Author Topic: Automatske meteorološke stanice  (Read 169865 times)

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #150 on: October 13, 2012, 22:14:26 »
Ako si skinuo uputstvo sa češkog sajta:
http://www.hyundai-electronics.cz/files/hptronic/extdocs/45c3ecbaea3440a692bc2a65cec42aa4.pdf
Druga polovina je na engleskom.
« Last Edit: October 13, 2012, 22:19:10 by Gaston »

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #151 on: October 14, 2012, 00:34:20 »
 A kako nije. :75: Nijesam gleda do kraja.E bruke. :67:
Ostá sam potpuno bež'ivaca.   :75:
------
Čitam ovu specifikaciju,sve u svemu nije loše. Zamjerke su što vanjski senzor mjeri temperaturu "samo" do -20°, senzor za vlagu ne mjeri ispod 20%,brzina vjetra ok,tu do 30 m/s...konzola fata signal od stanice između 30-50m(što je smiješno za Davisa koji fata sa preko 500 metara-provjereno!),padavine 0-9999mm... Ne nađoh ništa za pritisak...Arhivira podatke,svakako,minimalne i maksimalne vrijednosti...može da se kalibrira anemometar ... :72:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #152 on: October 14, 2012, 00:50:35 »

 A kako nije. :75: Nijesam gleda do kraja.E bruke. :67:
Ostá sam potpuno bež'ivaca.   :75:
------
Čitam ovu specifikaciju,sve u svemu nije loše. Zamjerke su što vanjski senzor mjeri temperaturu "samo" do -20°, senzor za vlagu ne mjeri ispod 20%,brzina vjetra ok,tu do 30 m/s...konzola fata signal od stanice između 30-50m(što je smiješno za Davisa koji fata sa preko 500 metara-provjereno!),padavine 0-9999mm... Ne nađoh ništa za pritisak...Arhivira podatke,svakako,minimalne i maksimalne vrijednosti...može da se kalibrira anemometar ... :72:



I tacka rose samo do 0 stepeni. To mi se ne svidja.  :55:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #153 on: October 14, 2012, 00:58:28 »

I tacka rose samo do 0 stepeni. To mi se ne svidja.  :55:


Dobro, to toliko i nije strašan nedostatak. :83: Za tebe na primjer ništa strašno ni to što ne mjeri ispod -20.Kad je zadnji put bilo toliko stepeni u Bar  :62:

Izgleda da su mu termo i higro senzori ugrađeni kod anemometra i zato bi to valjalo postavit na 2 m visine.Kišomjer se stavlja zasebno,on može odit niže.A za njega mislim da je premal otvor(mada je to sve proračun-odnos površine ulaznog otvora sa zapreminom klackalice) plus to što ima one rešetkice-ne shvaćam zašto služe ??  

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #154 on: October 14, 2012, 01:20:06 »
Evo da rečem što mislim o ovom gorenavedenom tipu stanice.
Koliko para toliko i muzike.

Kad nema mogućnost da se poveže sa računarom, nema je smisla uzimat.
Ako neko ima višak para, može je uzet da se zeza,eto.  :03:

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #155 on: October 14, 2012, 02:12:19 »
Kažu da rešetkice služe da lišće i sl. ne pada unutra:

"The screen in the cylinder of the rain gauge filters most debris (such as leaves) that might fall
into the rain gauge. To avoid frequent build-up of debris in the cylinder, do not mount the rain
gauge too close to the trees or plants"


Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #156 on: November 02, 2012, 14:26:42 »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #157 on: November 02, 2012, 14:55:55 »
Računaj još da ti je softver oko 160€, onda dodaj PDV, špeditera...
Nakupi se to ohoho više nego što na prvi pogled izgleda.
---
Inače, imam kontakt sa zvaničnim distributerom Davisa iz Beograda, pa ako se ko odluči za kupovinu mogu mu pomoći oko dobijanja svih potrebnih informacija i oko eventualnog dobijanja nekog popusta.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #158 on: November 02, 2012, 19:42:37 »

Računaj još da ti je softver oko 160€, onda dodaj PDV, špeditera...
Nakupi se to ohoho više nego što na prvi pogled izgleda.
---
Inače, imam kontakt sa zvaničnim distributerom Davisa iz Beograda, pa ako se ko odluči za kupovinu mogu mu pomoći oko dobijanja svih potrebnih informacija i oko eventualnog dobijanja nekog popusta.

Ok, kad budes imao vremena provjeri mi koliko bi kostala (odprilike) jedna davis stanica. Baš sam zainteresovan.
I ne znam kako bih je donio iz Srbije? (a da ne platim porez  :64: )
« Last Edit: November 02, 2012, 19:45:16 by Transmat »

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #159 on: November 02, 2012, 20:03:55 »
Ja recunam da mi to nekako donese prijatelj    pred novu godinu, ako ne bude gabaritno............
Moze li se dobiti neka ponuda od ovih iz Bgd?
Ima vala da ga namontiram u Rogame, odavno ga meracim.......Za  10tak dana se konacno selim u svoju kucu  :83:



« Last Edit: November 02, 2012, 20:11:02 by bole »

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #160 on: November 02, 2012, 20:32:45 »
Davis Instruments Vantage Pro2 žičana meteorološka stanica



Davis Vantage Pro 2 je prva i jedina vremenska stanica u ovom cijenovnom rangu koja koristi FHSS tehnologiju. Prima i šalje podatke sa oko 300 m udaljenosti. Dobivate sve min/ max vrijednosti za skoro sve vremenske varijable u zadnjih par dana, mjeseci ili godina i svoju osobnu vremensku prognozu - i sve to bez korištenja računala. Struktura samog uređaja je jednostavna a rezultati su pouzdani i precizni. Također sadrži i zaštitu od radijacije koja se javlja odbijanjem sunčevih zraka o krovove i ceste te samim time narušava točnost očitanja. Kako bi mjerenje bila još preciznija za vručih dana i bez vjetra, sadrži aktivni ventilirani senzor koji uvlači zrak u senzorsku komoru.


Tehnički podaci:
- Maksimalni broj senzora: 8
- Napajanje stanice: AC adapter ( uključen ), 3 x Baby baterije
- Napajanje senzora: Tip CR 123 ( uključen )
- Vanjska temperatura: - 40 do + 65 ° C
- Unutarnja temperatura: 0 do + 60 ° C
- Padaline: 0 do 9999 mm, godina: 0 - 19999 mm
- Maksimalni domet: 300 m
- Rezolucija brzine vjetra: 0.1 m / s, 1 km / h
- Rezolucija vanjske temperature: 1 ° C
- Tlak zraka: 660 do 810 mm Hg, 880 do 1080 mb, 880 do 1080 hPa
- Brzina vjetra: 1-67 m / s, 3 do 241 km / h
- Dimenzije senzora: 280 x 230 x 340 mm
- Dimenzije baze: 240 x 150 x 35 mm
- Unutarnja vlažnost zraka: 10 to 90%
- Vanjska vlažnost zraka: 0 to 100%
- Temperatura rosišta: - 76 do + 54 ° C
- Padaline: 0 do 1999.9 mm
- Rezolucija vlažnosti zraka: 1 %
- Rezolucija temperature: 1 ° C
- Rezolucija tlaka zraka: 0.1 mb
- Evapotranspiracija: 999.9 mm, mjesec/ godina1999.9 mm
- Vlažnost lišća: 0 - 15
- Vlažnost tla: 0 do 200 cb
- Temperatura tla ili vode: -40 do +65 ° C
- Temp. index vjetra: -68 do +64 ° C
- Hlađenje vjetra: -79 do +54 ° C
- Smjer vjetra: 0 do 360 °
- Sunčeva svjetlost: 0-1800 W / m²
- Solarna energija: PC: 1999.9 J / cm ²
- UV index: 0 - 16.



Uključeno u dostavu:
  - Konzola sa AC adapterom
- Senzorska jedinica sa kolektorom kiše, temperaturnim/higro senzorom i anemometrom.
- Odašiljač
- 30 m priključnog kabla.

Oprema:
  - 24 satni prikaz
- Datum
- Izlazak sunca / zalazak
- Podesivi vremenski parametri
- Trend tlaka zraka
- Padaline dan/mjesec/godina
- 5 vremenskih simbola
- Najviše vrijednosti dan/mjesec/godina
- 70 programibilnih alarma
- 4 posebna alarma
- Do 100 slika prikazano na ekranu ( bez računala )
- Moguće spajanje dodatnih senzora za mjerenje: evapotranspiracije, vlažnosti lišća, vlažnosti tla, UV index-a, temperature tla ili vode i hlađenja vjetra.

u Hrvatskoj kosta oko 600 evra

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #161 on: November 02, 2012, 20:36:47 »
Pošto je ovaj predstavnik Davisa ozbiljan čovjek nije sklon nikakvim mahinacijama. Na njegovu cijenu se mora platiti PDV, svejedno u Crnoj Gori ili Srbiji. Dakle, ako kupiš stanicu u Srbiji i platiš PDV tamo, onda ti, pretpostavljam, ne trebaju špediterske usluge. No to koliko bi te koštale takve usluge treba da potrošiš za put do Beograda i nazad. Mislim da je carina, ukoliko prijaviš stanicu na ulasku u Crnu Goru 1%.

---

Pokušaću već sjutra da ti obezbijedim što više informacija.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #162 on: November 02, 2012, 20:43:41 »
Okay saznaj ponesto inf.....a ja ccu vidjeti da li mi ovo moze da se posalje iz usa ima neka fora avionom da se izbijegnu neke takse......raspitacu se


Samo ovaj na ebay ukljucuje i Software kompletan za analitu i skladistenje podataka.....kao i s lanje na wlink

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #163 on: November 02, 2012, 20:43:46 »
Pošto je jedna kompanija sa primorja ovih dana naručila dvije Davisove stanice (nešto kvalitetnije od ove za koju si ti zainteresovan) znam da je ponuda iz Beograda finasijski nešto povoljnija, ali ne toliko da bi te to ključno opredijelilo, ukoliko ti je transport lakše organizovati iz Zagreba.
Predstavnik Davisa će tokom ovog mjeseca i doću u Crnu Goru da bi posatvio te dvije stanice. Može to čovjek i sam da uradi (pitaj Mađa, on ima upravo ovu za koju si ti zainteresovan).
Ona je fino spakovana, nije velikih gabarita i nema više od 3 kg.
---
Pokušaću već sjutra da ti obezbijedim više informacija. U međuvremenu ti Mađo može prenijeti neka svoja zapažanja.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #164 on: November 02, 2012, 20:47:01 »
e to je odlican podatak ako nije teza od 3kg lagano se moze izbijdeci carina, a i koliko vidim lagana je zza instalaciju bar ovo sto sam vidio na youtube

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #165 on: November 02, 2012, 20:53:02 »
Sad sam se čuo sa predstavnikom Davisa.
Očekuj da od njega za kojih desetak minuta na ovom mjestu dobiješ sve informacije koje ti trebaju!
« Last Edit: November 02, 2012, 20:57:06 by Admin »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #166 on: November 02, 2012, 20:55:29 »

e to je odlican podatak ako nije teza od 3kg lagano se moze izbijdeci carina, a i koliko vidim lagana je zza instalaciju bar ovo sto sam vidio na youtube

Da, nisam ni ja znao da je tako laka.
E sad, ja planiram da skoknem do Slovenije prvo, mozda i dalje, vratio bih se autom, tako da me vjerovatno niko ne bi pitao nista na carinu? vratio bih se sa bratom koji je slovenački državljanin.
Predpostavljam da se može i u Ljubljani kupiti.

Hvala Admine na informacijama.

Offline davis-meteos

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #167 on: November 02, 2012, 21:08:27 »

VantageVue možete kupiti u Beogradu na koju se obračunava PDV od 20% ili da vam pošaljemo u Podgoricu tada na navedenu cenu treba da platite špediterske troskove, carinu od 1% i PDV od 17% u Crnoj Gori.

Prilikom kupovine Davis stanice od nas cete imati na raspolaganju prostor na serveru za prikaz osmotrenih podataka na Internetu.

VVue: 395 Evra
Masa: 3.133 kg
Dimenzije: 458 x 385 x 178 mm
Zapremina: 0.031 m3

WeatherLink software sa Data Logger-om: 165 evra
Masa: 0.227 kg
Dimenzije: 229 x 153 x 42 mm
Zapremina: 0.001 m3

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #168 on: November 02, 2012, 21:12:43 »
okay hvala na inf razmotricu pa se javljam u svakom slucaju znatno jeftinije nego u Hrvatskoj

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #169 on: November 02, 2012, 21:35:35 »
I ja se zahvaljujem na brzom odgovoru. Koliko li su ti speditoski troskovi zaboga..
Moramo se to raspitati.

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #170 on: November 02, 2012, 22:58:10 »
Bilo bi sjajno kada bi Bole i Siniša uzeli po jednog Davisa.  :101:  :109:  :114:

Što gođ vas zanima,tu sam da odgovorim.
Ovu Davis Vantage Vue je toliko jednostavno montirati da je to smiješno.Dovoljno je póbít jednu cijev u zemlju ili u beton, perfektno pašé na cijev širine kao ona od građevinske skele.Ma moja Anđela bi to namontirala.  

Valjda vam ne trebam objašnjavati koliko je bitan data logger u slučaju kada nema struje ili kad stanica nije danima ili neđeljama povezivana sa računarom... čini mi se da može više od 200 dana mjerenja i svakojakih podataka da zapamti... :109:  ...a sad zamislite da je podesite da svake 5 minuta šalje podatke koja je to količina podataka,grafova i svega ostalog.....
.......
Nije da ovo pričam zato jer je ja imam ali stvarno je fenomenalna stvar. Što se tiče same stanice, evo 7 mjeseci od kad je imam ni najmanji problem se nije desio, ma nikakva greška niti što drugo a bogami mrznula se jednom u april na -8 a i pekla na skoro 37°.Ma ubilo je dosta jada.  :67: Baterija traje i trajaće još makar godinu ipo,jer ima solarno pripunjanje.Piše u prospektu-da nema sunca sama baterija bi izdržala 8 mjeseci rada!! Uz konzolu(ili displej,monitor) dođe adapter no ja sam u startu to izbačio zbog čestih ispada u naponu,pa sam umetnuo 3 velike baterije koje bi trebale da traju između 9 mjeseci i godinu dana !

A najjača stvar je to što je stanica kompletno bežična i toliko ima snažan prijem da konzola može ufatit signal od stanice sa gotovo pola kilometra, provjereno !!!
« Last Edit: November 03, 2012, 00:42:47 by Mađo »

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #171 on: November 03, 2012, 08:49:21 »
Ja sam se malo raspitao preko zeninog brata koji zivu u usa.......On mi  s vremena na vrijeme tako posalje sat ili jaknu.....
Uostalom rekao mi je da bi mI trosskovi bili na ovu cijenu sa ebay=A oko 27.5 evra....Nocas ce mi sve reci pa vas obavijestavam.
Ima i jedan momak koji moze ovo da poruci i sve stigne u predvidjenom roku, uzima neku proviziju koja nije velika.... :112:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #172 on: November 03, 2012, 09:08:54 »
Sinoć smo Transmat, Mađo i ja "čačkali" po internetu i evo do čega smo došli.
Kupovinom preko e-bay (koji je najjeftiniji) slanje Davisa iz USA do pošte u Sloveniji košta oko 60 US$. Sumnjam da bi do nas bilo jeftinije. Kada stigne, da bi preuzeli paket, morate platiti carinu, a onda na sve ukupno (vrijednost robe + carina) plaćate PDV.
Softver se u takvim slučajevima posebno kupuje, a posebno se plaća i garancija, jer inače nisu uključeni u cijenu.
Zato, Bole, budi jako oprezan.

 
« Last Edit: November 03, 2012, 09:15:03 by Admin »

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #173 on: November 03, 2012, 09:45:01 »
Ja nemam iskustva sa kupovinom preko ebay sve sto narucujem radim preko ovoga momka...Zato cekam da me on obavijesti veceras pa se javljam, on ima iskustva sa tom kupovinom i zna koje su kompanije pouzdane.....Kad ga naruci u tamo stigne otpilike za 2 dana na njegovu  kucnu adresu.....Nacicemo nekako nacin da ga ovamo proslijedimo posto nije gabaritna...


Cisto da napomenem tamo sam kupio sat Casio pathfinder  i platio ga 165 dolara, dok je u delti isti takav kostao 380 evra eto razlike
on to kupi tamo i posalje mi po nekome  :64:
« Last Edit: November 03, 2012, 09:55:52 by bole »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #174 on: November 03, 2012, 12:32:02 »

Ja nemam iskustva sa kupovinom preko ebay sve sto narucujem radim preko ovoga momka...Zato cekam da me on obavijesti veceras pa se javljam, on ima iskustva sa tom kupovinom i zna koje su kompanije pouzdane.....Kad ga naruci u tamo stigne otpilike za 2 dana na njegovu  kucnu adresu.....Nacicemo nekako nacin da ga ovamo proslijedimo posto nije gabaritna...


Cisto da napomenem tamo sam kupio sat Casio pathfinder  i platio ga 165 dolara, dok je u delti isti takav kostao 380 evra eto razlike
on to kupi tamo i posalje mi po nekome  :64:

Ako mu stize za 2 dana, onda mora de je u Americi on, i onda ti salje po ljudima koje on poznaje ili kako?