Author Topic: Fotoaparati, fotografija, uputstva...  (Read 172389 times)

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #750 on: March 12, 2013, 00:27:21 »
Vanja, ovo si naslikao uljanim na platno  :11: Tako izgleda.

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #751 on: March 14, 2013, 23:39:13 »
http://500px.com/photo/28266829

evo jedna fotka zabjela od mene..

i još jedna sa gorice

http://500px.com/photo/28274839
« Last Edit: March 15, 2013, 00:33:10 by Al3k5aNd4R »
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Mađo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #752 on: March 15, 2013, 00:35:54 »
Bravo! Odlične fotke, posebno noćna  :27: :27:

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #753 on: April 07, 2013, 13:56:58 »
nešto kratko da ispričam o 3 glavna fotografska formata kao i obradi fotografije  :03:

vrlo je bitno da znate da ukoliko želte za izvučete maksimum iz vašeg DSLR-a da slikate u RAW formatu, obradite neke stavke, konvertujete u TIFF, uradite određenu obradu, i na kraju pretorite u JPEG kao krajnji proizvod,

1.RAW, nije skraćenića kao JPEG ili TIFF, kao što samo ime kaže to je sirovi format, prilikom slikanja u RAW, procesor vrši minimalnu ili gotovo nikakvu obradu podatka, kod RAW formata, fotoaprat zabilježi sliku tačno onakvu kakvu je vidi objektiv i senzor, to vam omogućava da na računaru vi sami obradite sliku a pri tome ne ugrozite  kvalitet. Slike u RAW formatu zauzimaju veliki prostor upravo zbog velike količine podataka. RAW slike imaju mnogo veći dinamički raspon (razlika između najsvjetlije i najtamnije boje koju taj senzor može da detektuje) kao i veću dubinu boje (8bit vs 14bit, dubina boja je važna jer kad budete povećavali zasićenost boja i kontrast slike nećete gubiti na kvalitetu). Nakon slikanja otvorite sliku u photoshop ili neki drugi program koji može da otvori RAW i postavite pravilan/u (u zavisnosti kakvu sliku želite)

-balans bijele boje (white balance)
-ekspoziciju
-zasićenost boja
-smanjićete šum (ukoliko ste slikali na visokim ISO vrijednostima) slike pomoću noise reduction alatke koja postoji u većini programa
i na kraju ispravite bilo kakve greške napravljene od strane vašeg objektiva (izobličenost slike odnosno distorciju, hromatske aberacije....)

zatim konvertujte RAW sliku u TIFF

2.TIFF
je još veći fotografski format, konvertovanje slike iz RAW u TIFF vam omogućava veći  prostor za manevrisnaje. U TIFF-u uradićete sledeće

-povećavaćete ili smanjujete kontrast
-mijenjaćete tonalitet i tonalnu krivu dok ne postignete željenu boju i tonalni raspon
-kropujte sliku ukoliko želite
i naravno ukoliko ste planirali još nešto od obrade slike uradite to u TIFF-u

TIFF može da bude duplo veći od svog RAW blizanca, konvertovanje RAW u TIFF je kao da stavljate 1 litar vode u bocu koja prima 5 litara, omogućava vam da toj vodi dodajete razne primjese a da pri tome ne prosipate ništa, odnosno ne gubite podatke.

Na kraju ukoliko ne želite da preblokirate računar sa ogromnim TIFFovima i želite da sačuvate prostor , konvertujte TIFF u JPEG, JPEG je za razliku od RAW i TIFF mnogo manji, zauzima manje prostora i svaki fotopregledač može da ga otvori, RAW je nestandardizovan i svaka kompanija ima neku svoju vrstu RAW formata.

3.JPEG
, prilikom konvertovanja u JPEG

-postavite unsharp masku (ukoliko ne koritite photoshop samo izoštrite sliku na normalan način)
-smanjite rezoluciju (smanjenje rezolucije vam daje čistije slike, smanjuje šum (noise)

*ukoliko vam hard disk nije problem i ne želite da izgubite ni najmanje detealje nema potrebe da konvertujete sliku u JPEG, jednosavno je ostavite u TIFF i primijeniti unsharp masku i smanjenje rezolucije (downsample) na TIFF-u i tako je ostavite.
« Last Edit: April 08, 2013, 00:05:00 by EagleS »
The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #754 on: May 25, 2013, 13:20:42 »
fala ti.

samo ja nemam memorije više u laptopu. imam preko 50000 fotki u jpeg a imao sam još 80GB jpeg fotkica :D na HD koji je crkao, tj. pobudalio i mogu neke nebitne fajlove da spasim, pa dok ne uspijem fotke da spasim ne smijem da ga formatiram, a formatiranjem ću ga popravit :D a i nemam 80GB za čuvanje fotkica :D
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #755 on: June 17, 2013, 11:08:06 »
Ne znam dje da pitam,pa rekoh da odje postavim.Kupio sam u voliju punjac za baterije duracell.E sad imam pitanje jedno.Mogu li se sve baterije puniti u njemu ili samo duracellove?Ili pak samo one baterije koje sam dobio uz njega?

Mađo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #756 on: June 17, 2013, 12:50:38 »
Nemoj ni slučajno alkalne ili standardne punit bez ako nećeš da lagumáš kuću.  :22:

Samo nimh baterije, nezavisno od kojeg proizvođača.

Offline Mico Opancina

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #757 on: July 02, 2013, 01:20:04 »
Zdravo ljudi,evo i mene na ovaj forum,jer sam ga slucajno nasao a mnogo mi se dopada..Da predstavim i ja svoj aparat Fujifilm S2800HD kao Madjo sto ima,nisam bas pocetnik ali gotovo da je tako jer ucim jos,htio bih da mi Madjo koji je prostudirao ovaj aparat kaze neke osnovne stvari za stelovanjee,i u kojem modu da slikam vani na velikom svijetlu i nocu takodje na malom uz sve to kako sta podesiti ako moze..Ja napolju slikam na P mode ali isto kao da mi je slika blago zamucena nije mi to to,u odnosu na ove tvoje koje sam pogledao sve do 31 stranice  :59: Na vrhu pored dugmeda za paljenje ima detekcija lica,da li to da drzim ukljuceno ili iskl. aj za pocetak neka bude ovo pa ce mo dalje nastaviti da mi max objasnis sve ako nije problem  :23:

Mađo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #758 on: July 02, 2013, 10:13:11 »
Mićo, pozdrav  :03:

U principu programski mod(P) na fotoaparatima se prilagođava uslovima slično kao automatski mod, s tim što na programski možeš ručno da biraš par opcija(ISO,dužina ekspozicije,osvjetljenje...)
Moj ti je savjet da isprobavaš, da se igraš sa podešavanjima... tako je najbolje.Prebačiš fotke na računar pa upoređuješ.
Zavisi od toga što najviše fotografišeš.
U uslovima smanjenog osvjetljenja otvori blic.
Ja sam opciju detekciju lica držao uvjek isključenu.

Oštrinu fotki kasnije možeš da dobiješ laganom obradom u neki od programa koji su određeni za to.

Offline Mico Opancina

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #759 on: July 02, 2013, 14:58:43 »
Pa sta mi savjetujes u koji mod da slikam,mozes li mi pjasniti koja je razlika izmedji slike slikane sa f4.4 i sa 5.6 i vise
onda kad iskljucim detekciju na P mode stoji mi samo bijeli krstic, :58:
na primjer u Nekom KICu koji mod koristiti posto je pozadina dosta svijetla a sjedista u mraku...i vidio sam da je neko bio na koncert Sergeja koji je uslikad dosta dobro kako tu slikati....znam da smaram ali imam dosta pitanja koja su mi nejasna za ovaj aparat  :101:

Mađo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #760 on: July 02, 2013, 22:26:18 »
Zato ti i kažem Mićo, da je najbolje da sâm "svikneš" svoj aparat, da isprobavaš razne metode fotkanja jer tako ćeš na najbolji način ukapirati što je to otvor blende, ekspozicija, ISO i dr. i kako iskombinovati u određenijem uslovima.

Bijeli krstić u sredini znači da si podesio da ti fotoaparat koristi centralno mjerenje prema kojima će odredit koje će parametre postaviti, recimo u programskom modu. Možda je bolje da za tvoje potrebe fotometriju podesiš na multi point.

Offline Mico Opancina

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #761 on: July 02, 2013, 22:34:48 »
Hvala na savjetima,isprobavam sve i svasta ali na jakom suncu ne mogu objakad u pokretu naprimer kamion iz daleka dobiti cisto vidljivu sliku bez zamucenja,moracu jos da cackam :)

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #762 on: August 16, 2013, 01:51:45 »
fotka od prije 15 dana. mislim da je lišće žuto od odsjaja sunca. i dijelom što sam u fotošop izvukao maksimum iz te žute boje. nije bilo prirodno žuto u svakom slučaju.

❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Mađo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #763 on: December 01, 2013, 22:42:31 »
Evo da preporučim forumašima jedan predobar softver. Jes da se ne bavim više s fotografijom-pošto sam prešao u neke druge umjetničke oblasti tipa dizajn i sl., ali evo  :81:

Sjajan besplatan program za obradu fotografija ArtWeaver možete skinuti odolen.  :11:
Komotno se može reći da je u rangu Gimp-a.  :109:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #764 on: May 21, 2014, 23:22:17 »
Može li se za 200-250 € kupiti solidan foto-aparat?

Mađo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #765 on: May 21, 2014, 23:26:44 »
Može li se za 200-250 € kupiti solidan foto-aparat?
Može.  :03:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #766 on: May 21, 2014, 23:32:07 »
Moraću nešto kupovat. Sony sam izgubio, Cannon se pokvario, a ovi sa mobilnih ne valjaju koliko god piksela da imaju.

Mađo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #767 on: May 21, 2014, 23:38:10 »
Za te pare možeš da uzmeš solidan prosumer.Nov, razumije se.
Ima nekoliko firmi iz Srbije koji dostavljaju aparate za CG i puno su jeftiniji nó ovi naši.

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #768 on: August 22, 2014, 08:05:22 »
Drugari necu opsirno,kupih sinoc foto aparat Nikon coolpixL330...Zelja mi je odavno da malo udjem u taj carobni svijet fotografije,nisam nikog konsultovao nego onako na precac uzeh to,cijena je bila 230 eura.Mislim svrsenom poslu mane nema,cisto me interesuje odnos cijene i kvaliteta aparata...lagano cu da se edukujem tom hobiju bez nekog opterecenja u startu.Vidim ima na forumu dosta clanova koje sam upoznao a imaju veliko znanje o foto aparatima,nemoj da vam bude tesko nego mi recite sa cim raspolazem kao pocetnik!

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #769 on: November 20, 2014, 09:50:09 »
Idem krajem mjeseca u BG na jedan dan i nadam se da ću stići da odem u fotodiskont.
Kakav vam se čini Panasonic DMC-LX7 ili možda Canon S120 ?
« Last Edit: November 20, 2014, 15:52:43 by Admin »

Offline Hello Kitty

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #770 on: November 26, 2014, 10:55:29 »
Zna li neko u kojoj je foto radnji u Podgorici najbolje uraditi slike sa klasičnog/analognog  foto aparata? Pronašla sam neke filmove, stari su 15 godina, ne znam ni da li će moći da se razviju...Zvala sam nekoliko foto radnji i cijene se baš razlikuju. Kod nas skuplje ne znači i kvalitetnije, tako da na osnovu toga neću da odlučujem. Ako je neko od forumaša u skorije vrijeme izrađivao ovu vrstu slika, molim da mi kaže gdje je to radio i kako je bio zadovoljan. Hvala.

Offline Bole-PG

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1007
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #771 on: December 27, 2014, 19:07:29 »
Uzeh ja ovaj Gopro Hero 3+ Black konacno,sad ce ubrzo na snijeg da se testira
Podgorice grade moj!!!

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #772 on: December 27, 2014, 21:31:21 »
Uzeh ja ovaj Gopro Hero 3+ Black konacno,sad ce ubrzo na snijeg da se testira

zdravo je trosio...i ja sam vlasnik jedne , evo vec mjesec dana :) :121:

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #773 on: December 27, 2014, 21:39:04 »
Kako ide reprodukcija u 4k? :64:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #774 on: December 27, 2014, 21:44:16 »
Kako ide reprodukcija u 4k? :64:

na kameru ide super  :53: ali kompjuter jedva moze HD sadrzaj da podrzi    :55: :54: pa cu nesto da kupujem poslije nove definitivno  :59: