mozda je i suprotno.
Medjutim evo Mars nema toliki prirodni satelit pa ima dan priblizan kao i mi.Tu treba vrsiti jos istrazivanja i bice logicna.

Ovo mi je najzanimljivija oblast,skoro koliko i meteorologija,a i povezane su.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #127 on: September 16, 2012, 12:00:29 »
Kad si vec pomenuo Jupiter, treba pomenuti nesto zanimljivo vezano za meteorologiju. Na Jupiteru postoji ogromni olujni,anticiklonalni vjetar koji postoji vec 300 godina nesmanjenom zestinom. To je Velika crvena pjega. Velika je koliko tri planete Zemlje. Ova oluja nema "oko" kao uragan, nego je u sredini mirno a po obodu duvaju vjetrovi koji dostizu brzinu od preko 500 km/h. Ne zna se sta je tacno pokrece niti odakle joj crvena boja.




Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #128 on: September 27, 2012, 13:32:28 »
Indikacije stvaranja nove tektonske ploče u Indijskom okeanu,  tj cijepanja postojeće ...

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-19732681

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #129 on: October 07, 2012, 18:53:39 »
je li ovo bio sad zemljotres ili su ovi  blizu minirali ponovo
The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #130 on: October 07, 2012, 19:00:26 »
The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #132 on: October 24, 2012, 01:52:54 »
Ovako prodjose seizmolozi u Italiji. I meteorolozi bi trebalo da se cuvaju.  :02: http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:402690-U-Italiji-poceo-lov-na-naucnike

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #133 on: October 24, 2012, 01:56:15 »
To je kao da osudis doktore koji nisu nasli lijek za neizljecivu bolest. Meteorologija i ajde, ali seizmologija!? Pa opste je poznato da to nije nauka koja ima u svom domenu predvidjanje zemljotresa, kao sto ima meteorologija prognozu vremena. Dal je to uopste moguce da se desilo  :52: :78:

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #134 on: October 24, 2012, 01:59:39 »
Dobro, ali nisu osudjeni zbog toga sto nisu direktno predvidjeli zemljotres nego zbog ovoga:

Quote
Optuženi su za davanje netačnih, nepotpunih i kontradiktornih informacija o tome da li su mala podrhtavanja koja su stanovncii L'Akvila osećali nedeljama i mesecima pre zemljotresa jačine 6,3 stepena Rihterove skale trebalo da budu osnov za upozorenje na neminovan jak potres. Ljudi su tada bili u dilemi da li da se evakuišu, a optuženi naučnici davali su previše ohrabrujuću sliku, smatra tužilaštvo.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #135 on: October 24, 2012, 02:06:42 »
Hm, volio bi kao uskoro diplomirani pravnik da vidim bas tacno te izjave njihove. Ta pojava cestih zemljotresa ne mora da znaci da ce doci do jakog, pogotovo na trusnim podrucjima. Zamislimo samo japan, dje se svakodnevno desavaju zemljotresi.. sto, trebalo bi bukvalno pohapsit sve seizmologe. A uvjek je cilj da se stanovnistvo smiri, a ne stvara panika. Svaki iole inteligentan covjek moze da posumnja da ce doci do zemljotresa ako se stalno trese... Ne znam, moglo se desit da su rekli da ce biti zemljotres, pa ne bude. Tako bi vjerovatno bili osudjeni za trosak naroda, evakuaciju itd... Sto se mene tice, tuzan dan za nauku i nadam se da ce doc do zaokreta, jer ce i seizmolozi i meteorolozi jos vise, drzat jezik za zubima sve vise... a to nikome nije od koristi.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #136 on: October 24, 2012, 03:02:07 »
Naučne zajednice širom Evrope kritikuju ovu odluku suda ...    Na početku ovog procesa,  dok je još bilo riječi o izjavama seizmologa,  meni su te izjave nakon malih zemljotresa,  a uoči velikog,  i kao laiku bile neprimjereno i sasvim nepotrebno optimistične ...    mada nisam očekivao da će biti pravosnažno osuđeni zbog toga     :78:
Moguće posljedice:
1)   loša,  napravljen je ozbiljan presedan.   Vulkanolozi su,  pretpostavljam,  sljedeći.  Meteorolozi bi mogli biti na još većem udaru ako npr zanemare nešto što je u njihovoj struci naučno prihvaćeni standard pri davanju prognoza itd.   Moraće se adaptirati na mogućnost da budu pod udarom suda,  što će poslu dodavati, pored postojeće odgovornosti, još jednu dozu stresa.   Postoji, samim tim, i mogućnost i da neki budu nepravedno osuđeni,  usljed konfuznih vještačenja i kolizija naučnih principa i metodologija rada ...     :46:    ovo naročito ako se neke slabije razvijene zemlje povedu ovim primjerom.
2)   loša,  manje ljudi može biti zaniteresovano da se bavi pomenutim oblastima,  neka istraživanja mogu biti usporena,  da bi se više vremena i napora posvećivalo redovnim aktivnostima ...
3)   dobra,  može uticati na poboljšanje discipline,  odgovornosti i dizanje ili bolje poštovanje standarda u pomenutim oblastima.   Može naročito uticati na veću odgovornost i pažnju prilikom javnih obraćanja.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #137 on: November 08, 2012, 17:15:33 »
Pronadjena planeta na 42 svjetlosne godine udaljenosti koja bi mogla biti naseljena. Ima sve uslove za vodu u tecnom obliku i atmosferu.
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-20249753

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #138 on: November 08, 2012, 17:54:47 »
Odlican tekst  :45:
*42 svjetlosne godine hmmmm svjetlosna godina je vrijeme za koje svjetlost predje krecuci se brzinom od 300000km/s za godinu dana.

Ovoliko godina ima sekundi 31,536,000!E sad to X 300000 dobicemo udaljenost te planete a to je 94.608.000.000.000 KM ili devedeset cetiri biliona,sesto osam milijardi kilometara! A koliki je Kosmos,tj.samo nas Mlijecni put(nasa galaksija) ima 10.000 svjetlosnih godina sirine i 30.000 svetlosnih godina duzine! A ona je samo jedno zrno pijeska u bilionima galaksija koje su udaljene jedna od druge po nekoliko desetina hiljada svjetlosnih godina  :29: pa to nas mozak ne moze ni da zamisli! U skorijoj buducnosti necemo moci dalje od Marsa koji je od nas udaljen SAMO 50 miliona km.

Iz N.A.S.A.-nastanak nase galaksije
http://www.vijesti.me/vijesti/nastanak-mlijecnog-puta-video-97479
« Last Edit: November 08, 2012, 18:21:43 by nikolA »

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #139 on: November 08, 2012, 18:37:40 »
Kakve su to udaljenosti. Moj mozak ne moze da pojmi ovu udaljenost od 94 ************ a kamoli razmere svemira auuu  :02:
Februar 2012. :)

Mađo

  • Guest
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #140 on: November 08, 2012, 23:03:18 »
To je nepojmljivo koliki je kosmos.Ima li početak ili kraj? Đe Bog śedi ?  :11:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #141 on: November 09, 2012, 00:47:14 »
Zaboravio sam da pomnozim 42 sa tim brojem  :55:,tako i za hiljade i desetine hiljada svjetlosnih godina.
Evo npr. koliko smo udaljeni od crne rupe,koja cini svaki centar galaksije,slicno ciklonu.

Mi smo 10.000 svj. godina udaljeni od nje.

10.000X(31.536.000X300.000)=94.608.000.000.000.000,devedeset cetiri bilijarde sesto osam biliona km.(samo do centra nase galaksije i mi smo mu relativno blizu,jer najudaljeniji dio je 30.000 svj. god. :104:

 :27:

A pazite ovo,Andromeda nasoj najbliza galaksija udaljena je (2.4×10 na 19 km) ili 2.5 miliona svj. god.,ne moze ni programski kalkulator da izracuna  :114: :101: i tacno to mozak nije u stanju ni da zamisli,jer su nama i desetine i stotine kilometara velika rastojanja.
Slobodno zamislite nasu galaksiju kao sad kad gledate u sobi vazduh(soba kao Kosmos),ne vidite nista, pa kad Sunce obasja one cestice prasine e to je to.

Mađo

  • Guest
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #142 on: November 09, 2012, 00:54:36 »
To je jednako tome koliko bi zamislio da mi ne postojimo i da ti ja sad ne odgovaram na poruku jer nema mene,tebe ni ovoga foruma a ni Admina da organizuje takmičenje.  :11:
Jesam li mudro ovo reká á ?

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #143 on: November 09, 2012, 00:56:34 »

To je jednako tome koliko bi zamislio da mi ne postojimo i da ti ja sad ne odgovaram na poruku jer nema mene,tebe ni ovoga foruma a ni Admina da organizuje takmičenje.  :11:
Jesam li mudro ovo reká á ?
Potpuno tacno,bukvalno je tako.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #144 on: November 09, 2012, 01:17:34 »
A i velicine nebeskih tijela su zanimljive  :11:



Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #145 on: November 09, 2012, 01:34:29 »
Znas kako ide ona Nikola, bajka jednog vremena je realnost drugog :03: 42 svjetlosne godine sad izgleda nestvarno daleko, a ko zna, kroz koji vijek, mozda i prije ne bude. Uvati me neka sjeta sto znam da necu bit tu kad se bude istrazivao svemir vise  :82: No dobro, i ovo su otkrica  :105:

VY canis majoris ima precnik od 2 milijarde kilometara  :11:

Mađo

  • Guest
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #146 on: November 09, 2012, 01:35:51 »
Banja su mi planete, i ove novootkrivene van našeg sistema   :43: Često zamišljam kako bi izgledale izbliza kao i to ima li ikakvog oblika života tamo...  :101:  :64:  :48:        

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #147 on: November 09, 2012, 01:41:40 »
Sad je pocelo svakodnevno uocavanje novih planeta koje bi mogle potencijalno imat uslova za zivot. Do prije par godina, uopste nije bilo moguce uociti ih, ali sad to ide bas brzo, svako malo se uoci neka. Ova je za sad najbolji kandidat. Mozda za koju god budu otkrili neku za koju ce moc rec sa sigurnosti da ima atmosferu  :105:
Hubble ide jos malo u penziju, doce novi teleskop, jos mocniji  :27:
Ima jedan sjajan dokumentarac o Hubble teleskopu, bas dobar, onako kako se pravio, kako se montirao i to. IMAX je radio, narator dokumentarca je Leo DiCaprio. Preporucujem da se skine u HD naravno. Pregrst slika koje je poslao je prikazano u njemu. To je ovaj http://www.imdb.com/title/tt1433813/

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #148 on: November 09, 2012, 01:42:17 »
Fraka, a najjače je da to nije najveća zvijezda do sad otkrivena nego ova http://en.wikipedia.org/wiki/NML_Cygni  :75:

Prečnik joj je 1650 puta prečnik Sunca.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Geofizičke i srodne nauke
« Reply #149 on: November 09, 2012, 01:47:11 »

Hubble ide jos malo u penziju, doce novi teleskop, jos mocniji  :27:


 :27:     James Webb    :111:    planirano lansiranje 2018-te,  pomjeriće granice poznatog sa prvim podacima    :116: