Author Topic: Automatske meteorološke stanice  (Read 169768 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Automatske meteorološke stanice
« on: September 23, 2009, 15:07:48 »
Ima li neko iskustva sa AMS? Naravno, ne mislim na profesionalnu mjernu opremu.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #1 on: September 24, 2009, 23:21:34 »
Admine,lijepo bi bilo da se odje postave slike osnovnih meteo uredjaja uz kratak opis,cisto za nas pocetnike :)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #2 on: September 24, 2009, 23:27:33 »
Ako se postavljaju slike klasične mjerne opreme to i ima nekog smisla, no ukoliko se postavljaju slike automatskih meteoroloških stanica onda možemo razgovarati samo o dizajnu.
Inače automatske meteorološke stanice koje rade u okviru HMZ su marke Lambrecht. Naravno, ima ih različitih i što se sistema napajanja tiče, broja senzora, vrste senzora, dizajna...
« Last Edit: September 24, 2009, 23:33:42 by Admin »

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #3 on: September 24, 2009, 23:37:23 »
Najbolje su suvi dizel  :)  Ja sam ti za polugu i mehaniku,elektoniku nikako.Nesto nemam vjere u to,ja mislim da bi te automatske pocrkale kod mene  :)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #4 on: September 24, 2009, 23:54:47 »
Vrlo interesantna stvar se godinama dešavala sa klasičnom hidrološkom mjernom opremu. U nekim mjestima, uglavnom na sjeveru Crne Gore, redovno su razvaljivane kućice (betonske, sa metalnim vratima), a potom uništavana i oprema (žičare, hidrometrijska krila, pisači...).
Od prije 5-6 godina počelo se sa postavljanjem automatske mjerne opreme (napajanje pomoću olarnih panela) i vjerovali ili ne nije uništena ni jedna, i nijedna se još uvijek nije pokvarila!!! Inače sva hidrološka oprema u HMZCG je marke OTT.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #5 on: September 25, 2009, 00:11:38 »
Ko zna dje su strazari odili tada,dati po kafana...A kod mene radio proljetos jedan radnik i sta' kod kisomjera kao da opere ruke i veli mi "da nemas malo praska?"..zamisli :))
A sigurno da je ta njemacka oprema kvalitetna,jos na sjever dje je cesto zaledjivanje i niske temperature.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #6 on: September 25, 2009, 09:52:06 »
OTT skoro da i nema ozbiljnog konkurenta kada je hidrološka oprema u pitanju, a i Lambrecht je vrlo solidna firma.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #7 on: September 25, 2009, 10:44:12 »
Zna li neko koliko kosta jedna automatska stanica,ne mora bit najkvalitetnija,i dje se moze nabaviti,prvenstveno mislim Srbija,Crna Gora?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #8 on: September 25, 2009, 15:02:40 »
Madjo, mislim da najviše informacija možeš dobiti ako se obratiš članovima crometeo i serbianmeteo foruma.
Profesionalna oprema je isuviše skupa i nju ne treba ni razmatrati. Primjera radi, mislim da je Lambrecht quadro preko 30.000 €.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #9 on: October 05, 2009, 12:06:12 »
Ima u Hrvatskoj firma koja se bavi prodajom AMS i ostale opreme.Saznao sam da kompletna bezicna AMS kosta oko 800 Eura,sa troskovima carinjenja.Mislim da su uredjaji marke Davis.
Naravno da oprema nije top profesionalna,svakako je vrlo pouzdana i dobrog kvaliteta.
Za vise informacija posjetite www.amteh.hr/

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #10 on: November 01, 2009, 17:52:26 »
Evo da se prijavim kao vlasnik jedne jako dobre stanice americkog proizvodjaca Davis.
Radi se o modelu Vantage Pro2 Plus. Nedavno je navresna godina njenog rada i za to vrijeme stanica, kao ni softver u kojem je cijela arhiva, statistika, grafikoni, a koji ujedno i salje podatke na net nisu napravili niti najmanju gresku.
Sto se tice cijena, zavisno od opreme, broja dodatnih senzora, logicno, povecava se.
Nekakav osnovni model (temp., vlaga, smjer i brzina vjetra, kisomjer(0.2mm), tlak) kosta oko 800 Eura + 150E softver.
Opremu sam uvezao iz Hrvatske, firma Amteh.
I prije sam imao razne automatske stanice tipla LaCrose 3600 i slicno i zaista se ne mogu porediti.

Nisam radio sa profesionalnom opremom tako da u tom domenu ne mogu nista ni reci.
U svakom trenutku imate uvid u stanje baterije (V),jacinu signala, postotak i broj dobrih i losih primljenih paketa podataka, frekvencije koje smetaju radio signalu za komunikaciju sa konzolom i slicno.

Sto se tice tacnosti instrumenata o tome isto mogu reci sve naj. Iako je senzor direktno izlozen suncu(kao i kod ostalih proizvodjaca) pri testiranju ponekad bi cao davao nize temp. nego sto su u zaklonu. Senzor vlage znatno je unaprijedjen za razliku od jeftinijih modela. Smjer i brzina se ocitavaju svakih 2,5 sec.

Nadam se da sam vam bar malo priblizio o kakvoj se opremi radi, mada ko se vec susrecao sa nekakvom iole ozbiljnijom opremom, znace otprilike koliko je unaprijedjena. Ali i cijena je dosta visoka za pojdince...

Ako imate kakvih pitanja, slobodno, tu sam...
Pozdrav
« Last Edit: November 01, 2009, 17:54:36 by dino_mo »

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #11 on: November 01, 2009, 20:13:35 »
Hvala ti Dino i dobrodosao nam !

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #12 on: November 01, 2009, 22:04:28 »
Istu stanicu koju ti imaš Dino naručio je moj poznanik iz Kamenara u Boki. Vjerujem da ćemo uskoro moći i podatke sa nje da vidimo na netu.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #13 on: January 16, 2010, 15:52:51 »
Hvala na dobrodoslici Madjo... :)

Poznanik sigurno nije pogrijesio...

Offline blazek

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #14 on: February 06, 2010, 16:18:47 »
Dobrodosao Blazek.
Reci mi jesi li zadovoljan svojom automatskom meteorološkom stanicom? Kako se ponaša senzor za vjetar pri jako niskim temperaturama? Jesi li imao priliku da porediš podatke o količini padavina koje daje tvoja stanica sa podacima izmjerenim na klasični način, posebno u zimskim uslovima?


Mjerenja se vrša sa stanicom Davis Vantage PRO2. Do sada nisam imao nijedan problem sa stanicom. Odlično mjeri i uz nizke temperature. A šta se tiča mjerenja oborina, nema bitnih razlika izmedju klasičnog mjerenja i automatskog sa stanicom. Pošto je 3km SI od mene oborinska stanica Agencije republike Slovenije za okolje ARSO, tako da imam mogučnost usporediti podace . Vrednosti oborina su dosta sličite.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #15 on: February 06, 2010, 22:08:04 »
Pozdrav Blazek i dobrodosao.
Uzivaj na forumu.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #16 on: February 10, 2010, 14:10:04 »

vremeto

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #17 on: March 09, 2010, 20:53:50 »
Weather Store ME e-prodavnica za vremenske oprema.

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #18 on: October 13, 2010, 17:44:20 »
Evo od danasnjeg dana sa srecom i Cetinje dostupno sto se tice meteoroloskih podataka,za svaku pohvalu,bice veoma interesantno :62:

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #19 on: October 13, 2010, 23:30:59 »
Aj sa srećom Cetinje  :107: :107:
Kad će preć potpuno na satna osmatranja ?  :78:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #20 on: October 14, 2010, 09:44:42 »
Kad na stanici bude radilo 3 tehničara, može se preći na 16-časovno radno vrijeme.

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #21 on: October 16, 2010, 14:54:49 »
Admine, može li ikako da se svi izmjereni parametri sa svih lokaliteta u Crnoj Gori tokom 24 časa postave na jedno mjesto preko jednog zajedničkog servera? Npr da se tu nađu podaci sa aerodromskih stanica Tivat i Golubovci, takođe i izvještaji sa glavnih stanica da idu zajedno sa ovim klimatološkim stanicama i na jedno mjesto da imamo sve lijepo i pregledno? Može li se nešto uraditi ? Lično mi se ne sviđa meteogram osmatranja sa glavnih stanica, količina padavina se postavlja kao skala tako da moramo da gatamo jeli neđe palo 16, 17 ili 19 litara kiše....Bolje bi bilo kad bi umjesto skale stojala tačna vrijednost.Isto tako i za temperaturu.

Da ne budem pogrešno shvaćen, naravno neka glavne stanice stoje đe su i sad,na početnoj strani sajta
« Last Edit: October 16, 2010, 14:57:07 by Madjo »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #22 on: October 16, 2010, 19:44:54 »
Ne može Mađo. Stanice sa aerodroma nisu pod ingerencijom Zavoda.
A ovdje imaš Tmax, Tmin i padavine (brojčano iskazane) tokom prethodnih 24 sata i sa glavnih i sa klimatoloških stanica
http://www.meteo.co.me/misc.php?text=37&sektor=1

Madjo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #23 on: October 16, 2010, 20:18:11 »
Znam, otavde ja kupim podatke,ali se često dešavaju greške...ili ođe ili na meteogramima osmatranja...npr po meteogramu ispada da je u Ulcinj palo 39 mm a na ovom linku piše 18 mm  :32: Ima još grešaka... ili mi pogrešno tumačimo meteograme...trebalo bi da se u ukupnu količinu padavina u 06UTC uračunava i podatak od juče u 18UTC  :78:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #24 on: October 16, 2010, 21:30:56 »
Mađo, kad nema greške u synop depešama, onda nema grešaka ni na meteogramu.
Po pravilu meteogram bi trebao da u 00UTC i 12UTC daje šestočasovne, a u 06UTC i 18UTC dvanaestočasovne kolišine padavina.
No desi se, kao 15-og da osmatrač ne sastavi dobro depešu.
Većina tih grešaka se kasnije uoči i ispravi.