Author Topic: Automatske meteorološke stanice  (Read 169864 times)

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #400 on: March 03, 2015, 12:17:32 »
Reka bi čoek, ovako čitajući ove postove, e kako su lizerne te glavne stanice a u pizdumaterinu....  :23:  što im je te se kvare svako malo...   :78: Pa bi neko reka(ili pomislio) - e kako su te vaše stanice Gastone i Mađo dobre,nikad se ne kvare i stalno su tu...  :111:  U smislu, kao da mi imamo te "njine" a oni ove naše plastične...    :07:

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #401 on: March 03, 2015, 12:33:35 »
Možda bi mogli da se bavimo unapređenjem njihovih stanica,
da budu pouzdane ka ove naše. :109:

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #402 on: March 03, 2015, 13:32:10 »
 :67: Ili da nam daju te njihove da ih "osposobimo"  :11:
A eo njima ove naše.

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #403 on: March 03, 2015, 20:14:42 »
Aj da im pomognemo, vidiš da nemaju okle. :80:
Mogli bi i koju crkavicu da im damo da kupe radar, no treba to održavat. :07:.

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #404 on: March 03, 2015, 21:27:52 »
Ništa, Albanija će ugradit jedan i to je to, nama ne treba radar.

E da nas oće zaposlit da im održavamo te stanice, a ne ovako te se patim u ovi magacin nizašto.  :16:
Vala uzeću člansku kartu koju gođ reču.  :67:  :107:

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #405 on: March 03, 2015, 21:40:48 »
Ne trebamo im moj Mađo, da im ne poremetimo uranilovku. :110:

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #406 on: March 12, 2015, 12:24:54 »
Admine, ovo je tvoja stanica ili mi se čini: :62:

http://www.meteos.rs/ams/mokanje/current.htm

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #407 on: March 12, 2015, 14:20:59 »
Jeste, dakle proradila je. Izgleda da je problem sa mrežom pa relativno često ne mogu da se šalju podaci.

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #408 on: March 12, 2015, 14:37:10 »
Šalju li se podaci preko mobilne mreže?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #409 on: March 12, 2015, 18:17:22 »
Da, preko Telenora.

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #410 on: March 12, 2015, 18:22:31 »
Telenor je gore solidan, mada ako modem često prelazi sa edge na 3g, zna da blokira.
Je li stanica spojena preko računara?
« Last Edit: March 12, 2015, 18:32:57 by Gaston »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #411 on: March 12, 2015, 20:14:16 »
Stanica na konzolu, konzola na laptop, laptop na ruter, sa rutera na internet.
Valjalo bi da jedan dan skupa pođemo i cijeli sistem optimizujemo.

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #412 on: March 12, 2015, 22:39:25 »
Važi, poslao sam ti broj na pm.

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #413 on: March 13, 2015, 10:32:14 »
Neka si je metnuo na selo Admine. Bolje nó da ti stoji u stan.  :45:

Samo mogao bi je preimenovat u Bandiće, malo ko zna imena zaseoka po Katunskoj nahiji.  :03:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #414 on: March 15, 2015, 20:38:05 »
Mogao sam Mađo, ali Gornji Bandići su prostorno dosta veliki. Možda, na kraju krajeva tako i uradim, ali tek nakon što sredim da se podaci ažurirraju kako treba.
Evo i slika stanice

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #415 on: March 16, 2015, 12:32:28 »
Sviđa mi se anemometar što je visoko.  :109: Profesionalno izgeda.

Offline Gaston

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 916
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #416 on: March 23, 2015, 21:47:39 »
Danas sam bio gore, stanica je još tu. :80:


Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #417 on: April 15, 2015, 09:44:24 »
Slažem se - i dalje su klasični instrumenti i čovjek daleko pouzdaniji od bilo kakvih AMS. Nagledali smo se svakakvih podataka sa AMS zadnjih godina - čudnih temperatura i nelogičnih padavina, o nekim (su)ludim udarima vjetra da ne govorim. Plus, elektronika je ponekad sklona kvarenju, kao i napajanje, pa se dešava da se  gube dragocjeni podaci - a u meteorologiji i klimatologiji najvažniji su, upravo, kontinuitet (redovnost) i kvalitet podataka.

Pa evo ljudi ja imam automatsku stanicu od 500 eura cijele tri godine a vi ako nađete u ove tri godine ijedan irelevantan podatak u ijednom desetominutnom terminu, ja ću vi je momentalno poklonit.  :08:
Da se razumijemo, ne održavam je baš i zaboravio sam kad sam zadnji put sišá dolje u voćnjak.

Problem u prekidu napajanja ili ispadu interneta se nikako ne može zavest da je to problem stanice.To je sporedan problem koji nema veze sa stanicom ali svakako utiče na nju.Uzmi da váriš neđe kakvu ogradu za dnevnicu i ako ti fali struja ti si izgubio dnevnicu ali to ne znači da ti ne valja aparat za varenje! Svaka AMS može da šalje bukvalno uživo podatke dok sa klasičnih mjerenja i sa synopa morate da čekate jedan vrlo skroman set podataka jednom na sat vremena,a padavine jednom na 6 ili 12h.
Da ne pominjem koliko tu može bit nerealnosti isto...eto znate što je sve bilo na takmičenja,AMS veli jedno a "živa" drugo...  :16:

Slažem se da je najbolje kad ima neko ko će pratit rad automatske stanice, ali ako se desi neki ispad isto ne mislim da je to neka katastrofa.
Jer ako nije prošao podatak na neki server, taj i svaki podatak ostaje u arhivi kompjutera ili memoriji stanice .. :62:  i to nije problem proslijediti/provjeriti kasnije...ali je problem izgleda u izabiru softvera i o setu podataka koji izlazi sa naših glavnih automatskih stanica. Zaludu nama oprema od 20 000eura kad je neumijemo u potpunosti iskoristit.Ili nećemo,neznam što je.  :23:

Dalje,kvarovi na glavnim AMS su minimalni ili ne postoje uopšte.Recimo moja se stanica plastična nikad nije pokvarila! Uglavnom je problem ljudski faktor i nepoznavanje rada sa profesionalnom opremom,ili nemar i nepažnja i otaljavanje posla kao inače većina stvari kod nas liše ovih iz sudá što naplaćuju dugove.  :67:
Ako računate da je ono kvar za nikšićku AMS koju je strefio grom,e jbga...  :120:

I opet je AMS bolja opcija nego osmatrač koji čita podatke sa živinih termometara unutar naših trulih meteo kućica.
Meteo kućice su prevaziđena stvar,da se razumijemo.

Uz manji nadzor rada, najbolja opcija je profesinalna automatska meteo oprema kojoj je takođe potreban odgovarajući softver.Uz neki Linuksov program (weewx,wview,wfrog,meteohub...) mislim da bi to radilo savršeno !

Naravno, prije toga je potrebno da Zavod odradi neke rabote: da sva računarska kućišta zamijeni sa laptopovima (uopšte nijesu potrebni noviji,stariji tipovi mogu da rade odlično) ili sa Rapsberry PC ili ruterima u kojima je ubačen softver(meteohub).Ako fali struja eto još barem par sati rada ako ne i više.

U slučaju pada interneta nabaviti za svaku stanicu po jednu usb flešku preko koje će se vezivat na internet.Da bi stvar bila jeftinija treba se posavjetovat sa nekim u poslovnici oko količine podataka koju možete koristiti.Mada to je jako mala količina... Znači, nije problem postaviti flešku i podesiti da se aktivira ukoliko ispadne ADSL...i riješen problem.  :63:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #418 on: April 15, 2015, 20:32:05 »
Zavod bi relativno brzo morao krenuti u obnovu i modernizaciju mreže automatskih meteoroloških stanica. Neke su u funkciji već više od 15 godina i ponešto bi na njima trebalo promijeniti, ponešto i osavremeniti. Mislim da su stubovi u dobrom stanju na svakoj od 9 stanica, a oni su prilično velika stavka u samoj cijeni stanice.
Mnogo je prednosti koje automatska mjerna oprema ima u poređenju sa klasičnom, no uloga osmatrača je i dalje veoma bitna. Što se klasične mjerne opreme tiče, ja sam zagovornik njenog korišćenja kao neke vrste back-up sistema.
Inače problem sa meteo zaklonima nije novijeg datuma. S vremana na vrijeme smo uspijevali zaklone dovesti u red, nabavkom novih i popravkom onih koje je bilo moguće popraviti, no to nije posao koji se uradi jednom u deset godina. Vjerovali ili ne, najveći problem je naći majstore u Crnoj Gori koji hoće da uradi meteorološke kućice po nacrtu, od odgovarajućeg drveta, po prihvatljivoj cijeni i uz to da daju odgovarajuće garancije.
Koliko sam upoznat slijedi nabavka većeg broja kućica iz BiH.

Online SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #419 on: April 16, 2015, 21:33:27 »
Ja sam se referirao samo na pouzdanost. Kako da pokvariš živin termometar ako ga ne mlatneš čekićem?  :120: Nema nikakve elektronike, nikakvog komplikovanog senzora, nema napajanja, nema softvera, nema prenosa podataka... I pri tome očitavanje zavisi jedino od onoga što mjeriš, u ovom slučaju od temperature. Naravno da nijesam protiv novih tehnologija, naprotiv! Prednosti koje nude moderne AMS su neuporedive u odnosu na klasične instrumente i jasno ja da njima pripada budućnost. Ali, sve to bez čovjeka ne vrijedi ničemu. Uostalom, brojke koje dobijamo trebaju jedino čovjeku - onu liju sa Studenog ne interesuje da li radi Gastonova stanica.  :83:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #420 on: April 18, 2015, 15:02:49 »
neko je postavio davis automatsku stanicu na studeno sa web kamerom

http://www.maticacrnogorska.me/cm1.html

zna li ko sto o ovome?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #421 on: April 18, 2015, 15:11:53 »
Pa odavno znamo za tu stanicu. Postavio je Gaston!

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #422 on: April 18, 2015, 15:53:31 »
Pa Vanja eo svaki dan Gaston lisice postavlja haha

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #423 on: April 18, 2015, 16:02:39 »
Ja sam mislio da je jos neko postavio hahaha

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #424 on: April 18, 2015, 16:10:14 »
Ao  :67: