Author Topic: Automatske meteorološke stanice  (Read 169785 times)

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #650 on: June 12, 2021, 00:38:41 »
Stanica Podgorica radi vec neko vrijeme (otkad su počeli sinopi) ali ima problem sa povezivanjem na mrežu i zato je nema u automatske stanice.

Pa kako u glavnom gradu problemi sa povezivanjem?  :120: U svakom slučaju, svaka čast što ste omogućili praćenje podataka u realnom vremenu sa velikog broja AMS!  :45: Mnogo zanimljivih brojki smo već ispratili, vjerujem da će još zanimljivijih biti u budućnosti...

Šteta što su Crkvice prečesto offline, ponekad i preko 7 dana.  :82: Tako ostajemo uskraćeni za dio podataka, jer su na sajtu dostupne brojke samo za 7 dana unazad. Ukapirao sam da su u sedmodnevnim izvještajima satne vrijednosti temperature zapravo srednja vrijednost 10-minutnih brojki iz prethodnog sata. Ono što me buni je  zašto kod padavinskih brojki satni izvještaji često daju različite sume od 10-minutnih? Bilo bi logično da je satna suma jednaka zbiru desetominutnih - a konačni rezultat bi svakako trebalo da je isti?  :78:

Takođe - kod Danilovgrada, Dragovića Polja i Virpazara nakon prelaska na novi sajt čini se da se dio padavinskih brojki jednostavno gubi? O čemu se radi?
« Last Edit: June 12, 2021, 00:41:55 by SnowHunter »

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #651 on: June 12, 2021, 09:29:17 »
Pozdrav novom članu Marku sa Trebinja.  :47:

Tермометар има Стивенсон пластику као заштиту, али као још боље очитавање, поготово у јутарњим и вечерњим часовима, ставио сам га у овај жбунић, па је у правом природном хладу, на 2м висине. мјерио сам разлику када стоји горе и у хладу. у Хладу показује око 0,1-0,3 С мању температуру преко дана. Ноћу нема разлике.

Pošto ti senzori pokazuju,kako ti kažeš, neznatnu razliku, slobodno ga makni iz toga žbuna.Ili žbun potkrati.Dovoljna mu je zaštita od samih njegovih tanjirića.

Pohvale za anemometar,sasvim je to dovoljna visina za neko realno očitavanje.  :45:
Izdizanjem samo rizikuješ oštećenje na propelama ili još gore na osovini,tokom nekih nevremena i ciklona...
--------------------------------------------------------------------

Poštovanje, Angel.
Konačno neko da se javi, a da to nije administrator ovog foruma.

Generalno,koliko vam je hardver dobar i kvalitetan(mislim na stanice) toliko vi je loše softversko rešenje(uglavnom mislim na vizuelni identitet grafikona i sl).
Takođe prenos podataka je nestabilan i sklon ispadanju.

Kažete windows i mrežni adapteri? Zašto se ne pređe na linuxe na svim pojedinačnim računarima na kojima su vezane stanice?
Od 2015. koristim linux i softver weewx a hardver je donja polovina od nekadašnjeg laptopa.  :05:
Stanica mi je gotovo 100 dana bez prekida slala podatke.Istina,da sam par puta intervenisao, ali to je bilo zbog grmljavinskog ispada,dakle nevezano sa softverom.


Offline angel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #652 on: June 28, 2021, 07:59:54 »

Pa kako u glavnom gradu problemi sa povezivanjem?  :120: U svakom slučaju, svaka čast što ste omogućili praćenje podataka u realnom vremenu sa velikog broja AMS!  :45: Mnogo zanimljivih brojki smo već ispratili, vjerujem da će još zanimljivijih biti u budućnosti...

Šteta što su Crkvice prečesto offline, ponekad i preko 7 dana.  :82: Tako ostajemo uskraćeni za dio podataka, jer su na sajtu dostupne brojke samo za 7 dana unazad. Ukapirao sam da su u sedmodnevnim izvještajima satne vrijednosti temperature zapravo srednja vrijednost 10-minutnih brojki iz prethodnog sata. Ono što me buni je  zašto kod padavinskih brojki satni izvještaji često daju različite sume od 10-minutnih? Bilo bi logično da je satna suma jednaka zbiru desetominutnih - a konačni rezultat bi svakako trebalo da je isti?  :78:

Takođe - kod Danilovgrada, Dragovića Polja i Virpazara nakon prelaska na novi sajt čini se da se dio padavinskih brojki jednostavno gubi? O čemu se radi?

 :102: Za Podgoricu ne znam nista vise od 'Stanica se ne javlja uopste na server'  :60:


Trebalo bi da bude suma desetominutnih padavina. Za koju stanicu, period nije tako? Trebalo bi da sabira 'unazad', tj za 2:00  termine 1:10, 1:20, 1:30, 1:40, 1:50, 2:00.


Nema podataka uopste ili zashteka da prikaze pa se posle prikaze sve?  :78:

Offline angel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #653 on: June 28, 2021, 08:25:01 »
Generalno,koliko vam je hardver dobar i kvalitetan(mislim na stanice) toliko vi je loše softversko rešenje(uglavnom mislim na vizuelni identitet grafikona i sl).
Takođe prenos podataka je nestabilan i sklon ispadanju.

Kažete windows i mrežni adapteri? Zašto se ne pređe na linuxe na svim pojedinačnim računarima na kojima su vezane stanice?
Od 2015. koristim linux i softver weewx a hardver je donja polovina od nekadašnjeg laptopa.  :05:
Stanica mi je gotovo 100 dana bez prekida slala podatke.Istina,da sam par puta intervenisao, ali to je bilo zbog grmljavinskog ispada,dakle nevezano sa softverom.


Ove stanice imaju mnooogo vecu 'kilometrazu' od 100 dana.   :67:

Bila je ideja da se predje na linux racunare ali softver za OTT stanicu ne moze da se instalira na linux. Pogledah weewx i nema u listi podrzanog hardvera OTT stanice, ne bi moglo da se poveze.




Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #654 on: June 28, 2021, 13:14:13 »
Gospodine angel, mislio sam na 100 dana rada u kontinuitetu,na serveru,do krajnjeg korisnika.
Moja je stanica online od aprila 2012. godine.Cio sistem i oprema jedva da vrijede više od 600 eura,uz 6 eura mjesečnog interneta.

Porazno je da profesionalna oprema zavoda,čija vrijednost se mjeri desetinama hiljada eura,nije u stanju da bude konstantno,ili makar većinu vremena online.  :56:

Bila je ideja da se predje na linux racunare ali softver za OTT stanicu ne moze da se instalira na linux. Pogledah weewx i nema u listi podrzanog hardvera OTT stanice, ne bi moglo da se poveze.

Ako ne može da se poveže,valjda može da se program napiše.Linux je majka za to.
Iole pismen programer će kreirati program,iskoristiti postojeće tipa weewx ili cumulus i prepraviti ga da podržava hardver.
Samim tim Zavod bi uštedio pare,a imali bi jedan besprekoran i jednostavan sistem,koji bi se mogao vrćeti i na zastarelim računarima bez problema.

Offline angel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #655 on: June 28, 2021, 15:37:26 »

Da, da, sad vidim da niste napisali da je radila samo 100 dana, moja greška.  :75:


Ako ne može da se poveže,valjda može da se program napiše.Linux je majka za to.
Iole pismen programer će kreirati program,iskoristiti postojeće tipa weewx ili cumulus i prepraviti ga da podržava hardver.
Samim tim Zavod bi uštedio pare,a imali bi jedan besprekoran i jednostavan sistem,koji bi se mogao vrćeti i na zastarelim računarima bez problema.

Lijepo da se pokrenula ova prica sad, jer je razmatranje nabavke racunara pod linuxom za stanice pominjano ponovo bas ovih dana.

Pisanje programa kao središnjeg sloja između OTT stanice i nekog besplatnog softvera zvuči zanimljivo. Ukoliko bi program zaista bio dobar to bi rešilo neke probleme, ali ukoliko ne bi bio toliko dobar onda bi to bila prosto jedna velika zbrka.

Hvala na ideji, vredno razmatranja. :109:

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #656 on: June 28, 2021, 17:48:27 »
Od 2012. godine sam povezivao stanicu preko Weather Link-a.To je jedan relativno skup softver koji je rađen isključivo za Davis proizvođače automatskih stanica.
Bilo je povremenih problema,ispada,ali priznajem ništa strašno...sve do jednog momenta u ljeto 2014. godine kada je prestala konekcija sa data logger-om od stanice na nekih 15 dana.
Bez ikakvog obavještenja.
Da li je problem bio u računaru,ili u softveru,ili u komunikaciji, nijesam saznao...ali znam da sam izgubio cijelih 15 dana mjerenja u nepovrat.

E to se sa weewx-om ne može desiti.On jednostavno povuče sve podatke koje ima sa data logger-a bez ikakvih problema ih nadomjesti.
Dakle,u slučaju nestanka el. energije,interneta,itd.. povrate se svi podaci,kao i grafikoni i sva online arhiva.

Molim vas,pođite na dno ove stranice i uđite u arhivu-odaberite nešto pod imenom Mjesečna suma ili Godišnja suma.
 :81: http://pljusak.com/njegusi/index.html

Kako vam se čini sama ideja online arhive?

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #657 on: June 29, 2021, 23:13:27 »
Odlično je   :45:   

Offline angel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #658 on: July 09, 2021, 14:40:55 »
Stanica Podgorica je online!  :109:
Premjestena je na novu lokaciju jos sredinom aprila, juce je sproveden opticki kabl i sad je povezana i stigli su prethodni podaci.


Kako vam se čini sama ideja online arhive?

Mislim da ZHMS nema potrebu za online arhivom. Ima svoj racunski centar, aplikacuju interno za operativan rad sa podacima...i ovako kad ima mreze podaci stizu u realnom vremenu a ako nema mreze cuvaju se na stanici pa stignu kad se uspostavi komunikacija. Veci je problem taj dio na samoj stanici, a uz noviju opremu mozda ce nestati veci dio problema koji se sada pojavljuju.

Za Linux trenutno nema mnogo perspektive. :82:  Trenutni softver za akviziciju je ujedno i za remote upravljanje stanicom (ima neke opcije za komunikaciju sa stanicom, resetovanje, konfigurisanje) a pisanje softvera za to vec nema smisla, ne bi se mogao napisati bolje nego sto je firma napravila za sopstveni hardver.


Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #659 on: July 09, 2021, 14:51:53 »
E pa odlično onda.
Patite se kao i do sada sa mrežnim adapterima i zastarelim hardverima.
A mi ćemo znati do čega je kad ispane sa mreže.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #660 on: October 13, 2021, 13:20:35 »
Primijetio sam da čak i kad samo malo zagrmi u Baru, AMS na sajtu Zavoda zašteka i poslije toga nema podataka par dana. Zbog čega se to dešava zna li ko? Dakle ako zagrmi u Baru piši nema podataka sa AMS. Razumijem da možda postoje neki protokoli da kad zagrmi da se nešto radi kako bi se stanica sačuvala od strujnog udara ili slično (lupam), pa podataka zbog toga nema - i to je sasvim u redu. Ali zar mora da se čeka poslije toga nekoliko dana da bi podaci opet počeli da se dijele sa sajtom. Što je najgore, najčešće se podaci na sajtu ponovo pojave tek naredni ponedjeljak... ne daj Bože da se to desi tokom iste radne sedmice ili slučajno odmah sjutri dan e to bi već bilo kritično po stanje univerzuma...
« Last Edit: October 13, 2021, 13:26:18 by Bura »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline angel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #661 on: November 17, 2021, 10:10:17 »
Primijetio sam da čak i kad samo malo zagrmi u Baru, AMS na sajtu Zavoda zašteka i poslije toga nema podataka par dana. Zbog čega se to dešava zna li ko? Dakle ako zagrmi u Baru piši nema podataka sa AMS. Razumijem da možda postoje neki protokoli da kad zagrmi da se nešto radi kako bi se stanica sačuvala od strujnog udara ili slično (lupam), pa podataka zbog toga nema - i to je sasvim u redu. Ali zar mora da se čeka poslije toga nekoliko dana da bi podaci opet počeli da se dijele sa sajtom. Što je najgore, najčešće se podaci na sajtu ponovo pojave tek naredni ponedjeljak... ne daj Bože da se to desi tokom iste radne sedmice ili slučajno odmah sjutri dan e to bi već bilo kritično po stanje univerzuma...

Nestane im struja (jel osigurac sam gasi da se ne sprzi, to ne znam) i mora da se resetuje...konkretno za zadnjih mjesec i po dana sva tri coveka koja rade u IT su bila na bolovanju (sto s koronom sto bez) i resilo bi se to remote od kuce ali prodje 2-3 dana dok neko ne primijeti i zovne.

ZHMS sad ima sad i fb stranicu, mozda ako se tamo napise da ne radi i jave odmah kome treba :03: mada kad budu ljudi na radnom mjestu trebalo bi da se to rjesava isti dan ili sutradan ako zabaguje popodne...

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #662 on: March 20, 2022, 21:05:42 »
Instrumenti Hidrometeorolškog zavoda, smješteni u centru sela, nedaleko od seoske Osnovne škole “Dušan Ivović”, izmjerili su 12. marta jutarnju temperaturu od -30,1 stepen....

https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/595841/crnogorski-sibir-na-kosanici

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #663 on: March 21, 2022, 19:43:30 »
Jako lijep članak.  :45: Konačno smo razriješili neke dileme što se lokacije stanice tiče. U startu je bilo jasno da nije na 1320 m kako je navedeno na sajtu Zavoda, jer u tom slučaju s obzirom na konfiguraciju terena, brojke ne bi mogle biti onakve kakve jesu. Prema Google earth-u lokacija stanice je na 1201 mnm, prema topografskoj karti JNA razmjera 1:25.000 (list Pljevlja 4-1) trebalo bi da je 1205 mnm. U svakom slučaju to je tu negdje. Zanimljivo da to nije najniža tačka Kosaničkog (Bitinskog) polja, nekih 2-2.5 km ZSZ od škole je tzv. Bitinski ponor na nekih 1180-1185 mnm. Postavlja se pitanje, da li bi tu temperature bile još za nijansu niže?  :78:

Pošto su Vijesti objavile fotografiju čuvene kosaničke AMS, neka je i ovdje na stranicama foruma:



Još jedan statistički detalj. Od početka mrazne sezone (kosanička je startovala 03. septembra) Kosanica zaključno sa jutros broji 152 mrazna dana, prosječni minimalac u ta 152 dana iznosi čak -9.5°C!

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #664 on: January 18, 2023, 18:26:17 »

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #665 on: July 15, 2023, 15:50:56 »
Planinareći po čarobnom Maganiku, sasvim slučajno nalećeh:





AMS se nalazi kod novoizgrađenog planinarskog doma Maganik na oko 1350 mnm, nedaleko od katuna Poljane sa kojeg kreću usponi na atraktivne maganičke vrhove. AMS ima i temperaturni senzor,  lokacija je super zanimljiva, 067 signal prilično slab tako da ne znam da li šljaka prenos podataka u realnom vremenu. Bilo bi baš lijepo imati online brojke, takođe ostaje pitanje da li postoji još neka AMS ovog tipa, pošto ne znam da je ova ikada i igdje pomenuta?  :78: