Author Topic: Automatske meteorološke stanice  (Read 169823 times)

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #550 on: June 06, 2018, 23:01:27 »
Što se tiče mene,sve ih dabogda metnuli u Podgoricu.  :56:

Žali Bože te nam davaju išta...   :07:

Online SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #551 on: June 07, 2018, 00:39:57 »
Ne treba biti na kraj srca, odlično je ovo.  :109: Projekat je vezan za sliv Drine, zato je vjerovatno nemoguće prebacivati ove stanice na neke druge, zanimljivije lokacije poput Crkvica, jer bi se time prekšio ugovor. Možda će u nekom novom projektu doći na red drugi krajevi. Ovako bi izgledala prostorna mapa novih glavnih i padavinskih stanica:



Dobrakovo je samo hidrološka, zalutalo je i sad me mrzi da opet pravim mapu. Uglavnom, ovo stvarno lijepo prostorno izgleda i ako brojke budu dostupne preko interneta u realnom vremenu biće više nego sjajno.  :105:  Jasno je da su ove stanice vezane za glavne puteve i naseljena mjesta zbog pristupa i održavanja, zato opet nema neke visokoplaninske stanice u zoni 1500+ mnm. Prostor oko Rožaja nažalost pripada slivu Ibra, tj. Morave, pa ne ulazi u projekat. Ovako na prvu, gledajući prostornu pokrivenost možda ima par propusta. Prvi je što nema nijedne stanice u oblasti južno od Plava (Gusinje, Vusanje, Grbaja...), mislim da je to bilo moguće uraditi, a nema potrebe govoriti koliko je to u meteo smislu zanimljiv kraj. Takođe, velika gužva je oko Šavnika, a prostor između Žabljaka i Pljevalja je opet prazan. Mogla je jedna padavinska stanica završiti recimo na Kosanici, em je naseljeno mjesto, em na magistralnom putu, em je vjerovatno super mrazište, pa vjerujem da bi brojke bile vrlo zanimljive. U svakom slučaju, ovo je ogroman plus za CG meteo službu,  :45: pa i za nas forumaše koji volimo da pratimo vremenske prilike i neprilike. Ponavljam još jednom - nadam se da će podaci biti dostupni svima u realnom vremenu, jer u suprotnom, projekat ima mnogo manje smisla.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #552 on: June 07, 2018, 01:19:28 »
Pa nešto valjda možemo i iz naših sredstava nabaviti. Pretpostavljam da će u dogledno vrijeme biti nabavljeno još par padavinskih stanica.
Da, problem sa dostavom podataka u realnom vremenu, i na recimo dvakih 10-15 minuta, pretpostavljam, neće biti baš lako riješiti.
Dosadašnja iskustva nisu baš ohrabrujuća. Podaci sa glavnih stanica sada kasne oko 20 minuta, nekad i više, a to baš i nije podatak u realnom vremenu. Istovremeno podaci sa stanica nižeg ranga kasne i po dva-tri sata.
Sve je to vezano sa finasijama, ali i nespremnošću provajdera da izađu izvan uobičajenih šablona po kojima daju usluge korisnicima.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #553 on: September 06, 2018, 14:37:37 »
Ima više od mjesec dana kako je proradil AMS Gornji Bandići (Mokanje) ali novi Davisov weatherlink omogućava kvaliteta pristup podacima samo vlasnicima stanica. Nadam se da će u dogledno vrijeme to biti riješeno.
Za sada
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/94e1dd27a7e54a80ab3b502db085ac09/wide

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #554 on: September 06, 2018, 15:48:34 »
Sta je sa Ams Zabljak? I zna li se kad ce niksicka da proradi?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #555 on: September 07, 2018, 00:15:39 »
I jedna i druga su stradale u strujnim udarima tokom grmljavine. Naručeni su rezervni djelovi. Pretpostavljam da će na žabljaku stanica relativno brzo proraditi, dok će u Nikšiću to ići vjerovatno malo teže zbog činjenice da se tamo strujni udari javljaju i kad nema neke ozbiljnije grmljavine.



Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #558 on: October 14, 2018, 22:56:52 »
Počela je da pristiže oprema (5 automatskih glavnih meteoroloških stanica, 15 padavinskih meteo stanica, 1 mobilni dopler sistem za mjerenje protoka vode, 12 hidroloških stanica, kao i žičare za vršenje hidrometrijskih mjerenja) dobijena grantom u okviru projekta "Upravljanje slivom rijeke Drine". Sve hidrološke i meteorološke stanice imaće GPRS sistem prenosa podataka, odnosno prenos podataka u realnom vremenu.
Oprema je, u stvari, najvećim dijelom već stigla u Crnu Goru, ali će potrajati da se odradi sva potrebna procedura kako bi HMZ bio pošteđen plaćanja raznoraznih dažbina (carina, pdv, špedicija...), te početi instalacija iste.
Ono što je za pohvalju je činjenica da je najveći dio pripremnih građevinskih radova već odrađen.
---
Pokušaću narednih dana da dođem do još više informacija.

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #559 on: October 15, 2018, 19:04:07 »
Одлично :109: Захваљујемо на информацијама.
Only black and white

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #560 on: October 15, 2018, 21:14:16 »
Fantasticno. Je li odluceno gdje ce biti prebacene postojece Ams sa Zabljaka i iz Pljevalja? Mozda Rozaje i Plav?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #561 on: October 15, 2018, 23:42:22 »
Mislim da će jedna od postojeći poslužiti da se kompletiraju, odnosno poprave postojeće AMS koje rade, ali sa izvjesnim poteškoćama.

Offline mecava

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 725
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #562 on: October 16, 2018, 16:35:40 »
Fenomenalno! I mene interesuje gdje ce ove dvije stanice. Iskreno bih volio da Rozaje dobije stanicu, kako zbog nadmorske visine i snijega tako i zbog niskih temperatura.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #563 on: October 16, 2018, 22:24:52 »
Jedna će, po svoj prilici, ići u Budvu. Za drugu još uvijek nije donešena odluka... razmišlja se o Rožajama, ali je teško naći dobru lokaciju u gradu.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #564 on: October 16, 2018, 23:23:18 »
Zasto Budva kad tamo vec postoji automatska mjerna oprema? Primorje je i onako dobro pokriveno. Rozaje, Mojkovac,Plav mi djeluju zanimljiviji u klimatoloskom smislu.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #565 on: October 16, 2018, 23:24:00 »
u Rozaje na Bandzovo brdo   :60:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #566 on: October 16, 2018, 23:34:32 »
Zasto Budva kad tamo vec postoji automatska mjerna oprema? Primorje je i onako dobro pokriveno. Rozaje, Mojkovac,Plav mi djeluju zanimljiviji u klimatoloskom smislu.
Pa idu nove AMS u Bijelo Polje, Berane i Plužine. Već postoje u Kolašinu, na Žabljaku i Pljevljima. Klimatološka će vjerovatno ići u Rožaje.
Čini mi se da ima još jedna klimatološka za koju još nije odlučeno gdje bi je najbolje bilo postaviti.

Mislim da će u okolini Plava biti postavljeno nekoliko automatskih padavinskih stanica, tako da će i taj dio Crne Gore biti solidno pokriven.

---
Nadm se da će u narednih dan-dva biti dostupni podci sa nove automatske padavinske stanice na Ublima (Kuči).

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #567 on: October 16, 2018, 23:42:08 »
Odlicno za Kuce. Jos kad bi se nesto instaliralo na Koritima.  :120:
« Last Edit: October 16, 2018, 23:48:56 by sanjin »

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #568 on: October 20, 2018, 19:01:39 »
Pošto sam od maja imao nekih zdravstvenih problema,samo sam uzgred pratio dešavanja na forumu pa mi je promakla ova informacija o postavljanju klimatoloških stanica u slivu Drine. Mnogo mi je drago što će Berane ,poslije više od 30 godina,da ima status glavne stanice a da ne govorim o pokrivanju čitavog Polimlja. Žao mi je što Rožaje ostaje po strani jer je njegova mikro klima veoma interesantna. Nadam se da će HMZCG naći način da unaprijedi praćenje i izvještavanje iz Rožaja. Nestrpljivo iščekujem realizaciju projekta jer mi je dosadilo da se bavim procjenama parametara prilikom javljanja.

Offline bracanski

  • Newbie
  • *
  • Posts: 34
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #569 on: November 06, 2018, 12:21:39 »
Gdje se moze najpovoljnije nabaviti meteo stanica? Lokacija bi bi bila selo lepetići iznad sutorine - Herceg Novi.
Cijene ako znate okvirno bilo bi dobro.
Hvala.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #570 on: November 07, 2018, 13:43:33 »
Uhhhh...
AMS se može kupiti za nekoliko stotina €, ali i za nekoliko desetina hiljada €.
Čini mi se da su se od, cjenovno prihvatlivih, najbolje pokazale DAVIS-ove AMS.
Ja se poznajem sa predstavnikom DAVISA za ovaj region pa mogu dobiti potrebne informacije, a dobro bi bilo i da kontaktiraš našeg forumaša Gastona. On ti može dosta pomoći, pa možda prođeš i nešto jeftinije.

Offline bracanski

  • Newbie
  • *
  • Posts: 34
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #571 on: November 07, 2018, 14:01:25 »
Puno hvala na info-u.
Mogla bi ta Davis.
Kontaktiracu onda Gaton-a da vidim sta se moze uraditi.
A mozete vi pitati i zastupnika pa da vidimo koliko to moze kostati.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #572 on: November 07, 2018, 14:22:50 »
Bracanski, poslao sam ti privatnu poruku sa potrebnim podacima!

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #573 on: November 21, 2018, 20:11:37 »
Ko nije u toku.


12. oktobra 2018.godine puštena je u rad automatska padavinska meteo stanica u mjestu Ubli u Kučima, opština Podgorica.....
....Stanica se nalazi sjeveroistočno od Podgorice u reonu Kuča, na nadmorskoj visini od 475 mnm....
....Sa stanice će se prikupljati podaci o količinama padavina, temperaturi i vlagi, putem GPRS prenosa mobilne telefonije, u realnom vremenu i uskoro biti prikazani i na sajtu Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.


Link do stanice -  http://www.meteo.co.me/hidrologija/flood/index.php/grafici.php?station=ubl

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #574 on: November 26, 2018, 21:41:31 »
Proradila cetinjska Ams. Podgoricka jos nije, sto se temperature tice.