Author Topic: Automatske meteorološke stanice  (Read 169776 times)

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #25 on: November 13, 2010, 01:18:52 »
Našao sam jedan tekst u Pobjedu iz 2004.god  :81:

Quote
Crna Gora - Petak, 10. septembar 2004. godine
IZ NACIONALNOG PARKA „LOVĆEN”
Postavljena meteorološka stanica

Cetinje, 9. septembra - Na Ivanovim koritima, u samom središtu Nacionalnog parka „Lovćen”, nedavno je postavljena jedna meteorološka stanica. Tako je ova popularna planina, poslije skoro četiri decenije, ponovo dobila uređaje koji su neophodni da bi se pratile vremenske promjene. Zadovljni smo, i sada sami možemo bilježiti sve promjene, a moramo reći da nam je dragocjenu pomoć pružio gospodin Luka Mitrović, kaže Miško Jovanović, rukovodilac Šumarske službe u NP „Lovćen”.

Zahvaljujući odmaralištu „Lovćen - Bečići” i „Crnagoraputu”, put od Cetinja do Ivanovih korita je svakodnevno zimi prohodan, pa će dnevni podaci o padavinama dobro doći, ne samo meteorološkoj službi, već i drugim korisnicima i zaljubljenicima ove planine.

http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2004-09-10&id=40951

Ja za ovo nikad čuo.  :30:  Što je sa stanicom ?
Admine ?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #26 on: November 13, 2010, 10:10:36 »
Nije automatska, nego par instrumenata u meteorološkom zaklonu i jedan kišomjer. Nisam siguran čak ni da se vrše redovna mjerenja.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #27 on: November 14, 2010, 01:23:13 »
Quote
...pa će dnevni podaci o padavinama dobro doći, ne samo meteorološkoj službi, već i drugim korisnicima i zaljubljenicima ove planine.

Kako bi divno bilo da su ovi podaci, ako se uopšte vrše redovna mjerenja, dostupni. Lokacija je fantastična, ne bi bilo loše raspitati se kod Uprave nacionalnog parka da li stanica zaista funkcioniše. Slično je i na Biogradskom jezeru, meteo kućica i instrumenti postoje, ali da li neko vrši mjerenja izgleda da nije poznato. Gledajući zarđali katanac ja sam stekao utisak da je niko ni ne otvara  :82: (dajbože da se varam, niko srećniji od mene). Šteta za ove dvije sjajne lokacije, gdje su prije 50 godina vršena redovna osmatranja (na B.jezeru samo padavinska). Evo fotke meteo kućice sa B.jezera:



Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #28 on: November 14, 2010, 02:35:34 »
Takva ista postoji na Ivanova korita, tačnije odma pored Palaca,kod mini žičare.Biće da je to ovo što su dobili 2004. godine Admine.Gledao sam je prošle zime, prostor je ograđen drvenom ogradom,čini mi se da je ima letvu snjegomjer, kišomjera se ne sjećam,kućica djeluje dosta zdravo,što znam.
Raspitaću se mjeri li iko išta, no bogomi sumnjam.  :78: 

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #29 on: November 14, 2010, 12:04:46 »
Quote
...pa će dnevni podaci o padavinama dobro doći, ne samo meteorološkoj službi, već i drugim korisnicima i zaljubljenicima ove planine.

Kako bi divno bilo da su ovi podaci, ako se uopšte vrše redovna mjerenja, dostupni. Lokacija je fantastična, ne bi bilo loše raspitati se kod Uprave nacionalnog parka da li stanica zaista funkcioniše. Slično je i na Biogradskom jezeru, meteo kućica i instrumenti postoje, ali da li neko vrši mjerenja izgleda da nije poznato. Gledajući zarđali katanac ja sam stekao utisak da je niko ni ne otvara  :82: (dajbože da se varam, niko srećniji od mene). Šteta za ove dvije sjajne lokacije, gdje su prije 50 godina vršena redovna osmatranja (na B.jezeru samo padavinska). Evo fotke meteo kućice sa B.jezera:




Ova stanica je u ladu ispod drveta???  to nije po standardima..

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #30 on: November 14, 2010, 12:58:48 »
Istina! Nadam se samo da je kišomjer neđe na otvorenom!  :83: Na Biogradskom jezeru nije baš lako naći proplanak gdje bi se smjestio meteo zaklon, praktično svuda je gusta, visoka šuma.
S druge strane pogledaj na ovom linku koliki procenat US stanica zaista zadovoljava kriterijume WMO. Urbanizacija je učinila svoje, bojim se da i neke naše stanice dio porasta temperatura duguju upravo ovome, ne samo globalnom otopljavanju. Naravno, ovo su samo pretpostavke, nemam nikakve dokaze... (pa je vjerovatno bolje da ništa nijesam ni napis'o) :83: :83: :83:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #31 on: November 14, 2010, 14:22:07 »
Tačno tako Transmate, ali ni taj propust (da instrumenti ne bi bili previše daleko  :07:  :05: ) nije učinio da se mjerenja redovno vrše.  :107:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #32 on: November 14, 2010, 18:47:40 »
U našoj situaciji bolje je bilo kakva mjerenja nego nikakva!
Ali polako, strpljenje, biće pomaka i po tom pitanju.

Offline blazek

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #33 on: November 22, 2010, 22:15:51 »
Pozdrav,

zanima me, dali se još uvijek vrše mjerenja padavina u Crkvicama? Nekad se pričalo o nekoj automatskoj stanici tamo, pa neznam več gdje sam to čitao.

Dali se može gdje dobit godišnje sume padavina za Crkvice i pa može i mjesečne, samo ne prosjeke??

Hvala i pozdrav sa Slovenije.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #34 on: November 22, 2010, 23:39:29 »
Cao Blazek.
Nazalost,podaci sa Crkvica su izgleda vojna tajna, i do njih se nikako ne moze doci.
I nikad se nece postavit AMS, pitanje je radi li i ova klasicna  uopste,jer gore niko za stalno ne zivi.

Offline blazek

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #35 on: November 23, 2010, 17:56:58 »
Ahh, šteta, što se ne može doč do podataka najpadavinske stanice u Evropi.

Za par godina postoje podaci za Crkvice, samo daleke 1960 godine.

Hvala Madjo.


Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #37 on: December 23, 2010, 15:30:38 »
Da živim u kući uzeo bih da se malo igram sa tom stanicom. U krajnjoj liniji dovoljno je jeftina da može čovjek toliko para da baci.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #38 on: December 23, 2010, 15:44:01 »
pa razmisljao sam da mi kao planinarski klub kupimo ovako nesto. Podijelimo svi trosak i eto nam podaci.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #39 on: March 02, 2011, 10:59:19 »
Citat sa početne stranice HMZCG  :109:   :81:

Quote
AMS na Cetinju

Hidrometeorološki zavod Crne Gore je u decembru 2010. godine započeo projekat izrade novog objekta meteorološke stanice na Cetinju, a ujedno i automatizaciju mjerne opreme.
Stara stanica je uslijed dotrajalosti i nemogućnosti daljeg rada u njoj, ustupila mjesto novom objektu na izlazu iz Cetinjskog parka.

Radovi na stanici su započeli u decembru prošle godine i već su privedeni kraju. Ostalo je da se odrade neki manji poslovi, koji se odnose na uređenje meteorološkog kruga i fasadni radovi na samom objektu. Cjelokupni radovi će biti završeni do sredine marta mjeseca, a otvaranje stanice je planirano za 23.mart 2011.godine. Ovaj datum je simboličan, jer se počev od 1950.godine proslavlja kao Svjetski dan meteorologije. Ukupna vrijednost projekta izosi 32.000 €.

Offline Mladen

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 639
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #40 on: March 02, 2011, 16:33:17 »
Super zbilja! :27:

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 302
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #41 on: March 23, 2011, 01:40:28 »
Danas bi trebalo da bude svečano otvaranje meteo stanice na Cetinju. Kako su podaci sa stanice počeli od juče da stižu na sajt, računam da je sve sredjeno i da neće biti odlaganja?! Uglavnom neka je sa srećom, pa ako Bog da pa ovo bude samo uvod u ostvarenje svih, ili bar većine, planova zavoda! :121: :116:

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #42 on: March 24, 2012, 17:18:56 »
Počeo probni rad AMS Njeguši !  :08:   :114: :114: :114:

Trenutni podaci:

Temperatura 13°
Vlažnost 52%
Pritisak 1017.8 mb
Rosište 3°
Vjetar 0 km/h
Padavine 0.0 mm

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #43 on: March 24, 2012, 18:08:59 »

Počeo probni rad AMS Njeguši !

Trenutni podaci:

Temperatura 13°
Vlažnost 52%
Pritisak 1017.8 mb
Rosište 3°
Vjetar 0 km/h
Padavine 0.0 mm


A neka je sa srecom!!!!!!  :116: :116: :43: :43:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #44 on: March 24, 2012, 18:46:27 »
Bravo, Mađo!!!  :109: :109:  :116:

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #45 on: March 24, 2012, 19:05:46 »
 :119:  :08:


Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #46 on: March 24, 2012, 19:33:19 »
hahaha djoma sa srecom!!! izgleda odlicno !!

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #47 on: March 24, 2012, 19:40:11 »
Ma lutka mala  :04:  :43:  :121:  

Fala vi dobri moji momci.Nadam se da će brzih dana bit puštena online, samo da se raspitam kako to ide.  :78:

Promijenio sam opciju na barometar da prikazuje apsolutni pritisak.Evo posljednji podaci  :81:

Temperatura 7.9°
Vlažnost 64%
Rosište 1°
Pritisak 923.4 mb
Vjetar NW 0.1 m/s

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #48 on: March 24, 2012, 20:00:22 »
 :109:      :109:      :43:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #49 on: March 24, 2012, 20:13:35 »
 :114: :116: :121: